Огляд

Штрафи за нюдси та дозвіл на розлучення вагітним: про що нові законопроєкти щодо захисту прав жінок

Катерина Бенюк
4 червня, 2024 вiвторок
08:00

У травні Верховна Рада підтримала низку законопроєктів, які надають нові механізми захисту прав жінок в Україні

Зміст

Враховуючи, що наша країна ратифікувала Стамбульську конвенцію, такі дії є логічними й такими, які закріплюють стандарти конвенції в українському законодавстві. Мова про законопроєкти №8329, №10420 та №10249. Еспресо детальніше розповість про основні нововведення.

Найважливіші аспекти законопроєкту №8329

Цей законопроєкт стосується внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з ратифікацією Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами. Законопроєкт був прийнятий за основу Верховною Радою України 22 листопада 2023 року. Після розгляду та доопрацювання положень він був прийнятий як закон 29 лютого 2024 року.

Загалом законопроєкт передбачає адміністративну відповідальність за сексуальне домагання та насильство, спрямоване на жінок, а також за неповідомлення про вчинення домашнього насильства стосовно дитини.

Українськими соцмережами вже розлетілось чимало новин про "штрафи за нюдси", які вводить новий закон. Що ж насправді передбачає цей проєкт Закону?

Як повідомили у ЮрФем, прийнятий законопроєкт формулює визначення "сексуальних домагань" та передбачає за їхнє вчинення адміністративну відповідальність, бо раніше не було окремої статті. 

Згідно з цим законом слова, жести, рухи тіла, доторкування, поплескування або інші аналогічні дії, які ображають чи принижують гідність особи та можуть супроводжуватися створенням щодо неї залякувального, ворожого або образливого, принизливого середовища можуть визначатися як дії сексуального характеру.

Як приклад, за надсилання принизливих повідомлень сексуального характеру у месенджери можна отримати штраф до 2720 грн. 

За новою статтею 173-6 вчинення насильства за ознакою статі, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру, спрямованих проти конкретної особи через її належність до певної статі чи стереотипні уявлення про соціальні ролі (становище, обов’язки, поведінку тощо) жінки або чоловіка в суспільстві, внаслідок чого була завдана шкода фізичному (без спричинення тілесних ушкоджень) або психічному здоров’ю потерпілого, – тягне за собою штраф від 1700 до 3400 грн, або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин, або виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням 20% заробітку.

Законопроєкт №10420 впроваджує низку важливих нововведень

Законопроєкт №10420, як повідомляють у ЮрФем, спрямований на виконання однієї з вимог Конвенції, передбаченої ст. 55, в частині необхідності створення державою умов, коли початок або результати кримінального провадження щодо правопорушень, пов’язаних із домашнім та сексуальним насильством, не залежали виключно від ініціативи та активності постраждалої особи.

Як повідомила нардепка Інна Совсун, цей законопроєкт дозволить:

  • Розпочинати провадження щодо сексуального і домашнього насильства за заявою будь-якої особи, а не лише потерпілої чи потерпілого

  • Забезпечить можливість потерпілій особі пройти судово-медичну експертизу невідкладно

  • Надасть можливість зменшити кількість травмуючих допитів потерпілого чи потерпілої

  • Заборонить укладати угоду про примирення за ініціативою кривдника чи кривдниці — у деяких випадках

  • Впровадить додатковий механізм захисту малолітніх та неповнолітніх осіб, які постраждали від насильства.

Цей законопроєкт Верховна Рада прийняла в першому читанні та за основу 22 травня.

Законопроєкт №10249 та як він вплине на процес розлучення

Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт №10249, який також має велике значення, оскільки сприятиме імплементації положень Стамбульської конвенції. Особливо важливою є заборона застосування обов’язкових альтернативних процесів вирішення спорів, таких як примирення, у випадках домашнього насильства та насильства за ознакою статі.

Законопроєкт також передбачає можливість подати позов про розірвання шлюбу, якщо жінка вагітна або якщо з моменту народження дитини минув менше ніж рік, і один із подружжя вчинив домашнє насильство. Раніше це було можливо лише у випадках, коли один із подружжя скоїв діяння, що має ознаки кримінального правопорушення.

Водночас ЮрФем звертає увагу на те, що до другого читання варто вдосконалити пропозиції змін до статей 110 та 111 Сімейного кодексу України, щоб повністю усунути обмеження, що стосуються розлучення подружжя. Тобто дати можливість парам добровільно виходити зі шлюбу, якщо у подружжя є дитина до одного року або жінка вагітна, — не лише тоді, коли вчиняються домашнє насильство чи інша протиправна поведінка. 

Стамбульська конвенція

Стамбульська конвенція, або Конвенція Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами, є комплексним міжнародним актом, спрямованим на захист жінок, чоловіків і дітей від домашнього насильства та його наслідків, запобігання і ліквідацію насильства і дискримінації, а також розвиток державної стратегії у сфері протидії насильству стосовно жінок та домашньому насильству.

Ця конвенція визначає насильство проти жінок як порушення прав людини та форму дискримінації та пропонує системні й контрольовані стратегії для викорінення цих явищ. Вона криміналізує та запобігає різним формам насильства, таким як домашнє насильство (включаючи психологічне та економічне), сексуальне насильство (зокрема зґвалтування та сексуальні домагання), убивства честі, калічення жіночих геніталій, примусові стерилізації, аборти та інше насильство, асоційоване зі статтю.

Ця конвенція була відкрита для підписання 11 травня 2011 року в Стамбулі, Туреччина, і набула чинності 1 серпня 2014 року. Вона є постійно відкритою для підписання будь-якою країною світу. До квітня 2022 року конвенцію підписали 45 країн та Євросоюз. 

