OPINION

Трамп радиться із Орбаном щодо рецептів закінчення російсько-української війни

11 грудня, 2024 середа
07:00

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан побував на чолі представницької делегації у Мар-а-Лаго - резиденції новообраного президента США Дональда Трампа

Зміст

Очільник угорського уряду провів перемовини із новообраним президентом Сполучених Штатів Дональдом Трампом, Іланом Маском, а також із Майком Волцом, який номінований Трампом на посаду майбутнього радника з питань національної безпеки. 

Сам факт приїзду Орбана, а також те, що у його делегації був міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, який нещодавно мав зустріч із міністром закордонних справ Російської Федерації Сергієм Лавровим, підтверджують припущення, що Трамп радиться із Орбаном щодо рецептів закінчення російсько-української війни. Це питання, у якому він, як ми розуміємо, довіряє угорському прем'єр-міністрові та його позиції набагато більше, ніж, скажімо, президенту Франції Емманюелю Макрону, чи президенту України Володимиру Зеленському, з якими він нещодавно зустрічався у Парижі. 

Адже Віктор Орбан був саме тим європейським політиком, який послідовно підтримував Трампа весь час, поки колишній і майбутній американський президент був претендентом на посаду очільника американської держави. І Орбан був саме тим політиком, якому першому зателефонував Дональд Трамп після того, як стало відомо про його перемогу на виборах президента Сполучених Штатів. Серед інших політиків, з якими тоді у першу чергу розмовляв Дональд Трамп, можна згадати хіба що прем'єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу. А всі інші, як то кажуть, вишикувалися у чергу, щоб отримати контакт із новим президентом Сполучених Штатів. 

Таким чином відома нам позиція Віктора Орбана, яка аж ніяк не може вважатися проукраїнською і пов'язана насамперед із особливими стосунками прем'єр-міністра Угорщини з президентом Російської Федерації - це те, що може почути Дональд Трамп від очільника угорського уряду. Ще напередодні приїзду Орбана у медіа з'являлася інформація про те, що він готує нову миротворчу місію на кшталт тої, яку він вже здійснював після того, як Угорщина почала головувати у Європейському Союзі. 

Тоді, як відомо, Орбан відвідав Україну і зустрівся із президентом Володимиром Зеленським. Але потім, без усякого узгодження з іншими європейськими лідерами, відвідав Москву для перемовин із президентом Росії Володимиром Путіним, а також Пекін для зустрічі з головою Китайської Народної Республіки Сі Цзиньпіном. Ці подорожі Орбана викликали однозначне засудження у лідерів країн, які сподіваються надалі протистояти Росії в її агресії проти України. 

Однак зараз, коли Орбан має особливу довіру в Дональда Трампа, його миротворча місія вже може особливо не бути пов'язана із європейськими оцінками. Він буде спиратися насамперед на авторитет нового американського президента, який дуже хотів би, щоб якісь зрушення у питаннях закінчення російсько-української війни відбулися до його інавгурації. Таким чином багато хто вважає, що після візиту до Мар-а-Лаго Віктор Орбан спробує здійснити ще один тур своєї човникової дипломатії і зустрітися із президентом України Володимиром Зеленським. 

Український лідер, як ми розуміємо, не зможе відхилити цю зустріч без того, щоб не посваритися із Дональдом Трампом і не викликати незадоволення команди новообраного американського президента президентом Російської Федерації Володимиром Путіним і, ймовірно, головою Китайської Народної Республіки Сі Цзиньпіном. Журналісти вважали, що такі зустрічі можуть відбутися ще до закінчення грудня, тобто до закінчення угорського головування у Європейському Союзі.

Щоб Орбан відвідував Київ, Москву і Пекін в статусі очільника країни, яка продовжує головувати у Європейському Союзі і таким чином виглядав би людиною, яка виступає не тільки від свого власного імені, але і від імені Європи. Якщо ці прогнози є реалістичними, тоді мова йде про наступний тиждень, коли може відбутися така місія угорського прем'єр-міністра. 

