Огляд

У 10 разів доступніші, у 100 разів швидші у виробництві: естонська ракета для української ППО, що про неї відомо

13 листопада, 2024 середа
17:03

Станом на березень 2024-го року Україна підписала п'ять контрактів із провідними західними виробниками зброї щодо створення оборонних підприємств в нашій країні. Про це повідомив на пресконференції прем'єр-міністр Денис Шмигаль, пообіцявши, що з часом в Україні буде десятки таких підприємств. Один із нових проєктів може виникнути з естонськими зброярами, які вже запропонували ЗСУ випробувати свої ракети

Зміст

Що відомо про естонські ракети й коли українська ППО їх отримає

8 листопада 2024 року у Києві пройшла зустріч заступника міністра оборони України бригадного генерала Анатолія Клочка та керівництва естонської оборонної компанії Frankenburg Technologies. За її підсумками остаточно домовилися про те, що Сили оборони отримають від балтійських партнерів ракети для протиповітряної оборони й проведуть випробування озброєння в бойових умовах. 

Основною функцією нових ракет називають боротьбу з безпілотниками.

"Наша мета – допомогти Україні виграти цю війну. Для цього пропонуємо зразок нової недорогої ракети для збиття повітряних цілей, у першу чергу безпілотних літальних апаратів", – сказав виконавчий директор Frankenburg Technologies Кусті Салм.

Далі сторони планують узгодити, хто і в яких обсягах фінансуватиме виробництво цих ракет. А якщо випробування пройдуть успішно, то виробництво ракет планують організувати в Україні.

Перші зразки для тестування надійдуть в Україну впродовж найближчих місяців – ще до кінця 2024 року.

Характеристики ракет Frankenburg Technologies

Компанія-виробник не оприлюднює точних характеристик своєї ракети чи навіть її зовнішнього вигляду. Втім, на світлинах із зустрічі, опублікованих Міністерством оборони України, на столі можна побачити макет ракети. Достеменно невідомо, чи відповідає він справжньому вигляду естонської ракети.

фото: mod.gov.ua

Наразі відомо, що ракети Frankenburg Technologies призначені перш за все для протидії БПЛА та здатні збивати цілі на висоті до 2 км.

На сайті компанії-виробника конкретної інформації про ракети для ППО також обмаль. Там лише наголошують, що метою компанії є "розробляти ракетні системи, які у десять разів доступніші, у сто разів швидші у виробництві й в кількостях, що значно перевершують наявні можливості галузі".

Ще одним параметром естонських ракет, про який можна з упевненістю говорити, є доступна ціна. Керівники компанії на зустрічі в Києві назвали свою ракету "недорогою", а видання Defense One ще у червні писало про естонський проєкт, спрямований на розробку дешевої ракети для знищення безпілотників. Тоді оглядачі писали про теоретичну ціну у 2000 євро за ракету, зроблену з комерційно доступних компонентів. Протестувати її планували до кінця 2024 року.

Хто виготовлятиме естонські ракети для українського ППО 

Компанія Frankenburg Technologies була заснована в січні 2024 року. зараз вона концентрується на виготовленні озброєнь, що могли б допомогти ЗСУ зупинити російську агресію. Окрім протидронових ракетних систем, мова також ішла про баражуючий боєприпас Angry Hedgehog ("Злий Їжак") з дальністю дії майже 15 км. Тестуватимуть його також в Україні, на полі бою.

До роботи в компанії долучили провідних діячів оборонної та технологічної промисловості Естонії. Стратегічним радником є Мартін Герем, який у 2017-024 був командувачем Збройних сил Естонії і покинув цю посаду лише в червні. Генерал-лейтенант Герем брав участь у міжнародній військовій операції в Іраку (2006), служачи там офіцером в американській бригаді.

У серпні Герем почав роботу в спільній (Естонія та ОАЕ) компанії Milrem Robotics, що займається виготовленням безпілотних наземних транспортних засобів. Головний виконавчий директор Мilrem Robotics Кулдар Ваарсі долучився до зброярів із Frankenburg Technologies як стратегічний інвестор.

