Інфографіка

Збільшення атак російських безпілотників на Україну: нові можливості Росії та способи протидії

7 жовтня, 2024 понедiлок
18:05

Атаки російських безпілотників на Україну досягли нової, небаченої раніше, інтенсивності упродовж вересня. І вони лише продовжують кількісно зростати. На противагу Сили оборони удосконалюють свої можливості в боротьбі

Зміст

Стрімке зростання числа атак російських безпілотників на Україну: цифри та факти

За даними Повітряних сил ЗСУ, впродовж вересня російські загарбники спромоглися випустити по території Україні 1339 ударних безпілотників, що набагато більше, ніж за будь-який попередній місяць. Якщо виводити середнє число, можна вирахувати, що росіяни застосовували 44 "шахеди" кожного дня.

Ця цифра приблизна, оскільки кількість коливалася. Наприклад, найбільше ударних БПЛА ворог використав 14 вересня - 72 безпілотники.

Власне вересень 2024 року і став першим місяцем, коли Росія змогла щодня запускати по Україні свої безпілотники. Проте із 1339 запущених були збиті 1107 дронів, ще певну частину українські військові знищили засобами РЕБ, а окремі екземпляри у процесі атак повертаються назад – до своїх відправників.

Для порівняння та візуалізації процесу інтенсифікації атак, за даними Інституту науки та міжнародної безпеки, упродовж серпня 2024 року Росія запустила по Україні 790 безпілотників, а ще в липні це було 426 летючих одиниць. 

Попри те, що більшість ворожих безпілотників все ж так збивають Сили оборони, деякі з них прориваються і завдають значної шкоди. Щобільше, саме упродовж вересня були зафіксовані непоодинокі випадки, коли ворожі дрони пролітали у небезпечній близькості від українських атомних електростанцій. 

Чого очікувати далі: ймовірне подальше зростання інтенсивності обстрілів та нові можливості Росії

Іранські дрони, БПЛА

Фото: t.me/Nazars_look

Засновник Благодійного фонду "Закриємо небо України", заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 рр.), генерал-лейтенант Ігор Романенко відзначає, що надалі інтенсивність обстрілів може продовжувати рости, адже можливості росіян зростають.

"Війна триває і ураження з цього погляду будь-яких об'єктів – це вплив і з воєнної точки зору, і з морально-психологічної на наших громадян. А можливості у них зростають, тобто вони зараз уже можуть випускати ледь не до півсотні за добу сукупно, отримуючи щось від іранців і виробляючи самі. Тому їхні можливості збільшилися, вони масштабуються і мають можливість завдавати ударів шахедами щодня. В цих умовах нам необхідно уявляти, що на жаль, це реальність, яка далі буде" – говорить Ігор Романенко у коментарі журналістці Еспресо.

Тим часом керівник ЦПД РНБО Андрій Коваленко наприкінці вересня зауважив, що окупаційна армія у майбутньому планує цілодобово атакувати регіони України, щоб повітряні тривоги для українців стали майже постійним явищем.

"Але в цю гру можна грати вдвох. І на відміну від нас, російське ППО має точковий характер та не здатне прикрити Росію повноцінно від БПЛА. А збільшення інтенсивності атак загалом призведе до більш регулярних провалів ППО РФ, за прикладом Торопця" – додає Коваленко.

Читайте також: Атака дронів, яка викликала землетрус у РФ, або черговий натяк про надання дозволу на удари західними ракетами. Пояснюємо

За даними експертів Defense Express, росіяни перевиконали свій план щодо виробничих можливостей і вже спроможні виготовляти пів сотні "шахедів" щодоби. Окрім того, надходити до РФ ті дрони також продовжують різними шляхами. Наприклад, Алабуга (територія так званої особливої економічної зони у Татарстані) мала за своїми планами виготовити 6 тисяч шахедів для російської армії до вересня 2025 року. Натомість вона активно випереджає свій графік і змогла виробити понад 6 тисяч "шахедів" уже станом на серпень 2024 року.

"Виходить, вони ще до наступної осені можуть доштампувати мінімум 4 тисячі 700 "шахедів" лише на цьому об’єкті", – зазначає військовий експерт Defense Express Іван Киричевський.