Втім досі залишається не дуже зрозумілим, а якою конкретно може бути така місія з точки зору позицій сторін? Адже у Москві неодноразово підкреслювали, що бажання Дональда Трампа заморозити російсько-українську війну навряд чи може бути швидко реалізовано. Міністр закордонних справ Російської Федерації Сергій Лавров у своєму інтерв'ю американському коментатору Такеру Карлсону взагалі висловився категорично проти самої заморозки війни. 

Як відомо, Росія хотіла б закінчення російсько-української війни на умовах, які б забезпечували демілітаризацію України, визнання нашою країною російського статусу Донецької, Луганської, Херсонської, Запорізької областей і Криму. А також таких змін в українській конституції, які б забезпечили права російської мови і російської церкви на всій території України і унеможливили подальший розвиток України як суверенної держави, яка може робити власний цивілізаційний вибір. 

Тобто якщо закінчення війни, так на умовах, які будуть передбачати ліквідацію української держави, якщо не в результаті військового наступу, так в результаті політичних рішень. А це точно не той так званий компроміс, з яким погодяться не тільки в українській столиці, але й в європейських столицях. Та й невідомо, чи бажає такого компромісу новий президент Сполучених Штатів, який буде прекрасно знати, що війна закінчилася саме на російських умовах, а не на умовах Сполучених Штатів та інших західних країн. 

Але поза сумнівом Віктор Орбан може продавати свої посередницькі послуги Дональду Трампу, щоб продовжувати до певного моменту залишатися важливою постаттю для нового американського президента. Також треба пам'ятати, що угорський прем'єр-міністр може переслідувати й економічні інтереси: зміцнення контактів Угорщини зі Сполученими Штатами в ситуації, коли у цієї країни вже є особливі контакти й з Росією, і з Китайською Народною Республікою. 

Якщо Дональд Трамп погодиться із такими пропозиціями Віктора Орбана, можна буде сказати, що угорський прем'єр-міністр буде із байдужістю дивитися за тим, як розвивається американсько-китайська торгівельна війна, тому що буде одним із небагатьох лідерів, який буде здатний підтримувати хороші стосунки з усіма сторонами цього передбачуваного економічного конфлікту. 

Також є очевидним і інший факт. Після того, як Дональд Трамп стане інаугурованим президентом Сполучених Штатів, він зіткнеться із такою кількістю і внутрішньополітичних, і зовнішньополітичних проблем, що йому може стати, ну, у буквальному сенсі слова, не до Віктора Орбана. І, можливо, що весь вплив угорського прем'єр-міністра на американського президента, пов'язаний саме із тим, що до сьогоднішнього дня, а, якщо бути точним, до 25 січня 2025 року Дональд Трамп не несе ніякої реальної відповідальності за те, що відбувається в його країні й у світі. І можемо, м'яко кажучи, розважатися під час розмов із Віктором Орбаном, Петером Сіярто та і з тим самим Іланом Маском. 

А от після 25 січня розваги закінчаться принаймні на наступні чотири роки, і почнеться сувора і невблаганна реальність, яка може стати серйозним випробуванням для Дональда Трампа, як для будь-якого політика-популіста, якому доведеться здійснювати виконання своїх обіцянок і усвідомлювати, яким став складним світ, в якому він очолить Сполучені Штати Америки.

