Життя без транзиту: як позначиться на українцях відсутність транспортування газу до ЄС та які сценарії його продовження розглядає Україна

Анна Родічкіна
30 березня, 2024 субота
17:29

Україна не продовжуватиме контракт з Газпромом і не укладатиме новий. Що це означає для вітчизняної ГТС та українського споживача

Цього року спливає строк контракту між Нафтогазом та Газпромом. В уряді та зокрема в Міністерстві енергетики неодноразово наголошували: нової угоди з країною-агресором на постачання газу не буде, як і продовження нинішньої. Але завжди була обмовка: якщо країни ЄС виступлять транзитерами свого газу, Київ готовий це забезпечити. Що чекає на українську газотранспортну систему в такому разі та як відсутність транзиту газу позначиться на пересічних українцях? Розбираємося.

Про що в тексті:

  • Як Газпром виконує (або ні) чинну угоду
  • Як може працювати транзит газу з Росії до ЄС без прямої угоди з Газпромом
  • Як позначиться відсутність транзиту на пересічних українцях

Як Газпром виконує (або ні) чинну угоду

Україна продовжує транспортувати російський газ до Євросоюзу навіть під час війни відповідно до контракту, який Нафтогаз і Газпром уклали у 2019 році. Дія угоди закінчується у 2024-му, і Україна не планує її продовжувати або укладати нову.

"Я можу підтвердити, що ми не плануємо укладати жодних додаткових угод або пролонгувати дію цієї угоди", – наголосив міністр енергетики України Герман Галущенко в ефірі телемарафону.

Аналогічні заяви лунали від урядовців та Нафтогазу і раніше. Так, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заперечував будь-яку можливість продовжити чи переукласти нову угоду, але допускав, що на прохання європейських партнерів можливе продовження транзиту.

Нинішній контракт передбачає прокачування Газпромом щонайменше 65 млрд кубометрів газу у 2020-му та по 40 млрд кубометрів щороку з 2021-го по 2024 рік через український газопровід. Попри закладену в контракті формулу "качай або плати", Росія не виконує цих обсягів транспортування газу і постачає тільки близько 12 млрд кубометрів газу на рік і, що також важливо, не платить за передбачений контрактом обсяг газу. Через це Нафтогаз подав прохання про арбітраж до Міжнародного арбітражного суду при Міжнародній торгово-промисловій палаті в Парижі.

газ

Фото: Роман Балук

 

"У 2023 році Газпром мав заплатити за транспортування 40 млрд кубометрів газу (незалежно від того, чи використав він би ці потужності, чи ні). Враховуючи ці обсяги й тарифи на транспортування для точок входу та виходу в/з української ГТС, доходи мали б становити понад $1,284 млрд (без ПДВ). Зверніть увагу, ці розрахунки приблизні, оскільки до тарифу на транспортування також можуть застосовуватись коефіцієнти, які враховують тривалість часу, на яку замовляються потужності ГТС", – коментує "Еспресо" Андрій Урста, генеральний менеджер з розвитку енергетичних ринків DiXi Group.

Є ще одна проблема: після оголошення оператором ГТС форс-мажору з транспортування газу через точку входу "Сохранівка" через несанкціоноване втручання окупантів у роботу однієї з компресорних станцій, Газпром не платить повністю за транзит.  За оцінкою того ж Сергія Макогона, за 2023 рік ця сума склала близько $800 млн. 

"В якій мірі транзит покриває витрати — визначити неможливо через відсутність детальної інформації про планові та фактичні доходи від тарифу на транспортування газу в публічному доступі", – каже Урста.

​Як може працювати транзит газу з Росії до ЄС без прямої угоди з Газпромом

Будь-які перемовини про постачання газу і підписання контракту з країною, яка щодня обстрілює Україну, неможливі, заявляють в українському уряді. Але додають: якщо ЄС виявить ініціативу, Київ може продовжити транзит газу. Як це можливо технічно?

"Ми мали неодноразові переговори з європейськими лідерами на базі Єврокомісії. Якщо Європейські країни виступлять консорціумом, або хтось з європейських партнерів виступить транзитером уже свого газу, ми готові таку послугу надавати. Тут ініціатива на боці ЄС і наших європейських партнерів", – сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час пресконференції на початку березня.

"Це фактично означає, що якщо Угорщині чи Австрії потрібно купити російський газ, то вони мають купувати його на східному кордоні України й підписувати з українським оператором угоду про транспортування. Відтак сплачувати Україні за транзит в такому форматі буде європейська компанія, а не Газпром", – пояснює Еспресо експерт з міжнародних енергетичних та безпекових відносин Михайло Гончар.

