OPINION

Розкол Європи на руку і Трампу, і Путіну

26 лютого, 2025 середа
08:06

У Європейського Союзу є справжня секретна зброя проти Російської Федерації, якої не мають Сполучені Штати. Мова йде, звичайно ж, про російські активи

Зміст

На тлі поїздки до Вашингтону французького президента Емманюеля Макрона і майбутніх перемовин із Дональдом Трампом британського очільника уряду Кіра Стармера, у самому Європейському Союзі відбувається черговий розкол з приводу ухвалення принципових рішень, пов'язаних із російсько-українською війною, допомогою Україні та ймовірною роллю європейців на перемовинах щодо перемир'я на російсько-українському фронті.

Багато хто нагадує, що в Європейського Союзу є справжня секретна зброя проти Російської Федерації, якої не мають Сполучені Штати. Мова йде, звичайно ж, про російські активи. Адже більшість російських коштів перебувають саме на балансі Європейського Союзу. 

І в цій ситуації у Сполучених Штатах просто немає що пропонувати Російській Федерації, коли мова йде про її активи, які зараз заморожені на рахунках європейських банків. Мова йде про 200 млрд євро. У той час, як Сполучені Штати мають у своєму розпорядженні лише 5 млрд. І це, звичайно, непорівнянні суми.

Саме із російськими активами може бути пов'язана майбутня роль європейських країн у перемовинах між Вашингтоном і Москвою. Саме ці 200 млрд означають, що Європейський Союз не можна ігнорувати, тому що Сполучені Штати можуть домовитися із Росією про будь-що. А от ця величезна сума, яка потрібна російському президенту Володимиру Путіну для стабілізації бюджету і підтримання російської економіки, так і залишиться у Брюсселі. 

Читайте також: Зараз Україна субʼєктивізує Європу, даючи їй шанс себе знову проявити

Однак самі європейці досі не можуть вирішити, що їм з цими активами робити. Деякі вважають, що взагалі зараз про них не дуже потрібно думати й тим більше не варто їх конфісковувати, тому що, якщо буде ухвалене рішення про конфіскацію російських активів, це позбавить Європейський Союз головного козиря у перемовинах з Москвою. Деякі вважають, що в принципі не можна говорити про конфіскацію російських активів, тому що це поставить під сумнів надійність самої фінансової системи Європи. І оперувати таким чином можна тільки відсотками з цих активів, які можуть йти на допомогу Україні, і на відновлення країни у післявоєнному майбутньому.

А є і ті, хто впевнений, що активи мають бути конфісковані вже сьогодні, щоб допомогти Україні у протистоянні з Російською Федерацією на тлі можливої відмови Сполучених Штатів Америки від подальшої фінансової та воєнної допомоги для України. І це серйозно розкололо Європейський Союз.

Сусідні з Росією країни, а також країни Скандинавії продовжують підкреслювати, що Україні потрібно допомагати саме використовуючи ці кошти. Цими грошима ми зможемо замінити допомогу Сполучених Штатів, якщо вони вирішать більше не підтримувати Україну, нагадав нещодавно міністр закордонних справ Естонії Магнус Цахна. А от у Франції абсолютно інше уявлення про те, як має розвиватися ситуація із замороженими активами. І у французькій дипломатії впевнені, що якимось чином зараз розв'язувати питання про їхню конфіскацію, м'яко кажучи, недоречно. І можливо, така позиція допомагає Емманюелю Макрону під час його консультацій із Дональдом Трампом.

Схожа ситуація і з питання воєнної допомоги, яка також вже починає розділяти європейців. Є країни, які впевнені, що воєнну допомогу Україні потрібно збільшувати. І це, до речі, насамперед також країни Балтії та Скандинавії. З ініціативою збільшити пакет допомоги Україні з 7 млрд до 20 млрд євро виступила очільниця Європейської дипломатії Кая Каллас, яка, як відомо, раніше була прем'єркою Естонії. А от у Франції чи Іспанії, чи Італії, така пропозиція не викликає великого розуміння. Це пов'язано із бюджетними проблемами цих країн і з тим, що такі політики, як прем'єрка Італії Джорджа Мелоні, чи президент Франції Еммануель Макрон просто не хотіли б сваритися із президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом. І побоюються, що значне збільшення допомоги Україні в той час, коли Сполучені Штати ще не визначилися зі своїми підходами до майбутнього цієї допомоги, може стати відвертим викликом позиції американського президента і таким чином не дати можливості європейцям домовитися з американцями про спільну позицію на перемовинах із Росією.

