Аналітика

Дефіцит електрики тепер навіть уночі: чому його не покриває імпорт та що таке спецГАВи

Зіновія Воронович
17 травня, 2024 п'ятниця
19:00

Чому відключення почалися саме тепер, чи можуть компанії, які купуватимуть імпортну електроенергію, розраховувати на безперебійне електропостачання, та як споживачу розібратись у різних видах відключень

Зміст

З 22 березня українська енергосистема зазнала п’ять масованих ракетних та дронових атак. Навіть після останньої, яка відбулась 8 травня, були лише локальні аварійні вимкнення, однак уже 14 травня НЕК "Укренерго" застосувала аварійні відключення по всій країні через дефіцит потужності. Що відбувається у нашій енергосистемі, "Еспресо" пояснюють незалежна експертка Ольга Кошарна та директорка громадської спілки "Енергетичний союз" Ольга Тагієва.  

Про що у тексті:

 • Чому різкий дефіцит потужності виник у міжсезоння
 • Чи може Україна імпортувати більше, аби покрити дефіцит
 • У чому різниця між аварійною допомогою з ЄС та комерційним імпортом
 • Чому світло вимикають без попередження
 • На фоні відключень електроенергії у соцмережах з'явились нові фейки

Чому різкий дефіцит потужності виник у міжсезоння

"З березня було п’ять комбінованих російських атак на генерацію, через які ми втратили значну частину генерації. Називатиму лише дані з відкритих джерел.  Лише Дніпрогес – це мінус 1500 МВт. Ще дві ГЕС пошкоджені, але ступінь пошкодження невідомий. А це потужності, які застосовувались для балансування енергосистеми у пікові години, – каже Ольга Кошарна. – Теплові електростанції  теж брали участь у балансуванні у мирний час. Центренерго – державна компанія, яка експлуатувала Трипільську ТЕС, – втратила 100% генерації. ДТЕК – писали про пошкодження до 80% потужностей. Якщо це все додати, ми втратили понад 60% потужностей генерації, з якими ми входили у зиму 2023/24. І це при тому, що входили ми з дефіцитом, бо після зими 22/23 не все вдалося відновити".

На сьогодні основними виробниками електроенергії в Україні є саме атомні електростанції. Однак це стала генерація – вони не можуть різко збільшувати чи зменшувати виробництво впродовж доби. Зазвичай у години пікових навантажень виробництво електрики збільшували завдяки "маневрам" теплових та гідроелектростанцій. Тепер у нас такої можливості практично немає.

"На фоні руйнування майже 70% генерації, літній дефіцит пов’язаний ще й з тим, що в літній період атомні блоки йдуть в ремонт. Тому, як на мене, поки атомні блоки почергово виводитимуть на ремонт, до вересня відключення будуть, бо, на жаль, нашої генерації недостатньо", – каже Ольга Тагієва. 

Рівненська АЕС

Фото: Рівненська АЕС

 

За словами Ольги Кошарної, на атомних електростанціях на підконтрольній Україні території є 9 енергоблоків, з яких три на цей час у ремонті. На ЗАЕС, яка в окупованому Енергодарі, було 6 блоків. 

"Навесні та влітку на АЕС проводять не лише планові ремонти, а й перевантажують ядерне паливо. Частину палива з паливної зони вивантажують і завантажують свіже ядерне паливо, – каже Ольга Кошарна. – Я підтримую думку, озвучену на брифінгу представника Укренерго Юрія Бойка та галузевих експертів, що дефіцит генерації в нашій енергосистемі буде у найближчі роки. Маємо величезну допомогу від США через проєкт USAID, інших урядів, зокрема Литви, де розбирають свої закриті електростанції і працездатне обладнання постачатимуть в Україну. Але на відбудову чи побудову нових, малих станцій, потрібен час. А великі об’єкти генерації, на жаль, є легкою здобиччю для ворога. Бо навіть якщо є система ППО біля станції, коли одночасно летять дрони і десять ракет, щось та й влучить".  

За словами голови правління НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького, після потепління ситаціая в енергосистемі поліпшиться, однак влітку з урахуванням планових ремонтів на об’єктах генерації та використання населенням кондиціонерів, дефіцит знову може стати критичним. 

