Аналітика

Військовий збір та інші податки хочуть підвищити. Як це вплине на українців

Анна Родічкіна
30 липня, 2024 вiвторок
13:31

Підвищення військового збору та акцизів Верховна Рада може розглянути вже в серпні

Зміст

Кабінет Міністрів подав парламенту пропозиції збільшити ставки деяких податків – військового збору та акцизів. За урядовими підрахунками, це принесе в бюджет додаткові 500 млрд грн. Як виникла необхідність у такій значній сумі? Які саме податки піднімуть українцям та чому експерти пропонують натомість підняти ставку ПДВ? Розбираємося.

Чому виникла “дірка” в пів трильйона гривень?

З початку повномасштабної війни Україна фінансує оборонні витрати з власних надходжень – продажу облігацій внутрішньої держпозики та податкових надходжень. Так, Україна і досі отримує значну фінансову підтримку міжнародних партнерів, але вона йде на соціальні видатки бюджету – зарплати, пенсії, освіту та інше. В середині липня Кабінет Міністрів схвалив два законопроєкти - №№ 11416 та 11417. Один із них – поправки до державного бюджету на 2024 рік, інший – зміни до Податкового кодексу, якими, зокрема, пропонується підвищити ставки окремих податків. 

Уряд пропонує збільшити видатки бюджету на 500 млрд грн. Ці гроші потрібні для фінансування додаткових військових потреб, вказано в супровідних документах до урядового законопроєкту №11417.

"Дірка" в пів трильйона гривень виникла через відсутність поставок американської зброї на початку цього року.  Відтак Україні довелося закуповувати її з власної кишені. У Міністерстві фінансів зазначають, що тоді збільшили фінансування сектору оборони на $6 млрд. Крім того, додалися нові потреби.

Але не всі ці мільярди мають прийти в державну скарбницю через підвищення податків. Основна сума має надійти шляхом збільшення залучення коштів на внутрішньому ринку. За задумом уряду, це джерело має принести додаткові 160 млрд грн, а ще майже 60 млрд грн – це скорочення платежів із погашення держборгу. Якщо зміни будуть ухвалені, цього року запозичення мають сягнути 686 млрд грн.

Є ще два внутрішні джерела фінансування півтрильйонної "дірки", надходження від них в уряді оцінили скромніше. По-перше, пропозиції Кабміну передбачають скорочення видатків бюджету майже на 66 млрд грн, а по-друге, додаткові надходження - ще майже 76 млрд грн - від перевиконання планових показників бюджету. 

Таке перевиконання виникло, зокрема, завдяки зростанню надходжень від податку на додану вартість з імпортних товарів, яке могла спричинити девальвація гривні.

Саме від перегляду ставок військового збору, акцизів та деяких інших кроків державна скарбниця має отримати додаткові 138,7 млрд грн, оцінюють у Кабміні. Міністерство фінансів називає такі кроки найм’якшим варіантом.

Які податки пропонує підвищити уряд

Законопроєкт 11416 з податковими змінами містить багато нововведень. Та основні ініціативи уряду в частині зростання податкових ставок стосуються військового збору. Нагадаємо, що військовий збір був введений у розмірі 1,5% в 2014 році. Ним оподатковуються тільки доходи фізичних осіб. Урядовий законопроєкт пропонує не тільки підняти нинішню ставку до 5%, але й увести військовий збір там, де його зараз не сплачують.

Найбільші суми надходжень, на думку Мінфіну, принесе збільшення ставки до 5% для доходів фізичних осіб - від цього очікується “плюс” 45,5 млрд грн до держбюджету. 

Ще 50,5 млрд грн має принести ініціатива запровадження військового збору для юридичних осіб та ФОПів третьої групи в розмірі 1% з доходу. Фактично пропонується встановити податок з обороту.

Також пропонується зобов’язати ФОПи теж сплачувати військовий збір (800 грн на місяць), що, як очікується, принесе ще "плюс" 2,3 млрд грн. 

Військовий збір хочуть запровадити для окремих галузей. Нагадаємо, зараз його сплачують тільки фізособи. Найбільшу очікувану суму тут уряд прогнозує від запровадження військового збору в розмірі 15% для купівлі легкових авто для їхньої першої реєстрації в Україні – це очікувані плюс 10,2 млрд грн. Крім того, пропонується запровадити ставку 5% для мобільного зв’язку (від такого кроку Мінфін очікує отримати +0,9 млрд грн), купівлі банківських металів (+0,02 млрд грн), нерухомості (+1,2 млрд грн). Ставку 30% законопроєкт пропонує запровадити на купівлю ювелірних виробів (+0,14 млрд грн).

Крім того, законопроєкт пропонує запровадити акциз на солодку воду в розмірі 0,1 євро на кожні 100 г цукру чи інших підсолоджувачів у літрі такої води. Також пропонується оподатковувати імпортним ПДВ міжнародні посилки дорожчі за 45 євро замість нинішнього порогу в 150 євро, встановити авансові внески податку на прибуток для паливних мереж.

До того ж парламент уже розглядає питання підвищення акцизу на тютюнові вироби, які є зобов’язанням України перед ЄС.

податки

Фото: ДПС

Бізнес та експерти проти. А що пропонують натомість?

Підвищення податків ніколи не сприймається позитивно ні громадянами, ні бізнесом, тому критика потенційних нововведень більш ніж очікувана. Але поряд із тим зрозуміло, що вже добре, що країна в активній фазі війни починає розмову про підвищення податків тільки на третій рік цієї активної фази. Такий крок виглядає неминучим. Питання в тому, які податки підвищувати і чи доцільний фокус на військовому зборі.

Наприклад, на альтернативи вказує Економічна експертна платформа, куди, зокрема, входять Інститут економічних досліджень та політичних консультацій, Центр економічної стратегії, CASE Україна та інші експертні організації. Вони вийшли з закликом до уряду та депутатів розглянути інші варіанти.

Підвищення військового збору та акцизів зробить “боляче” білому бізнесу, тоді як ті, хто не платять податки зараз, опиняться в ще більш вигідному становищі, пояснюють аналітичні центри. 

Найгіршою ідеєю тут називають фактичне встановлення податку на оборот (1% військового збору з обороту). Він спотворить конкуренцію та дискримінує вітчизняних виробників. Замість того, щоби вводити нові податки та потім додати контролюючим органам роботи з адміністрування їх, Економічна експертна платформа пропонує збільшити ставку ПДВ на 4-5 відсоткових пунктів. Ставка цього податку зараз становить 20%. На думку вказаних аналітичних центрів, у такому форматі підвищення торкнеться всіх – і “білого” бізнесу, і “тіньовиків”, які оперують контрабандою і контрафактом, займаються нелегальною торгівлею та практикують "зарплати в конвертах”.

Крім того, суми, які Мінфін очікує залучити від заявлених кроків, аналітичні центри вважають завищеними – мовляв, вони виведені механічно і не враховують, що частина компаній перейде в “тінь”.

Підвищувати ПДВ небажано – відповів Мінфін. Підвищення ставки ПДВ призведе до подорожчання всіх товарів, у тому числі товарів найпершої потреби, а це ліки, основні харчові продукти тощо. Однак відповідь міністерства не торкнулася важливої деталі законопроєкту – запровадження фактичного податку з обороту для всіх юридичних осіб, який фактично так само буде стосуватися медикаментів, хліба, молока і цурку.

Міністерство фінансів

Фото: ukrinform

 

Як це вплине на ціни

Підвищення податків завжди провокує зростання цін. Національний банк очікує, що на кінець року інфляція становитиме 8,5%, і називає цей показник помірним.

У своїх прогнозах регулятор уже врахував збільшення акцизів на тютюн, оскільки цей законопроєкт уже розглядається парламентом.

Що стосується запропонованих урядом змін, найбільші ризики для інфляції становить пропозиція запровадити фактичний податок з обороту - 1% військового збору для ФОП третьої групи та всіх юридичних осіб.

“У випадку, якщо цей збір буде запроваджено і компанії будуть активно переносити додаткові витрати на ціни, це матиме додатковий внесок в інфляцію цього року”, – сказав заступник голови центробанку Сергій Ніколайчук під час прес-брифінгу .

А от вплив інших податкових ініціатив на зростання цін буде або нейтральним, або обмеженим, додав Ніколайчук.

Економічна експертна платформа зазначає, що за підрахунками їхніх експертів, збільшення ПДВ на 4-5 відсоткових пунктів потягне за собою зростання цін на 5%. 

Законопроєкти ще тільки зареєстровані в парламенті і очікують на перше читання. За словами очільниці бюджетного комітету Верховної Ради Роксолани Підласої, депутати можуть розглянути урядові пропозиції після 20 серпня. 

