Огляд

Небезпечніші за "Кинджал": що таке Х-69 – ракета, якою росіяни зруйнували Трипільську ТЕС

Роман Яворський
20 квітня, 2024 субота
18:46

У ніч на 11 квітня рашисти завдали масованого удару по українській інфраструктурі. Зокрема, була повністю знищена Трипільська теплова електростанція в Київській області. Згодом стало відомо, що Росія завдала ударів по ТЕС новітніми ракетами Х-69

Зміст

Коротко про те, що у тексті:

 • Що таке Х-69 і як її створювали
 • Застосування в Україні
 • Технічні характеристики ракети Х-69 
 • Які особливості ракети Х-69
 • У чому небезпека ракет Х-69
 • Як Україна може протистояти ракетами Х-69

Що таке Х-69 і як її створювали

Х-69 – це російська високоточна малопомітна крилата ракета класу "повітря-поверхня". Вона призначена для ураження наземних стаціонарних цілей з координатами, відомими до пуску, в тому числі без радіолокаційного, інфрачервоного та оптичного контрасту щодо навколишнього тла.

Ракету створено у розташованому в Дубні Московської області проєктно-конструкторському бюро "МКБ "Радуга", яке після повномасштабного вторгнення РФ в Україну перебуває під санкціями більшості західних країн. 

Вперше Х-69 продемонстрували публічно в серпні 2022 року, тому її називають однією з найновіших російських розробок. Однак експерти наголошують, що ця ракета є модифікацією Х-59МК2, а та, в свою чергу, модернізацією ракети Х-59, прийнятої на озброєння ще на початку 1980-х. Портал "Мілітарний" пише, що в 2009 році ракета Х-69 була презентована саме як Х-59МК2. Від своєї попередниці (Х-59МК) нова версія відрізнялася системою наведення, ймовірно позиченої в Х-555. Йдеться про поєднання автономної інерційної системи навігації з коригуванням курсу за даними супутників ГЛОНАСС і оптико-електронної системи самонаведення, за якою датчики орієнтуються на на мапу, записану в пам'ять ракети.

Фото: wikipedia


Суттєво переробили ракету у 2015-му. Система наведення залишилася без змін, а от турбореактивний двигун розмістили всередині корпусу (досі він був підвішений зовні). Змінився і зовнішній вигляд ракет: вони стали квадратними в поперечному перерізі, у верхній частині з'явилася пара висувних крил, а позаду кілі–"плавники", що розгортаються при польоті. Росіяни заявляли, що бойова частина ракети становить 310 кг, а максимальна дальність ураження – 290 км. Ракету Х-69 довго розробляли, а процес пришвидшила повномасштабна російсько-українська війна, коли Кремлю знадобилося далекобійна високоточна зброя.

За даними лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS), у вересні 2023 року ракети Х-69 ще проходили льотні випробування. А вже на початку 2024-го Росія вдарила цією зброєю по Україні.

Застосування в Україні

Перший відомий випадок застосування ракети Х-69 стався 7-го лютого 2024 року, під час масованого ракетного обстрілу. Так український паблік WarMonitorUa повідомляв, що впродовж 7-8 лютого по Миколаївській, Полтавській і Сумській областях росіяни випустили три керовані авіаційні ракети Х-59 та три ракети Х-69. П'ять із шести ракет вдалося збити, а частини та уламки ракети передали для вивчення в Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. 

Експерти КНДІСЕ провели аналіз матеріалів корпусу, а також специфічної фольги, розміщеної під зовнішньою обшивкою бойової частини. Вона, ймовірно, призводить до повітряного підриву ракети при попаданні уражаючих елементів, пояснював директор інституту Олександр Рувін. Він також зазначив, що маркування свідчить про виготовлення ракет наприкінці 2023 року.

Фото: kndise.gov.ua

Ще одного удару ракетою Х-69 рашисти завдали 18 лютого 2024 року. Винищувач Су-57 завдав ракетного удару по українських цілях, але ракета не потрапила в ціль та впала на відкриту місцевість. Ймовірно, росіяни використали новітні Су-57 для ракетного удару по Україні, щоб зняти військово-пропагандистський фільм на тлі президентських виборів у РФ.

Останній випадок застосування Х-69 – 11 квітня 2024 року. Росіяни здійснили масовану повітряну атаку території України, з використанням кількох груп безпілотників, ракет зі стратегічних бомбардувальників, балістики і "кинджалів". Усього було використано 82 ракети повітряного і наземного базування. Саме в цей день крилатими ракетами Х-69 були зруйновані всі потужності Трипільської ТЕС на Київщині. 

