OPINION

Шпигунські пристрасті довкола можливої відставки керівника розвідки Кирила Буданова

Тетяна Пархомчук
26 вересня, 2024 четвер
12:39

Кадрові перестановки на високих владних щаблях торкнулися оборонного відомства. Міністр оборони України Рустем Умєров звільнив двох заступників керівника розвідки Кирила Буданова, й подейкують, що може звільнити ще 20 генералів та високопосадовців

Зміст

Можливо, не було б такої пильної уваги до ротації оточення Кирила Буданова та загалом системи оборони України, якби час від часу не підіймались розмови про те, що піти хочуть і самого гуру ГУР.

Ще один болючий мозоль Єрмака

Історія про те, як влада ходить по колу у своїх кадрових перестановках може не була б такою сумною, якби справа не стосувалась міністерства оборони в часи, коли Україна веде таку страшну війну.

Політолог Ігор Рейтерович вважає, що ситуація довкола Кирила Буданова викликає нерозуміння у суспільстві тому, що ми не знаємо офіційну позицію того ж Буданова. "Якби він вийшов і сказав: "у нас є кадрові зміни, я їх погодив з міністром оборони, міністр оборони ухвалив рішення" — питань би не було. Оскільки Буданов поки цього не зробив, ми змушені аналізувати це з точки зору, можливо, внутрішніх ігор, підкилимних історій", — зазначив експерт.

Однак, певні джерела стверджують, що рішення про звільнення заступників голови ГУР — Віктора Зайцева та Ігоря Остапенка було ухвалено без погодження із самим Будановим.

Нардеп Сергій Рахманін вважає, що вперті й активні чутки про те, що Буданова можуть зняти з посади, є свідченням того, що в нього не складаються останнім часом стосунки з керівником Офісу президента Андрієм Єрмаком.

"Це моє припущення. Але, зазвичай, як тільки з'являються чутки, що людина може піти з посади, то потім з'являються підтвердження, що з тієї, чи іншої причини ця людина або розбила глека з керівником Офісу, або в них погіршилися стосунки", - зазначив Сергій Рахманін.

Раніше колишній нардеп, блогер Борислав Береза також писав, що в Офісі президента збираються звільнити Кирила Буданова. "Буданова хочуть перевести заступником до Сирського. З одного боку, це виглядає, як переведення на іншу посаду, а за фактом — це в нікуди", — зазначив він.

Напевне саме з ОП свого часу почали лунати акорди критики Кирила Буданова за те, що він нібито не повністю відданий роботі. Мовляв, умудрився під час війни (в 2023 році) вступити до аспірантури Острозької академії, що у Рівненській області на спеціальність "політологія", на вечірню форму навчання. До цього в 2007 році Буданов закінчив Одеський інститут Сухопутних військ.

Ну, вирішив керівник розвідки країни прокачатися в темі політології. І що, якщо має енергію та натхнення? Не треба заздрити. Колеги генерала Буданова переконані, що йому судилося зіграти велику політичну роль, щойно настане мир. Ми ж обійдемось без пафосу. Зрозуміло, що певне політичне завдання Буданов і так виконує. Таємні, кулуарні опитування 2022 року показували, що у Зеленського замислили використати культ Буданова для урівноваження дуже популярного головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.

Мавр зробив свою справу

Кирило Буданов здобув широку медійну популярність під час війни. Він був чи не єдиний із представників військового керівництва України, хто ще в листопаді 2021-го заявив про повномасштабне вторгнення, зокрема, й про напад на Київ.

Чимало заяв начальника ГУР щодо майбутніх подій на фронті та всередині Росії, котрі найімовірніше, він отримував від розвідників країн-союзниць так чи інакше до певного часу здійснювалися: і щодо деокупації Херсона, і щодо звільнення Зміїного, і про неможливість створити в нашій країні блекаут та інше.

А потім, можливо, партнери обрізали інформацію, аби, з одного боку, Буданов не став знахідкою для ворожих шпигунів. Згадаймо про замах на його дружину. А з іншого, його популярність уже починала дратувати Банкову.

Генерал Буданов і надалі як міг тримав марку публічного провісника ходу війни, але передбачення, здебільшого, вже не збувалися. У цьому році він перестав бути такою медійною особою, як це було раніше. Дивним чином це співпало із відставкою головкома Валерія Залужного.

Архітектор феєричних операцій

Однак приязніше Кирила Буданова сприймають за кордоном. Британський журнал The Economist назвав його "українським шпигуном під шкірою Кремля". Журналісти видання стверджують, що начальник української воєнної розвідки Кирило Буданов страшенно дратує керівництво Росії.