Чи може Україна імпортувати більше електрики, аби покрити дефіцит

Впродовж останніх кількох днів, аби покрити дефіцит в енергосистемі, Україна імпортує рекордні обсяги електрики. Зокрема, за даними Укренерго, протягом доби, 16 травня, з Румунії, Словаччини, Польщі, Угорщини, Молдови імпортували 22 489 МВт*год, з максимальною потужністю в окремі години до 1700 МВт. 

"1700 МВт на одну годину – це максимальна технічна можливість імпорту електроенергії з Європи, так званий перетин. Цього не вистачає, тому диспетчерський центр Укренерго застосовує контрольовані аварійні відключення в усіх регіонах, – каже Ольга Тагієва. – У Міненерго повинні розглядати і розглядають збільшення максимальної потужності перетину для збільшення обсягів імпорту, бо їх недостатньо. А якщо їх на сьогодні недостатньо, то взимку буде зовсім кепсько". 

"Є технічні можливості збільшити цей перетин до 2200 МВт, але для цього треба вести перемовини з Об’єднанням системних операторів Євросоюзу. Вони не можуть нам просто дозволити збільшити перетин – вони мають порахувати стійкість об’єднаної енергосистеми Європи, аби дозволити нам збільшити перетин. Але навіть це не врятує нас від дефіциту", – каже Ольга Кошарна.

електроенергія

Фото: Getty Images


Крім технічної можливості збільшити імпорт, є ще фінансова – хто за цю електрику платитиме, адже тариф для населення не покриває собівартості навіть української електрики.

"У 2019 році у нас набув чинності закон про ринок електроенергії, але не застосували прикінцеві положення, де йшлося про припинення практики перехресного субсидування тарифів. Через цей популізм маємо ситуацію, коли в енергетиці накопичились колосальні борги, і кожен винен кожному: Енергоатом, Укренерго, Центренерго… Тобто компанії не мають власних коштів для відновлення, – каже Ольга Кошарна. – Тому підняття тарифів неминуче, звичайно, з продуманим механізмом захисту найбільш вразливих категорій. Але вищі тарифи також змусять населення більше економити. Бо у нас люди чомусь думають, коли він увімкне пральну машину о сьомій вечора, то нічого не станеться, це ж одна машинка. А у нас тепер є дефіцит електрики навіть у нічні години, коли зазвичай був провал споживання".

У чому різниця між аварійною допомогою та комерційним імпортом з ЄС

За словами Ольги Тагієвої, електроенергія, яку Україна отримує з ЄС для збалансування енергосистеми, – це аварійна допомога, а не комерційний імпорт. Саме це Міненерго варто змінити.

"Міністерству варто звернути увагу на можливість відходу від аварійної допомоги до комерційного імпорту, тому що аварійна допомога – це шалені кошти. Постачальникам електричної енергії, які працюють на ринку, варто дозволити укладати довготривалі контракти. Щоб ми розуміли, що ми можемо купувати на довготривалих аукціонах на міждержавному перетині. Бо сьогодні ми не можемо зробити з нашими контрагентами в Європі довготривалий, витриманий контракт на базу електричної енергії, яку ми можемо закупити і поставити нашим споживачам, – каже Ольга Тагієва. – Це дало б можливість укладання двосторонніх договорів за комерційною ціною на тривалий термін – місяць, квартал, пів року. Можливо було б і розв’язати питання постачання імпортної комерційної енергії на зимовий період. Тому потрібно сідати за стіл переговорів з партнерами і казати, що нам дійсно важливий комерційний імпорт. Варто розуміти, що комерційна ціна на електроенергію значно нижча, ніж на аварійну допомогу" 

Чому світло вимикають без попередження

Після удару 8 травня обленерго за розпорядженням Укренерго застосовували обмеження споживання для промислових споживачів, і лише коли цього виявилось недостатньо, почали відключати побутових споживачів. За словами Ольги Кошарної, це не зовсім правильний підхід, адже промисловість – це робочі місця та податки, які нам потрібні і на відновлення електроенергії, і на підтримку ЗСУ.

"Нам важливо підтримувати промисловість чи принаймні створити для них прогнозовані графіки. До речі, те, що маємо дефіцит навіть вночі, означає, що частина промислових підприємств змістила свої графіки, – каже Ольга Кошарна. – Треба розуміти, що ситуація складна і графіки 4/4, які були раніше, навряд чи будуть. Періоди без світла можуть бути значно довшими, тому населенню варто до цього готуватись".

