Огляд

Не бачать ворожі радари і не зупиняють російські РЕБи: що таке авіакомплекс Poseidon і як він допомагає Силам оборони України

28 лютого, 2025 п'ятниця
17:49

Безпілотні апарати стали одним із ключових елементів оборони України проти російської агресії. Вони допомагають у розвідці, координації ударів, визначенні точних координат цілей і, як наслідок, дозволяють нищити артилерійські та танкові підрозділи ворога. Дрони дають можливість виявляти переміщення російських військ, визначати їхні позиції та коригувати артилерійські удари. Одним із найкращих у своїй категорії захисники України називають безпілотний апарат H10 Poseidon

Зміст

Що таке H10 Poseidon

Poseidon – це розвідувальний безпілотний літальний апарат, який виготовляє компанія Swarmly. Ця фірма була заснована на Кіпрі колишніми військовими у 2018 році. Безпілотники H10 Poseidon Mk II призначені для розвідки, спостереження та коригування вогню, зокрема, артилерії.

"Посейдон" – це планер високого крила з електродвигуном, основним штовхаючим гвинтом і чотирма невеликими стаціонарними пропелерами для вертикального злету. Тобто він може стартувати без аеродрому чи катапульти, а здійнявшись у повітря, просто перемикається з вертикального польоту на горизонтальний. Це – одна з переваг безпілотника над українським дроном "Лелека-100".

"Коли не вистачає "лелек", то саме "Посейдон" дуже підійде – і дальністю, і висотами, і камера у нього крута, і вертикальний зліт. Бо "Лелеці" треба місце, а тут вертикальний зліт – немає жодних проблем зі стартом" – каже підполковник ЗСУ, військовий блогер та ведучий "Армія ТБ" Сергій Місюра.

Пропелерні двигуни VTOL, виготовлені Swarmly також дозволяють зависати у повітрі на 15 хвилин чи здійснювати аварійну посадку, якщо головний двигун відмовляє. Так вдалося зменшити масу літака, адже не довелося вмонтовувати парашут для аварійної посадки, як це роблять в інших безпілотниках.

В одному комплекті Poseidon H10 Mk III йде три планери і два комплекси керування. На випадок втрати одного корпусу є резервні, що дозволяє не переривати роботу.

авіакомплекс Poseidon

Фото: eurosolidarity.org

Можливості авіакомплексу Poseidon

Однією з головних переваг "посейдонів" називають компактність. Дрони можна перевозити на позашляховиках чи пікапах, а повний час розгортання безпілотного апарату не перевищує 10 хвилин, що вкрай важливо при розгортанні у бойових умовах.

Щодо оснащення, то H10 Poseidon має дві камери з 40-кратним зумом, що дозволяють вести спостереження з великої висоти, і тепловізійну камеру. Оптика виготовлена в Ізраїлі.

"Цей апарат може за раз пролітати близько 120 км. Плюс від станції управління може відлітати на 50 км, що дозволяє знаходитися у безпечному місці під час виконання бойових завдань. Неймовірна камера в ньому. Він виконує головну функцію – ведення розвідки. Завдяки своїм характеристикам, в тому числі камері, дозволяє дуже далеко залітати до позицій ворога, проводити розвідку, відповідно виявляти особовий склад і вогневі засоби противника для подальшого їхнього ураження нашою артилерією", – розповідав спецпризначенець з позивним "Мангуст" при передачі "Посейдонів" його підрозділу. Інші військові також відзначали хорошу якість зображення із камер – "хороша картинка на 800 метрів вночі".

Відомо, що БПЛА може передавати дані не тільки безпосередньому пілоту, а й оперативному командуванню у тилу.

авіакомплекс Poseidon

Фото: eurosolidarity.org

Непомітність та невразливість H10 Poseidon

Дрони "Посейдон" оснащені захищеними каналами зв'язку, а також спеціальним комплексом обладнання та програмним забезпеченням для уникнення впливу засобів РЕБ. Якщо інші дрони засоби радіоелектронної боротьби росіян можуть заглушити, то H10 Poseidon, потрапивши під вплив РЕБів, продовжує летіти в заданому напрямку та передавати відеосигнал.