Іноземна аудиторія називає колишнього спецпризначенця, 38-річного генерала Буданова архітектором операцій на території Росії, що й зробило його великим подразником для Кремля. Як відомо, Україна не брала відповідальності за жодну з операцій на території Росії. Але Буданов практично нехтує офіційною двозначністю.

"Ми на війні. Дрони над Кремлем показали світу, що російська оборона - це лише потьомкінське село", — коментував він появу перших дронів над Москвою журналістам.

З початку повномасштабної війни, як вважають міжнародні експерти, вплив Буданова в Україні зріс, тому вони припускають, що на нього в нас може чекати політична кар'єра. Також вони відзначають його холоднокровність перед ворогом та стійкість. Але ж він розвідник. Таким і має бути.

Водночас, помічники головного розвідника країни стверджували, що на нього було скоєно понад 10 замахів. Природно, що в генерала є противники як в Україні, так і за кордоном.

ГУР Буданова "поза законом"

Під керівництвом Кирила Буданова Головне управління розвідки України стало автономним органом і його команду жартома називають угрупованням "поза законом".

Навіть друзі описують начальника воєнної розвідки як складну людину. Декому з ним важко ужитися, він категорично не сприймає чужу думку, якщо вона йде в розріз з його, навіть, якщо має певні точки дотику. Друзі пригадували, що молодий Буданов не раз сперечався зі старшими командирами, якщо вважав їх неправими.

Проте його симпатики розповідають, що генерал Буданов — майстер інтелектуальних ігор у зовнішньому світі, але ніколи не поширював це на колег, не вганяв їх у глухі кути. Тобто, він поважає тих, з ким працює.

Рішення президента Володимира Зеленського у 2020 році підвищити маловідомого воєначальника для багатьох стало несподіванкою. Але всередині служби ім'я Кирила Буданова вже було ледь не легендарним. Кремль на той час також уже знав про нього як про майстра шпигунської мережі.

Скажімо, Буданова відзначали як командира рейду у 2016 році зі знищення вертольотів на базі в Джанкої (окупований Крим). Операція на задньому дворі російських спецслужб була зухвалою. На виході група Буданова вступила в бій із російським спецназом, ліквідувавши кількох осіб, зокрема, високопоставленого офіцера.

Очоливши воєнну розвідку, Буданов дотримується позиції "можливо все". Місія з порятунку афганців та інших іноземних громадян із Кабула у 2021 році додала йому визнання. Але головний слід він проклав собі у момент повномасштабного вторгнення Росії. У перші дні, коли в Києві діяли диверсанти, багато хто бачив, як генерал бігав з автоматом по Рибальському острову.

Саме йому офіційно приписують керівництво найважливішими операціями в аеропорту Гостомеля, в Ірпені та Мощуні, на околицях Києва, які зупинили наступ росіян. Стверджують, що він скерував рятувальні гелікоптери в обложений Маріуполь і сам брав участь у багатьох фронтових операціях.

Відповідно до злитих секретних документів, ЦРУ, іноземним розвідкам довелося втрутитися, щоб перешкодити Буданову віддати наказ про напад на Москву у річницю широкомасштабного вторгнення в лютому. Рейди всередині Росії посилили побоювання союзників щодо провокації ядерної держави, і заяви генерала про майбутній розпад РФ роблять те саме.

Буданов наполягає на тому, що мир неможливий без стратегічної поразки Росії та переформатування влади в ній. Це щирість та своєрідна провокація майстра інтелектуально-шпигунських ігор. 

Водночас, головний розвідник стверджує, що тривала війна – не на користь Україні, бо вона виснажить усі наші ресурси, які значною мірою залежать від підтримки союзників.

Ми не можемо впевнено стверджувати, чому в Банкової алергія на таких персонажів. Але, в разі відставки генерала-розвідника Кирила Буданова московити полегшено видихнуть.