Контракт з Газпромом діятиме до 31 січня 2024 року. Євросоюз протягом двох років активно готується до його завершення. Для цього там розробили план REPowerEU – кроки, які мають забезпечити енергетичну незалежність від Росії. За словами єврокомісарки Кадрі Сімсон, план спрацював ефективно і ЄС отримав диверсифіковану мережу альтернатив для газових поставок.

"У держав-членів ЄС є змога отримувати газ іншими маршрутами", – зазначила вона, вказавши при цьому, що в продовженні тристоронньої угоди ЄС не зацікавлений.

Поставки газу з РФ торік склали 15% від загального імпорту газу в ЄС, тоді як у 2022-му це були 24%, а до початку повномасштабного вторгнення в Україну ЄС закуповувала до 45% газу в Росії. При цьому за минулий рік ЄС отримала 14 млрд кубометрів російського газу. Такі дані навела Кадрі Сімсон. 

Однак деякі держави-члени ЄС все ж можуть потребувати транзиту російського газу через Україну. Це Австрія, Словаччина, Чехія, Італія, Угорщина. До прикладу, Угорщина заявляє, що транспортує російський газ не українським коридором, а через "Турецький потік". Однак питання транзиту газу через Україну під час зустрічі очільників урядів Угорщини та України порушувалося. Цікавість до транзиту через Україну можна пояснити економічними чинниками – так дешевше.

"Ми виходимо з того, що Єврокомісія вустами єврокомісарки Кадрі Сімсон заявила, що ЄС не потребуватиме російського газу. Але якщо буде все ж потреба в окремих країн у таких поставках, Україна буде це оцінювати", – каже Гончар.

постачання газу

Фото: Gettyimages

 

Як позначиться відсутність транзиту на пересічних українцях

Оператор ГТС під час стрес-тестів своєї системи вважає припинення транзиту базовою умовою для всіх можливих сценаріїв. При цьому транспортна робота в системі буде – щонайменше відбуватиметься прокачування газу внутрішнього видобутку.

"Наша система є гнучкою, ми можемо транспортувати й зберігати газ трейдерів у той період і тих об’ємах, які їм необхідні", — вказав генеральний директор Оператора ГТС України Дмитро Липпа.

Оскільки Оператор ГТС запровадив європейські правила розподілу потужностей газотранспортної системи, європейські користувачі теоретично можуть бронювати потужності точок входу та виходу української ГТС і таким чином використовувати її для транзиту російського газу, пояснюють в DiXi Group.

"Проте, скоріше за все, це будуть менші обсяги ніж були в останні роки", – зазначає Андрій Урста.

Одначе без транзиту газу з РФ до ЄС вартість утримання газотранспортної системи зросте, і за це доведеться платити українцям. Іншими словами, експерти пророкують зростання тарифів.

"З припиненням транзиту Оператор ГТС втратить і ті транзитні доходи, які він отримував раніше. Покриття витрат на утримання і розвиток газотранспортної системи буде відбуватись переважно коштом внутрішніх користувачів, що може призвести до зростання тарифу. До цього треба бути готовим, і ми знаємо про дії та плани ОГТСУ з оптимізації системи та скорочення витрат", – пояснює Урста.

"За відсутності транзиту газу до ЄС Україні доведеться підвищити тарифи на послуги газотранспортної системи", – погоджується Гончар.

Пересічні українці з газотранспортної системи газ не отримують – газ до них надходить уже від облгазів.

"Тому це потенційне збільшення тарифів стосуватиметься бізнесу перш за все, – веде далі Михайло Гончар. – Втім, звісно, в такому разі зростання цін по ланцюжку буде для всіх. З іншого боку, компенсаційний суб’єкт, яким є ОГТСУ, має отримувати гроші за свою роботу, щоб вчасно ремонтувати свої потужності, оплачувати роботу своїх співробітників. Тому доведеться змінювати підхід до формування тарифів, але це вже компетенція урядового рівня і регулятора".

В умовах війни ухвалити таке непопулярне рішення для уряду буде нелегко.

