Аналітика

Ціни зростатимуть швидше, долар по 40. Що ще прогнозують економіці у 2024 році?

Анна Родічкіна
17 січня, 2024 середа
16:20

Українська економіка в 2024 році продовжить відновлюватися, але цей процес уповільниться, очікують економісти

Зміст

Торік українській економіці вдалося зробити стрибок. Втративши майже третину ВВП в 2022-му, Україна попри війну перейшла до повільного відновлення і за підсумками 2023 року може вийти на +5% ВВП. Стосовно цього року вже не тривають дискусії про падіння чи відновлення. Експерти сперечаються, на який відсоток буде зростання ВВП. Що саме прогнозують українській економіці фінансові інституції та аналітики в 2024-му, пояснюємо далі.

Про що в тексті:

  •  Яке відновлення пророкують українській економіці в 2024 році?
  •  Що буде з цінами в 2024 році?
  • Яким буде курс долара?
  •  Агросектор, металургія, нерухомість, ІТ: що буде з ключовими секторами економіки?
  • Основні ризики: звідки можна чекати поганих новин?

Яке відновлення прогнозують для української економіки в 2024 році?

Українська економіка відновлюється. Навіть попри те, що Росія вже два роки запускає по українським містам ракети і дрони, постійно виникають проблеми з логістикою українського експорту, а над державним бюджетом висить дамоклів меч недофінансування.

Дані про відновлення економіки за підсумками минулого року Держстат опублікує пізніше, але наразі у Міністерстві економіки озвучили прогноз зростання ВВП 2023 році на 5% після різкого падіння в 2022-му на 28%. 

Національний банк торік тричі покращував своє бачення показників відновлення ВВП за підсумками 2023-го: з 0,3% ВВП до 4,9% в жовтневому макропрогнозі. На початку минулого року було багато питань без відповідей, багато ризиків. Чи збережуться відключення еклетроенергії? Що буде з зерновим коридором? Як складеться ситуація з міжнародною підтримкою? Яких очікувати врожаїв? На щастя, відповіді на більшість з цих питань згодом стали стимулами для економіки, а не перешкодами.

Хороша новина полягає в тому, що ніхто не обговорює сценарій зниження ВВП, а обережно прогнозують відсотки відновлення. Так, після стрімкого падіння це ще не зростання, а тільки поступове, обережне повернення до довоєнних показників. Однак для країни, яка страждає від постійних обстрілів і веде оборонну війну проти агресора це вже доволі добре.

Кращі показники, ніж очікувалося на початку 2023 року, можуть стати додатковим імпульсом для 2024-го, вважають у Національному банку. Центробанк очікує, що економіка в цьому році покаже зростання на 3,6%, що відповідає очікуванням Міжнародного валютного фонду - там очікують збільшення ВВП в 2024-му на 3-4%.

При цьому державний бюджет на цей рік побудовано з розрахунків на очікуване зростання ВВП на 4,6%.

В унісон з цими прогнозами звучать думки фінансових аналітиків та експертів. Інвестиційна компанія Dragon Capital пророкує зростання на 4% ВВП в 2024-му, інвестгрупа ICU – більш оптимістична і прогнозує 5%.

Прогнозування стало справжнім викликом на початку повномасштабного второгрення. Але з часом інституції та експерти знайшли підходи до побудови економічних очікуваннях навіть при "багатьох невідомих". Втім, ризик впливу цих “невідомих” на реалізацію озвучених прогнозів залишається. Один з них – це невідомість стосовно міжнародного фінансування України в 2024-му і що ще важливіше – в 2025 році. 

Що буде з цінами в 2024 році?

Торік індекс споживчих цін в Україні здійснив стрибок: інфляція становила 5,1% після 26,6% у 2022-му. Про це свідчать свіжі цифри Державної служби статистики. 

Наступного року зростання цін прискориться хоча б тому, що цифри за підсумками минулого року  для показників 2024-го суто математично означають низьку базу порівняння. Та звісно, є й інші чинники для такого прискорення.

