OPINION

Що відбувається на Близькому Сході

5 серпня, 2024 понедiлок
16:04

За останні два тижні на Близькому Сході трапилося багато подій

Зміст

"Хезболла" атакувала Голанські висоти та вбила 10 дітей, Ізраїль у відповідь атакував Бейрут, вбив двох важливих персонажів ХАМАС — Ісмаїла Ганію і Мохаммада Дейфа, у той час Ердоган заявив, що Туреччина може активно втрутитися у війну Ізраїлю з палестинцями, а потім вже ізраїльський парламент проголосував резолюцію, де заперечує можливість створення держави Палестина. 

Чи побачимо ми масштабування війни? Давати прогнози з погляду раціональних очікувань після 24.02.22 немає сенсу. Але спробувати впорядкувати дані треба.

Наразі усіма потенційними сторонами конфлікту керують радикальні сили. Ізраїль очолює уряд, який відкидає право палестинців на власну державу. Нетаньягу неодноразово звинувачувався у прихильності до авторитарних методів (привіт, плакати з Путіним) і небажанні шукати мирного завершення суперечностей з палестинцями. Серед палестинців через дії Ізраїлю і неефективність політики поміркованої ФАТХ владу захопив радикальний ХАМАС. Іраном керує режим ісламської республіки, яка заперечує вже право Ізраїлю на існування. 

Близький Схід - як Європа напередодні Першої світової. Всі сподіваються отримати від війни більше, ніж втратити, але ніхто не хоче стріляти першим. Уряд Нетаньягу і ХАМАС впевнено разом йшли до війни у Газі. Після відносно спокійного періоду уряду Бенета (2021-2022), новий правий уряд посилив блокаду Гази, а ізраїльська поліція, яку очолює близький до Нетаньягу ультранаціоналіст Ітамар Бен-Гвір, кілька разів прямо провокувала зіткнення на Храмовій горі. Саме ці інциденти використав ХАМАС як формальний привід для власної терористичної атаки.

Читайте також: Ердоган пропонує Ізраїлю два неприємні варіанти

У підсумку Нетаньягу утримався у владі й в надії на перемогу Трампа продовжив просувати свою програму "ніякої Палестинської держави". 

ХАМАС і його друзі та куратори використали війну як привід зруйнувати складні перемовини між Ізраїлем та Саудівською Аравією про врегулювання відносин, які в першу чергу спрямовані проти Ірану. 

Але війна проти ХАМАС не могла існувати у вакуумі. Вона — цілком логічно — призвела до активізації інших точок напруги 

При цьому Іран і Ізраїль намагаються уникнути відповідальності за справжній "перший постріл". Іран хоче залишити в ізоляції Ізраїль. А Ізраїль — отримати повноцінну допомогу проти Ірану від західних союзників. А для цього важливо не стріляти першим.

Поки найближче до зіткнення країни були, коли Ізраїль вбив іранських військових у Сирії, а Іран у відповідь направив на Ізраїль ракети та безпілотники. При цьому обидві атаки були на межі "червоних ліній", щоб відповідь у вигляді початку повноцінних військових дій розглядалася б як неадекватна відповідь.

Вбивство Ганії саме в Тегерані може спокійно розглядатися як можливий привід для ескалації. Іран уже обіцяє удар. Ізраїль не взяв на себе відповідальність за це вбивство, щоб відповідь Ірану виглядала неадекватною. Але межі цього удару не промальовані: це буде атака з боку "Хезболли", як кілька днів тому під час удару на Голанські висоти, чи це буде ще один обмежений ракетно-БПЛА удар, чи повноцінна атака всіма доступними засобами.

Читайте також: Ердоган погрожує Ізраїлю вторгненням. Там його порівняли з Хусейном

Залежно від відповіді Ірану і його проксі буде визначатися відповідь Ізраїлю

Відкритої війни між Ізраїлем і "Хезболлою" вже практично ніхто не сподівається уникнути. Адміністрація Байдена, і арабські країни регіону, і європейські країни вимагають від уряду Ізраїлю стриманості. Але логіку ескалації не зупинити. Іран буде штовхати "Хезболлу" до ескалації, а у Нетаньягу немає інших варіантів бути актуальним і відкладати логічні питання до свого уряду за події 7 жовтня. Через це Ізраїль може бути втягнутим у два затяжні конфлікти одночасно. Хоча ізраїльська військова доктрина традиційно передбачає стрімкі й короткі військові дії, що не виснажують потенціал країни. Але тут політична доцільність поки перемагає.

