Демографічна криза в Україні: мільйони біженців, воєнні втрати та як покращити ситуацію
Україна потерпала від демографічної кризи ще до повномасштабного російського вторгнення. Низька народжуваність та висока смертність лише загострились та в поєднанні з воєнними втратами і мільйонами біженців створили безрадісну картину демографічних перспектив України
У цій статті Еспресо заглиблюється в демографічні проблеми України, висвітлюючи наступні моменти:
- Довоєнне скорочення населення
- Біженці з України
- Втрати під час війни
- Скільки людей живе в Україні зараз
- Післявоєнні демографічні прогнози
- Як подолати кризу
Довоєнне скорочення населення
За більш ніж три десятиліття незалежності Україна зазнала значних втрат населення внаслідок низької народжуваності, високої смертності та міграції українців за кордон. У 1991 році населення України становило близько 52 мільйонів, але перед повномасштабним російським вторгненням, у 2021 році, ця цифра вже скоротилась до 41 мільйона.
У 2021 році демографічна ситуація в Україні була настільки складною, що ООН визнала, що населення України є одним із тих, що найшвидше скорочується у світі, і, ймовірно, зменшиться до 35 мільйонів до 2050 року.
Дослідники зазначили, що близько третини українців помирають у віці до 65 років, тоді як більш ніж половині цих смертей можна запобігти.
На той час за кордоном перебувало приблизно 3 мільйони українських заробітчан.
Війна Росії проти України лише погіршила і без того невтішну демографічну ситуацію в країні, підвищивши ймовірність демографічної катастрофи.
Біженці з України
На третьому році повномасштабної війни з Росією майбутнє українських біженців сповнене невизначеності.
За словами Елли Лібанової, директорки Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, понад 6 мільйонів наших співгромадян перебувають за кордоном. Згідно з даними УВКБ ООН, більш ніж половина з них знайшли притулок у Європі:
- Польща прийняла 1,5 мільйона українців
- Німеччина - 1 мільйон
- в Чехії проживає близько 490 000 біженців з України.
Фото: Getty Images
"Після двох років повномасштабної війни в Україні, на тлі масових руйнувань і безперервних артилерійських і ракетних обстрілів по всій країні, майбутнє мільйонів переміщених осіб залишається оповитим невизначеністю", – заявив наприкінці лютого Філіп Леклерк, регіональний директор УВКБ ООН у Європі.
Лібанова каже, що приблизно 40% українських біженців, залежно від країни, становлять діти. Ще 20% – чоловіки різного віку та стану здоров'я. А решта – жінки.
Елла Лібанова. Фото: www.nas.gov.ua
За останніми даними ООН, лише 65% біженців планують повернутися в Україну з-за кордону. За два роки повномаштабної війни частка людей з такими намірами зменшилася — з 77% і 84% відповідно.
Якщо палата представників конгресу США не ухвалить новий пакет допомоги Україні, кількість українців, які покинуть країну, різко зросте, йдеться в статті Forbes під назвою "Можливо, 20 мільйонів українців виїдуть, якщо Путін переможе в Україні".
"Достовірні оцінки свідчать, що, якщо Путін переможе зараз, понад 20 мільйонів українців виїдуть на Захід. Якщо виходити з оцінки Rand щодо вартості біженців, які виїжджають з України до Європи в разі перемоги Росії, і припустити, що це буде понад 20 мільйонів мігрантів, то вартість може перевищити 1 трильйон євро на рік. І це лише імміграційні наслідки провалу лідерства США на світовій арені", – зазначає автор.
Власні прогнози робить і Німеччина. Якщо Україна паде, уряд ФРН припускає, що країну покинуть близько 10 мільйонів людей. За цим сценарієм, більшість біженців попрямує до Західної Європи, однією з країн призначення буде Німеччина, повідомляє телеканал Welt.
"Якщо ми не змінимо нашу стратегію підтримки України, то найгірший сценарій масової міграції з України і поширення війни на країни НАТО стане набагато більш імовірним. Тоді десять мільйонів біженців — це ще найменше припущення", — заявив депутат бундестагу, експерт Християнсько-демократичного союзу (ХДС) з оборони та зовнішньої політики Родеріх Кізеветтер.