Україна може закінчити цей рік з інфляцією 9,8%, зазначає Національний банк у своєму жовтневому інфляційному звіті. А в середньому цьогоріч ціни можуть зрости на 8,3%, очікує центробанк.

Тиснутимуть на індекс споживчих цін в 2024-му декілька факторів, вважає фінансовий аналітик Іван Угляниця. Окрім нижчої бази розрахунків, це можливе зростання курсу гривні до долара в цьому році.

“Але є і зовнішні чинники – є велика ймовірність, що локальний такий мінімум інфляції був десь восени 2023-го”, – каже Угляниця.

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну діє мораторій на підвищення тарифів, а також адміністративне регулювання деяких цін. Увесь цей час це дещо стримувало інфляцію, але ці обмеження поступово ослаблюються. Торік адміністративно-регульовані ціни зросли на 10,7%.

“Впливатиме на інфляцію також послаблення певних цінових контролів, обмежень на ріст цін, тарифів, які були запроваджені з початком повномасштабного вторгнення. Ці обмеження послаблюються. Тобто ціни поступово відпускаються, хоча і помірно. Частково також може впливати блокування кордонів, що зібльшує вартість імпортних товарів, палива”, – вважає Угляниця.

В ICU очікують прискорення інфляції до кінця 2024 року до 10,1%, хоча до літа показник зростання цін інвестгрупа прогнозує в рамках 6-7%. На це, зокрема, вплине певне послаблення гривні, якого цьогоріч не уникнути, вважають аналітики ICU.

Яким буде курс долара?

З початком повномасштабної війни Росії проти України Нацбанк зафіксував курс гривні. Спершу це були 29,25 грн/$, а згодом – 36,57 грн/$. Восени 2023 року регулятор оголосив, що утримуватиме курс у певних межах, але дозволить йому коливатися. Іншими словами, НБУ відмовився від політики фіксованого курсу на користь режиму "керованої гнучкості".

І хоча після цього гривня в офіційному курсі перетинала позначку 38 грн/$, очікуваної стрімкої девальвації не сталося. У цьому році фінансові експерти очікують ще більшого послаблення національної валюти.

Припущення щодо курсу гривні, на основі якого Міністрество фінансів розрахувало державний бюджет на цей рік, становить 40 грн/$ в середньому по року.

“Основна причина очікувань девальвації, яку переважно обговорюють – це ризики міжнародної підтримки, ритмічності, розмірів фондування та військових поставок. На мою думку, слід також додати сюди можливе зростання попиту на долар глобально у випадку погіршення економічної ситуації в світі та геополітичних ризиків”, – коментує Еспресо Іван Угляниця.

Щоб утримувати курс в певних межах, Нацбанк має міжнародні золотовалютні резерви. Наразі їхній показник становить близько $40,5 млрд. У грудні за рахунок зовншінього фінансування Україні вдалося збільшити цю суму на 4,4%. Сума міжанодних резервів у $40,5 млрд – це історичний показник. Більшою ця сума була тільки в липні 2023 року ($41,72 млрд).

Нинішній розмір золотовалютних резервів дійсно значний, визнає Іван Угляниця. З іншого боку, утримування валютного курсу теж потребує великих обсягів продажу валюти, часом близько $3 млрд на місяць, зазначає він.

“І ці обсяги можуть зростати при зростанні попиту, ризиків. Тому просто брати об’єм золотовалютних резервів у статиці недоречно, до того ж за значного тиску на курс, росту попиту, буде менше мотивів та смислу витрачати резерви”, – каже Угляниця.

Якщо Київ таки отримає міжнародну допомогу від партнерів, хоч і з запізненням, то резерів для утримання курсу в певному коридорі буде достатньо, вважає Віталій Кравчук, старший експерт Інституту економічних досліджень та політичних консультацій.

“Мабуть, значні кошти будуть виртрачатися цього року на підтримку курсу. Але резерву для того, щоб утримати гривню від великих перепадів, має вистачити”, – каже в коментарі Еспресо Кравчук.