Наслідки руйнувань росіянами Трипільської ТЕС, Фото: Getty Images


До слова, квітневий удар дозволив по-новому оцінити деякі параметри ракети. Якщо раніше дальнобійність Х-69 оцінювали в 290-300 км, то тепер, зважаючи на відстань від ТЕС до лінії бойового зіткнення, можна говорити про близько 400 км, заявив у етері телеканалу "Еспресо" директор компанії Defense Express Сергій Згурець.

"Фактично, це дозвукова крилата ракета, яка була випущена з російських літаків. Це говорить про те, що у ворога збільшився арсенал засобів ударів по українських об'єктах", – зазначив Згурець.

Інфографіка: ukrinform

Технічні характеристики ракети Х-69 

 • Довжина – 4,2 м,
 • Ширина та висота в похідному положенні – 0,4 м,
 • Розмах крила – 2,45 м,
 • Заявлена дальність польоту – 290 км,
 • Ймовірна дальність польоту – до 400 км,
 • Маса ракети – 710 кг,
 • Бойова частина – 310 кг,
 • Максимальне відхилення – 5 м,
 • Швидкість – 700-1000 км/год,
 • Висота польоту – 25-70 м.

Які особливості ракети Х-69

Ракета входить до комплексу озброєння російського винищувача п'ятого покоління Су-57. Однак таких літаків у РФ небагато (за оцінками Defense Express – близько десятка), тому довелося адаптувати Х-69 під простіші літаки. Виробники заявляють, що ракета також може застосовуватися з Су-30МК, Су-34, Су-35С, МіГ-35С та МіГ-29К.

Цілі Х-69 – об'єкти із заздалегідь відомими координатами. Ними можуть бути об'єкти комунікацій, залізничні станції, наземні склади боєприпасів і командні пункти, нафтопереробні та нафтохімічні заводи, цехи і так далі.

Бойова частина ракет Х-69 буває трьох видів: ядерно-бойова, касетна та фугасно-кумулятивна проникаючого типу. Останній вид, очевидно, був застосований при обстрілі Трипільської ТЕС, вважає військово-політичний оглядач Олександр Коваленко. Він каже, що Х-69 називають малопомітною, бо ракета має захист від впливу комплексів радіоелектронної боротьби. Це ускладнює її придушення РЕБом і збільшує вірогідність прориву ППО.

"До таких характеристик, наприклад, можна віднести те, що вона має невелику висоту польоту. Вона становить, приблизно, 20 м. На такій висоті дуже складно засобам РЛС (контрбатарейні радіолокаційні станції) зафіксувати та супроводжувати ціль. Завдяки цьому ракета може проходити ешелоновану ППО по відповідних траєкторіях та маршрутах і не бути навіть поміченою", – зазначив Коваленко.

Інший експерт – заступник директора Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння Михайло Самусь – каже, що ракетою Х-69 росіяни намагаються скопіювати Storm Shadow або Taurus.

"Росіянам вдалося модернізувати цю ракету, яка дуже схожа візуально на той самий Storm Shadow або Taurus, які росіяни намагаються скопіювати. Проблема полягає в тому, що росіяни достатньо довго проводять розвідку. Ці запуски ракет, запуски "шахедів" – очевидно, вони викривають наше радіолокаційне поле перед ударом ракетами. Це нова загроза, з якою нам треба буде якось рахуватися", - зазначив експерт.

У чому небезпека ракет Х-69

Якщо порівнювати Х-69 із Taurus або Storm Shadow, з якими ракета має візуальну схожість через "паралелепіпедну форму", то західні ракети мають більшу дальність, а також є габаритнішими. Корисне навантаженням Storm Shadow/SCALP у півтора рази більше, ніж у Х-69.

Варто пам'ятати, що хоча ракети й розробляли під новітні Су-57, запускати їх можна також і з Су-34 чи Су-35, що їх Росія широко застосовує у війні проти України, завдаючи ударів по українських прифронтових позиціях. Цих літаків у РФ багато, а тому обстріли ракетами Х-69 можуть масовими і (при підтвердженні дальнобійності в 400 км) загрожуватимуть більшій частині України.

"Якщо Х-101 використовується зі стратегічних бомбардувальників і можна визначити попередній час запуску, то значна кількість Су-35 (за умови, якщо Х-69 буде виготовлятися більш масово) створює для противника більшу можливість використання цих крилатих ракет", – пояснював директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець в етері телеканалу "Еспресо".

У матеріалі Defense Express і взагалі припускали, що застосування Х-69, хоча ця ракета дозвукова та має меншу бойову частину, може бути небезпечнішою для українців, ніж гіперзвуковий "Кинджал". 

Фото: defence-ua

"По-перше, її результативний удар говорить про можливості її проникнення повз очевидно виснажену українську протиповітряну оборону. По-друге, її запуск з літаків тактичної авіації нівелює характерну ознаку масштабних ракетних атак, коли фіксується зліт стратегічних бомбардувальників Ту-95МС та МиГ-31К. Також її використання, саме за рахунок запуску з Су-34 чи Су-35 може носити більш масовий характер у силу більшої кількості носіїв. Але після того, як у РФ налагодять її повномасштабне серійне виробництво", – йдеться в матеріалі.

Також експерти поділились картою, на якій видно зону ураження ракетами Х-69. 

"На мапі показані виключно гіпотетичні пускові райони, без урахування можливості ворогом використати повітряний простір Білорусі. У випадку, якщо РФ повторить таку практику часів 2022 року із повітряного простору свого сателіта, то до зони ураження можливо додати всю територію України окрім Закарпатської області", – наголосили в Defense Express.

Як Україна може протистояти ракетами Х-69

Х-69 – складна ціль для української протиповітряної оборони. Можливість наднизького польоту на висоті у 20 метрів є перевагою ракети і проблемою для української ППО. Ще одним моментом, що ускладнює боротьбу з ракетами є відносно невеликий розмір Х-69 (4,2 м, тоді як, скажімо в Х-101 – 7,5 м).

Defense Express називає кожне ураження такої повітряної цілі видатним результатом воїнів протиповітряної оборони України. Але аналітики наголошують – обстріл Трипільської ТЕС 11 квітня 2024 року "говорить про можливості її проникнення повз очевидно виснажену українську протиповітряну оборону".

"Звісно, що Х-69 – це нова ракета для нас. Тому ми вивчаємо, як можна їй протидіяти. Найімовірніше, що Patriot також зможе їй протистояти, оскільки він боровся і з достатньо більш складними типами ракет, як "Циркон" та "Кинджал", – зазначив після обстрілу 11 квітня речник Повітряних сил ЗСУ Ілля Євлаш. 

Однак боротися з Х-69 Сили оборони можуть не лише "Патріотами", переконаний Сергій Згурець.
"Оці крилаті ракети є дозвуковими, їх можна збивати навіть з ПЗРК, з будь-яких систем, які збивають "шахеди". Питання в тому, що треба збільшити кількість різних засобів на прикриття наших ГЕС і ТЕС. Це треба робити і самостійно, і в співпраці з нашими партнерами", – наголосив військовий експерт.

