OPINION

"Судді Майдану" можуть залишитися в системі. Чому судова реформа стагнує?

18 липня, 2024 четвер
16:03

Контроль над судами завжди був важливим для президентської вертикалі. Він дає абсолютну владу, яка веде до авторитаризму чи диктатури

Зміст

А суди мають допомогти тримати баланс між президентом, парламентом та урядом. Коли виникають між ними спори – фінальне слово за судом.

Роль судів у історії часто вирішальна. Третій строк для Кучми Конституційний Суд визнав можливим. "Другий" тур пройшов повторно для Януковича і Ющенка, бо було Рішення Верховного Суду, а зібрання на Майдані заборонив ("вовчий суд").

Довіра до судів в Україні вкрай низька. Нижче – тільки до партій. І це не дивно, бо у ЗМІ дають інформацію про те, що то голову Верховного Суду Всеволода Князєва взяли на хабарі, то у судді того ж таки Верховного Суду Богдана Львова виявили російський паспорт. 

Без реформи судів шлях до Євросоюзу закритий. Але окрім впливу Офісу президента, реформу та довіру до судів блокують ще й самі судді. Так, Велика Палата Верховного Суду нещодавно прийняла скандальну постанову, яка дає можливість залишити в системі зокрема і "суддів Майдану". Цю постанову розкритикував громадський сектор. Вона ослаблює судову систему, чим може скористатися Банкова, про що громадська ініціатива "Голка" детально написала на сайті організації.

За Януковича "смотрящими" за судами були Андрій Портнов та "підрахуй" Сергій Ківалов. Тоді підприємства олігархів давали щомісячну абонплату визначеним суддям. Система розподілу справ працювала як "донецький паровозик" – були факти втручання для вибору "правильного судді".

Читайте також: Оновлена ВККС дуже сердобольна

Аби реформувати суди, створили Громадську раду доброчесності, запустили Вищу кваліфікаційну комісію та Вищу раду правосуддя.

Це був крок до незалежності суддів від політичного впливу, але цим шансом не скористалися. Після Майдану суди "курували" Олександр Грановський та Олексій Філатов, і так до Верховного Суду, який вирішили реформувати з самого початку, потрапляли такі одіозні судді як Богдан Львов. Саме його намагалася блокувати Громадська рада доброчесності у 2017 році, але він пройшов.

Тут, щоправда, варто зауважити, що коли у Богдана Львова виявили російський паспорт, то низка суддів Верховного Суду наголосили на тому, що громадянам РФ у судах України не місце. Тобто сформувати ціннісне ядро, але далеко не критична маса. Постає питання: чому під час судової реформи попри спротив Громадської ради доброчесності потрапив до суду такий одіозний суддя як Львов?

Тогочасна членкиня Громради журналістка Наталія Соколенко наголошує, що тоді в них були питання до представників донора USAID, які відповідальні за судову реформу. І тут треба додати, схожа тенденція прослідковується, коли мова про реформу "містобудування" – проєкт 5655, яку лобіює голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк. Так, народна депутатка Анна Бондар "Слуга народу", заявила в інтерв’ю громадській ініціативі "Голка", що колишній віцепрем’єр Олександр Кубраков ходив до посольства США, аби домовитися про блокування фінансування для розробки містобудівного кодексу — альтернативи містобудівній "реформі". 

Це дуже схожі тенденції для двох реформ – судової та містобудівної. Якщо ми хочемо реальних реформ, то цілком очевидні речі, що такі як Львов і Кубраков не просто не можуть потрапляти в суддівську чи політичну систему, вони мають бути нерукопотисканими зокрема і для партнерів України.

Що ж стосується Порошенка та судової реформи, то він на собі відчув, що вона не проведена, коли пішов з посади. Проти нього відкрили кілька десятків кримінальних проваджень. Партнери застерегли від політичного переслідування експрезидента.

Читайте такожСудова мафія намагається зірвати судову реформу та євроінтеграцію України, — юрист Жернаков

За Зеленського суди курував тривалий час Андрій Смірнов, якого лише нещодавно звільнили, але Банкова не відмовилася від спроб впливати на суди. 