Нацбанк буде продовжувати контролювати валютний ринок, і за умови достатньої міжнародної підтримки “палити резерви” для цього не доведеться, вважають в ICU. Але для цього потрібні $28-30 млрд на цей рік, перспективи яких навіть у січні 2024-го поки що не досить чіткі.

Щоб утримувати апетит українців до гривневих депозитів, регулятор піде на девальвацію спіставну з ставками таких депозитів. Тобто до кінця року обмінний курс наприкінці становитиме 40,5-41 грн/$, очікує інвестгрупа ICU.

“Ми очікуємо, що у 2024 році з’явиться ряд нових викликів, чи не найбільший із яких – це ризики, пов’язані з обсягами та стійкістю зовнішньої фінансової підтримки України. На цьому етапі ризики суттєвого скорочення фінансової допомоги невисокі, і ми очікуємо, що Україна отримає принаймні ті обсяги підтримки, які необхідні для збалансування зовнішніх рахунків до кінця 2024 року”, – коментує Еспресо Віталій Ваврищук, голова департаменту макроекономічних досліджень ICU.

Віталій Ваврищук

Віталій Ваврищук Фото: фейсбук-сторінка НБУ

Це означає, що НБУ й надалі матиме змогу повністю контролювати валютний ринок та навіть може вдатися до суттєвих кроків у напрямку валютної лібералізації. 

“Наразі склалися всі необхідні передумови для помірної та керованої девальвації гривні, і, за нашими прогнозами, курс наприкінці 2024 року складе близько 41 грн/$”, – зазначає Ваврищук.

“Такі перепади курсу українці бачили і до війни. Критичних наслідків від цього не спостерігалося. Не буде їх і цього року”, – очікує Віталій Кравчук.

Агросектор, металургія, нерухомість, ІТ: що буде з ключовими секторами економіки?

Близько половини українського експорту складають аграрна та металургійна продукція. Успішна робота цих галузей — важливе підґрунтя для економіки України в цілому, зауважує старший економіст ЦЕС Володимир Ланда.

"Найгірші прогнози щодо скорочення посівних площ не справдилися: під урожай 2024 року засіяно 4,16 млн га озимої пшениці та 636 тис. га інших озимих зернових. Крім того, на 4% до 23,4 млн т збільшено прогноз виробництва пшениці у 2023/24 маркетинговому році", – зазначає Ланда.

В україньского агросектору доволі оптимістичні перспективи на наступний рік. Експорт агропродукції у липні-грудні скоротився на 17% через припинення роботи “зернового коридору”, але ближче до кінця року Україна наростила експорт морем до рівня, вищого за показники найкращих місяців роботи “коридору”, що дозволяє сподіватися на поступове відновлення обсягів експорту, зазначає старший економіст ЦЕС.

У металургії теж є шанси на хороший рік, але експерти не поспішають щось прогнозувати.

"Українські заводи здатні нарощувати виробництво — сировини та виробничих потужностей вистачає. Так, у 2024 році можна очікувати запуск додаткових виробничих потужностей, що забезпечать зростання металургійного виробництва на вищому рівні, ніж в середньому по економіці. Основна проблема — у дорогій логістиці, яка нерідко робить доставку до кінцевого споживача невигідною", – пояснює Володимир Ланда.

Високим лишається також ризик фізичного ураження виробничих потужностей гірничо-металургійного комплексу внаслідок російської агресії.

Експорт IT-послуг більшою мірою залежатиме від ситуації на глобальних ринках. 

На руку українським компаніям може зіграти відновлення глобального IT-ринку, зокрема відкладений попит на цифровізацію бізнесу. Однак через нинішню турбулентність компаніям важко передбачити динаміку за підсумками 2024 року. 

“Втім, загальний настрій галузі — стримано оптимістичний, а найскладніші випробування для ринку, вірять його учасники, залишилися у 2022-2023 роках”, – коментує Ланда.

А от для нерухомості оптимізму значно менше.