При цьому як промисловим, так і побутовим споживачам важливо знати графіки відключень, аби організувати свій час. Графіки погодинних відключень є у всіх обленерго. Застосовують їх за розпорядженням Укренерго. Однак окрім погодинних відключень (ПГВ) є ще так звані ГАВи – графіки аварійних вимкнень. Саме їх кілька разів застосовували впродовж останніх днів, тому світло вимикали без попередження.  

У випадку застосування спецільного ГАВ на відключення є лише три хвилини   

"ГАВи теж бувають різні. Якщо це СпецГАВ – комплекс заходів, спрямованих на розвантаження енергосистеми у значних обсягах для збільшення стійкості роботи енергосистеми. Вони вводяться і скасовуються за вказівкою диспетчера Укренерго без попередження. Час на виконання – три хвилини. Зрозуміло, що жодна компанія не може за цей час попередити свого споживача, – каже Ольга Тагієва. –  Нам важливо розуміти, що відбувається у галузі при цьому дефіциті. Кожен регіон, тобто кожен оператор системи розподілу, має отримати графік навантаження і розподілити його між промисловістю, аби промисловість розуміла, коли вони будуть споживати електроенергію при контрольованих відключеннях. Бо якщо йдеться, наприклад, про легку промисловість, коли можна відключити швейні машинки – це одне. А для хімічної промисловості, де важливе цілодобове споживання електричної енергії, такі раптові зупинки через застосування ГАВ можуть коштувати шалених збитків". 

На фоні відключень електроенергії у соцмережах з'явились нові фейки

Відключення електроенергії стало приводом розганяння чергової зради у соцмережах та просування ворожих фейків.

Останніми днями у соцмережах почали з’являтись пости про те, що, поки українці сидять без світла, українську електрику відправляють на експорт. 

"Експорту немає – це абсурд. Ми імпортуємо рекордні обсяги електрики. При цьому маємо обмежений перетин – 1700 МВт, – каже Ольга Кошарна. – Також розганяють фейки, що у нас тут відключення, а ми на окупований південь постачаємо електроенергію втричі дешевше, ніж у нас. По-перше, південь – частина Херсонської, частина Запорізької області, які окуповані, споживають електроенергію з об’єднаної енергосистеми Росії. Росія переключила усі міста і села, які їй підконтрольні. Навіть Енергодар. Тобто Запорізька АЕС ще споживає з нашої об’єднаної енергосистеми, а в Енергодар вони протягнули лінію від Мелітополя і споживають з об'єднаної енергосистеми Росії".

Нагадаємо, раніше об'єднана енергосистема України була синхронізована з російською та білоруською. Лише так званий Бурштинський острів був об’єднаний з енергосистемою ЄС. Однак напередодні повномаштабного вторгнення українську енергосистему від’єднали від російської та синхронізували з енергосистемою ЄС. 