Теги:
Читайте також:
Київ
+15°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.87
  Купівля 39.87
  Продаж 40.38
 • EUR
  Купівля 43.09
  Продаж 43.84
 • Актуальне
 • Важливе
2024, неділя
26 травня
00:52
Артем Довбик, Жирона, Ла Ліга
Кращим був лише Роналду: Довбик показав шалений результат у Ла Лізі
00:10
OPINION
Тижневик Миколи Княжицького
Заборону РПЦ в Україні стримує корупція
2024, субота
25 травня
23:53
ЗРК "Бук"
Росіяни перекинули ЗРК "Бук" у напрямку аеродрому у Джанкої, - партизани
22:53
Оновлено
Росіяни поцілили КАБами у будівельний гіпермаркет в Харкові
Росіяни поцілили КАБами в "Епіцентр" у Харкові: підтверджено загибель 6 людей, 40 поранено
22:50
Володимир Зеленський
"Конгрес США визнав Зеленського диктатором": роспропаганда вигадала фейк
22:05
ЗСУ генштаб війна з Росією
Покровський напрямок залишається найгарячішою точкою всієї лінії фронту, - Генштаб
21:55
Інтерв’ю
Євген Хаустов
Харківський волонтер Хаустов розповідає про підлий удар росіян по "Епіцентру"
21:43
Алексія Путельяс, Барселона
"Барселона" виграла жіночу Лігу чемпіонів
21:41
Ексклюзив
Віталій Портников
Це пастка: журналіст Портников пояснив подальші дії РФ, якщо відбудуться мирні переговори
21:30
Посол РФ у США Анатолій Антонов
Шантаж від посла РФ у США Антонова: якщо не погодитеся на перемовини, Україна втратить ще більше територій
21:15
Ексклюзив
Китай
Китай намагається підгорнути Глобальний Південь під себе, - дипломат Хандогій
21:01
Дизпаливо
Експерт дав прогноз, чи зміниться ціна на паливо після підвищення акцизів
20:56
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 25 травня: як в обмінниках подорожчали долар та євро
20:52
Ексклюзив
Дональд Трамп
Трамп визнав важливість України для США, - американський експерт Фрід
20:35
Інфографіка
Шахтар, Кевін і Георгій Судаков, УПЛ
УПЛ: який вигляд має фінальна турнірна таблиця сезону 2023/24
20:07
OPINION
Оксана Забужко
"Кликуни"
20:04
Оновлено
Росіяни вчетверте за 25 травня вдарили по Харкову: поранено 12 людей, серед них дитина
20:00
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Є нюанс, який багато хто з фахівців упускає: Безсмертний щодо обмеження України завдавати ударів по території РФ
19:56
Оновлено
"Полісся" - "Шахтар" 2:0 (25.05.2024)
"Полісся" розбило "Шахтар" і дебютує в єврокубках. Результати й розклад 30-го туру УПЛ
19:54
міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський
У п'ятницю цар "хоче миру", а в суботу бомбить гіпермаркет із цивільними: реакція Чехії на удар РФ по "Епіцентру" в Харкові
19:19
Польська поліція
Почерк як 9 травня у Києві: ЗМІ розповіли про затриманих у Польщі російських агентів-паліїв
19:14
Китай вивчає війну в Україні
"Створює ризик ескалації": США розкритикували військові навчання Китаю поблизу Тайваню
19:11
Ексклюзив
Російська опозиція має партизанити та закликати світ дозволяти бити по об'єктах РФ, - дослідник Магалецький
18:36
Відключень світла на 26 травня Укренерго не обіцяє
18:19
Ексклюзив
суд гаага
Гаага може розпочати справу й проти України, - сходознавець Якубович про прагнення одночасно заарештувати і прем'єра Ізраїлю, і ватажків ХАМАСу
18:11
Оновлено
Єнс Столтенберг
Столтенберг закликав НАТО дозволити Україні бити західною зброєю по військових цілях у Росії. В Італії відреагували
18:03
OPINION
Сергій Громенко
Чому я рішуче виступаю проти терміну "корейський сценарій"
17:52
збили російський Су-25
Вже 7-й за місяць на цьому напрямку: на Донеччині збили російський Су-25
17:25
Володимир Зеленський
Продовольчі хаби, вища освіта, електроенергетика. Зеленський пояснив, що Україна пропонує країнам Африки
16:32
Візуалізація реконструкції Центру ментального здоров'я НГУ
Нацгвардія презентувала проєкт Центру ментального здоров'я
16:30
Ексклюзив
Юрій Ніколов
Не назву це розкраданням, а маржею, яку б ми могли й не втратити: журналіст-розслідувач Ніколов про кошти, які були виділені на "велике будівництво"
16:07
Огляд
Артем Довбик, Жирона, Ла Ліга
Довбик перевершив Шевченка, а Усик найкращий боксер світу: головні новини українського спорту за тиждень
16:07
OPINION
Олег Манчура
Пам'яті Петлюри та Махна
16:04
мігранти
Від початку року понад 10 тис. африканських мігрантів дісталися на човнах до Британії
15:38
Ексклюзив
Американський експерт Фрід пояснив, чому ядерний шантаж Путіна не вплине на Захід
15:34
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
Головнокомандувач НАТО Каволі оцінив військовий потенціал Альянсу у випадку прямої конфронтації з РФ
15:20
Belarus ID
Білоруси вперше обирають опозиційний парламент
15:05
Sea Baby
Морські дрони Sea Baby, які були оснащені РСЗВ "Град", можуть знищувати наземні цілі, - Малюк
14:55
Алар Каріс - єдиний кандидат на посаду президента Естонії
"Сама Україна поки що не бачить потреби": президент Естонії про відправку військ в Україну
14:47
Ексклюзив
Вже ініціатива в наших руках: офіцер Нацгвардії Литвин про ситуацію на півночі Харківщини
Більше новин