Завдяки сучасному електричному двигуну Poseidon при польоті з крейсерською швидкістю  працює безшумно. Крім того, безпілотник не залишає за собою теплового сліду, тому ворожим радарам зафіксувати його вкрай важко. Однією з основних переваг над безпілотниками такого типу експерти називають можливість працювати у місцях, де недоступна супутникова навігація.

"Захист від РЕБ є і тому спокійніше можна злітати і працювати для арти. І без очей арта – це просто арта. А коли арта з безпілотниками – то це вже боженьки арти, і вони працюють набагато краще", – наголошує Місюра.

Технічні характеристики H10 Poseidon

  • Довжина – 1,9 м,
  • Розмах крила – 3,5 м,
  • Корисне навантаження – 3 кг,
  • Максимальна злітна маса – 22 кг,
  • Крейсерська швидкість – 75 км/год,
  • Максимальна швидкість – 100 км/год,
  • Дальність зв'язку – 50 км,
  • Максимальна висота польоту – 4 км,
  • Максимальний час зависання – 15 хв,
  • Тривалість польоту — 2 год.

авіакомплекс Poseidon

Фото: spgr.org.ua

БПЛА Poseidon в Україні

Перші "посейдони" надійшли Силам оборони у липні 2022 року – тоді їх для десантно-штурмових військ купили волонтери ГО "Справа Громад" та Фонду Порошенка, писав портал "Мілітарний". Вартість комплексу становить 318 тис. євро.

"Перший контракт на тестовий оперативно-тактичний БПЛА ми підписали 18 травня 2022 року. Виявилося, що цей дрон на голову вище багатьох, що вже були у небі війни", – писали на сайті "Справи громад".

Загалом Фонд Порошенка постійно займався закупівлями БПЛА Poseidon, інколи купуючи літальні апарати на спілку з діаспорою, як-от для розвідки навесні 2013-го, інколи компанувалися з органами місцевої влади (наприклад для житомирських десантників восени того ж року).

Всього, станом на травень 2023-го, благодійники з України та закордону придбали для української армії близько пів сотні "посейдонів".

22 січня 2025 року Міністерство оборони України повідомило, що БПЛА Poseidon допустили до експлуатації у Силах оборони. На сторінці відомства йдеться про "безпілотник вітчизняного виробництва", однак розміщене фото дозволяє припустити, що йдеться про той самий, кіпрський "Посейдон".

авіакомплекс Poseidon

Фото: eurosolidarity.org

"Робоча висота цих безпілотників поза зоною досяжності багатьох вогневих засобів протиповітряної оборони противника", – прокоментував події заступник міністра оборони України Дмитро Кліменков.

Варто зауважити, що, хоча H10 Poseidon перебуває на озброєнні Сил оборони вже третій рік, кодифікація цих дронів є важливим кроком. Кодифікація – це класифікація, визначення назви та призначення предметам постачання номенклатурних номерів. У процесі кодифікації зброя набуває статусу "предмета постачання". Це означає, що після проходження кодифікації озброєння дозволено закуповувати за кошти державного бюджету, а не лише за кошти благодійників, донатерів, спонсорів та інвесторів тощо.

