OPINION

Три складові європейської інтеграції для України

Микола Княжицький
17 червня, 2024 понедiлок
07:30

Моя промова в рамках дискусії "ЄС після виборів: політика, пріоритети, роль Польщі та вплив на Україну" на XVI Форумі "Україна – Польща"

Зміст

Європейська інтеграція для нас безумовно складається з трьох складових. Зараз перший пункт – це, звичайно, безпека. Вона є важливою, оскільки це наше виживання. В очікуванні виборів у США, ми покладаємо великі надії на європейське лідерство, зокрема, на польське лідерство в Європі.

Другий аспект, важливий для нас, – це демократія. Українці виходили на Революцію Гідності проти авторитарного режиму, проти залежності від Росії.  Люди хотіли справедливості, а це і передбачають європейські цінності. 

І третій, надзвичайно важливий пункт – це те, в чому зацікавлені всі – і бізнес, і громадяни – економічний добробут. Для України Європейський союз – це безпековий захист, це приклад цінностей та демократії й це підвищення добробуту. І тому війну, яка зараз відбувається між Україною та Росією, недаремно називають війною між демократичним світом і авторитарним. Ви бачите, що існує чіткий розподіл, коли ми говоримо про Росію, Іран, Північну Корею, Китай, або про інших союзників Росії, як, наприклад, Орбан в Європейському Союзі. Все це країни, де тією чи іншою мірою або взагалі немає демократії, або вона обмежується. 

Дуже гарний приклад в цьому плані – Грузія. Ми уважно слідкували за тим, що відбувалося в цій країні. Парламент ухвалили так званий закон "Про іноагентів", який відкидає Грузію від західного шляху. І буквально згодом вони сказали, що віддають концесію на будівництво порту китайцям, починають говорити з китайцями про рідкоземельні метали, про будівництво електромобілів, відкривають посольство в Росії та знову роблять політичний крок на заборону рухів ЛГБТ, як це робилося в Росії. 

Демократичні цінності, геополітичний вибір і безпека – це дуже пов'язані речі. Ми не можемо розглядати одне без іншого.Тому коли ми спостерігали, наприклад, за виборами в Польщі, то та українські депутати, і суспільство були поділеними – нам було складно підтримати ту чи іншу політичну силу. Ми розуміли, що і коаліція, і попередня влада підтримують Україну. Для нас це було важливо. Водночас прихильники більш авторитарного стилю управління в нашій владі прямо підтримували PIS, писали про це вже під час виборчих перегонів. Прихильники демократичного чи ліберального стилю говорили про підтримку "Платформи". 

Коли ми зараз дивимося на те, що відбувається в Європейському Союзі й на результати виборів, які минули, то ми чудово розуміємо, що демократичні сили перемогли в Європейському парламенті. Для нас це було дуже важливо. Якби була поразка демократії – те чого хотів Путін – очевидно, вхід для України в ЄС став би набагато важчим. Водночас є італійка Мелоні, яка є правою, але підтримує Україну. Є PIS, який теж є правим, але підтримує Україну. Але тільки-но Європа десь відступає від підтримки України, може закрити очі на демократію – то одразу ж Україна входить в зону небезпеки, бо відкривається шлях для розмов з Путіним. 

Очевидно, економічна частина для нас теж значна. І через це конфлікти, які були на українсько-польському кордоні, так ранили українське суспільство. За соціологічними опитуваннями КМІСу і Центру Разумкова (а це найавторитетніші українські соціологічні агентства) після того, що відбувалося на кордоні  – і в Польщі це не дуже зауважили –  симпатії до країни-сусіди, яка завжди була найпопулярнішою в Україні, опустилися до рівня симпатії до Угорщини.Тобто Польща й Угорщина за рівнем симпатії були на одному рівні.

Це означає, що російські цілі посварити наші два народи фактично втілилися в життя. В Україні дуже емоційно реагували на блокаду кордону, а в Польщі мало про це говорили. Приїжджали польські політики й казали мені: "Ти розумієш, в нас будуть одні вибори, а потім другі, потім треті. Тому ми не можемо на це реагувати зараз". Тоді вони не зважали, як це впливає загалом на геополітичну ситуацію. 

