OPINION

Я привела депортованих українських дітей на розмову в ООН, і як це змінило світ

Христина Шкудор
17 квітня, 2024 середа
08:31

Троє дітей з Маріуполя, яких вдалося повернути з російської депортації, виступили в штаб-квартирі ООН. Побачити горе війни на реальних історіях цих дітей та змінити погляди американських політиків, котрі дуже далекі від щоденних трагічних подій в Україні, було одним із ключових завдань нашої поїздки в США. Історії цих дітей підкреслюють нагальну потребу в посиленні міжнародного тиску на Росію та конкретних кроках, аби Україні повернути тисячі депортованих дітей

Зміст

Вкрадена безтурботність дитинства, вкрадені голоси. Це українські діти, які стали жертвами тиранії та російської пропаганди. 

Саша, Ілля та Кіра – звичайні діти, на перший погляд, утім дуже особливі, коли починаєш з ними розмовляти. Вони з Маріуполя і бачили війну в усьому її жахітті. Російська агресія забрала у них не лише дитинство, вона їх позбавила всього: батьків, друзів і самих себе, принаймні таких, яким вони були до 24 лютого. В їхніх дитячих очах такі не дитячі погляди. Вони втратили все, однак їхньою мужністю захоплюється світ. Вони взяли на себе відповідальність свідчити про депортацію, але й продовжують жити та наново вчаться радіти.

Уперше я їх зустріла на залізничному вокзалі в Польщі. Ми всі разом збирались до США, аби у вищих кабінетах влади були почуті їхні реальні історії. Насамперед мене вразили усмішки цих трьох. Діти були повні рішучості достукатися до сердець американців, аби ті почули що насправді відбувається в Україні. 

Дорога у два дні до США скоріше для них виглядала як пригода. Дітям було цікаво все. Але основним для нас всіх було те, аби політичний істеблішмент і звичайні американці почули історії цих дітей та активніше діяли. Саші, Іллі та Кірі надзвичайно поталанило, якщо так можна сказати, адже вони – одні з тих майже чотирьох сотень дітлахів, кого вдалось повернути з Росії, куди окупанти їх насильницьки вивезли. 

Фото зроблено в Конгресі США. На світдині - троє українських дітей з Маіруполя. Вони розповіли свої історії в Конгресі США та ООН. Позаду них наша адвокаційниця Христина Шкудор і дідусь одного з хлопців

Фото зроблено в Конгресі США.  
На світлині — троє українських дітей з Маріуполя. Вони розповіли свої історії в Конгресі США та ООН. Позаду них наша адвокаційниця Христина Шкудор і дідусь одного з хлопців
Фото: надано Христиною Шкудор

Від 24 лютого 2022 року Російська Федерація примусово депортувала 19,500 українських дітей. Це лише ті, чиї імена ми знаємо. Цифра може сягати й кількасот тисяч, як про це свідчать українські правозахисні організації. Викрадення, зміна імені, незаконне усиновлення – це лише невеликий список злочинів, скоєних російськими окупантами. В яких умовах депортовані українські діти живуть, як до них ставляться – це відкриті питання, на які ніхто вже два роки не може дати відповідь. 

Міжнародні організації не мають ані впливу, ані бажання знайти та повернути українських дітей, викрадених росіянами. Численні задокументовані злочини свідчать, що Росія продовжує примусово депортувати неповнолітніх, багато з яких належать до соціально малозахищених груп населення – сироти, позбавлені батьківської опіки та ті, які втратили батьків чи опікунів під час бойових дій. За даними дослідників адвокаційної кампанії Where Are Our People?, росіяни активно “перевиховують” та мілітаризують цих дітей в місцях утримання. Ці дії з боку Росії мають геноцидний характер.

Росіяни проводять активну ідеологічну роботу з дітьми, які перебувають в окупації або депортовані. Кремль використовує пропаганду в системі освіти для виправдання повномасштабної війни проти України. Вони створюють спеціальні табори для нібито «адаптації та допомоги в боротьбі з посттравматичним синдромом», а також залучають неповнолітніх до парамілітарних російських юнацьких організацій, як-от «Юнармія», «Вагнерьонок» і «Вимпел», де їх перетворюють на «іграшкових солдатиків» Кремля. Так, діти, яких спіткала окупація Донеччини та Луганщини у 2014 році, зараз воюють проти України.