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.39
    Купівля 39.39
    Продаж 39.88
  • EUR
    Купівля 42.19
    Продаж 42.92
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
30 квітня
20:27
Протест в Тбілісі
Біля будівлі парламенту у Тбілісі відновили акції протесту проти закону про "іноагентів"
20:03
Аналітика
Сергій Згурець
Німеччина передала ЗСУ зразки озброєння, яких немає навіть у бундесвері. Колонка Сергія Згурця
20:02
Оновлено
Улан-Уде, пожежа
У Бурятії вирує масштабна пожежа, в частині Улан-Уде оголосили евакуацію жителів
20:01
OPINION
Ігор Гулик
Орбан Трампові ока не виклює
19:46
ЗСУ генштаб війна з Росією
Сили оборони за добу відбили 80 атак російських військ
19:39
російські війська окупанти
Росія планує "вручати" мешканцям ТОТ електронні повістки, - Спротив
19:27
На фото: травесті-діва Монро
"Документи оформлені законно": діва Монро розповіла, чи може виїжджати за кордон та чи ходила в ТЦК
19:18
В Україні презентували 274 незаконно вивезені предмети археології, які повернула Естонія
19:17
Андрій Лунін, Реал, Ла Ліга, Ліга чемпіонів
"Баварія" - "Реал": букмекери дали прогноз на перший півфінал Ліги чемпіонів
19:15
Ексклюзив
мобілізовані росіяни
У РФ 84% осіб, яких можуть мобілізувати, налаштовані проти мобілізації, - керівник Інституту конфліктології та аналізу Росії
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 797-го дня війни: нічна атака на окупований Крим та нові системи ППО від Латвії
18:54
руйнування в Україні
Навчатимуться фахівці для відбудови України: уряд розподілив між регіонами 549 млн грн на оновлення майстерень у профтехах
18:48
Олександр Лукашенко
"Набий їм морду": Лукашенко "благословив" білорусів, які поїдуть на Олімпіаду у нейтральному статусі
18:48
У США прокоментували заяву міноборони РФ про збиті ATACMS
18:43
На фото: кадр з мультика "Скубі-Ду"
Netflix створить серіал за мультфільмом "Скубі-Ду" 
18:41
Інстаграм
Instagram оновлює свої правила, аби більше поширювати контент авторів з невеликою аудиторією
18:29
Найбільше штучне озеро в Україні завдяки прокуратурі повернуто громаді
Об’єкт міжнародного значення: державі повернули найбільше штучне озеро
18:26
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
18:15
Кевін Келсі (у світлій формі), "Олександрія" - "Шахтар"
Футболіст "Шахтаря" покинув чемпіонат України заради США
18:03
На фото: Фільм "Довбуш" показали в Сеулі
Українську стрічку "Довбуш" показали в Південній Кореї
18:03
Оновлено
Уночі в Криму лунали вибухи: Аксьонов заявив про атаку ATACMS, росЗМІ - про поранених військових РФ
18:00
OPINION
Георгій Могильний
Хто винен у будівельній корупції на місцях? Головне — не вийти самим на себе 
17:49
US Department of Defense
Речник Повітряних сил ЗСУ Євлаш розповів, чому Україні потрібні несправні F-16
17:48
Кримський міст
Росіяни будують залізницю на півдні України, щоб замінити Кримський міст, - голова Запорізької ОВА
17:47
Україна Польща
Рішення про повернення чоловіків призовного віку в Україну мають приймати на рівні ЄС, – віцепрем'єр Польщі Косіняк-Камиш
17:37
На фото: єгипетська галерея музею університету Сіднея
Австралійський музей вилучив з експозиції єгипетські мумії з поваги до мертвих
17:21
Петр Павел
Президент Чехії Павел назвав вступ України до ЄС геостратегічною необхідністю
17:21
Дональд Трамп
Трамп заявив, що не виділяв би кошти на допомогу Україні, якщо Європа "не зрівняє" підтримку
17:16
Ексклюзив
Україна - США, конгрес
"Американські рамки обмежують наші дії": дипломат Хара назвав розбіжності у стратегічних цілях України та США щодо війни з РФ
17:10
Німеччина уряд
У Німеччині провели розтин тіл військових ЗСУ, вбитих росіянином. Прокуратура припускає політичні мотиви злочину
17:07
Збірна України, хокей
Україна розтрощила Китай на ЧС з хокею
16:59
йога, фізична активність
Попри генетику: учені з'ясували, що здоровий спосіб життя може подовжити тривалість життя на 5 років
16:58
Максим Микитась
Застава понад 900 тис грн та електронний браслет. ВАКС відпустив з-під арешту екснардепа Микитася
16:57
Латвія
Уряд Латвії погодив надання Україні пакету допомоги, який містить дрони й системи ППО
16:51
ЗСУ
У Міноборони розраховують, що до середини червня кількість рекрутингових центрів зросте майже вдвічі
16:46
Віталій Миколенко (ліворуч), Україна - Північна Македонія
"Мені не потрібна операція": зірковий футболіст збірної України дав надію фанатам перед Євро-2024
16:43
​​Завдяки СБУ в Україну екстрадували організатора "схем для ухилянтів"
В Україну екстрадували з Болгарії організатора схем для ухилянтів
16:28
інвалідний візок
Росія депортувала вихованців будинку-інтернату з особливостями розвитку, - Спротив
16:15
Nokia технології Фінляндія
4G, інтернет та "Змійка": