Інтерв’ю

Вплив війни на економіку, посилення санкцій та інвестиції під бомбами. Розмова з Олександром Паращієм

Анна Суховецька
20 березня, 2024 середа
14:24

Спеціально для читачів Еспресо пояснює Олександр Паращій, керівник аналітичного департаменту Concorde Capital

Зміст

Економіст Олександр Паращій вже близько 13 років керує аналітичним департаментом інвесткомпанії Concorde Capital, до цього займав аналогічну посаду в інвесткомпанії BG Capital (пішла з українського ринку у 2011 році). За результатами щорічних опитувань Thomson Reuters Extel неодноразово визнавався найкращим інвестиційним аналітиком в Україні. Навчався в університеті "Києво-Могилянська Академія" та у Київській школі економіки.

У цьому тексті він пояснює:

  • Які країни економічно виграли, а які програли через війну Росії проти України
  • Чому Росія воює, хоча й відчуває негативний вплив на свою економіку
  • Чи працюють санкції проти Росії
  • Чи є простір для розширення санкцій
  • Чи можливі інвестиції в Україну під час війни
  • Чи можна економічними стимулами повернути українських біженців додому

Як російсько-українська війна впливає на економіку як України, так і Росії? Чи відчувають цей вплив на собі також економіки інших країн світу? Чи можна цей вплив виразити в цифрах: у втрачених грошах або у впливі на реальні темпи зростання ВВП?

Вплив російського вторгнення на економіку має багато проявів.

Головний прояв – це прямі втрати (близько 20% довоєнної території є непридатними для ведення будь-якого бізнесу), населення (близько 20% людей покинули Україну, значна частина втратила можливість заробляти) та капіталу (майна та виробничих потужностей). Вплив цього фактору можна оцінити у 20-25%.

Другий прояв – це розрив виробничих ланцюжків та традиційних ланцюжків постачання/експорту продукції, який у 2022 році зупинив цілі галузі (тут вплив можна оцінити у 15-20% в перші місяці війни, але наразі його вплив суттєво зменшився, десь до 5-10%).

Третій – це психологічний вплив, тобто збільшення безпекових ризиків, яке враз змінило поведінку не лише українців, а і їхніх  іноземних партнерів (вплив цього фактору здебільшого проявився у зупиненні всіх інвестиційних проєктів та зменшенням попиту на товари тривалого споживання).

Оскільки наша економіка не вперше зіткнулася з шоком війни, то її адаптація до нової кризи була надзвичайно швидкою. Щобільше, увесь державний апарат і наші держави-партнерки теж діяли блискавично, що допомогло нам не лише забезпечити фінансування необхідних потреб в обороні, але й підтримати необоронні державні витрати та не допустити кризи у фінансовій системі.

Тобто те, що Україна пережила шок перших місяців повномасштабної війни та змогла вийти на відновлення менше ніж за рік, – це вже видатний результат.

Варто зазначити, що загальна сума міжнародної підтримки за два останні роки становила близько 21% від ВВП України за цей період (і ще більшою була військова підтримка) – без цієї допомоги ми б не змогли вижити. 

І Росія, і інші країни, безперечно, відчувають наслідки цього вторгнення. Держава-агресорка - в першу чергу через торговельні та фінансові обмеження. Інші країни – через розриви економічних зв'язків із Росією та недопостачання російських ресурсів. Однак є західні галузі, які виграли від війни – це військова промисловість та енергетика.

Якщо цей вплив негативний також для економіки Росії, то чому вони воюють? Чи не краще було б для громадян обох країн торгувати один з одним, а не воювати?
  
Торгувати – завжди краще, ніж воювати. Але, мабуть за винятком США, жодна держава не стала "величною" через її вплив на світову економіку. "Величним" в історії значно легше стати через територіальні здобутки, і, мабуть, російська влада обрала саме цей, простіший шлях свого "звеличення". До того ж, схоже, що в Росії під владою пропаганди повністю зник запит на сильну економіку та зростання матеріального благополуччя населення. Там вдалося нав’язати інші пріоритети, пов’язані з "безпекою".

Санкції

Ілюстративне фото: gettyimage

Чи працюють санкції проти Росії? Якою є мета санкцій? Наскільки вони ефективні? 