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.45
    Купівля 41.45
    Продаж 41.95
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.26
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
12 грудня
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
"Немає нічого спільного з реальністю": ексміністр навколишнього середовища і ядерної безпеки Костенко про власну ядерну зброю
17:24
Доммараджу Гукеш - новий чемпіон світу з шахів
Новим чемпіоном світу з шахів став 18-річний гросмейстер з Індії
17:22
У грудні на Покровському напрямку росіяни втрачають в середньому 400 осіб за добу, – Сирський
17:12
Заради 1 млн грн для "Азову": гурт BAH.ROMA переклав українською свій хіт "На глибині"
17:12
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Армія РФ запустила ударні БПЛА по Україні: ситуація вдень 12 грудня
17:06
нафтовий танкер
ГУР ідентифікувало 238 танкерів, які входять до "тіньового флоту" РФ
16:55
Ексклюзив
Капустин Яр
"Закриття повітряного простору ще нічого не означає": у Defense Exprees прокоментували загрозу удару ракетою "Орешник" по території України
16:54
Ексклюзив
Курахове є пріоритетом РФ, щоб почати наступ на Покровськ: військовослужбовець Тимочко про загрози для ЗСУ
16:50
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Укренерго оприлюднило графіки вимкнення світла 13 грудня
16:43
За поезією Жадана: у Києві покажуть два вертепи від харківського театру ляльок
16:33
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
16:30
ракета
Україна зафіксувала понад 120 випадків, коли ракети або дрони РФ пролітали біля ядерних об'єктів, – Галущенко
16:30
Війна з Росією, ЗСУ
Від початку доби на фронті зафіксували 138 боєзіткнень: на Курахівському напрямку росіяни здійснили 37 атак
16:13
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Правозахисниця Денісова пояснила, в яких випадках людину зобов'язані зняти з військового обліку
16:12
Оновлено
Емманюель Макрон та Дональд Туск
Туск на зустрічі з Макроном про можливе відправлення військ в Україну: "Поки що не плануємо"
16:00
OPINION
"…Доти всі покоління українців йтимуть на війну"
15:56
Дональд Трамп
Трамп заявив, що "категорично проти" далекобійних ударів по території РФ
15:54
Підземний шпиталь для ЗСУ
Зеленський відвідав перший в Україні підземний шпиталь, де лікують поранених військових
15:51
На "Санденсі" пройде премʼєра нової документалки Мстислава Чернова "2000 метрів до Андріївки"
15:37
НБУ
НБУ підвищив облікову ставку до 13,5%
15:21
Трамп
Журнал TIME оголосив Трампа "Людиною року"
15:20
ЮНЕСКО
"Бабин Яр" та Одеський літературний музей внесли до списку культурних цінностей ЮНЕСКО
15:07
лого
"Земля, що об'єднує": Одеська облрада затвердила бренд-концепцію та айдентику Одещини
14:45
Оновлено
Атака по Запоріжжю
Удар РФ по Запоріжжю 10 грудня: кількість загиблих зросла до 11, серед поранених є дитина
14:44
Роснефть Reliance
Індія і Росія уклали найбільшу в історії угоду про постачання нафти, - Reuters
14:41
На ТОТ Херсонщини окупанти незаконно зрубали 400 ялинок
14:17
У РФ заявили про домовленість з Україною обмінятися посилками для полонених
14:05
OPINION
Фрідріх Мерц: той, хто взяв реванш у Меркель і може допомогти Україні
14:05
Книги
Програму єКнига планують запустити з 16 грудня
14:04
путін
The Times: Ракетні амбіції Дніпра витримують натиск Путіна
14:02
війна діти
Ще 326 дітей залишаються в зоні активних бойових дій на Донеччині
13:54
На фото: LATEXFAUNA випустила розпусний кліп
Кліп Latexfauna потрапив до топ-100 світового чарту YouTube
13:36
світло
В Укренерго розповіли про нову схему відключень світла
13:10
В'ячеслав Володін
В Україні заочно засудили до 15 років тюрми голову держдуми РФ В’ячеслава Володіна
13:08
Через погрози оприлюднити фото гонщика: ексмедсестру Шумахера звинувачують у вимаганні 15 млн євро
12:59
Росіяни засудили 20-річного маріупольця до 11 років колонії через нібито шпигунство на користь ГУР
12:55
Анастасія Блищик пресофіцер в 47 окрема механізована бригада
"Залишився маріонеткою": пресофіцерка 47-ї ОМБр Блищик прокоментувала відео Маркуса щодо медійної роботи підрозділу
12:53
Свенья Шульце
До Києва приїхала міністерка розвитку Німеччини Свенья Шульце
12:35
Михайло Шатський
У Москві ліквідували заступника генконструктора "Марсу" Шатського, який модернізував ракети
12:33
Міністерство оборони України
Міноборони спрямувало 23 млрд грн на закупівлю озброєння польській компанії попри ризики, - Железняк
Більше новин