Коли йде судова реформа, питання не тільки до Банкової. Після Майдану колишній суддя Європейського суду з прав людини Володимир Буткевич наголосив, що судді мають самі боротися за незалежність судової гілки влади. Це і їхня зона відповідальності.

Велика Палата, яка є вершиною судової системи та рішення якої мають вплив на всю судову практику, розглянула справу судді Господарського суду Харківської області Віталія Усатого.

Він доводив, що рішення про його відповідність займаній посаді мала затвердити колегія у складі трьох членів Вищої кваліфікаційної комісії, а не дві третіх всього складу цієї комісії, як йдеться у законі. Велика Палата всупереч її послідовній багаторічній практиці погодилася з доводами Усатого.

Раніше Велика Палата розглянула не одну аналогічну справу, але рішення були не на користь суддів. Нова судова практика у справі судді Усатого, буде поширюватися ще приблизно на 180 суддів, оцінювання яких "затягнулося", очікуючи, можливо, на зміну позиції Великої Палати. З-поміж них є "судді Майдану". 

Читайте також: У доборі суддів КСУ влада вперто ігнорує вимоги ЄС

У складі Великої Палати є 21 суддя включно з головою Верховного Суду. Під час прийняття скандального рішення про "амністію" суддів було 17. Скільки з них проголосувало "за", з’ясувати неможливо. Але вдалося знайти інформацію про те, що 6 із 17 суддів Великої Палати, які задовольнили позов Усатого, брали участь у вирішенні схожих справ раніше. У тих справах вони не висловлювали незгоду з відмовою Великої Палати у задоволенні позовів інших суддів при тому, що обставини справ були схожими.

Чи могли ті самі судді Великої Палати у 2024 році підтримати рішення у справі судді Усатого, яке є протилежним до тих, які вони ухвалювали у справах інших? Чи позов Усатого задовольнили лише ті судді, яких обрали до Великої Палати у 2023 році?

Парламент може сприяти наближенню нашого судівництва до європейського і без витрат із бюджету, зобов’язавши вказувати у колегіальних рішеннях суддів кількість голосів "за" та "проти". Тоді б суспільство хоча б мало розуміння розподілу голосів (така практика є, наприклад, у Європейському суді з прав людини).

А для Вищої кваліфікаційної комісії суддів і Вищої ради правосуддя, які будуть і далі фільтром для судової системи, після рішення Великої Палати у справі судді Усатого, буде виклик. Найближчим часом вже можна буде побачити, яку практику Великої Палати вони будуть використовувати під час ухвалення рішень щодо оцінювання суддів.

Спеціально для Еспресо

Про авторку. Ірина Федорів, журналістка та викладачка, лідерка громадської ініціативи "Голка"