Відкрита війна між Іраном та Ізраїлем при цьому досі лишається малоймовірною. У країн відсутній спільний кордон, а перекидання мас іранців у Сирію через все ще нейтральний Ірак або ізраїльтян до Ірану малореальне. Тож воювати доведеться в повітрі та дальніми ударами.

Ірану і без великої війни вистачає механізмів "розпалювання" регіону й додаткового тиску і на Ізраїль, і на США, і на КСА. Іран продовжить дестабілізувати Ірак, допомагати Асаду і підживлювати проксі. В підсумку напруга буде зростати, що рано чи пізно завершиться вибухом. 

Фактор США, Росії, Китаю, Туреччини

США будуть стримувати Ізраїль. В адміністрації Байдена до політики Нетаньягу багато питань. Його звинувачують у тому, що він сам хоче війни, не хоче дотримуватися базових домовленостей з урегулювання з Палестиною і не менше, ніж ХАМАС відповідає за війну.

Читайте також: Ердоган і хрестоносці

Росія хоче ескалації, але не хоче допомогти. РФ могла б постачати Ірану відносно ефективні засоби ППО та літаки, але є одна проблема — військовий потенціал самої РФ значно підірвано. Перспектива вести ще одну війну прямо зараз навряд сильно надихає Кремль.

Китай не хоче великої війни, бо вона може створити загрози для постачань нафти до країни. Але при цьому він буде притримуватися максимально широкої позиції, яка подобається й Ірану, і поміркованим арабським країнам — тобто буде виступати за "розв'язання гуманітарної кризи" у Газі. І буде засуджувати дії Ізраїлю. Будь-які.

З Туреччиною складно. Ми не знаємо, наскільки Ердоган був серйозним, коли говорив про турецькі війська в Палестині. І наскільки він готовий допомагати антиізраїльським силам грошима, зброєю чи, не дай боги, військами.

Чи можна уникнути великої війни та довгостроково зменшити напругу?

Рішення 1 (катастрофічне). Можна спробувати знищити ісламську республіку в Ірані силою. В підсумку або почнеться довга війна (яку ще треба виграти) і криза на енергетичному ринку, або Іран буде дестабілізовано і світ з регіоном отримають Ірак помножений на Афганістан у кубі. 

Рішення 2 (неможливе). Ізраїль іде на поступки арабському світу і палестинцям, виконує угоду про створення Палестинської держави. Відносини з ключовими арабськими силами в регіоні врегульовані, а Іран, його проксі й інші радикали маргіналізовані. Весь регіон чекає зміни влади в Ірані й учиться жити мирно. Для цього треба, щоб США і Китай разом змусили всіх причетних сісти за стіл перемовин. Наразі це практично неможливо навіть уявити. 

Рішення 3 (компромісне). Врегулювати відносини між Ізраїлем і КСА, створивши потужну противагу Ірану доки там існує поточний режим. Це нівелює потенційний вплив Китаю і Росії та дозволить більш-менш стабілізувати ситуацію. Але без відновлення адекватного діалогу між Ізраїлем і палестинцями (хоча б про адекватну автономію), затвердження плану облаштування післявоєнної Гази досягти цього буде вкрай складно. Для цього в Ізраїлі має змінитися уряд на більш адекватний.

Іран і інші радикальні сили від поточної конфігурації наразі виграють. Війна в Газі зробила перемовини з Ізраїлем дуже токсичними для Саудівської Аравії, Єгипту і призвела до конфронтації з Туреччиною. Високий рівень напруги посилює легітимність диктатур, що створює великі проблеми й для нової адміністрації в США. 

Якщо в листопаді переможе Трамп і захоче діяти проти Ірану жорстко, він отримає вже палаючий регіон, де зі стабільних союзників залишилася жменька, а Ірак — ключова в регіоні країна з погляду логістики — палає. Якщо ж сформується адміністрація Гарріс, налаштована на більш компромісне вирішення кризи на Близькому Сході, в Ізраїлі все ще буде перебувати недоговороздатний уряд Нетаньягу, а всі інші розклади будуть так само деструктивні. 

За такого розкладу питання одне: у кого першого здадуть нерви. І коли саме.

