Життя без транзиту: як позначиться на українцях відсутність транспортування газу до ЄС та які сценарії його продовження розглядає Україна

Анна Родічкіна
30 березня, 2024 субота
17:29

Україна не продовжуватиме контракт з Газпромом і не укладатиме новий. Що це означає для вітчизняної ГТС та українського споживача

Цього року спливає строк контракту між Нафтогазом та Газпромом. В уряді та зокрема в Міністерстві енергетики неодноразово наголошували: нової угоди з країною-агресором на постачання газу не буде, як і продовження нинішньої. Але завжди була обмовка: якщо країни ЄС виступлять транзитерами свого газу, Київ готовий це забезпечити. Що чекає на українську газотранспортну систему в такому разі та як відсутність транзиту газу позначиться на пересічних українцях? Розбираємося.

Про що в тексті:

 • Як Газпром виконує (або ні) чинну угоду
 • Як може працювати транзит газу з Росії до ЄС без прямої угоди з Газпромом
 • Як позначиться відсутність транзиту на пересічних українцях

Як Газпром виконує (або ні) чинну угоду

Україна продовжує транспортувати російський газ до Євросоюзу навіть під час війни відповідно до контракту, який Нафтогаз і Газпром уклали у 2019 році. Дія угоди закінчується у 2024-му, і Україна не планує її продовжувати або укладати нову.

"Я можу підтвердити, що ми не плануємо укладати жодних додаткових угод або пролонгувати дію цієї угоди", – наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко в ефірі телемарафону.

Аналогічні заяви лунали від урядовців та Нафтогазу і раніше. Так, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заперечував будь-яку можливість продовжити чи переукласти нову угоду, але допускав, що на прохання європейських партнерів можливе продовження транзиту.

Нинішній контракт передбачає прокачування Газпромом щонайменше 65 млрд кубометрів газу у 2020-му та по 40 млрд кубометрів щороку з 2021-го по 2024 рік через український газопровід. Попри закладену в контракті формулу "качай або плати", Росія не виконує цих обсягів транспортування газу і постачає тільки близько 12 млрд кубометрів газу на рік і, що також важливо, не платить за передбачений контрактом обсяг газу. Через це Нафтогаз подав прохання про арбітраж до Міжнародного арбітражного суду при Міжнародній торгово-промисловій палаті в Парижі.

газ

Фото: Роман Балук

 

"У 2023 році Газпром мав заплатити за транспортування 40 млрд кубометрів газу (незалежно від того, чи використав він би ці потужності, чи ні). Враховуючи ці обсяги й тарифи на транспортування для точок входу та виходу в/з української ГТС, доходи мали б становити понад $1,284 млрд (без ПДВ). Зверніть увагу, ці розрахунки приблизні, оскільки до тарифу на транспортування також можуть застосовуватись коефіцієнти, які враховують тривалість часу, на яку замовляються потужності ГТС", – коментує "Еспресо" Андрій Урста, генеральний менеджер з розвитку енергетичних ринків DiXi Group.

Є ще одна проблема: після оголошення оператором ГТС форс-мажору з транспортування газу через точку входу "Сохранівка" через несанкціоноване втручання окупантів у роботу однієї з компресорних станцій, Газпром не платить повністю за транзит.  За оцінкою того ж Сергія Макогона, за 2023 рік ця сума склала близько $800 млн. 

"В якій мірі транзит покриває витрати — визначити неможливо через відсутність детальної інформації про планові та фактичні доходи від тарифу на транспортування газу в публічному доступі", – каже Урста.

​Як може працювати транзит газу з Росії до ЄС без прямої угоди з Газпромом

Будь-які перемовини про постачання газу і підписання контракту з країною, яка щодня обстрілює Україну, неможливі, заявляють в українському уряді. Але додають: якщо ЄС виявить ініціативу, Київ може продовжити транзит газу. Як це можливо технічно?

"Ми мали неодноразові переговори з європейськими лідерами на базі Єврокомісії. Якщо Європейські країни виступлять консорціумом, або хтось з європейських партнерів виступить транзитером уже свого газу, ми готові таку послугу надавати. Тут ініціатива на боці ЄС і наших європейських партнерів", – сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час пресконференції на початку березня.

"Це фактично означає, що якщо Угорщині чи Австрії потрібно купити російський газ, то вони мають купувати його на східному кордоні України й підписувати з українським оператором угоду про транспортування. Відтак сплачувати Україні за транзит в такому форматі буде європейська компанія, а не Газпром", – пояснює Еспресо експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин Михайло Гончар.