Як ви чудово розумієте, зараз в українському парламенті немає єдності. Є люди, які схильні до авторитарного способу влади. Є люди, які ще вчора були членами забороненої проросійської партії, а зараз "змінили прапорці". Є люди від влади, які є прихильниками авторитарних методів. Не потрібно забувати що голова фракції "Слуга народу" президента Зеленського ще за декілька місяців до повномасштабного вторгнення публічно говорив, що китайська Комуністична партія і спосіб управління в Китаї є прикладом для нього і для України. Але їхні погляди поступово змінюються, тому що вони бачать, як себе зараз веде Китай, як поводиться зараз Росія. 

Ми бачимо, що робить Захід. Є угоди, які напряму прив'язані до демократизації процесів України. Це прозоре управління, прозоре адміністративне управління, прозорі конкурсні системи. Я був співголовою групи “Україна – Європейський союз” у попередньому Парламенті, де була половина депутатів від України, а половина – з різних країн ЄС. І ми, виконуючи умови Угоди про Асоціацію, фактично обговорювали прогрес України у всьому: місцеве самоуправління, реформа судова, реформа антикорупційна. І ця робота була дуже ефективною. Українці можуть змінюватися в кращий бік. Це підтвердить вам кожен, хто з нами тоді працював в Європарламенті. Але на якомусь етапі в Україні перемогли популізм і надії на те, що нас все одно будуть підтримувати, попри інші події. Ніби нам не потрібно робити серйозних кроків. 

Що натомість робить Європейський союз? Кошти, які нам виділили як підтримку 50 млрд євро, на вимогу Орбана будуть виділятися щорічно під певний моніторинг. І ці умови будуть досить жорсткими навіть попри війну. Насправді це буде використано демократичними країнами для того, щоб демократичні реформи й реформи управління в нас тривали. 

У двосторонній угоді про безпеку, яку буквально днями Україна підписала зі Сполученими Штатами Америки, є пункт, який говорить про демократію в Україні – як складову вступу нашої держави до НАТО. Тобто ми зобов'язані будемо це виконувати. Інакше підтримка буде падати, і наш ризик програти буде дуже значним.

В нас є один спосіб вижити – це те, з чого я почав – стати демократичною країною. Не такою, яку будував Орбан. Бо з такою демократією нас ніхто нікуди не візьме. І не з такими медіа, які були в Польщі при PIS. Для нашої влади це в багатьох випадках приклад. Результат виборів до Європейського парламенту дає мені надію, що це буде змінюватися, оскільки в нас немає іншого виходу. 

Оборонна підтримка до нас вже пішла, ми це бачимо. Лишилося ще одне питання – відсутність європейських егоїзмів, коли ми говоримо про економічну політику й економічний розвиток. І тут дуже важливо, щоб не було гальма зі сторони Європейського Союзу. Це великий виклик, який стоїть як перед нами, так і під європейськими партнерами.

Але якщо ми впораємося разом, ми збережемо незалежність, і Європейський Союз стане сильним. Я абсолютно переконаний в тому, що поразка України, окупація України буде означати поразку цілого Європейського Союзу, його крах і той поділ світу, про який говорить Путін.

Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.

