Аналітика

Замороження війни: нові загрози для України та країн НАТО. Колонка Сергія Згурця

Сергій Згурець Тетяна Нижник
3 липня, 2024 середа
22:52

Європейські країни стикаються з новими викликами у сфері оборони, розраховуючи на посилення України для стримування потенційної агресії з боку Росії. Європа повинна активізувати свої оборонні можливості та військово-технічне співробітництво задля безпеки на континенті

Зміст

Підтримка України як ключовий фактор безпеки НАТО

Ми пам’ятаємо, що кілька місяців тому Німеччина визнала, що Бундесвер не зможе вести війну такої інтенсивності. Буквально днями Велика Британія визнала, що не готова до війни будь-якого масштабу. Європа, напевно, буде розраховувати на те, щоб якомога потужніше посилювати Україну, щоб відтягнути момент, коли Путін буде здатний атакувати східний фланг НАТО, це можуть бути прибалтійські держави й не тільки, зазначив військовий експерт, директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак.

"Ми залишаємося без гарантій на невизначений термін часу. Ми всі це розуміємо, але також розуміємо, що європейським країнам, які набагато більше відчувають атмосферу війни і її наближення, легше приймати рішення щодо належного озброєння України. Це дуже важливий аспект, який зараз набирає обертів. Щодо Сполучених Штатів, то у 2024 році ми будемо розраховувати на витрату 61 млрд доларів, але ми також мусимо готуватися до можливості залишитися без підтримки США. У цьому нам допоможе розгортання оборонно-промислових можливостей європейськими структурами та військово-технічне співробітництво. Ці два аспекти можуть стати запобіжником від компромісів щодо територіальних поступок або погодження на якісь пропозиції від Трампа чи Путіна. Не виключаю, що люди Трампа ведуть перемовини з оточенням Путіна або в якийсь інший спосіб. Навіть зараз кажуть, що під час засідання в ООН цілком можливо, що російський чиновник, який туди прибув, може мати якісь додаткові пропозиції, які можуть вже зараз, тобто днями, обговорюватися і фактично здійснювати підготовку до сценаріїв замороження війни", - розповів Бадрак.

Екзистенційна загроза для української держави

Ще один важливий момент - напрацювання можливостей щодо проведення перемовин. Той факт, що саме зараз відбуваються реакції, є дуже важливим. Зокрема, канцлер Німеччини Шольц буквально сьогодні заявив, що Німеччина не підтримає мир, якщо це буде капітуляцією України.

Якщо вірити інсайдерським джерелам та інформації, яка зараз вільно гуляє в інтернет-просторі, то зараз триває вивчення питання, на які компроміси може піти Україна. Переважна більшість фахівців у галузі безпеки кажуть, що йдеться про пастку, яка нічого не вирішить і буде певним підґрунтям для нової війни. Це стосується умов, які зараз розповсюджуються, зокрема по лінії Дніпра, лінії розмежування, та Криму під подвійним підпорядкуванням. Україна начебто має мати армію мирного часу і відмовитися в Конституції від членства в НАТО.

"Здається, що відмову від членства в НАТО нам вже забезпечили щонайменше Сполучені Штати. Решта питань виглядають дуже проблематичними, з огляду на їхні перспективи. Вони виглядають як серйозна пастка для України, екзистенційна загроза для української держави. Тому, можливо, зараз вивчаються рівні компромісів та можливостей. Я погоджуюсь з тими ідеями, що як Трамп, так і Байден зацікавлені у тому, щоб припинити війну, і Байден зацікавлений зробити це до кінця свого президентського терміну. Тому що він розуміє, що інакше увійде в історію як слабкий лідер, слабкий політик, і відкриє шлях Трампу для різноманітних маніпуляцій", - додав Бадрак.

Військова допомога від США

У Сполучених Штатах перебував міністр оборони Умєров, серед іншого обговорювалося питання надання військової допомоги. Він зазначив, що треба збільшити кількість комплексів протиповітряної оборони, як відповідь на терористичні дії противника. Після цього Остін оголосив про значний пакет військової допомоги на 2,3 млрд доларів, який включатиме ракети до систем протиповітряної оборони NASAMS і Patriot. Половина цієї суми буде спрямована на американські оборонні підприємства, де виготовлятиметься зброя для України, що займе певний час. Інша частина цієї військової допомоги буде взята безпосередньо з запасів міністерства оборони США. Це озброєння, яке стосується ракет до певних систем озброєння та боєприпасів, буде взято з запасів міністерства оборони США і таким чином може бути швидко доправлене до Збройних Сил України. Ці постачання суттєво розширять можливості нашої протиповітряної оборони в частині кількості ракет-перехоплювачів.

Щодо нових постачань Patriot зі Сполучених Штатів, ця тема поки що обговорюється. Зараз США намагаються переконати Ізраїль поділитися з Україною батареями Patriot, які Ізраїль планує вивести з бойового складу. Ізраїль планував зробити це ще у квітні, але через дії ХАМАСу побоюється це робити з огляду на можливість переростання бойових дій у більшу інтенсивність. Тому поки що притримує передачу цих комплексів спочатку до Сполучених Штатів, де вони можуть бути відремонтовані, а потім передані Україні. Потенціал посилення нашої оборони коштом Patriot є, але це займе певний час. Паралельно з цим ворог намагається посилювати тиск на нашу лінію оборони, використовуючи перевагу у живій силі та авіації.