Україна, одна з країн-авторок Конвенції, підписала її 7 листопада 2011 року та ратифікувала 20 червня 2022 року.

"Ратифікувавши Стамбульську конвенцію, Україна зробила важливий крок у боротьбі з гендерно зумовленим насильством та в забезпеченні рівних прав жінок і чоловіків. Конвенція гарантує максимальний рівень захисту для постраждалих від гендерно зумовленого насильства, домашнього насильства і відтепер ці гарантії є частиною українського законодавства", - зазначила у коментарі Еспресо Ярина Бущак, юристка-аналітикиня Аналітичного центру ЮрФем.

Щодо нововведень, то юристка зазначила, що вони свідчать про готовність держави інтегруватися до спільного правового та ціннісного простору з Європейським Союзом.

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 41.99
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
14:44
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Перевірка Білоруссю боєготовності армії: в ДПСУ оцінили рівень загрози
14:40
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 лютого: скільки коштують долар та євро
14:38
OPINION
Про хибність тези "Все ж було добре, якби не цей клятий Путін"
14:22
Гренландія призначила дострокові вибори на тлі претензій Трампа на острів
14:17
грузія
"Парламент" Грузії позбавив мандатів 49 депутатів із трьох опозиційних коаліцій
14:06
OPINION
Трамп і рідкісноземельні метали України
13:46
Максим Ємець і Оксана Рубаняк
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
13:37
Кіт Келлог
"Чекаю нагоди розповісти про мету Трампа завершити війну в Україні": Келлог візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
13:26
військовий квиток, мобілізація
На Рівненщині водія вперше позбавили прав за порушення правил військового обліку
13:15
ожеледиця
Ожеледиця, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 6 лютого
13:02
Ексклюзив
Кристали та мінерали в шахті Стебника
В Україні немає рідкісноземельних елементів, Трамп говорив про інші копалини, - екскерівник Обʼєднаної гірничо-хімічної компанії Перелигін
12:51
Дмитро Пєсков
Пєсков: РФ готова до перемовин із Зеленським, хоча не визнає його легітимності
12:45
На фото: Степан Гіга
Степан Гіга випустив студійну версію пісні "Смереки осені не знають", що стала хітом у TikTok
12:37
Оновлено
Девід Леммі
Голова МЗС Британії Леммі прибув до Києва: Сполучене Королівство готує допомогу Україні на понад $68 млн
12:36
Оновлено
Херсонська область
Окупанти зранку атакували Херсон та область: є загиблий, серед постраждалих - поліціянти
12:33
Російські полонені
Морпіхи та десантники: на Курщині відразу 21 окупант здався в полон українським військовим
12:30
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Туреччина до кінця червня очікує на початок мирних ініціатив щодо України, - глава МЗС Фідан
12:26
"Дюна:Частина друга"
Дені Вільнев розповів, чому вирішив зробити третю частину "Дюни" раніше запланованого
12:02
Оновлено
нафтопереробне підприємство у Краснодарському
Сили оборони уразили нафтозавод у Краснодарському краї РФ: там виникла пожежа
12:00
OPINION
Вибори Україні потрібні, але під час війни — неможливі
11:44
електроенергія
Енергетики відновили живлення для понад 5 тис. споживачів, знеструмлених через бойові дії: ситуація в енергосистемі 5 лютого
11:38
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: загинули 5 людей, 59 поранено
11:33
PR
Робити те, що ще ніхто не робив: володар числених рекордів скайдайвер Олександр Марушко вразив новим досягненням та вже готує наступне. Бути FIRST - його кредо
11:15
Правоохоронці затримали підозрюваних у підриві вибухівки біля ТЦК у Павлограді
11:01
пошта
Поштова служба США зупинила доставку посилок із Китаю та Гонконгу
10:55
ЗАЕС і МАГАТЕ
МАГАТЕ відклало ротацію місії на окупованій ЗАЕС через відсутність гарантій безпеки від Росії
10:37
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чому для створення трибуналу Путіна знадобилося три роки і як Україна вражає Трампа багатствами корисних копалин. Акценти світових ЗМІ 5 лютого
10:34
До переліку книжок антиукраїнського змісту внесли ще 9 видань
10:22
Картка єВідновлення
Уряд виділив додаткові 15 млрд грн на єВідновлення для ВПО
10:12
Сара Мішель Геллар зніметься у перезапуску серіалу "Баффі — винищувачка вампірів"
10:05
OPINION
Чи є у Трампа план
09:50
Огляд
Карта бойових дій за 29 січня – 5 лютого
Карта бойових дій за період 29 січня – 5 лютого: ЗСУ стабілізували фронт, під Покровськом б’ються за кожний метр
09:49
наземний роботизований комплекс Гімлі
Міноборони розгорнуло роботизовані підрозділи в бригадах ЗСУ
09:49
Поліція ліквідувала схему розповсюдження прекурсору для виготовлення амфетаміну в шести регіонах: 16 фігурантам оголосили підозри
09:32
Volodymyr Zelenskyy
Зеленський: Путіну байдуже, хто буде президентом України. Головне - з антизахідною позицією
09:29
Ексклюзив
Атака дронів по двох нафтобазах у Ростовській області
В січні Україна атакувала 30 обʼєктів РФ, - Згурець
09:21
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Українська ППО знищила 57 ворожих БПЛА, 42 - не досягли цілей
08:44
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакує Україну дронами: у Херсоні 4 постраждалих, у Києві працювала ППО
08:42
ЦРУ
ЦРУ запропонувало звільнитися всім своїм співробітникам, - ЗМІ
08:41
Ексклюзив
Випалені будівлі, воронки від снарядів і руїни: воїни 24-ї ОМБр показали зруйнований росіянами Часів Яр
У Часовому Яру залишається 205 цивільних людей, - очільник МВА
Більше новин