Санкції працювали б краще, якби вони вводилися одночасно і несподівано для агресора. Але найбільш болючі санкції для російської економіки вводяться обережно, оскільки Захід боїться власних економічних втрат. Поза тим, санкції, безперечно, працюють, особливо у поєднанні з вторинними санкціями. Однак санкційний процес, через постійні й небезуспішні спроби обходу санкцій, вимагає постійного коригування. І їхній ефект сильно розтягнутий у часі.

Чи є міжнародна реакція на вторгнення достатньою? Чи є ще простір для поширення санкцій?

Потенціал є, адже ще не всі сектори охоплені санкціями чи вторинними санкціями. Російська атомна галузь, наприклад, зовсім не охоплена. В енергетичних санкціях є багато прогалин.

Ми вже бачили кілька конференцій, де обговорювали відновлення України. Але чи готовий світ до такого відновлення, якщо навіть зараз не готовий фінансувати поточні потреби України?

Фінансування відновлення – це інвестиції, де є заробіток інвестора. Звісно, потенційне коло таких інвесторів є значно більшим, ніж тих, хто готовий допомагати Україні в скруті. Але тут треба бути чесними – поки що передумов для безпечних та передбачуваних інвестицій в Україні немає. Хоча до залучення таких інвестицій у майбутньому дійсно потрібно готуватися, але потрібно і розуміти, що така робота не дасть якогось помітного ефекту сьогодні чи завтра. 

На жаль, далеко не всі на Заході готові сьогодні інвестувати в українську перемогу. Та і, скажімо чесно, в Україні теж не всі готові до таких інвестицій.

Якими мають бути стимули, щоб українські біженці повернулися додому після війни? Чи достатньо лише економічних стимулів?

Це, мабуть, найскладніше та найболючіше питання. Очевидно, що економічних стимулів не буде достатньо, але і ці стимули буде непросто запропонувати. Поки що важко сказати конкретно, бо базової умови для повернення українців ще немає. Але я б умовно розділив наших біженців на три групи, які можна вважати більш-менш однаковими.

  • Перша – ті, хто не повернуться ні за яких обставин (можливо, вони давно мріяли жити десь за кордоном, або вони себе там знайшли і почуваються комфортно, або їм немає куди повертатися).
  • Друга – ті, хто готовий повернутися у будь-якому випадку (тимчасово живуть на допомогу іноземних урядів або ті, хто з нетерпінням чекає звільнення своїх населених пунктів чи просто покращення безпекової ситуації).
  • І третя – ті, хто вагається (їм, можливо, усе чи багато що подобається за кордоном, але вони б розглянули можливість повернутися).

Україні доведеться конкурувати із західними країнами саме за цю третю групу. Цих людей потрібно буде переконати, що умови життя, інфраструктура, ставлення держави до людей, умови роботи чи умови ведення бізнесу є кращими, або як мінімум не значно гіршими, ніж там, де вони зараз перебувають. Проблема також у тому, що чим довше буде тривати війна, тим більшою буде ставати перша група і більш вибагливою третя.

Теги:
Читайте також:
Київ
+12.5°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.13
    Купівля 41.13
    Продаж 41.67
  • EUR
    Купівля 47.47
    Продаж 48.32
  • Актуальне
  • Важливе
2025, п'ятниця
13 червня
10:49
Ексклюзив
Зараз триває робота зі знищення ракетних баз: політичний оглядач з Ізраїлю про операцію в Ірані
10:37
Енергетика
Через негоду без світла залишилися 7 населених пунктів: ситуація в енергосистемі 13 червня
10:33
долар євро валюта обмін
Курс валют на 13 червня: гривня послабшала щодо євро
10:27
Нацполіція проводить спецоперацію з боротьби з незаконним обігом зброї та боєприпасів, по всій Україні тривають понад 500 обшуків
10:14
пошкоджена будівля в Тегерані
Ізраїль атакував Іран: реакція Британії, Саудівської Аравії, Японії та інших країн світу
10:00
OPINION
Ізраїльський удар по Ірану та Україна
09:26
Ексклюзив
Андрій Отченаш
Ворог змінив тактику, що змушує нас по-новому вести оборонні операції, - Отченаш
09:07
ЗСУ, ППО
Сили ППО знешкодили 43 із 55 БПЛА, якими РФ атакувала Україну
08:32
Оновлено
Ізраїль завдав ударів по Ірану, Тегеран
Ізраїль завдав ударів по ядерних та військових об'єктах Ірану. Тегеран у відповідь запустив БПЛА
08:15
Оновлено
війна з РФ, ЗСУ
Минулої доби на фронті зафіксували 209 боїв: на Покровському напрямку українські захисники зупинили 66 штурмів
08:04
Ексклюзив
Іванна Климпуш-Цинцадзе
Для нас можливі два варіанти наслідків: Климпуш-Цинцадзе про удар Ізраїлю по Ірану
08:00
OPINION
блог Ігор Семиволос
Ізраїль — Іран: Наскільки великими є шанси початку нової регіональної війни на Близькому Сході?
07:57
втрати росіян
Армія РФ за добу втратила 1220 військових, 1 танк і 42 артсистеми
07:46
Оновлено
Дональд Трамп
Трамп заявив, що знав про ізраїльські удари по Ірану заздалегідь, але відкинув участь США в операції
07:01
Нафта
Ціни на нафту зросли більш ніж на 7% після ударів Ізраїлю по Ірану
06:42
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному та Азовському морях відсутні російські бойові кораблі
01:14
Генасамблея ООН
Генасамблея ООН ухвалила резолюцію щодо Ізраїлю і припинення вогню в Газі
01:00
Трамп
Трамп сказав, що дуже розчарований Росією, а також Україною
00:28
Колишня єврокомісарка Ілва Йоханссон стане спецпосланником ЄС у справах українців, – Politico 
00:23
кібератака
Атеш атакував пропагандистські онлайн-ресурси РФ, що поширювали фейки про війну в Україні
2025, четвер
12 червня
23:42
МАГАТЕ
МАГАТЕ вперше за 20 років звинуватило Іран у порушенні ядерних зобов’язань. Тегеран відреагував
23:17
Ізраїль та Іран
Трамп не виключає масштабного конфлікту на Близькому Сході. Держдеп США попередив про зростання напруженості в регіоні
22:42
митці відтворили мозаїку Алли Горської
У Києві відтворили мозаїку Алли Горської "Боривітер", яку росіяни зруйнували в Маріуполі
22:41
Оновлено
Дим піднімається після авіакатастрофи незабаром після зльоту з міжнародного аеропорту Сардар Валлабхай Патель у західному штаті Індії Гуджарат 12 червня 2025 року
Авіакатастрофа літака Air India в Індії: щонайменше 240 людей загинули, вижив один пасажир
22:37
Оновлено
У Харкові з-під завалів підприємства, обстріляного РФ 7 червня, дістали тіло шостого загиблого. Рятувальну операцію завершили
22:18
Протести у Лос-Анджелесі
Міграційні протести у США: в Лос-Анджелесі поліція здійснила понад 80 арештів, у Техасі розгорнули 5 тис. нацгвардійців
21:56
Ексклюзив
Кримський міст
Не лише Кримський міст: українська "Павутина" має оплести залізничні коридори окупантів до Криму, - військовий експерт
21:53
Ексклюзив
Дмитро Снєгирьов
Це праця лауреата Нобелівської премії Солженіцина: Снєгирьов про сценарій окупації українських територій
21:48
Учасники засідання у форматі "Веймар +" заявили про готовність посилити безпекову підтримку України
21:44
Петер Сіярто
Сіярто заявив, що Угорщина та Словаччина виступлять проти відмови від російських енергоресурсів
21:31
Ексклюзив
Марко Рубіо
"Це як у 1943 році хтось привітав би німецький народ": дипломат Єльченко про вітання держсекретаря США з днем РФ
21:17
Літак Raynair
Ryanair штрафуватиме пасажирів за порушення поведінки
21:14
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Росія застосовує нові реактивні "шахеди" та що відомо про нову техніку для ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
21:12
На фото людина, яка користується мобільним телефоном
Росіяни на ТОТ вимагають від населення реєструвати сім-картки через портал "держпослуг", - Спротив
21:00
Молодіжна збірна України
Україна поступилася Данії у стартовому матчі молодіжної збірної на Євро-2025
20:20
Голосування у Польщі
Вибори президента Польщі: суд дозволив перерахувати голоси в частині дільниць
20:07
OPINION
Блог Тетяна Трощинська
Моральне право говорити й мовчати
20:00
аеропорт у Керчі
У Криму цивільний аеропорт переобладнують на військовий, імовірно, для запуску БПЛА, - "Схеми"
19:58
Курт Волкер
"Це цікаво": експредставник США в Україні Волкер щодо відсутності згадки про Путіна в привітанні Рубіо з днем Росії
19:33
підземне сховище газу
В українських сховищах зафіксували історично найнижчий рівень запасів газу, - директор Центру досліджень енергетики Харченко
Більше новин