Такі вкиди – це частина ворожих ІПСО, яких на фоні не надто добрих нових з фронту стає все більше, вважає Ольга Кошарна. З іншого боку, це спроба переконати українців, що нема сенсу економити електрику, мовляв, поки ти економиш, хтось на ній наживається. Хоча саме зараз від того, наскільки споживачі дослухатимуться до закликів Укренерго мінімізувати споживання у пікові години, залежить застосування аварійних відключень. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+21°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.54
  Купівля 40.54
  Продаж 41.08
 • EUR
  Купівля 43.52
  Продаж 44.37
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
15 червня
18:05
OPINION
Юрій Богданов
Росія і європейські праві: міфи та реальність
17:56
Офіційний м'яч Євро-2024
Євро-2024. Швейцарія розбила Угорщину
17:56
відключення електроенерії
Відключень світла на 16 червня не прогнозується, - Укренерго
17:54
Намагався живцем закопати собаку: у Лубнах поліція розслідує факт жорсткого поводження з твариною
17:48
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Вступ країн, наших партнерів, у цю війну - питання часу, - Безсмертний
17:45
олімпіада 2024
МОК допустив 25 "нейтральних" спортсменів з РФ та Білорусі на Олімпіаду-2024
17:34
Live
Український мирний саміт
Перший день Саміту миру в Швейцарії: що відбувається. Текстовий онлайн
17:28
Ексклюзив
Нікол Пашинян
В мітингах проти Пашиняна беруть участь багато людей, які приїхали з РФ: представник вірменської громади України Арутюнян про сутички у Вірменії
17:18
Родини полонених українських воїнів
Родини полонених українських воїнів влаштували акцію за їх звільнення неподалік місця проведення Глобального саміту миру
17:10
Map. Вовчанськ_1106
У Вовчанську росіян взято в оточення на агрегатному заводі, - ЗМІ
17:04
На Саміті миру присутні російські пропагандисти
16:47
Україна повернула 4 дітей з ТОТ
Окупанти пропонували викраденим українським дітям гроші за переїзд "до будь-якого російського міста", - The Independent
16:43
Оновлено
ЗСУ
Від початку доби відбулося 60 боєзіткнень: окупанти продовжують наступати на Покровському напрямку
16:32
кубик Рубіка
За 0,305 секунди: японський робот встановив новий світовий рекорд зі складання кубика Рубіка
16:27
новини Львівщини
Полум'я висотою 50 метрів: у російському Саратові горить газосховище, - росЗМІ
16:06
OPINION
Олексій Мустафін
Принцип велосипедиста
16:05
Хокан Нессер
Відомого у Швеції автора детективів ув'язнять на півтора року. Причина
16:00
Ексклюзив
путін, путлер
Завдання Путіна зараз – зачепитися за якусь "почесну нічию" і продати це своєму населенню, - Піонтковський
15:50
Оновлено
російський літак винищувач
Шведські винищувачі перехопили у небі російський літак. МЗС країни викличе дипломатів РФ
15:38
Олаф Шольц
Шольц: завершення війни на цьому саміті ще не обговорюватиметься
15:34
Оновлено
Кейт Міддлтон з’явилась на публіці вперше після оголошення про рак
15:26
Глава Офісу президента України Андрій Єрмак
Після швейцарського саміту Україна представить Росії мирний план, - Єрмак
15:26
Україна росія війна
Чого насправді вимагала РФ від України на перемовинах у Стамбулі: New York Times оприлюднила документ на 17 сторінок
15:20
Зеленський
Спільні зусилля можуть покласти край війнам, - Зеленський на початку Саміту миру
14:59
Петер Пеллегріні, Словаччина
У Словаччині відбулась інавгурація проросійського Петера Пеллегріні
14:54
ЗСУ
РФ відступила у Серебрянському лісі та Кліщіївці, - DeepState
14:46
Твердження Росії про українську "брудну бомбу" - абсурдні, - Столтенберг
Україна має право знищувати легітимні військові цілі у Росії, - Столтенберг
14:35
Військові КНДР розпочали будівельні роботи вздовж кордону з Південною Кореєю, - ЗМІ
14:30
вивіска Офіс президента України
До наступного Саміту миру може долучитися Росія, - Офіс президента
14:21
Володимир Зеленський
Зеленський: сьогодні на Саміті представлені всі частини світу, всі континенти, різні нації
14:20
Ексклюзив
Захід припинив реагувати на ядерний шантаж Путіна, настрої дуже серйозні, - Піонтковський
14:14
Вибухнула автівка
У Ростовській області вибухнула машина начальника штабу військової частини, - росЗМІ
14:14
Ексклюзив
Путін
Для Путіна переговори є інструментом війни, - Безсмертний
14:07
Камала Гарріс
Перша новина з Саміту миру: США виділили Україні $1,5 млрд на енергетику, гуманітарні потреби і зміцнення цивільної безпеки
14:04
OPINION
Богдан Данилишин
Інфляцію стримує стабільність обмінного курсу
14:01
Олександр Усик
Усик презентував фільм-автобіографію "Шлях до Абсолюта" про свій шлях до звання абсолютного чемпіона світу
13:48
Ексклюзив
посівна аграрії
У Мінагрополітики розповіли, як відбувається процедура бронювання аграріїв
13:31
Анджей Дуда
"Квінтесенція російського брутального імперіалізму": Дуда прокоментував "нищівні вимоги" Путіна щодо перемир'я
13:17
чому Михайло убив свою дружину
У Вінниці військовий застрелив двох дівчат-стрімерок, після чого наклав на себе руки, - ЗМІ
13:14
Огляд
Артем Довбик, збірна України
Україна завершила підготовку до Євро-2024 і результат ЧЄ з легкої атлетики: головні новини українського спорту за тиждень
Більше новин