Україна забарилася з розв'язанням проблеми Telegram
Відносини між владою США та TikTok мають багато спільного з Україною та Telegram. В обох випадках йдеться про захист інформації власних громадян на цих платформах
США бачать ризик, що TikTok отримує дані американців, які можуть бути передані китайському уряду. Через це у 2022 році Конгрес заборонив використання TikTok на пристроях уряду США, а з власниками мережі розпочалась дискусія щодо захисту даних громадян. Оскільки вона ні до чого не привела, США цього тижня прийняли закон, за яким TikTok повинен продати американську частину свого бізнесу впродовж 9 місяців, а інакше буде заблокований у країні.
Україна також бачить ризик, що Telegram отримує дані українців і передає їх російським силовикам. Про це говорять всі, від СБУ та ГУР до численних громадських організацій. Про реальні випадки співпраці Telegram із ФСБ інформацію можна зібрати буквально у два кліки.
Читайте також: Чи заборонять телеграм. Є сумніви, але ви можете наблизити цей момент
Але при всіх очевидних ризиках і прикладах, навіть в умовах великої війни, держава абсолютно нічого не робить. Пресреліз СБУ про це є, але ніякого законодавства немає!
Я з колегами зареєстрував законопроєкт, спрямований на врегулювання діяльності Telegram та аналогічних платформ. Він дозволить почати дискусію з Telegram щодо того, чи належить він Кремлю? Як побудована співпраця між Telegram та ФСБ? Де зберігаються і кому передаються персональні дані українців? Як вони захищені від шахраїв та російських спецслужб?
Якщо відповіді на ці питання не будуть отримані, законопроєкт пропонує рішення, запроваджене США у 2022 році, – заборонити чиновникам та фінансовим компаніям (типу банків, які працюють з чутливими даними українців), використовувати Telegram на службових пристроях.
Це має бути першим кроком, який принаймні зменшить ризики доступу російських силовиків до державної інформації та великих масивів даних про наших громадян. Які будуть подальші кроки, покаже час, але починати їх робити точно треба.
Україна точно забарилась із цими кроками. Українські спецслужби вже багато років кажуть про необхідність регулювання подібних платформ. Це, врешті-решт, питання інформаційної безпеки, важливість якої збільшується в тисячі разів в періоди великої війни, яка здійснюється на суші, у повітрі, на воді та в інформаційному просторі.
Сподіваюсь, відповідний закон буде прийнятий найближчим часом.
Про автора. Микола Княжицький, журналіст, народний депутат України
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів чи колонок.
- Актуальне
- Важливе