“Попит на ринку відновлюється повільно, а покупці цікавляться передусім готовим житлом”, – каже експерт.

Імовірність дефолтів забудовників зростає, ввадає старший економіст ЦЕС.

“Окрім обмеженого попиту їм доводиться мати справу із подорожчанням будівельних матеріалів та дефіцитом кваліфікованої робітників, які часто підпадають під мобілізацію. А вартість квадратних метрів лишається стабільною, скорочуючи маржу забудовників”, – пояснює він.

будівництво сміттєпереробного заводу у Львові

Ілюстративне фото: ЛОВА

Основні ризики: звідки можна чекати поганих новин?

Головні ризики для української економіки, природно, пов’язані з війною. По-перше, це вктивізація і розширення території ведення бойових дій в Україні та пошкодження об’єктів критичної, енергетичної, соціальної інфраструктури, по-друге – скорочення міжнародної військової та фінансової допомоги, зазначає старший економіст Центру економічної стратегії Володимир Ланда.

Крім того, після президентських виборів зовнішньополітичний вектор США може змінитися не на користь України, додає експерт.

Ключовий виклик для фінансування бюджету – це ритмічність міжнародної допомоги. 

Під час повномасштабної війни Україна фінансує дефіцит бюджету за рахунок коштів міжнародної підтримки. І хоча Київ очікує на ухвалення відповідних сум міжнародної допомоги найближчим часом, ритмічність надходження цієї допомоги в цьому році залишається під питанням.

“Залучення понад $40 млрд зовнішніх кредитів та грантів усе ще не гарантовано, тож ризик друку грошей Національним банком цього року залишатиметься високим”, – зазначає Віталій Ваврищук.

Хоча Україна з великою імовірністю отримає достатнє зовнішнє фондування, щоб збалансувати зовнішні рахунки, його може виявитися недостатньо, щоб повністю профінансувати дефіцит бюджету, допускають в ICU.

Ще одним ризиком для економіки буде залишатися ситуація з логістикою виробленої в Україні продукції на світові ринки. З одного боку, Україна самостійно налагодила так званий морський коридор. Важливо, що морем зараз йде не лише експорт зерна, але й поставки руди, металу, інший експорт та імпорт. З іншого боку, ризики продовження блокади сухопутних кордонів з ЄС залишаються високими.

При цих зовнішніх ризиках важливо налагодити внутрішню політичну стабільність замість активізації внутрішніх протистоянь.