Валентин Бадрак зазначив, що США залишаються ключовим партнером України й фактично запобіжником від найбільш негативного сценарію. Але разом з тим, ми не можемо виключати ситуацій, коли, наприклад, у 2025 році ми не зможемо розраховувати на Сполучені Штати. Хоча сьогодні стало відомо, що НАТО в цілому погодило 40 млрд доларів вже на 2025 рік.

"Звісно, якщо наступним президентом США буде не Трамп, то ситуація може бути дуже непогана. Я не хочу сказати, що прихід Трампа на чолі США створить найбільшу проблему для України, але ризики зростають. Я не виключаю, що зараз йдеться не тільки про відкриту частину перемовин, а й про певну приховану частину. Може говоритися про те, що Україна може отримати замість запрошення до НАТО. Можливо йтиметься про певні системи озброєння, технології та оборонно-промислову співпрацю, завдяки яким ми зможемо суттєво посилити наші спроможності. Це ймовірно включає ракетний потенціал України, який міг би спиратися на певні компоненти. Це не надто нові технології, але вони можуть бути дуже корисними. На рівні компаній вже були перемовини, і компанія Northrop Grumman, яка заходить в Україну з боєприпасами, не проти співпраці. Тепер важливо, щоб було політичне рішення з боку американської влади. Це дуже непогана підстава та ідея", - розповів він.

Російські війська виснажуються

За його словами, противник поспішає використати це "вікно можливостей". Тут можна говорити про певні ознаки втоми Російської Федерації. Днями російські блогери почали говорити про те, що скоротили підготовку особового складу від мобілізації до потрапляння на фронт до 14 діб. Це свідчить про те, що не вистачає підготовленого особового складу. Зараз можна поставити під сумнів здатність провести наступальну стратегічну операцію на початку вересня або кінця серпня, коли припадає пік підготовки мобілізаційних контингентів.

Звісно, проблема ще й у тому, що Україна втрачає своїх синів і дочок, і це дуже проблематично для України - вести війну такої інтенсивності під таким тиском. Деякі експерти вважають, що на півночі Харківщини росіянам стало набагато складніше утримувати плацдарм. Якщо не буде відчутних результатів упродовж місяця, то може йтись навіть про відведення ворожих підрозділів від півночі Харківщини. 

"Тиск іде на Сили оборони України, але є ознаки того, що російські угруповання виснажені. Зараз, десь на рівні літа до осені, мають відбутися певні події, які можуть дещо засвідчити. Я не виключаю перехоплення тактичної ініціативи Силами оборони України. Це цілком можливо і залежить від кількості та якості зброї, а також відстані, на яку Сили оборони зможуть бити цією зброєю по угрупованнях, логістичним центрам або скупченням військової техніки на території Росії. Мені здається, що для України принципово отримати можливість здійснювати удари щонайменше на 300 км. Це якраз та відстань, де починаються перші рубежі, коли угруповання фактично формуються і готуються до наближення до фронту. Якщо Україна буде мати таку можливість їх розстрілювати на різних рубежах (300 км, 200 км, 100 км, 20 км від фронту або від кордону), ситуація набагато покращиться", - резюмував військовий експерт.

Ракетна атака на Дніпропетровщину

Сьогодні зранку ворог здійснив чергову терористичну атаку по наших мирних містах. Противник завдав удару трьома крилатими ракетами наземного базування “Іскандер-К”, чотирма керованими авіаційними ракетами Х-59 та п’ятьма ударними БПЛА типу “Шахед”. Основною ціллю ударів окупантів стала Дніпропетровщина. За даними Повітряних сил, було збито всі засоби нападу, окрім двох “Іскандерів-К”.

"Іскандер-К" - це узагальнена назва крилатих ракет, які використовуються у складі комплексу “Іскандер”, а також на морських носіях під назвою "Калібр". Це крилата ракета з дальністю 1500 км. Коли ми бачили відео удару по Дніпру, виникли питання щодо бойової частини цієї крилатої ракети. Ми звернулися за поясненнями до Київського науково-дослідного інституту судових експертиз, які здійснюють аналізи всіх російських ударів. Нам пояснили, що це дійсно ракета “Калібр”. Відбувся вибух бойової частини дистанційного підриву, що свідчить про керованість проти мирних об’єктів. 