Контракт з Газпромом діятиме до 31 січня 2024 року. Євросоюз протягом двох років активно готується до його завершення. Для цього там розробили план REPowerEU – кроки, які мають забезпечити енергетичну незалежність від Росії. За словами єврокомісарки Кадрі Сімсон, план спрацював ефективно і ЄС отримав диверсифіковану мережу альтернатив для газових поставок.

"У держав-членів ЄС є змога отримувати газ іншими маршрутами", – зазначила вона, вказавши при цьому, що в продовженні тристоронньої угоди ЄС не зацікавлений.

Поставки газу з РФ торік склали 15% від загального імпорту газу в ЄС, тоді як у 2022-му це були 24%, а до початку повномасштабного вторгнення в Україну ЄС закуповувала до 45% газу в Росії. При цьому за минулий рік ЄС отримала 14 млрд кубометрів російського газу. Такі дані навела Кадрі Сімсон. 

Однак деякі держави-члени ЄС все ж можуть потребувати транзиту російського газу через Україну. Це Австрія, Словаччина, Чехія, Італія, Угорщина. До прикладу, Угорщина заявляє, що транспортує російський газ не українським коридором, а через "Турецький потік". Однак питання транзиту газу через Україну під час зустрічі очільників урядів Угорщини та України порушувалося. Цікавість до транзиту через Україну можна пояснити економічними чинниками – так дешевше.

"Ми виходимо з того, що Єврокомісія вустами єврокомісарки Кадрі Сімсон заявила, що ЄС не потребуватиме російського газу. Але якщо буде все ж потреба в окремих країн у таких поставках, Україна буде це оцінювати", – каже Гончар.

постачання газу

Фото: Gettyimages

 

Як позначиться відсутність транзиту на пересічних українцях

Оператор ГТС під час стрес-тестів своєї системи вважає припинення транзиту базовою умовою для всіх можливих сценаріїв. При цьому транспортна робота в системі буде – щонайменше відбуватиметься прокачування газу внутрішнього видобутку.

"Наша система є гнучкою, ми можемо транспортувати й зберігати газ трейдерів у той період і тих об’ємах, які їм необхідні", — вказав генеральний директор Оператора ГТС України Дмитро Липпа.

Оскільки Оператор ГТС запровадив європейські правила розподілу потужностей газотранспортної системи, європейські користувачі теоретично можуть бронювати потужності точок входу та виходу української ГТС і таким чином використовувати її для транзиту російського газу, пояснюють в DiXi Group.

"Проте, скоріше за все, це будуть менші обсяги ніж були в останні роки", – зазначає Андрій Урста.

Одначе без транзиту газу з РФ до ЄС вартість утримання газотранспортної системи зросте, і за це доведеться платити українцям. Іншими словами, експерти пророкують зростання тарифів.

"З припиненням транзиту Оператор ГТС втратить і ті транзитні доходи, які він отримував раніше. Покриття витрат на утримання і розвиток газотранспортної системи буде відбуватись переважно коштом внутрішніх користувачів, що може призвести до зростання тарифу. До цього треба бути готовим, і ми знаємо про дії та плани ОГТСУ з оптимізації системи та скорочення витрат", – пояснює Урста.

"За відсутності транзиту газу до ЄС Україні доведеться підвищити тарифи на послуги газотранспортної системи", – погоджується Гончар.

Пересічні українці з газотранспортної системи газ не отримують – газ до них надходить уже від облгазів.

"Тому це потенційне збільшення тарифів стосуватиметься бізнесу перш за все, – веде далі Михайло Гончар. – Втім, звісно, в такому разі зростання цін по ланцюжку буде для всіх. З іншого боку, компенсаційний суб’єкт, яким є ОГТСУ, має отримувати гроші за свою роботу, щоб вчасно ремонтувати свої потужності, оплачувати роботу своїх співробітників. Тому доведеться змінювати підхід до формування тарифів, але це вже компетенція урядового рівня і регулятора".

В умовах війни ухвалити таке непопулярне рішення для уряду буде нелегко.