Джерело

Про автора. Юрій Богданов, публіцист, спеціаліст зі стратегічних комунікацій у сфері бізнесу, державного управління та політики

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.9°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.29
    Купівля 42.29
    Продаж 42.96
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 44.18
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
15 січня
06:45
Оновлено
Крилата ракета
Армія РФ атакує Україну ракетами: ситуація вранці 15 січня
06:32
Даніель Дюбуа
"Ніколи не вірте його словам": Дюбуа про заяву Ф'юрі щодо завершення кар'єри
05:55
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія запустила ударні дрони по Україні у ніч на 15 січня: на Львівщині працювала ППО
05:42
Кая Каллас
Каллас: рішення щодо України не може бути досягнуто без України
05:30
Верфі ЄС попри санкції ремонтують російські арктичні танкери для перевезення газу, - FT
03:57
Президент Південної Кореї Юн Сок Йоль
У Південній Кореї слідчі заарештували президента Юн Сок Йоля
02:54
Куба
Байден скасував декілька обмежень США стосовно Куби
01:26
Франсуа Байру
У Франції ультраліві депутати ініціювали вотум недовіри новому уряду Франсуа Байру
01:02
Дрони атакували спиртзавод у Тамбовській області РФ, поруч є військовий полігон
00:44
"Люди ділилися наболілим": заступник генсека ООН приїхав на Куп'янщину
00:02
Андрій Єрмак
Єрмак: ​​Бразилія може стати ключовим партнером у поверненні дітей, яких депортувала РФ
2025, вiвторок
14 січня
23:39
Піт Хегсет
Війні треба покласти край, але якомога вигідніше для українців, - майбутній очільник Пентагону
23:25
На війні в Україні ліквідовано індійця, який воював в армії РФ
22:58
війна з РФ, ЗСУ
Сумська ОВА спростувала інформацію, що росіяни прорвали держкордон з Курщини
22:53
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 158 боєзіткнень, 70 з яких - на Покровському напрямку
22:42
Вірменія
Вірменія підписала з США договір про стратегічне партнерство
22:27
Володимир Зеленський
Зеленський доручив не зменшувати склад фахівців, які потрібні Повітряним силам
22:18
Бред Пітт
Згенерований ШІ Бред Пітт ошукав француженку на €830 тис. задля "лікування раку"
22:11
Ексклюзив
Мобілізація жінок
Нардеп Княжицький розповів, за яких умов в Україні може відбутись зниження мобілізаційного віку
22:01
Ексклюзив
Джо Байден
"Байден робив усе правильно, але невчасно": капітан ЗСУ Луценко
21:59
Мілан, Серія А
"Мілан" вирвав перемогу над "Комо" в Серії А
21:39
Міністр оборони ФРН Борис Пісторіус
Пісторіус заявив, що ще одна зустріч у форматі Рамштайн точно відбудеться
21:16
Принцеса Уельська
Кейт Міддлтон повідомила про ремісію раку
21:10
Олександр Усик
Експромоутер Фʼюрі назвав імʼя наступного суперника Усика
20:37
Молдова
Патрушев заявив, що Молдова може припинити існування через "антиросійську політику". У Кишиневі відреагували
20:30
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія у вогні: Сили оборони України завдали наймасштабнішого удару по російській території. Колонка Сергія Згурця
20:11
Фонд президента і низка установ підписали меморандум щодо популяризації українських студій у світовому академічному середовищі
20:06
Зеленський оприлюднив відео допиту полоненого північнокорейського військового
20:03
Ексклюзив
Міжнародний кримінальний суд
Зустріччю з Путіним Трамп обнулить ордер Міжнародного кримінального суду, він прагне бути таким самим диктатором, - голова ГО "Україна в НАТО" Романюк
20:00
OPINION
Байден попрощався. Що чекає нас у "світі Трампа"?
19:42
Сергій Лавров
Віцеспікер парламенту Словаччини говорив з Лавровим у Москві про війну в Україні
19:35
Гауляйтер Євген Балицький
Суд в Україні виніс остаточний вирок колаборанту Балицькому – 15 років тюрми з конфіскацією майна
19:24
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Зінченко отримав шанс перейти у клуб-фіналіст ЛЧ
19:20
На фото: The Weeknd
The Weeknd переніс дату виходу альбому Hurry Up Tomorrow через пожежі в Лос-Анджелесі
19:17
Оновлено
на фото Верховна Рада України
ВР підтримала законопроєкт про допуск медіа на засідання комітетів: Юрчишин розповів про організацію роботи журналістів
19:05
ЗСУ, мобілізація
В Україні спростили перебронювання працівників через Дію
19:00
Ексклюзив
Аеропорт Львів зима
В Українській асоціації пілотів оцінили можливість відкриття аеропорту "Львів"
18:52
Ексклюзив
рада голосування
"Комунальні підприємства можуть бути приватизовані": нардепка Савчук про новий закон та скасування Господарського кодексу
18:48
Рустем Умєров
Електронні скерування на ВЛК з'являться в "Резерв+" уже в січні, - Умєров
18:43
Смартфон
На окупованій Луганщині виникли проблеми з викликом "швидкої", – ОВА
Більше новин