Воєнні втрати
Виступаючи на пресконференції в Києві з нагоди другої річниці повномасштабної війни, президент України Володимир Зеленський заявив, що за цей час загинули 31 000 українських військовослужбовців. Це було вперше, коли президент оголосив кількість полеглих захисників.
Зеленський додав, що інформація про начебто загибель 100 або 300 тисяч українських військових, яку поширюють в Росії і США, не відповідає дійсності.
Поки триває війна, офіційний Київ відмовлявся розголошувати втрати ЗСУ.
Востаннє цифри називали у серпні 2022 року, коли Валерій Залужний, тодішній головнокомандувач Збройних Сил України, заявив, що загинуло 9000 військовослужбовців.
Що стосується цивільного населення, то за два роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну Моніторингова місія ООН підтвердила 30 457 жертв серед цивільного населення: 10 582 загиблих і 19 875 поранених. Експерти підкреслюють, що реальна кількість жертв серед мирних жителів набагато вища, оскільки отримання інформації з місць, де тривають активні бойові дії, відбувається із затримкою, і багато повідомлень потребують підтвердження.
"Довгострокові наслідки цієї війни в Україні будуть відчуватися протягом багатьох поколінь", – заявив минулого тижня верховний комісар ООН з прав людини Фолькер Тюрк.
Фото: Reuters
Скільки людей живе в Україні зараз
Україна провела лише один офіційний перепис населення 23 роки тому — у 2001 році. Згідно з отриманими даними на той час в країні проживало 48,5 млн осіб.
У 2013 році планувалося провести ще один перепис, але його перенесли: спочатку на 2016-й, потім на 2020-й, а потім на 2023 рік. В умовах повномасштабної війни, що триває, організувати цей процес неможливо.
За даними аналітичного центру "Український інститут майбутнього", станом на початок травня 2023 року кількість постійного населення становила 29 мільйонів. Лише третина з них працює.
17 млн осіб є економічно неактивними:
з них 8 мільйонів — пенсіонери,
4,8 млн — діти віком до 15 років.
12 мільйонів — економічно активне населення:
9,1–9,5 млн — працевлаштовані,
2,5–2,9 млн — безробітні.
Український інститут майбутнього зазначає: цілком реальною є загроза того, що через кілька років в Україні просто не буде кому створювати ВВП і відбудовувати країну.
Повоєнні демографічні прогнози
У серпні 2023 року Інститут демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України спрогнозував чисельність населення України до 2037 року.
"На початок 2037 року буде 30-31 млн населення. При чому прогноз ми робили по всій території України, включаючи Крим і ОРДЛО (окуповані до 24 лютого окремі райони Донеччини й Луганщини, - ред.). Ми робили окремі оцінки по ОРДЛО й використовували російські статистичні дані по Криму і їх також коригували з урахуванням наявної інформації. Що стосується кількості померлих у співвідношенні з народженими, ми вважаємо, що це співвідношення буде, умовно кажучи,, на користь померлих. Тобто смертність буде перевищувати народжуваність до 2037-го року, і ми не змінимо цю ситуацію," – розповів Олександр Гладун, д.е.н., заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України в інтерв'ю кореспондентці Еспресо Валерії Пашко.
В Українському інституті майбутнього додають, що наразі важко спрогнозувати, скільки людей буде в Україні через два-три роки, враховуючи тих, хто виїхав із країни через війну.
"Все залежить від новин з фронту і від політики уряду. Якщо війна закінчиться цього року або на початку наступного і з'являться можливості для відбудови країни, то до нинішніх 29 мільйонів українців в Україні додасться 4-5 мільйонів з інших країн. Багато що залежить від відновлення економіки та можливостей працевлаштування. 30% українців зараз безробітні. Багато людей повернуться з фронту. Не всі матимуть роботу одразу. Деякі виїдуть за кордон до своїх родин", – каже Анатолій Амелін, співзасновник та директор економічних програм аналітичного центру.
Коли закінчиться гаряча фаза війни і почнеться післявоєнне відновлення, тоді українці будуть дуже потрібні, наголошує і Елла Лібанова.