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.87
    Купівля 41.87
    Продаж 42.38
  • EUR
    Купівля 43.51
    Продаж 44.24
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
24 січня
00:59
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила на територію України БПЛА: ситуація вночі 24 січня
00:52
Оновлено
БПЛА атакують Росію: обмежено польоти в аеропортах, гучно в Підмосков'ї, на Рязанщині й у Курську
00:22
Георгій Бущан, Динамо, Ліга Європи
Ліга Європи: який вигляд має таблиця після 7-го туру
2025, четвер
23 січня
23:58
штучний інтелект
Трамп скасував частину директив, які "перешкоджали американським інноваціям у сфері ШІ"
23:50
Ексклюзив
Світлана Тихановська
Маємо вимагати виведення російських військ і озброєння не лише з України, а й з Білорусі, – Тихановська
23:23
Дональд Трамп
Трамп підписав указ щодо розсекречення документів про убивства Джона Кеннеді та Мартіна Лютера Кінга
23:16
дитина_плач
Неповнолітні дівчата в Києві побили 13-річну школярку. Відкрито кримінальне провадження
22:51
Дональд Трамп
Федеральний суддя призупинив дію наказу Трампа про скасування права громадянства за народженням
22:45
Ексклюзив
"Без вільної України не буде вільної Білорусі": Тихановська розповіла про співпрацю з Києвом
22:41
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 119 боєзіткнень: на Покровському напрямку росіяни здійснили 63 атаки
22:08
МЗС України
Київ не обговорював питання мобілізаційного віку з новою адміністрацією США, - МЗС
21:48
Оновлено
Удар по Запоріжжю 23.01.25
Кількість постраждалих унаслідок атаки по Запоріжжю зросла до 52, є загиблий: усі подробиці
21:46
міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто
Угорщина консультуватиметься зі США, чи підтримувати продовження санкцій ЄС проти Росії, - МЗС
21:39
Ексклюзив
Сергій Кривонос
Наразі ми не розуміємо, які "джокери" є в Путіна, - генерал-майор запасу ЗСУ Кривонос
21:30
Світлана Тихановська
Більшість військових у Білорусі виступає проти участі у війні, – Тихановська
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Нові ракети з КНДР на фронт РФ та ризик оперативного оточення ЗСУ на фронті. Колонка Сергія Згурця
21:22
Пентагон
У Пентагоні підтвердили, що збройна підтримка України не підпадає під обмеження США щодо міжнародних допомог
21:09
Аргентина. Хав'єр Мілей
Президент Аргентини розповів про формування "альянсу народів", серед партнерів якого Маск, Трамп і Орбан
20:48
Володимир Зеленський
Зеленський назвав одним із найважливіших ключів до миру енергоресурси, зокрема, нафту
20:42
Олександр Сирський
Сирський назвав головні висновки операції Сил оборони в Курській області
20:17
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп проситиме Саудівську Аравію й ОПЕК знизити вартість ціну на нафту: каже, що тоді війна РФ проти України припинилася б
20:15
Ексклюзив
Світлана Тихановська
У Білорусі зберігаються продемократичні й антивоєнні настрої, – Тихановська
20:00
OPINION
Важливо позбуватися наївного враження, що "весь світ за нас"
19:51
телевізор телебачення
В Україні розширили список заборонених сайтів з піратськими фільмами
19:46
Ілон Маск і Беньямін Нетаньягу
"Великий друг Ізраїлю": Нетаньягу заступився за Маска, якого критикують за жест, схожий на нацистське вітання
19:38
OpenAI
Російські хакери взяли відповідальність за збій ChatGPT, бо "ним користувалися ЗСУ", - ЗМІ
19:38
Юрій Кормишкін
Справа про незаконне збагачення на 20 млн грн нардепки Кормишкіної: дві підозри оголосили її чоловікові-бізнесмену
19:31
Ексклюзив
миротворці ООН
Ніяких класичних миротворчих військ Європи в Україні не може бути, - голова ВГО "Україна в НАТО" Романюк
19:26
Оновлено
Марк Рютте
Рютте запевнив, що Європа може платити за зброю США для України. МЗС відреагувало
19:07
Фрідріх Мерц
Кандидат у канцлери Німеччини Мерц заявив про намір закрити кордони для нелегальних мігрантів
19:06
Церемонія премії "Оскар" відбудеться 2 березня, але без виступів наживо, щоб вшанувати жертв лісових пожеж у Лос-Анджелесі
18:59
Пресреліз
Премія відповідальності 2024
Премія відповідальності 2024 оголосила короткий список та лауреатів
18:59
Дональд Трамп
Трамп заявив, що хотів би "найближчим часом зустрітися з Путіним, аби закінчити цю війну"
18:45
Головний прокурор МКС запросив ордери на арешт лідерів Талібану через переслідування жінок
18:45
Ексклюзив
Трамп зможе натиснути на Путіна й змусити його до перемовин з Україною, – Тихановська
18:36
В Україні запускають реаліті про допомогу родинам військових "Сюрприз для родини"
18:32
Олександр Сирський
Сирський заявив, що цензура у воєнний час потрібна, але не така, як у КНДР
18:17
Олександр Лукашенко
МЗС про "вибори" Лукашенка: "Для України питання його легітимності не є актуальним"
18:15
Дональд Трамп
The Times: Мирна угода Трампа з Україною допоможе Росії здійснити перегрупування, - командувач армією
18:13
Ексклюзив
Володимир Путін
Якщо РФ обрізати доходи, то Путін не зможе утримувати навіть території, які тимчасово захопив, - політолог Димов
Більше новин