У Росії немає запобіжників чи табу у цій війні. І найкраще це можна впритул побачити на історіях Саші, Іллі та Кіри. В їхніх розповідях видно всю політику агресора. Одразу після того, як ці діти потрапити до рук російських окупантів, їм почали промивати мізки фразами «України більше не існує», «ваші рідні від вас відмовилися», «тепер ви поїдете в Росію й у вас там буде нове життя і нова сім’я».

Таких штампів і кліше російської пропаганди можна перелічувати нескінченно. Саша, Ілля та Кіра, як я вже казала, щасливчики: їхні родичі боролись за них і змогли повернути додому. Тепер всі разом починають жити у нових містах, умовах і реальності, де вони втратили все. 

Побачити горе війни на реальних історіях цих дітей і змінити погляди американських політиків, які дуже далекі від щоденних трагічних подій в Україні — було одне із ключових завдань цієї поїздки. Першою подією стала зустріч в ООН. Дипломати з усього світу відгукнулись на запрошення та прийшли послухати історії цих дітей. Так голоси українських депортованих дітей вперше прозвучали в середмісті Нью-Йорку в штаб-квартирі ООН. 

Їхня хоробрість, коли вони розповідали про жахи свого викрадення, зворушила багатьох до сліз, зокрема перекладачів і дипломатів з різних країн. Історії цих дітей – вимога нагальної потреби в міжнародному тиску на Росію та конкретних кроках, аби Україні повернути депортованих неповнолітніх. Утім, загальна репатріація наразі неможлива до повної перемоги України на полі бою та дієвих кроків ООН у правовому полі.

Після цієї подорожі США офіційно долучились до Міжнародної коаліції з повернення депортованих дітей. Далі Палата представників Конгресу схвалила резолюцію, котра засуджує викрадення українських дітей. І це вже величезний крок вперед і перемога. Хоч і з запізненням. 

Я разом з колегами та партнерами створили петицію до ООН із закликом змусити Росію повернути всіх викрадених українських дітей. Аби Організація Об’єднаних Націй взяла її до розгляду, потрібно набрати 100 тисяч підписів. Це шанс кожного з нас допомогти. Збір триває до 1 червня – Міжнародного Дня захисту дітей.

Чи допоможе міжнародна спільнота та дипломатія повернути викрадених дітей якомога швидше завдяки резолюції – ще одне риторичне запитання. Якщо ми не хочемо, щоб жахіття, які пережили Саша, Ілля та Кіра, продовжувались та масштабувались – це один із легальних способів тиснути на Росію і примусити її реагувати. Адже зараз в питанні викрадених українців росіяни просто відмовчуються та ігнорують цю тему. Однак, історія неодноразово показувала, що все може змінитися, головне приймати рішення, не здаватися і діяти.

Спеціально для Еспресо

Про автора. Христина Шкудор, адвокаційна менеджерка кампанії Where Are Our People? громадської організації PR Army