Співзасновником компанії є Тааві Мадіберк, виконавчий директор естонського Skeleton Technologies, відомого технологічним партнерством із Siemens. До непрямих власників Frankenburg Technologies належить Маргус Ліннамяе, один із найбагатших бізнесменів Естонії (оборот його компанії MM Grupp у 2022 році сягав 900 млн євро).

Є серед керівників компанії і українець. Генеральним директором FT в Україні є Сергій Кошман. Він має понад 15 років досвіду роботи в оборонному, телеком- та IT-секторах. Раніше Кошман працював експертом Офісу президента України, але звільнився у 2021-му після обвинувального вироку Сергієві Стерненку.

"Написав заяву про звільнення з Офісу президента. Бо ходити на протести на Банкову працюючи на Банковій доволі дивно. На жаль, інших інструментів впливу я поки що не бачу. Майже за рік переконався, що експертних порад там особливо не потребують", – писав тоді Кошман.

Згодом працював у сфері закупівель та управління проєктами в Nokia Siemens Networks, а до серпня 2024-го був керівником відділу міжнародного співробітництва та партнерства Brave1 – кластеру для розвитку військових технологій в Україні.

Чому створення ракет Frankenburg Technologies важливі для України

Військові оглядачі дуже часто звертають увагу на економічну ефективність цього озброєння. Це питання великою мірою стосується протиповітряної оборони. Тому що виглядає невигідно та нерозумно збивати висококласними ракетами-перехоплювачами значно дешевші цілі. Саме тому в Україні намагаються створити багаторівневу систему ППО з різними типами озброєнь, коли, залежно від об'єкта атаки, визначатимуть, чим його збивати – дорогими засобами чи дешевими.
Ракети Frankenburg Technologies, якщо вони й справді коштуватимуть по 2000 євро, будуть найдешевшими в арсеналі ЗСУ та ідеально підійдуть для боротьби із дронами. 

Defense One писав про те, що одна естонська ракета коштуватиме вдесятеро дешевше, ніж APKWS, яку також вважають бюджетним варіантом.

"Фактично, ця ракета має вартість менш як 40 тисяч доларів, це втричі дешевше за "шахед". Тобто йдеться про один із найбільш ефективних засобів знищення "шахедів" по складовій, ефективності, вартості тощо. Коли ми збивали "шахеди" ракетами, це було не зовсім раціонально. З використанням цих систем абсолютно змінюється економічний баланс на нашу користь", - розповідав про ракети APKWS в етері телеканалу Еспресо директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express Сергій Згурець.

ракета APKWS, фото: defensenews

Якщо естонці створять ще в кільканадцять разів дешевшу ракету, то вона може стати найефективнішою протидією російським дронам. 

Іншою перевагою угоди з естонцями може стати промоція співпраці з Україною серед іноземних виробників. Так видання Bloomberg пише, що все більше європейських оборонних компаній думають про виробництво в Україні