“Кожен день, який вони перебувають за кордоном, зменшує вірогідність повернення, тому що вони вже адаптуються там. Згідно з усіма даними, які я маю, понад половина українців вже працюють за кордоном. Вони працюють, адаптуються, діти відвідують школи або дитсадки, адже в більшості країн це обов'язково. А в Україні кожного дня щось руйнується, тому ймовірність їхнього повернення зменшується. Тому дуже важливо, щоб вони відчували свою українськість, що їх тут чекають,” – зауважує науковиця.
Лібанова також прогнозує другу хвилю міграції після закінчення війни, адже частина чоловіків, ймовірно, поїде до своїх дружин, які влаштувалися та адаптувалися за кордоном.
За прогнозами на 2037 рік в Україні буде 16 мільйонів жінок і 14,5 мільйона чоловіків. Україна мала дефіцит чоловіків ще до 2014 року. На 100 жінок припадало 85 чоловіків. Аналітики кажуть, що війна поглибить цю кризу, адже рівень смертності чоловіків під час війни набагато вищий.
Дослідження, фінансоване Радою Європейського Союзу, оцінює, що населення України скоротиться на 24-33%, залежно від тривалості війни.
Як подолати кризу
Міністерство соціальної політики готує стратегію демографічного розвитку України до 2040 року. Олександр Гладун, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи, розповідає, що у стратегії прописані конкретні завдання та цілі для зміни ситуації.
Перша мета — створення умов для підвищення народжуваності та підтримки сімей. Йдеться про можливості поєднання батьківства з кар'єрою, надання комплексної підтримки, яка включатиме як фінансові інструменти, так і різні форми соціального супроводу сімей з дітьми.
Друга мета — зниження передчасної смертності. Завдання полягає у популяризації навичок самозберігаючої поведінки, таких як правильне харчування, регулярні медичні огляди, реагування на сигнали повітряної тривоги.
Розглядається також питання якості медичного обслуговування, що передбачає адаптацію мережі закладів охорони здоров'я до конкретних потреб населення. Крім того, соціально-медична сфера має пристосуватися до значного зростання кількості людей з інвалідністю. Цей наслідок війни вже гостро відчувається.
Третя мета — забезпечити міграційний приріст населення. Це означає повернення біженців, які залишили Україну внаслідок повномасштабної війни, і тих мігрантів, які виїхали з країни до її початку.
Елла Лібанова вважає, що Україна має робити ставку не лише на біженців, які виїхали після 24 лютого 2022 року, а й на повернення тих, хто виїхав раніше.
"Це можуть бути навіть діти мігрантів, тобто мігранти другого покоління. Це можливо, їх можна повертати. Мені видається, що це і є напрямок наших дій. А якщо ми зможемо їх повертати, то перетворювати їх на своєрідних українських агентів, щоб вони сприяли іміджу України, покращенню його", – каже дослідниця.
Четверта мета — забезпечити оптимальний розподіл населення по території України. Це стосується і внутрішньо переміщених осіб, сприяння їхньому поверненню до рідних міст і сіл або інтеграції в місцеві громади, де вони проживають зараз.
П'ята мета — адаптація суспільства до демографічного старіння та створення умов для активної старості. Це передбачає збереження здоров'я та створення належних умов для того, щоб люди похилого віку могли працювати та вести активний спосіб життя.
Хоча демографічні тенденції в Україні далекі від позитивних, у складні історичні часи український народ виявляє неймовірну стійкість, навіть зупиняючи деякі, здавалося б, неминучі процеси.
Стриманий оптимізм висловлює і Елла Лібанова, яка каже: у 2022 році Інститут демографії та соціальних досліджень припустився серйозної помилки в оцінках смертності та народжуваності, занизивши кількість новонароджених і завищивши кількість померлих. Тому ситуація дещо краща, ніж очікували соціологи.
Нині українці живуть у неймовірно важких умовах, але попри це демонструють непохитну віру у здатність захистити себе, налаштовані оптимістично та вірять у майбутнє своєї нації.
- Актуальне
- Важливе