Теги:
Читайте також:
Київ
+8°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.34
  Купівля 39.34
  Продаж 39.85
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.73
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
17 квітня
19:33
BAE Systems
В Уельсі на найбільшому оборонному заводі Великої Британії стався вибух
19:16
Ірпінь
Азербайджан допоможе Україні з відновленням Ірпеня
19:15
Оновлено
Удар по Чернігову 17.04.24
РФ запустила по Україні ракети: в Чернігові є загиблі та поранені
19:06
Володимир Зеленський
"Вдячний за швидку реакцію": Зеленський провів телефонну розмову зі Столтенбергом
18:54
Джо Байден
Байден у статті для WSJ назвав Китай, Іран і Північну Корею друзями Путіна
18:46
Майк Джонсон
Джонсон винесе на голосування законопроєкт, який включає допомогу Україні, 20 квітня
18:43
Ексклюзив
ЗСУ
"Буде призначене нове керівництво у всіх ланках": в ОСУВ "Таврія" прокоментували реорганізацію 67-ї бригади ЗСУ
18:31
Петр Фіала
Чехія може передати Україні 1,5 млн снарядів упродовж року, - Фіала
18:16
Збірна України U19
Євро-2024 U19: збірна України дізналась суперників на ЧЄ з футболу
18:03
OPINION
Лана Зеркаль
Україну від майбутніх блекаутів врятує мала генерація
17:56
Оновлено
На фото: 7-річний харківʼянин у Тернополі
У бібліотеці Тернополя пояснили заставу за книжки для 7-річного переселенця
17:51
Роберт Фіцо
Прем'єр Словаччини Фіцо заявив, що Росія ніколи не поверне Україні Крим, Донецьк і Луганськ
17:50
путін
Україна могла атакувати ядерне озброєння РФ, в указі Путіна - це "червона лінія", - Newsweek
17:48
Єнс Столтенберг
Країни НАТО мають достатньо ППО, аби надати частину систем Україні, - Столтенберг
17:47
Ексклюзив
гіперзвукова крилата ракета "Циркон"
Удар по авіабазі РФ у Джанкої: експерт Катков розповів, чи могли там бути ракети "Циркон"
17:41
Пресреліз
Оксана Обідченко
"Незламний учитель": педагогиня з Волновахи стала лавреаткою премії "Ранкові зорі"
17:39
У Києві автівка в'їхала в зупинку: поранено військовослужбовицю
17:31
Динамо
УПЛ: "Динамо" обіграло "Минай" і впритул наблизилось до "Шахтаря"
17:28
Збір на підготовку автомобілів до військової служби
17:26
Єнс Столтенберг
Альянс скликає засідання Ради Україна - НАТО 19 квітня, - Столтенберг
17:08
Дмитро Капранов
Стала відома причина смерті Дмитра Капранова
16:59
ЗСУ
РФ вигадала фейк про канадських найманців у ЗСУ: до чого тут Удмуртська Республіка
16:56
Німеччина уряд
Німеччина звернулась до партнерів щодо пошуку додаткових систем ППО для України
16:54
На фото: Юлія Навальна на обкладинці TIME
Навальна, Єрмак та Кайлі Міноуг потрапили до 100 найвпливовіших людей TIME
16:49
Ексклюзив
Грузія
Війна в Україні та Грузії завершиться лише тоді, коли Росія перестане існувати, - політолог Васадзе щодо протестів проти закону про "іноагентів"
16:45
Росіяни на ТОТ нагородили колаборантів, які допомагали у псевдовиборах президента РФ, - Спротив
16:44
діти, злочини росії
З окупованої частини Херсонщини виїхали дві родини з дітьми
16:40
зерно поле пшениця
Мінагрополітики оприлюднило прогноз цьогорічного врожаю: буде на 8 млн тонн меншим, ніж торік
16:31
Джордж Камбосос
Суперник Ломаченка перед боєм з українцем похизувався своїм російським тренером
16:24
Огляд
Хорватія
Проросійський президент Хорватії може стати прем’єром і мати всю владу: чим це загрожує Україні. Пояснюємо
16:22
Apple iPhone 15
Apple розглядає можливість будівництва виробничих потужностей в Іноднезії
16:22
В’ячеслав Богуслаєв
Експрезиденту АТ "Мотор Січ" Богуслаєву та його спільнику продовжили арешт
16:14
На фото: Джоан Роулінг
Роулінг звинуватили у запереченні Голокосту, письменниця відреагувала
16:08
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Ганна Маляр і мобілізація. Чому це лише поглиблює розкол між владою та армією?
16:02
Нагірний Карабах
Російські "миротворці" почали виходити із Нагірного Карабаху
15:43
Австралія
РФ заборонила в'їзд у країну 235 депутатам Австралії у відповідь на "політично вмотивовані санкції" проти росіян
15:41
Оновлено
Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії заявила, що ветуватиме закон про "іноагентів", схвалений парламентом
15:19
На фото: Інна та Тимур Мірошниченки
Стануть батьками вчетверте: родина ведучого Мірошниченка подала документи на всиновлення другої дитини
15:08
Оновлено
СБУ Москва ФСБ
ФСБ заявила про затримання нібито другого підозрюваного у справі підриву зрадника Прозорова
14:42
Ексклюзив
Віталій Портников і режисер Алекс Гарленд
Режисер “Повстання Штатів”: Жодна країна не застрахована від жахливих подій
Більше новин