"Ми відкриті для співпраці та готові до використання різноманітних зразків сучасного озброєння", – сказав на зустрічі з представниками Frankenburg Technologies заступник міністра оборони Анатолій Клочко.
 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.47
    Продаж 44.23
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
14 листопада
12:47
OPINION
Зберігати єдність, не допускаючи внутрішнього розбрату. Це головний наш рецепт
12:40
електроенергія
Споживання електроенергії залишається високим: ситуація в енергосистемі 14 листопада
12:39
Окупанти застрелили цивільну на Донеччині: Офіс генпрокурора почав розслідування
12:32
На Харківщині під час пожежі загинули 5 людей, з них 4 дитини
12:22
Співак Ray J заявив, що зірки, які брали участь у вечірках Diddy, намагаються підкупити імовірних жертв
12:21
Ексклюзив
новини Львівщини
Уряд вніс зміни щодо виплати для родичів військових, які зникли безвісти за особливих обставин, - Денісова
12:20
Огляд
світ, міжнародний огляд
Союзники України в Європі розглядають колись табуйовані переговори "земля-за-мир", а нова амбасадорка США в НАТО відмовляється від своєї позиції про важливість членства України в Альянсі. Акценти світових ЗМІ
12:19
Донецька область
У ЗСУ спростували інформацію про окупацію Іллінки на Донеччині
12:04
Володимир Зеленський
The Times: Ядерний варіант Зеленського. До бомби Україні залишилися "лічені місяці"
12:02
OPINION
Демократія — про безпеку, а не гру з формальним голосуванням
11:57
госпітальєрка Марія-Христина Двойнік
На фронті загинула госпітальєрка Марія-Христина Двойнік
11:37
Дистанційно-керований модуль "Пернач"
Міноборони допустило до постачання дистанційно-керований модуль "Пернач"
11:22
Роман Левкової про Крим "За Перекопом є земля" вийшов у словацькому перекладі
11:19
Сніг
Коли чекати мокрий сніг, а коли - потепління: прогноз погоди від Наталки Діденко
11:15
Ексклюзив
окупанти танк
Росіяни активно звозять військову техніку на ремонт до окупованого Маріуполя, - Андрющенко
10:52
електроенергія, відключення
На Харківщині через удар РФ пошкоджено ЛЕП: у низці населених пунктів немає світла
10:44
У Великій Британії підняли рейтинг "Зоряним війнам: Повернення Джедая": фільм треба дивитися з батьками
10:41
НАТО, Трамп
Хоче посадити за стіл переговорів: Волц розповів, як Трамп планує завершити війну в Україні
10:35
Куп'янськ
Росіян, які проникли у Куп'янськ, знищили, - очільник МВА
10:31
США, Південна Корея
Перемога Трампа змусила Південну Корею переглянути плани щодо передачі зброї Україні, - Bloomberg
10:17
На Запоріжжі та Волині затримали паліїв, які працювали на замовлення РФ
10:13
Аналітика
вибори в румунії
Перший тур президентських виборів в Румунії. Коли кандидат, що займе друге місце – вирішуватиме все
10:09
Оновлено
В окупованому Криму обвалився міст
Через обвал мосту у Криму окупанти зупинили вантажні перевезення залізницею
10:07
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 14 листопада: скільки коштують євро, долар і злотий в обмінниках
10:00
OPINION
Ударити залпом БПЛА та ракет по Москві
09:51
Антиєврейські заворушення в Амстердамі
В Амстердамі попри заборону відбулася нова антиізраїльська вулична акція, є затримані
09:37
Ексклюзив
Куп'янськ
"У Куп'янську ситуація вже давно розвивається негативно": депутат міськради Харкова Ревчук назвав причини
09:30
Новини компаній
У Бородянці за підтримки благодійників відкрили хаб для жінок, які постраждали від війни
09:23
Оновлено
нічна атака "шахедів"
РФ атакувала Україну КАБами та "шахедами": на Полтавщині є влучання
09:22
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році
Росіяни звинувачують жителів ТОТ у підготовці терактів і судять за дії, яких ті не вчиняли, - депутатка Запорізької райради Сисоєва
09:15
Артем Дмитрук
Нардеп-"слуга" Дмитрук після втечі з України дав інтерв'ю російським пропагандистам RT
08:56
ППО
Українська ППО знищила вночі 21 з 59 БПЛА
08:43
Тіло чоловіка, який загинув після вибуху перед Верховним федеральним судом, Бразиліїя, 13 листопада 2024 р
Біля Верховного суду Бразилії підірвався та загинув чоловік
08:25
Білий дім, освітлений синім і білим кольорами
Адміністрація Байдена готує запит до Конгресу щодо нової допомоги Україні
08:18
Оновлено
Війна з Росією, ЗСУ
Минулої доби на фронті зафіксували 161 боєзіткнення: найбільше атак на Курахівському напрямку
08:01
OPINION
блог Лариса Волошина
Варто починати приймати реальність, в якій ми воюємо без Америки
07:55
Інфографіка
знищений російський танк Т-72
Армія РФ за добу втратила 1690 військових, 19 танків і 65 артсистеми
07:47
Дональд Трамп
Команда Трампа готує списки на звільнення службовців Пентагону, - Reuters
07:32
Люксембург
Люксембург покладе в основу головування у Раді Європи непохитну підтримку України, - глава МЗС Беттель
07:15
Анонс
Майк Меньян і Тео Ернандес, збірна Франції, Євро-2024
Ліга націй: розклад усіх матчів і трансляцій 14 листопада
Більше новин