Читайте також: Про "нові" цінності США та Україну

І ось всі ці розколи можуть для Сполучених Штатів стати непоганою демонстрацією того, що Європа насправді не може випрацювати спільної позиції. І що підхід Дональда Трампа, що потрібно працювати не з Європейською Радою і Європейською комісією, а з окремими державами Європи, є цілком вірним. 

Ну і, до речі, це ж стосується і президента Російської Федерації Володимира Путіна, який також може переконуватися, що Європейський Союз не може бути альтернативою Сполученим Штатам, коли мова йде про підтримку України у російсько-української війни, тому що на відміну від Сполучених Штатів він не може говорити єдиним голосом.

Можливо, ситуація зміниться після того, як сформується новий німецький уряд. Новий федеральний канцлер Фрідріх Мерц, який зараз почав перемовини про створення коаліції у Німеччини, очевидно буде претендувати на роль лідера Європи, й на відміну від президента Франції Еммануеля Макрона, у нього будуть економічні інструменти для того, щоб позицію Німеччини враховували інші європейські держави. Але це також потребує і часу, і найголовніше — чіткої позиції самої Німеччини, узгодженої із Парижем чи Римом. Тому що виключно як німецька безпекова ініціатива, позиція Фрідріха Мерца навряд чи може акцептуватися всіма країнами-членами Європейського Союзу. 

І в цьому, звичайно, є проблема. Тому що часу на те, щоб випрацювати таку спільну позицію, враховуючи ту швидкість, з якою намагається просуватися Дональд Трамп, не так вже й багато, а виклики перед Європейським Союзом дійсно зараз величезні. І це стосується зовсім не тільки підтримки України у російсько-українській війні, але і самої ролі Європи у забезпеченні власної безпеки в ситуації, коли від цієї безпеки можуть дистанціюватися Сполучені Штати.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-3.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 44.78
    Продаж 45.48
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
18 березня
02:44
Статуя Свободи у США
У Білому домі відреагували на вимогу французького євродепутата повернути Статую Свободи
02:22
Усі редакції української служби "Радіо Свобода" планують продовжувати роботу, - Детектор медіа
01:41
студенти
Гарвард планує запровадити безкоштовне навчання для студентів, дохід сімей яких не перевищує $200 тис.
01:28
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила по Україні "шахеди": на Дніпропетровщині й Запоріжжі пошкоджено інфраструктурні об'єкти
00:57
Українські полярники на станції "Академік Вернадський"
Українські полярники вперше оприлюднили запис зі спілкуванням косаток
2025, понедiлок
17 березня
23:47
Трамп заявив, що оприлюднить секретні документи про вбивство Кеннеді
23:24
литва кордон
У Литві запропонували анулювати посвідку на проживання для росіян та білорусів
22:54
Оновлено
ЗСУ, Донецька область, 22 лютого 2025 р.
На фронті з початку доби сталося 143 боєзіткнення: найгарячіша ситуація на Покровському напрямку
22:44
Оновлено
У РФ скаржаться на атаку БПЛА по Білгороду: біля ТЦ зайнялась пожежа, нібито є постраждалі
22:43
катастрофа літака МАУ в Ірані
Ірану завадили уникнути відповідальності за збиття українського літака МАУ у 2020 році, - Сибіга
22:39
Оновлено
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
"Ми знаходимося за 10 ярдів від миру": у Білому домі прокоментували заплановану розмову Трампа з Путіним
22:37
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
США діятимуть рішуче, відступати — не в правилах Трампа: нардеп Чернєв про затягування Росією мирного процесу
22:28
на фото Зеленський і Макрон
"Конструктивна розмова": Зеленський обговорив з Макроном припинення вогню з РФ і гарантії безпеки для України
22:16
Ексклюзив
ЗСУ
"Є висоти, з яких можна добре давати прочуханку ворогу": речник InformNapalm про ситуацію на Курщині
21:55
міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі
МЗС Британії вважає, що пауза в постачанні військової допомоги Україні від США не мала суттєвого впливу
21:52
Чехія запропонувала ЄС розглянути купівлю "Радіо Свобода"
21:37
Україна ЄС
Іспанія та Італія не готові підтримати пропозицію ЄС щодо збільшення військової допомоги Україні до €40 млрд
21:29
Девід Леммі
Країни G7 продовжать тиск на Росію, щоб Кремль погодився на перемир'я, - глава МЗС Британії Леммі
21:24
Володимир Зеленський
Путін уже тиждень не здатний вичавити із себе "так", - Зеленський про пропозицію перемир'я
21:16
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Курська операція набуває нових форм, а також як модернізували ракету "Нептун" для сучасних бойових умов. Колонка Сергія Згурця
21:11
Володимир Зеленський
Випробування на 3 тис. км: Зеленський анонсував розширення виробництва дронів
21:09
Ексклюзив
Андреас Умланд
Скандали, які відбуваються у Вашингтоні, ідуть на користь Україні, – аналітик Умланд
20:35
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На Сумщині окупанти намагаються проводити наступальні дії та сформувати буферну зону, - генерал Романенко
20:31
"Україна - це мистецтво": акторка Шерон Стоун показала вдома картину українського художника Артура Солецького
20:22
Ексклюзив
Україна-Угорщина
Сибіга звернувся до ЄС із проханням натиснути на Угорщину щодо початку перемовин з Україною про вступ, - журналістка Висоцька
20:07
Ексклюзив
ЗСУ прапор
Дискусія переходить на вищий рівень, - журналістка Висоцька припустила, коли в ЄС фіналізують рішення про надання Україні допомоги на €40 млрд
20:03
OPINION
Про патологічну віру диктаторів у вічність режимів
19:55
Зеленський
"Росія висуває абсолютно непотрібні умови": Зеленський закликав президента Аргентини Мілея допомогти в наближенні миру
19:53
Роман Костенко
РФ змінила пріоритети й наступає на Курщині, аби мати сильнішу позицію перед перемовинами, – нардеп Костенко
19:52
Ексклюзив
"Звертаємось до європейських колег з пропозицією, щоб вони перебрали на себе фінансування принаймні "Радіо Свобода": нардеп Юрчишин
19:39
У КМДА пояснили, чому звинувачений у домаганнях Білоус повернувся на посаду директора Молодого театру
19:35
Австрія
Найважливішою гарантією безпеки є те, щоб українська армія була добре оснащена, – очільниця МЗС Австрії
19:31
Фонд держмайна
Фонд держмайна скерував 1,2 млрд грн від оренди ТРЦ Ocean Plaza на ліквідацію наслідків збройної агресії РФ
19:18
У ДТП під Кривим Рогом загинули двоє членів збірної України з ММА, ще троє юних спортсменів - у лікарні
19:04
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп пообіцяв Ірану "жахливі наслідки", якщо хусити не припинять атакувати судна в Червоному морі
18:46
СБУ заборонила в’їзд румунській політикині Шошоаке, яка закликала Путіна захопити Україну
18:44
Росіяни з початку березня намагаються прорвати лінію П'ятихатки - Малі Щербаки на Запоріжжі, - DeepState
18:35
Інтерв’ю
Тетяна Терен
Тетяна Терен: "Сучасне покоління українців так само бореться з імперією зла та має можливість документувати - це найголовніша роль культури"
18:31
Оновлено
Прапор США
У ЄС підтвердили, що США покинуть міжнародну групу, яка розслідує воєнні злочини РФ проти України
18:27
Загроза для Харкова та Запоріжжя: ISW спрогнозував, як Росія може використати перемир'я
Більше новин