Джерело

Про автора: Тетяна Пархомчук, журналістка, політична оглядачка Gazeta.ua

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.55
    Купівля 41.55
    Продаж 42.04
  • EUR
    Купівля 42.81
    Продаж 43.54
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
4 лютого
18:33
Зеленський, Трамп
"Ми відкриті, щоби заходили інвестиції американських компаній": Зеленський відреагував на заяву Трампа щодо рідкісноземельних елементів
18:22
Тимур Ткаченко
Ткаченко провів перше засідання Ради оборони Києва: ухвалено важливе рішення щодо захисту критичної інфраструктури
18:16
Володимир Зеленський
Зеленський і премʼєр-міністр Австралії обговорили військову допомогу для України
18:10
Ігор Додон
"Історично молдавські землі": проросійський політик Додон висловив територіальні претензії до України
18:08
Іспанія
Іспанський уряд погодився скоротити робочий тиждень
18:07
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Відновлення має бути частиною переговорів про мир": виконавчий директор "Добробату" Іванов з "Українського тижня" у Вашингтоні
18:05
OPINION
Функція президента – забезпечити оборону, а не нацькувати на Сирського Мар'яну
18:00
Інтерв’ю
навчальне СТО
Від операторів агродронів до фахівців з альтернативної енергетики. Як в Україні змінюють профтехосвіту
17:58
Тібо Куртуа і Андрій Лунін
Ключовий конкурент Луніна пропустить наступний матч "Реала"
17:57
немовля
Батькам, які на Київщині залишили новонароджену дитину у сумці на вулиці, оголосили підозру
17:38
гривня тисяча гривень
Заявки на "тисячу від Зеленського" подали понад 13 млн українців, більшість витрачає її на комуналку
17:31
ліс у Чорнобильській зоні, єкологія
Незаконна вирубка лісів у Чорнобильській зоні: що відомо
17:23
Тисяча гривень
"Учительська доплата": Шмигаль заявив, що додаткові кошти почали отримувати майже 500 тис. педагогів
17:23
Ексклюзив
ракета "Трембіта"
Заборона бити західним озброєнням вглиб всієї території РФ знята, але є інша проблема - Defense Express
17:22
Єнс Столтенберг
Ексгенсек НАТО й міністр фінансів Норвегії Столтенберг прокоментував заяви Трампа про мита
17:18
"Поверніть Балабана": студенти КНУКіМ вийшли на мітинг на підтримку звільненого за домагання викладача
17:17
Максим Жорін
"Не дати просто вигребти всі ресурси під нуль": Жорін відреагував на заяву Трампа
17:07
на фото президент Володимир Зеленський
Зеленський доручив пришвидшити модернізацію системи військової авіації
17:07
Італія
Італія виділила €2 млн на запуск проєкту із захисту енергетики України
17:03
наземний роботизований комплекс Гімлі
Евакуює поранених і підвозить боєприпаси: до використання у ЗСУ допустили наземний роботизований комплекс Гімлі
17:02
Ексклюзив
Рівненська АЕС
"Забезпечує енергоживлення ряду областей": експерт з атомної енергетики Литвинський про станцію "Київська", куди приїздив очільник МАГАТЕ Гроссі
17:00
Марко Рубіо
Держдеп не веде переговорів щодо приєднання Канади до складу США, - Рубіо
16:56
Карло Анчелотті
У "Рому" Довбика хочуть запросити легендарного тренера, - AS
16:48
Каньє Вест втратив контракт на $20 млн через оголення Бʼянки Цензорі на "Ґреммі-2025"
16:46
Україна хоче створити продовольчий хаб у Єгипті
16:42
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Політично-стратегічна заява скерована до американців": політолог Таран про ідею Трампа отримувати рідкісноземельні метали від України
16:42
Ілюстративне фото
Росіяни атакували Херсон з безпілотника: є постраждала
16:32
Железняк
"Ніхто не знає, що він мав на увазі", - Железняк про заяву Трампа щодо обміну українських рідкісноземельних елементів
16:31
Оновлено
Очільник МАГАТЕ Гроссі (на фото зліва) перебуває з робочим візитом в Україні
"Ситуація критична": очільник МАГАТЕ відвідав в Україні 9 підстанцій, важливих для функціонування АЕС
16:25
Оновлено
Ракетний удар по Ізюму 4 лютого
Війська РФ вдарили балістикою по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 55 поранено
16:24
Дієго Арройо
"Шахтар" знайшов в екзотичному чемпіонаті нового захисника за 1 млн євро
16:23
Снайпер ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 54 боєзіткнення, більшість з них на Покровському напрямку
16:21
Ексклюзив
екстренка
Експерт Рябцев пояснив, чи вплине заморозка USAID на енергетичний сектор України
16:20
швидка
РФ атакувала цивільну інфраструктуру Сумщини: є загиблий і поранений
16:05
Олександр Федієнко
Нардеп Федієнко розповів, чи ведуться наразі у парламенті розмови щодо ратифікації угод про припинення вогню
16:04
OPINION
Перший мачо на районі
15:57
Ексклюзив
Ярослав Железняк
Важко перекрити допомогу USAID іншими проєктами, - Железняк про подальше фінансування в Україні
15:57
ЄС США
"Ми готові до співпраці негайно": в ЄС закликали до перемовин зі США щодо мит Трампа
15:56
Партнерський матеріал
Як працює мобільне відділення Ощадбанку: кейс Сумщини
15:53
Анонс
Премія Сестринства 2025
Премія "Портрети сестринства": у березні видання Sestry оголосить імена переможців
Більше новин