Ми припускали, що, ймовірно, ворог почав модернізувати ці ракети, роблячи подвійні бойові частини. Ця стандартна ракета “Калібр” має осколково-фугасну бойову частину з повітряним підривом. Цей вибух спричинив жертви серед мирних громадян. Президент Зеленський заявив, що єдина відповідь на цю терористичну загрозу - це збільшити кількість комплексів протиповітряної оборони, які ми маємо отримати від наших партнерів, та отримати можливість завдавати ударів вглиб території противника, де ворог накопичує озброєння чи живу силу.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
21 грудня
18:21
Оновлено
обстріл, ППО
Росіяни атакують Україну "шахедами" й ракетами: на Київщині та Дніпропетровщині спрацювала ППО
18:07
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі: онлайн-трансляція супербою між українцем та британцем
18:05
морські піхотинці РФ
Окупанти щодня намагаються форсувати Дніпро на півдні, – Сили оборони
18:01
OPINION
Українці давно не вірять своїм політикам
17:16
ГУР
"Ми дихаємо в спину РФ скрізь": командир спецпідрозділу ГУР Лютий розповів про полювання за кордоном на російських воєнних злочинців
17:09
Польща передала Україні три гелікоптери Мі-8 і Bell 412-HP
16:54
Ексклюзив
Facebook PeабіЦентр
"РеабіЦентр" надає безкоштовні послуги з реабілітації військовим та консультації для лікарів
16:50
Юлія Гнатюк
Кабмін призначив Юлію Гнатюк т.в.о. голови Українського інституту національної пам’яті
16:26
SpaceX Falcon 9
Ракета Falcon 9 SpaceX вивела на орбіту військовий розвідувальний супутник Південної Кореї
16:23
ГУР та МЗС евакуювали 34 людини з Сирії, серед них – 15 дітей
16:19
ЗСУ
З початку доби на фронті зафіксували 110 бойових зіткнень: найбільше боїв на Курському напрямку
16:00
OPINION
Завершення війни: сценаріїв меншає
15:56
ппо
Джерела The Guardian заявляли, що Генштаб наказав перевести більше військових з ППО в піхоту. У ЗСУ прокоментували
15:54
Володимир Зеленський
Понад 550 КАБів, майже 550 БПЛА та понад 20 ракет: Зеленський розповів скільки авіаударів завдала Росія по Україні за тиждень
15:47
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
За ніч щонайменше 5 російських "шахедів" залетіли до Білорусі, - Гаюн
15:43
Ексклюзив
путін
Очевидно, що в Росії планують переговори без припинення вогню, - Фейгін
15:19
Огляд
Олександр Усик та Тайсон Ф'юрі (праворуч)
Реванш Усик - Ф'юрі. Хто фаворит, гонорари, трансляція та все найважливіше про бій
15:11
Віктор Орбан
Орбан заявив, що Угорщина шукає шляхи збереження транзиту газу через Україну
15:08
Оновлено
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп на Різдвяному ярмарку: є загиблі та поранені
14:54
Міністр оборони Польщі Косіняк-Камиш назвав "провокацією" прапори УПА на техніці, яку передали Україні
14:49
Оновлено
У російській Казані дрони атакували елітні багатоповерхівки: на пороховому заводі лунають вибухи
14:38
Грузія, біля будівлі парламенту
У Тбілісі відбудеться понад 20 акцій протесту протягом дня
14:25
У ЗСУ створили підрозділ із захисту культурної спадщини
14:14
Дистанційно керований бойовий модуль Wolly
До використання в ЗСУ допустили дистанційно керований бойовий модуль Wolly
14:07
Ексклюзив
Карта бойових дій за 11-18 грудня
Дивне нерозуміння процесів: від середини 2022 року щоразу українські сили потрапляють в одну й ту ж саму халепу, - полковник ЗСУ Селезньов
14:01
OPINION
блог Олександр Красовицький
Крим: найкраща переговорна позиція — це паніка тих, хто "понаїхали"
13:49
Естонія та Латвія застерегли своїх громадян від поїздок до РФ та Білорусі напередодні Різдва
13:32
Фінляндія, кордон
Фінляндія залишила закритим кордон із Росією на невизначений термін
13:30
окупанти в Криму
У підрозділах росіян на Херсонщині фіксують випадки диверсій та самогубств: міноборони РФ відправило комісію для перевірки
13:24
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Окупанти на Луганщині штрафують мешканців за "пропаганду абортів", - ОВА
13:12
ізраїль обстріл
Єменські хусити вдарили по Ізраїлю гіперзвуковою балістичною ракетою: щонайменше 16 людей поранено
13:04
Оновлено
Вибух
Окупанти обстріляли три села на Херсонщині: загинув цивільний, ще троє поранені
13:01
Оновлено
обстріл, вибух, війна
Армія РФ вдарила по Херсону: постраждали двоє людей, серед них - дитина
12:54
В Одесі леопард напав на співробітника зоопарку: тварину знешкодили
12:47
скраплений газ корабель
Цьогоріч ЄС імпортує рекордні обсяги скрапленого газу з Росії, - FT
12:32
Володимир Зеленський
Зеленський провів кадрові перестановки в посольствах та організаціях у низці країн
12:24
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 21 грудня: скільки коштують долар та євро у банках
12:13
транзит газу, газ
Україна і Росія не змогли домовитись про транзит газу за посередництва Азербайджану, - Reuters
12:03
OPINION
Кібератака на реєстри. Тотальна корупція. Нема часу займатися безпекою
11:34
Врятовані з-під обстрілів на Донеччині сервали пройшли повне відновлення у КиївЗоо
Більше новин