Джерело

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
-2.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 42.26
    Купівля 42.26
    Продаж 42.98
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.39
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
12 січня
09:17
Партизани виявили й розвідали секретну частину ядерного управління міноборони РФ на Далекому Сході
09:16
ППО
Сили ППО за ніч знищили 60 із 94 російських безпілотників
08:58
трамп путін
Швейцарія заявила про готовність прийняти зустріч Путіна та Трампа
08:26
КНДР відправила близько 11 тис. військових до РФ для участі у війні проти України, - розвідка Південної Кореї
08:20
За добу на фронті сталося 184 боєзіткнення: окупанти зменшили штурми на Курщині, але посилили на Покровському напрямку
08:15
Українські політв'язні
День українського політв’язня. Історії в'язнів політичного терору
08:11
На Одещині 12-річний хлопець заліз на вагон потяга і помер від удару струмом
08:00
OPINION
Панамський Рубікон
07:30
втрати окупантів
Російська армія за добу війни втратила 1750 військових
07:19
Папа Римський Франциск
Байден нагородив Папу Римського найвищою цивільною відзнакою у США
2025, субота
11 січня
23:42
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Росіяни просунулись на декількох напрямках у Донецькій області, - DeepState
23:04
Хуан Родрігес
"Шахтар" запропонував 6 млн євро за 19-річного футболіста збірної Уругваю
22:50
Ексклюзив
Ілон Маск
Інтереси Маска та Путіна співпадають, США можуть стикнутися з фашизмом, - Портников
22:46
Аліса Вейдель ("Альтернатива для Німеччини")
"Альтернатива для Німеччини" затвердила кандидаткою у канцлери Алісу Вайдель, що обіцяє знести вітрові електростанції та видворити нелегалів
22:34
Роберт Фіцо
"Ходить по Європі і жебракує": Фіцо розкритикував Зеленського та Україну
21:56
У Голосіївському районі Києва маршрутка зіткнулася з мінівеном: двоє загиблих, серед поранених діти
21:55
Курахове
"Стирають Дачне": у DeepState розповіли про дії росіян після окупації Курахового
21:40
Ексклюзив
Путін у Георгіївській залі Кремля (8 грудня 2023 року)
Путін націлився на Сумщину, Харківщину, Дніпропетровщину. І це не остаточна його мета, - Портников
21:38
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила дрони по території України: ситуація ввечері 11 січня
21:21
Туркі Аль аш-Шейх
"Сказав, що буде битись": Туркі Аль аш-Шейх розповів, що йому пообіцяв Усик
21:10
Петер Пеллегріні, Словаччина
Президент Словаччини Пеллегріні відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
20:52
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі відвідає інавгурацію Трампа
20:29
Скабєєва
"Вкрали корейців": пропагандистка Скабєєва влаштувала істерику через солдатів КНДР, яких взяли в полон
20:10
Кіт Келлог
Представник Трампа Келлог зустрівся у Парижі з іранською опозицією
20:01
OPINION
Генеалогія страху
19:48
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань, - ЗМІ
19:26
Ексклюзив
Олександр Лукашенко
Заклик до бойкоту - це роки ув'язнення: радник Тихановської про "вибори" у Білорусі
19:15
У заповіднику на Одещині зустріли "мазутну" птаху
19:06
Александар Вучич
Вучич заявив, що Азербайджан призупинив поставки газу до Сербії
18:51
У Києві землю ботанічного саду Гришка передали під житлову забудову: як реагує цивільна та військова міська влада
18:40
Залізничний вокзал у Страсбурзі
На залізничному вокзалі у Страсбурзі потяг зійшов з рейок та врізався в інший: є постраждалі
18:40
Ексклюзив
Путін
Є три фундаментальні моменти щодо можливих комунікацій Путіна з Вашингтоном, - російський опозиційний експерт Морозов
18:31
Володимир Кара-Мурза
Звільнення усіх російських політв'язнів слід включити до імовірної угоди між Україною та РФ: пропозиція опозиціонера Кара-Мурзи
18:02
OPINION
Василь Пехньо
Навіщо Трампу Гренландія?
17:49
У Києві поліція затримала 23-річного чоловіка, який намагався підпалити прапорці загиблим військовим
17:42
У Татарстані під час повітряної тривоги на одному з найбільших НПЗ "ТАНЕКО" відбувається евакуація співробітників
17:38
Ексклюзив
Кароль Навроцький
Польський журналіст Сієрант оцінив шанси на перемогу кандидата у президенти Польщі Навроцького, який зробив резонансу заяву щодо України
17:30
Ексклюзив
Військову підтримку України з боку США буде продовжено, - дипломат Брайза
17:14
"Судовий контроль з Тетяною Шустровою": як за рік просунулась судова реформа в Україні
17:12
Данія
Данія повідомила Трампу про готовність обговорення будь-яких його запитів щодо Гренландії, окрім приєднання до США, - Axios
Більше новин