OPINION

Візит Сіярто до Ужгорода: Угорщина може розблокувати європейську допомогу Україні

Віталій Портников
30 січня, 2024 вiвторок
14:04

Поїздка глави МЗС Угорщини до Ужгорода відкриває можливість для прем’єра Віктора Орбана змінити свою думку та розблокувати допомогу ЄС Україні

Візит міністра закордонних справ Угорщини Петера Сіярто до Ужгорода має велике значення з точки зору перспектив отримання Україною допомоги від Європейського Союзу. Відомо, що Угорщина залишається єдиною країною ЄС, готовою блокувати виділення цієї допомоги, що й відбулося під час останньої зустрічі керівників країн-членів ЄС.

Угорський прем'єр Віктор Орбан не приховував, що може дотримуватися такої позиції й під час спеціального саміту Європейського Союзу, який відбудеться вже 1 лютого. Отже, візит міністра закордонних справ Угорщини до України має дати Віктору Орбану шанс, — якщо, звичайно угорський лідер таким шансом скористається, — пояснити, чому він змінив свою позицію і більше не заперечує щодо виділення допомоги. Його міністр закордонних справ обговорив з українськими колегами важливі питання двосторонніх взаємин. 

Угорщина й Україна просунулися також в питанні підготовки зустрічі між Володимиром Зеленським та Віктором Орбаном. До речі, такої офіційної зустрічі не було жодного разу з часу, як Зеленський став президентом України.

Читайте також: Орбан мріє про лаври імператора

Хоча, ніде правди діти, якщо Орбан навпаки забажає підтримувати свою попередню жорстку позицію, він може також пояснити це тим, що Петер Сіярто в Ужгороді не знайшов спільної мови з очільником офісу президента України Андрієм Єрмаком та міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

До речі, перебування в Ужгороді очільника Офісу президента багатьох здивувало. Адже Єрмак за столом для перемовин був нібито конфідентом Сіярто, а Дмитро Кулеба тільки перебував поруч з очільником президентського Офісу. Однак дивуватися цьому не варто — навіть не з точки зору того, як організована структура влади в Україні, а в тому, як організована структура влади в Угорщині.

Угорський режим — це насамперед корпоративний режим довірених осіб, і Петер Сіярто в цьому режимі грає роль довіреної особи Віктора Орбана, поруч з очільником його адміністрації Балашем Орбаном. 

А от, скажімо, президентка Угорщини Каталін Новак, яка відвідувала з візитом українську столицю і висловлювалася щодо необхідності покращення українсько-угорських взаємин, швидше презентаційна постать, яка нічого серйозного в угорській політиці не вирішує.

Якщо Орбан дійсно вважає, що Україна намагається вирішити з ним якісь серйозні питання, пов'язані з його власними політичними й не тільки політичними інтересами, і що в Києві реально зацікавлені в організації зустрічі між президентом України та прем'єр-міністром Угорщини, співрозмовником довіреної особи прем'єр-міністра Угорщини має бути довірена особа президента України. Тому що Віктор Орбан, як і всі ми, прекрасно розуміє, що і в Україні після президентських і парламентських виборів 2019 року, також сформовано режим влади довірених осіб. І з цієї точки зору Андрій Єрмак, звичайно ж, виконує ті функції, які виконує в оточенні Орбана Петр Сіярто. А міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба виконує швидше представницькі функції та не має такого впливу на очільника держави та на ті рішення, які ухвалює особисто Володимир Зеленський. І якби Дмитро Кулеба поїхав до Ужгорода без Андрія Єрмака, це, швидше за все, було б сприйнято в Будапешті як небажання влади, дуже схожої за своєю сутністю і структурою на угорську, серйозно обговорювати ті питання, які дійсно цікавлять сьогодні українського президента та Україну. 

Читайте також: Орбан заздрить Путіну

Ми з вами прекрасно розуміємо, що виділення допомоги Європейського Союзу, це зараз одне з найбільш нагальних питань для подальшої боротьби України проти російської агресії, та й для економічного виживання Української держави у складних умовах, в яких ми опинилися внаслідок перших двох років російської великої агресії проти України.

Чи вдасться реально домовитися про питання, які зараз на порядку денному з точки зору інтересів Будапешта — сказати непросто. Петер Сіярто підкреслив, що він їде до Ужгорода, щоб забезпечити рівні права для угорської національної меншини. Ми усвідомлюємо, що в угорської національної меншини й так рівні права з іншими громадами України та з усіма українськими громадянами. Однак в Будапешті абсолютно чітко говорять, що хотіли повернути угорцям ті права, які нібито у них відібрали після 2015 року.

Якщо перекласти ці заяви на мову законодавчої реальності, Віктор Орбан і Петер Сіярто вимагають від українського керівництва повернутися до закону Ківалова-Колесніченка, так-так про регіональні умови, нічого іншого. Вони неодноразово говорили це вголос, тож я нічого не вигадую. Вони про цей закон завжди згадували, коли говорили про проблеми для закарпатських угорців.

А ми прекрасно усвідомлюємо, що до цього закону ніхто в Києві ніколи не повернеться, тому що це, своєю чергою, може призвести до політичного соціального спалаху, що небажаний для української влади. Та й ніяких конституційних засад для того, щоб повертатися до такого законодавства, не існує.

Але очевидно, що комісія, яку створять, щоб зрозуміти, якими є питання з боку Будапешта, може знайти принаймні серію кроків, може навіть не загальнодержавного, а місцевого характеру — не випадково ж Сіярто говорив про непересічну роль нового керівника Закарпатської обласної адміністрації.

Ці кроки допоможуть не стільки усунути питання з боку Угорщини, скільки допоможуть Віктору Орбану, якщо він цього забажає, удати, що більше ніяких серйозних проблем немає.