Теги:
Читайте також:
Київ
+24°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 40.41
    Купівля 40.41
    Продаж 40.9
  • EUR
    Купівля 43.31
    Продаж 44.02
  • Актуальне
  • Важливе
2024, середа
26 червня
11:37
Оновлено
Марк Рютте
Премʼєра Нідерландів Рютте обрали новим генсеком НАТО
11:29
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулось 36 боєзіткнень. Найгарячіше - на Покровському напрямку
11:17
Огляд
Карта. Авдіївка_2606
Карта бойових дій за період 19-26 червня: на фронті стало ще спекотніше, зс РФ прорвалися біля Торецька
11:16
Зеленський відвідав Покровськ та анонсував розмову з урядовцями, "які повинні бути поблизу фронту"
10:54
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді
Прем'єр Індії Моді вперше від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну відвідає Москву
10:53
Ексклюзив
окупанти танк
Згурець пояснив, для чого РФ насправді може розгортати в Україні нову армію
10:43
Огляд
світ, міжнародний огляд
Призов як зброя проти критиків влади та символічний початок переговорів Києва про вступ у ЄС. Акценти світових ЗМІ 26 червня
10:42
оператори БпЛА
Зеленський увів у дію рішення РНБО про створення Сил безпілотних систем ЗСУ
10:39
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 26 червня: скільки просять за долар та євро в обмінниках
10:29
Ковальчук стане новим очільником уряду "ЛНР"
Мер одного із міст Уралу Ковальчук стане новим очільником уряду "ЛНР"
10:28
Меттью Перрі
Правоохоронці кажуть про кількох ймовірних підозрюваних у смерті зірки "Друзів" Меттью Перрі
10:08
OPINION
Павло Клімкін
Успішно вступити в ЄС — це так само важливо, як і фронт
10:06
Збірна України, Євро-2024
Україна - Бельгія: онлайн-трансляція вирішального матчу Євро-2024
09:47
Російські військові
В ISW проаналізували наміри росіян перекинути додаткові сили на Харківський напрямок
09:35
Ексклюзив
Андрій Гнатов
"По всіх ініціативах ми отримали зелене світло": речник УДА "Південь" Братчук про призначення Гнатова командувачем Об’єднаних сил ЗСУ
09:30
Катаріна Матернова
Посолка ЄС Матернова розповіла про наступні кроки щодо вступу України
09:02
Німеччина Україна
Україна за сприяння Німеччини створить Альянс підтримки малого та середнього бізнесу
08:40
OPINION
Микола Княжицький
Відсутність заборони діяльності РПЦ – це продовження війни
08:37
Ексклюзив
Харківщина, наслідки російських обстрілів 14.05.24
Через наміри росіян біля Борової з Харківщини примусово вивозять родини з дітьми, - депутатка облради
08:33
Журналіста WSJ Гершковича залишили під вартою
У Росії розпочався суд над американським журналістом Гершковичем, якого підозрюють у шпигунстві
08:29
Анонс
Збірна України, Євро-2024, Роман Яремчук, Олександр Зінченко
Євро-2024: розклад матчів 26 червня
08:14
Ллойд Остін
У Пентагоні попередили, що війна між Ізраїлем та "Хезболлою" може перерости у регіональну
08:02
Микола Тищенко, суд
Суспільне: нардеп Тищенко після суду ще деякий час був без е-браслету
08:02
OPINION
Володимир Ар'єв
Державою керують шкідники та корупціонери
07:55
лікар гінеколог аборт
Парламенту Польщі рекомендують декриміналізувати аборти в перші 12 тижнів
07:40
Огляд
Європейські руки Путіна: як Росія впливає на громадську думку в ЄС
07:35
Анонс
Георгій Судаков, Словаччина - Україна
Україна - Бельгія: де та коли дивитись наш вирішальний матч на Євро-2024
07:28
Оновлено
На фото: Ракетоносій РФ "Буян-М"
РФ утримує у Чорному й Азовському морях 9 кораблів, 3 з них - ракетоносії
07:25
Інфографіка
розбита техніка окупантів
За добу Сили оборони знищили 4 ворожих танки, 40 артсистем та 1220 окупантів
06:56
Кремль москва
Події в Дагестані: Кремль має претензії до губернатора, який "не приборкав" радикальні настрої, - ISW
06:55
Гаррі Кейн та Джуд Беллінгем (праворуч), Англія - Словенія, Євро-2024
Євро-2024: результати усіх матчів 25 червня
06:28
Ален Берсе
Новий генсек Ради Європи пообіцяв призначити представника у справах українських дітей
05:30
Білий дім
CNN: США можуть дозволити своїм підрядникам обслуговувати американську зброю в Україні
05:01
Ріші Сунак
У Британії заарештували 4 чоловіків, які проникли на територію будинку прем'єра Ріші Сунака
04:51
зерно
Норвегія створить запас зерна "на випадок надзвичайної ситуації"
04:19
на фото: сейм Литви
Парламент Литви денонсував угоду про правову допомогу з РФ
03:46
армія КНДР
"Стануть гарматним м'ясом": у Пентагоні прокоментували можливість участі військ КНДР у війні РФ проти України
03:12
Джуліан Ассанж
Засновник WikiLeaks Ассанж визнав себе винним в оприлюдненні військової таємниці США
03:04
КНДР ракета
КНДР провела невдалий запуск балістичної ракети: США та союзники висловили занепокоєння
02:37
Авіасанкції проти Росії
Суперелітний літак за $110 млн вивезли з ЄС для підсанкційного російського мільярдера Ілієва, - ліберальне росЗМІ
Більше новин