Співзасновник та виконавчий директор Українського центру безпеки та співпраці Дмитро Жмайло підкреслює той момент, що росіяни не мають зараз повних ліній виробництва дронів, але вони поставили собі за мету вийти на цей повний цикл виробництва шахедів до кінця наступного року.

"Мета всіх цих атак – виснажити нашу систему протиповітряної оборони, виявити логістику наших сил, які прикривають українське небо. Відповідно, таким чином росіяни точно готуються до нових масованих саме ракетних ударів, застосування балістичного озброєння. Те, що ми бачимо зараз, – це така постійна марудна підготовча робота", – пояснює він в етері Еспресо.

Як Україні боротися з новими викликами

Фото: t.me/Pavliuk_KSV

Експерти відзначають, що Сили оборони України постійно  вдосконалюють свої можливості у боротьбі з дронами противника. Про це свідчать власне результати збиття ворожих БПЛА впродовж найскладнішого за кількістю атак місяця. Разом із тим суспільству потрібно працювати над боротьбою спільно, переконаний Ігор Романенко.

"Для того, щоб боротися, треба бити по їхніх заводах, які виробляють "шахеди", і треба підсилювати свої засоби протиповітряної оборони, по аеродинамічним цілям, до яких відносяться і "шахеди" теж. Також громадяни повинні в цих умовах чітко виконувати дії під час повітряних тривог. Крім того, підприємства можуть займатися забезпеченням прикриття себе, своїх працівників засобами радіоелектронної боротьби. Тобто держава прийняла рішення щодо того, що закупівлю можна проводити не тільки для Сил оборони України, але це можна робити і для прикриття підприємств, установ і таке інше", – розповідає генерал-лейтенант.

Іван Киричевський також наголошує на тому, що Україні доведеться ще більше посилювати систему протиповітряної оборони.

"У нас буде потреба в додаткових засобах протиповітряної оборони й доведеться робити акцент саме на засобах ППО замість, наприклад, наземних засобів, які могли б допомогти активізувати бойові дії на суходолі, скажімо так, на нашу користь", – констатує він.

Експерт з питань національної безпеки, військовослужбовець ЗСУ Іван Варченко вважає, що своїми інтенсивнішими атаками безпілотників  ворог намагається компенсувати втрату боєприпасів, а відповідно в певний момент все ж, ймовірно, хоча б частково виснажиться в обох аспектах.

"Ми розуміємо, що зараз вони намагаються компенсувати якраз великою кількістю безпілотників ту велику втрату боєприпасів. Ми так само розуміємо, що в росіян немає можливості стрімко збільшити цю кількість боєприпасів, і використовувати їх кожен день. Ймовірно, вони використовують ті запаси, які в них були передбачені на жовтень, листопад, грудень – зараз вони змушені їх використовувати, щоб не применшувати власну вогневу спроможність бити по українській території, – сказав він в етері Еспресо. – Сподіваюся, що вони таки будуть змушені з часом просідати й з боєприпасами, і з безпілотниками".