Насправді ми прекрасно розуміємо, що ми з вами є учасниками гри в імітацію для інтересів Віктора Орбана, і що тільки він може вирішити, як йому вигідніше зараз діяти: покращити стосунки з Україною, щоб продемонструвати Європейському Союзу свою конструктивність. Принаймні після політичного ляпаса, який Орбан отримав від президента Туреччини Ердогана у зв'язку з прийняттям Швеції до НАТО. Він може продовжувати дотримуватися своєї попередньої жорсткої позиції, що якраз може бути частиною не стільки стосунків Віктора Орбана з його колегами по Європейському Союзу і НАТО, скільки частиною його стосунків із президентом Російської Федерації Володимиром Путіним та головою Китайської Народної Республіки Сі Цзіньпіном: на цих двох лідерів Орбан також орієнтується, коли мова йде про майбутні економічні інтереси Угорщини, про збереження його влади.

Що саме обрав угорський прем'єр, ми зрозуміємо вже після того, як Петер Сіярто повернеться до Будапешта і відбудеться саміт Європейського Союзу, на якому і буде вирішено, чи Україна отримає допомогу від наших європейських сусідів.

Про автора. Віталій Портников, журналіст, лауреат Національної премії України ім. Шевченка

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.44
    Купівля 39.44
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.24
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
11:18
Ексклюзив
звільнення з роботи
"Друзям все, а ворогам - закон": ексміністр соцполітики Рева про звільнення через родичів на ТОТ чи у РФ
11:18
електроенергія
У Кривому Розі й на Харківщині діють графіки відключень світла: ситуація в енергосистемі станом на 27 квітня
11:17
США попередили про зміну своєї політики щодо Грузії, якщо там схвалять закон про "іноагентів"
11:09
Завдали збитків місцевому бюджету на 8,5 млн грн: посадовці міськради Дніпра отримали підозри
11:08
Оновлено
Атака на НПЗ біля міста Слов'янськ-на-Кубані у РФ
Дрони СБУ атакували військовий аеродром і два НПЗ у Краснодарському краї РФ, - ЗМІ
10:47
Оновлено
Державний секретар США Ентоні Блінкеном з Сі Цзіньпін
США готові вживати додаткових заходів проти Китаю через допомогу РФ, - Блінкен
10:43
лотерея
Керівників двох найбільших операторів державних лотерей в Україні підозрюють в організації нелегальних азартних ігор
10:37
Оновлено
Наслідки атаки РФ на Дніпропетровщину уночі 27 квітня
Росія атакувала Україну ракетами: у трьох областях пошкоджені 4 ТЕС, є постраждалі
10:35
Китай - Тайвань. Повітряні провокації
Тайвань повідомив про активність військових літаків Китаю після візиту Блінкена
10:24
нафтовий танкер
Хусити вдарили ракетами по нафтовому танкеру, що прямував з Росії в Індію
10:14
Протягом доби росіяни 2 121 раз обстріляли Донеччину: поранили трьох мирних жителів
10:07
Речник Південного командування Сил оборони Дмитро Плетенчук
Росіяни бояться виводити у Чорне море власні кораблі через українську ППО, - Плетенчук
10:04
OPINION
Ольга Лень
Між ганьбою й обов'язком інколи варто обрати обов'язок
09:55
Ексклюзив
швидка
Майор запасу НГУ Гетьман прокоментував евакуацію з двох лікарень Києва
09:38
свічка
На фронті загинув український журналіст Андрій Топчій
09:16
управління розвідки Міністерства оборони
Коштує понад $5 млн: бійці ГУР уразили новітню російську РЛС "Подльот"
09:09
Володимир Зеленський
"Зеленський категорично відкидає будь-які мирні ініціативи": РФ поширює новий фейк
09:00
Коли наступає піхота, як збивають льотчиків-асів і хто здолає орду – 5 книг про перемогу силою зброї та силою духу
08:38
сили ППО
Масована атака РФ: українська ППО знищила 21 із 34 ракет
08:27
Часів Яр
РФ не полишає спроб атакувати Часів Яр, можуть обійти місто, - ISW
08:09
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
Росія утримує у Чорному морі два ракетоносії: загальний залп до 8 "калібрів"
08:07
OPINION
Віктор Шлінчак
Влада мусить "зшивати" країну, а не каналізувати негатив
08:01
втрати окупантів
Армія РФ за добу війни в Україні втратила 6 танків, 38 артсистем і понад 1100 військових, - Генштаб
07:28
Аналітика
Військова допомога США
Яких загроз очікувати від Росії, поки нова допомога від США не почне діяти на повну. Пояснюємо
07:25
Літак. авіація, Польща
Польща двічі за ніч підіймала в небо літаки через ракетну атаку РФ по Україні
06:50
розвідувальні безпілотники MQ-9A Reaper
У Ємені розбився американський безпілотник MQ-9 Reaper: хусити заявили про його збиття
06:25
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
В ISW проаналізували, що допоможе Україні відновити контроль над усією територією
03:33
Володимир Зеленський та Борис Джонсон
Die Welt: Оприлюднено деталі мирної угоди, яку Україна та РФ могли підписати у квітні 2022 року
03:05
Хезбола, Ліван
ЦАХАЛ ліквідував у Лівані терористів, що запускали ракети по Ізраїлю
02:31
Вакцинація
ВООЗ не рекомендувала вживати антибіотики при лікуванні COVID-19
01:59
Реджеп Тайїп Ердоган
Туреччина розриває торговельні відносини з Ізраїлем через Палестину
01:20
Finnair
Літак Finnair не зміг приземлитися в Естонії через перешкоди GPS з боку РФ
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
Більше новин