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Теги:
Читайте також:
Київ
+18.1°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 40.97
    Купівля 40.97
    Продаж 41.58
  • EUR
    Купівля 46.59
    Продаж 47.35
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
19 квітня
21:40
Володимир Зеленський
Зеленський: дотримання РФ "великоднього перемир'я" поки що не помітне, якщо ж воно дійсно буде, ми підтримаємо
21:33
Німеччина
Внутрішній безпеці Німеччини найбільше загрожує ісламізм, - ЗМІ
21:30
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
"Росія не має нічого святого": на Херсонщині попри оголошення Путіним великоднє перемирʼя фіксують влучання дронів
21:20
Ексклюзив
Дональд Трамп
США намагаються вибудовувати двосторонні відносини з Росією, - політичний експерт Денисенко
21:15
Юрій Ліфшиць
Цей день в історії: киянин Юрій Лівшиць зупинив у Бельгії "потяг смерті" на Освенцим й врятував понад 100 євреїв
20:42
Оновлено
Путін на зустрічі з Герасимовим оголошує 30-годинне великоднє перемир'я (19.04.2025)
Путін оголосив 30-годинне великоднє перемир'я і наказав окупантам бути готовими до українських "провокацій"
20:37
Юрій Бутусов
Росіяни готують провокацію біля Покровська для зриву свого "перемирʼя", - Бутусов
20:23
Оновлено
Віталій Буяльський, Динамо, УПЛ
"Шахтаря" розтрощив "Колос" в УПЛ: Результати й розклад матчів 25-го туру
20:14
Іран
В Ірані заявили, що домовились зі США про розробку проєкту майбутньої ядерної угоди
20:05
OPINION
Путінське "перемир'я" - свідчення слабкості позиції Росії у війні
19:57
Ексклюзив
путін трамп
Зараз Трамп, як і Путін, робитимуть усе, щоб розірвати Європу, - Кульпа
19:33
Оновлено
Україна та Росія провели обмін полоненими: на Батьківщину повернулись 277 українських військових
19:26
Андрій Сибіга
"Його словам не можна довіряти": Сибіга висловив сумніви щодо дієвості оголошеного Путіним "великоднього перемир'я"
19:11
ППО
"Великоднє перемир'я": до 18:00 над Києвом ще збивали російські дрони-розвідники
19:05
Оновлено
Крим
США готові визнати Крим російським у межах мирної угоди, - джерела Bloomberg
18:56
ракетна атака, ракета
За пів години до "перемир'я" РФ вдарила ракетою по Ізюму
18:39
Володимир Зеленський
Зеленський назвав "грою з життями людей" заяву Путіна про "великоднє перемир'я"
18:07
OPINION
блог Ігор Семиволос
Політика Трампа: пам'ятаймо про Афганістан
17:57
Огляд
Дональд Трамп
Яку позицію висловлював Дональд Трамп щодо України впродовж політичної кар’єри: від бізнесу до другої каденції
17:53
ЗСУ
Сили оборони просунулись і збільшили зону контролю на Білгородщині, - Зеленський
17:50
Ексклюзив
Китай та США
Насправді триває повномасштабна торговельна війна, - Кульпа
17:49
Юрій Ушаков
Трампу заважає "антиросійське тло" у США та Європі: заява помічника Путіна Ушакова
17:31
ракети Taurus
"Передвиборна обіцянка має бути виконана": експосол України в Німеччині Мельник закликав Мерца терміново передати 150 ракет Taurus
17:01
Оновлено
Україна - США, конгрес
NYP: за словами Умєрова, Київ на 90% підтримує мирну програму Трампа. Міноборони не погоджується
16:52
Ексклюзив
Ірина Федорів
Це погана історія: голова ГІ "Голка" Федорів про ігнорування президентом петиції, яка набрала 25 тис. голосів, щодо незаконно привласнених лісів і узбереж
16:47
вугілля
Розвідка: експорт вугілля з РФ впав на третину
16:46
У Китаї вперше до тисяч бігунів на напівмарафоні долучилися гуманоїдні роботи
16:32
Ексклюзив
путін
Для Росії захоплення Одеси означатиме завершення війни й фактичну перемогу, це стратегічна мета Путіна, - генерал Кларк
16:16
ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 59 боїв: найактивніше ворог атакує на Покровському та Курському напрямках
16:09
OPINION
Трамп не честолюбний, а марнославний
16:01
єврейська громада україни
Ізраїль досі розглядає можливість ударів по ядерних об'єктах Ірану, - Reuters
15:59
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Трамп помилився і щодо України, і щодо Росії": польський експерт Кульпа назвав дві ключові проблеми США в переговорах
15:50
Бердянськ
Окупанти у Бердянську нав'язують дітям російські великодні традиції
15:35
Фіктивні шлюби за 50 тис. грн: прикордонники затримали на Вінниччині жінку з інвалідністю, яка переправляла ухилянтів за кордон
15:25
Ексклюзив
Мерц передасть ракети TAURUS найближчими місяцями, - німецький політолог Сумленний
15:17
Оновлено
Біля столичного кінотеатру "Жовтень" поліція затримала противників ЛГБТ-кінофестивалю Sunny Bunny: чим ті були невдоволені
14:59
Депортації венесуельців без документів
Верховний суд США зобов'язав адміністрацію Трампа призупинити депортацію мігрантів з Венесуели
14:28
Уперше в історії Польщі жінка стала пілотом винищувача F-16
14:24
Огляд
Олександр Усик та Даніель Дюбуа (ліворуч)
Бій Усика вже близько: огляд головних новин українського спорту за тиждень
14:05
OPINION
Мобілізація: страх перед зміною життєвих обставин
Більше новин