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-7.8°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.94
  • EUR
    Купівля 43.34
    Продаж 43.97
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
22 лютого
23:58
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ ввечері 22 лютого запустила ударні дрони по Україні
23:19
Оновлено
швидка допомога
РФ вдарила ракетами по цивільному об'єкту Кривого Рога: є загиблий та двоє постраждалих
23:13
польська премʼєра документального фільму "10 років війни"
"10 років війни" в "колисці" польської "Солідарності": фільм "Еспресо" показали в Ґданську
23:03
Саакашвілі
Саакашвілі про взаємини Зеленського з Трампом: під час Другої світової війни Черчиллю знадобився рік - півтора аби переконати Рузвельта долучитися до антигітлерівської коаліції
21:53
Оновлено
Папа Римський, Папа Франциск
Папа Франциск у критичному стані: зробили переливання крові, давали кисень
21:53
Оновлено
Маск обіцяє не відключати Україну від Starlink
21:39
Зеленський Трамп
Зеленський хоче особисто зустрітися з Трампом для обговорення угоди про корисні копалини, – ЗМІ
21:09
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп шантажує європейців Україною, - Рибачук
21:05
диференційована система оповіщення про повітряні тривоги в Харкові
Окремо для міста та області: у Харкові запрацювала диференційована система оповіщення про повітряні тривоги
20:48
Оновлено
Удар по Костянтинівці 22 лютого
Росіяни атакували Покровськ та Костянтинівку на Донеччині: загинули три людини, є поранені
20:47
Ексклюзив
путін трамп
"Військовий конфлікт між США та РФ": Портников пояснив до чого може призвести зустріч Трампа та Путіна
20:36
ХАМАС звільнив з полону шістьох ізраїльських заручників
20:35
Вуличний ринок у Мюлузі (Франція), де 22 лютого 2025 року стався теракт
У Франції чоловік з Алжиру із криком "Аллаху акбар" вбив ножем перехожого та поранив 5 поліцейських
20:03
OPINION
Виплисти в тумані
20:01
Кластер Brave1 запустить онлайн-майданчик для продажу військовим БПЛА, засобів зв’язку та запчастин
19:37
Оновлено
Росіяни завдали авіаудару по Золочеву на Харківщині, травмовано жінку
18:45
Зеленський провів розмови з прем'єрами Нідерландів, Албанії, Британії та Греції: говорили про присутність Європи за столом перемовин та підтримку України
18:44
Путін та Трамп на російських сувенірах
Ексголова Комітету нацбезпеки Казахстану назвав Трампа завербованим КДБ. Чому він так вважає
18:23
Оновлено
новини Львівщини
У Генштабі підтвердили удар 20 лютого по нафтоперекачувальній станції РФ на Кубані
18:22
Ексклюзив
Дональд Трамп
Дипломат Хара назвав причини, які могли вплинути на зміну риторики Трампа щодо України
18:11
OPINION
Ми можемо обʼєднати Європу лише якщо будемо прикладом демократії
18:07
OPINION
"КитаєРосія": дует двох ворогів
18:07
Саміт ЄС, Олаф Шольц
Шольц вважає, що може зберегти посаду канцлера після виборів до Бундестагу
18:00
Ексклюзив
Дональд Трамп і Володимир Путін
Поки Трамп бачить поступки, він залишатиметься агресивним — так само, як і Путін, - дипломат Брайза
17:41
На Житомирщині в пожежі загинули чотири людини, серед них – двоє дітей
17:32
Оновлено
Зеленський, Трамп
Київ та Вашингтон ще працюють над текстом угоди про корисні копалини. Що не подобається Україні
17:28
Генасамблея ООН
США попросили Україну відкликати свій проєкт щорічної резолюції ООН, що засуджує агресію РФ, – WP
17:21
Ексклюзив
путін
Путін пропихає сценарій виборів не через те, щоб в Україні з'явилася нова влада, - Рибачук
16:50
Кшиштоф Гавковський
Віцепрем’єр Польщі Гавковський заявив, що його країна продовжить платити за роботу терміналів Starlink в Україні
16:45
Координаційний штаб
"Всіх на всіх": Україна сформувала пропозиції щодо обміну полонених на випадок перемовин з РФ
16:22
Оновлено
Росіяни атакували безпілотниками Куп’янськ та район, є поранені
16:17
З початку доби на фронті сталося 54 бої: окупанти намагаються атакувати на 10 напрямках
16:17
Оновлено
Німеччина
У Берліні 18-річний чеченець хотів підірвати посольство Ізраїлю, а 19-річний сирієць поранив відвідувача Меморіалу жертв Голокосту
16:07
OPINION
У 1933 році США визнали СРСР. Майже те саме зараз робить Трамп
15:04
безпілотник, дрон
Росіяни скинули вибухівку з дрона на цивільне авто у Херсоні, є постраждалий
15:03
Огляд
Олександр Усик
Пригоди Усика в Саудівській Аравії та тріумф Магучіх: головні новини українського спорту за тиждень
15:00
Ексклюзив
виступ Дональда Трампа в Давосі
Трамп хоче, щоб Україна капітулювала перед його нав'язуванням мирної угоди, - дипломат Брайза
14:58
В Одесі затримали чоловіка, який розпилив сльозогінний газ і здійснив кілька пострілів у представника ТЦК
14:57
US Department of Defense
Цьогоріч Нідерланди продовжать постачати Україні літаки F-16
14:48
Американська письменниця Сент-Клер хоче через суд визнати Маска батьком своєї дитини та отримати одноосібну опіку над сином
Більше новин