Теги:
Читайте також:
Київ
+13°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.24
    Купівля 41.24
    Продаж 41.76
  • EUR
    Купівля 44.48
    Продаж 45.14
  • Актуальне
  • Важливе
2025, четвер
27 березня
17:49
Володимир Зеленський
Зеленський: США пропонують одразу підписати повну угоду про корисні копалини, замість рамкової
17:32
Володимир Зеленський
Ми хочемо, аби Трамп був сильнішим по відношенню до Путіна, - Зеленський
17:14
Ексклюзив
путін трамп
Підігрування Путіну і бажання Трампа швидко укласти тимчасове перемирʼя не матиме хороших результатів, - журналіст Саттер
17:01
на фото Дмитро Лубінець
"Фактичне викриття геноцидної політики Росії": Лубінець презентував доповідь про ситуацію на ТОТ
17:01
прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс
Прем'єр Греції висуне умови, за яких готовий відправити в Україну миротворців, - ЗМІ
16:51
"Почала душити": Посадовиці Вінницького ТЦК та її підлеглому повідомили про підозру через побиття військовозобов’язаного
16:48
війна з Росією
Генштаб спростував заяву росіян про нібито удари по енергооб'єктах у РФ і Криму
16:41
РФ на Запорізькому напрямку накопичила сили й активізувала штурмові дії, - Сили оборони півдня
16:32
Від початку доби на фронті зафіксували 159 боїв: на Покровському напрямку росіяни атакують найактивніше
16:32
Зоран Міланович
Жоден хорватський солдат не поїде в Україну, – президент Міланович про можливу миротворчу місію
16:32
Після рішення суду США відновили фінансування "Радіо Свобода"
16:17
PR
Кондиціонер спліт-система – ідеальний клімат у будь-яких умовах
16:17
Латвія
Сейм Латвії дозволив поліції збивати безпілотники
16:10
Еммануель Макрон
В Україні діятимуть сили стримування за участю кількох держав Європи, - Макрон
16:01
Пресреліз
Еспресо
Оборона та безпека: на сайті espreso.tv новий розділ
16:00
Оновлено
У Парижі розпочався саміт Коаліції охочих: хто доєднався і про що йтиметься
16:00
OPINION
блог Олеся Яхно
Трамп. Один крок уперед і два назад
15:58
Чорнобиль
Рятувальники отримали від Норвегії обладнання для ліквідації наслідків атаки Росії на ЧАЕС
15:46
Партнерський матеріал
гривня, інвестиції
У що варто інвестувати під час війни: поради експерта
15:45
на фото швидка у Херсоні, яку атакували окупанти
У Херсоні росіяни атакували бригаду швидкої: є поранені
15:41
Польща
"Обмежений час для підготовки": глава генштабу Польщі про ймовірну війну з РФ
15:31
Через загрозу терактів на Миколаївщині посилили заходи безпеки
14:45
Покровськ
Росіяни намагаються перерізати трасу Покровськ – Костянтинівка, - ОСУВ "Хортиця"
14:39
Ангеліна Брикіна, Олександр Окіпнюк та Дмитро Котовський
Українська команда з лижної акробатики виборола перше срібло на ЧС
14:22
Міноборони кодифікувало індивідуальний набір для розмінування українського виробництва
14:21
Заступник голови Офісу президента України Ігор Жовква
РФ відмовилася обговорювати припинення ударів по цивільних об’єктах: Жовква про переговори в Ер-Ріяді
14:06
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:05
OPINION
Чи підтримає Зеленський легалізацію дерибан лісів та узбереж часів Януковича?
13:55
туристичний підводний човен Sindbad
У Єгипті затонув туристичний підводний човен: є загиблі та постраждалі
13:35
Марія Захарова
Розміщення миротворців в Україні загрожує прямим зіткненням РФ із НАТО, - Захарова
13:18
Президент Франції Еммануель Макрон
Макрон: у разі розміщення в Україні миротворчих сил, вони зможуть відповісти на нову атаку РФ
13:12
Ексклюзив
Президент Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Марк Коолз
Вибори в Україні можливі лише після завершення війни – президент Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи
12:54
погода весна хмари
Де очікувати різке похолодання, а де потепління: Наталка Діденко поділилася прогнозом погоди на найближчі дні
12:47
Курська область
Інформація про масову загибель воїнів за програмою "Контракт 18-24" на Курщині - фейк: у ЦПД пояснили
12:41
атака на Дніпро
"Путін хоче продовжити війну": Сибіга прокоментував нічну атаку РФ 27 березня
12:37
Ексклюзив
танк AMX-10 RC
"Засоби охоплюють весь спектр, який потрібен нам для забезпечення": у Defense Express розповіли про новий пакет допомоги від Франції
12:32
Ексклюзив
Білий дім
"Запросили людину невипадкову": Дубовик про витік секретних даних США з чату Signal
12:27
Олександр Сирський
Від початку Курської операції Сили оборони знешкодили понад 55 тис. окупантів, - Сирський
12:03
путін
"Задоволені рішенням російської влади": італійська компанія Ariston повертається на ринок РФ
12:03
OPINION
Чого хочуть від перемовин США, Росія та Україна
Більше новин