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 45.07
    Продаж 45.77
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
7 жовтня
20:24
евакуаційний потяг з Херсона
Ще два населені пункти на Харківщині підлягають обов'язковій евакуації
20:20
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Куди цілив ворог "кинджалами" й нові подробиці збиття російського БПЛА "Охотник". Колонка Сергія Згурця
20:09
Володимир Зеленський
"Пропонуємо партнерам визначитися з баченням завершення війни": Зеленський розповів про заплановані зустрічі цього тижня
20:08
Понад 1 млрд грн збитків бюджету: поліція обшукала будівельну компанію, що працює на держоб'єктах
20:00
OPINION
Держава як бабка на лавці
19:57
СБУ відкрила провадження проти режисерки фільму "Росіяни на війні" Трофімової
19:55
Словаччина Україна
Україна й Словаччина планують спільно виробляти інженерну техніку, - Умєров
19:39
Андрій Сибіга
"Лік зруйнованих доль пішов на сотні тисяч": МЗС України до роковин нападу ХАМАСу на Ізраїль
19:29
на фото Верховна Рада України
Раді пропонують виключити нардепів-утікачів Одарченка й Дмитрука з комітетів
19:27
Україна ЄС
У ЄС розглядають спосіб обійти вето Угорщини на допомогу Україні у 6,6 млрд євро, - Bloomberg
19:10
Оновлено
Слов'янськ
Окупанти вдарили по Слов'янську на Донеччині: 5 поранених, серед них 2-річна дитина
19:07
Інтернет-термінал SpaceX Starlink
Купив Starlink за завищеною ціною: у Дніпрі посадовця міськради підозрюють у розтраті 1,8 млн грн
18:38
Вишки Бойка
"Засоби ураження ворога були знищені": у ДПСУ прокоментували бої за газовидобувні вежі поблизу Зміїного
18:27
Оновлено
Андрес Іньєста
Ексфутболіст "Барселони" Іньєста оголосив про завершення кар'єри
18:22
Ексклюзив
ракета Storm Shadow
У Defense Express припустили, чим Сили оборони могли уразити нафтобазу у Феодосії
18:18
Україна ЄС
Вступ України до ЄС: Єврокомісія розпочала прескринінг законодавства у сфері енергетики
18:08
мобілізація
В Україні понад 130 бригад можуть мобілізувати добровольців, оминаючи ТЦК, - Генштаб
18:07
Президент України Володимир Зеленський та президент Естонії Алар Каріс 11 січня 2024 р.
"Несправедливо, аморально та шкідливо": президент Естонії закликав зняти обмеження на удари вглиб РФ
18:04
OPINION
Російський ведмідь остаточно продався китайській панді
18:01
путін
Росія поширює пропагандистську кампанію в Італії до дня народження Путіна
17:54
на фото евакуація на Черкащину
Евакуаційні потяги з Донеччини у жовтні курсуватимуть раз на 4 дні
17:46
уряд Норвегії, Норвегія
Норвегія планує продовжити програму підтримки України до 2030 року й збільшити фінансування до $12,7 млрд
17:41
Оновлено
Роберт Фіцо, Денис Шмигаль
Фіцо під час міжурядових консультацій зі Шмигалем на Закарпатті заявив, що Словаччина "холодно ставиться" до членства України в НАТО
17:40
РФ атакувала навчальний заклад у Куп'янську: є поранені
17:24
Ексклюзив
гроші
У Європейській бізнес-асоціації розповіли, скільки компаній зможуть компенсувати підвищення військового збору
17:23
Українські розвідники евакуювали з Криму сім'ю офіцера ВМСУ, яку переслідувала ФСБ
17:14
В Українському домі презентували документальний фільм "Люди зі Сталі" про захисників Маріуполя
17:11
Міністерство оборони України
У Міноборони створили Центр реагування на кіберінциденти
17:04
міна-"пелюстка"
Росіяни дистанційно розкидають міни-"пелюстки" у Херсоні, - МВА
17:00
Фільм "Степне" став переможцем національного конкурсу кінофестивалю "Молодість"
16:59
Оновлено
Обстріл Херсона 7 жовтня
РФ зранку атакувала КАБами низку регіонів: на Запоріжжі лунали вибухи, у Херсоні серед 20 постраждалих двоє дітей
16:54
ЗСУ
Сили оборони відбили з початку доби 88 ворожих атак на 10 напрямках: РФ атакує Курщину КАБами
16:49
OPINION
У 2050 нас буде 25 млн? Повернути виплати ВПО, щоб уникнути кризи 
16:36
хакер
Кіберфахівці ГУР атакували судову систему РФ, - ЗМІ
16:36
Оновлено
ХАМАС напав на Ізраїль
В Ізраїлі розпочалися заходи з вшанування пам'яті жертв різанини, вчиненої ХАМАС 7 жовтня. Реакції світу
16:33
Ексклюзив
Покровськ
Покровський напрямок визначений Путіним як пріоритетний, далі акцент наступу на Курахове, - військовослужбовець ЗСУ Тимочко
16:32
Леонід Пасічник
Ватажкові "ЛНР" Пасічнику призначили більш суворе покарання за колабораціонізм
16:23
Поль Погба
Зірці "Ювентуса" та МЮ скоротили термін дискваліфікації за допінг
16:18
На фото: Різ Візерспун
Різ Візерспун разом з письменником Гарланом Кобеном працює над дебютним романом
16:17
МВС РФ
СБУ оголосила підозри 29 українським експравоохоронцям з лівобережжя Херсонщини, які перейшли на бік росіян
Більше новин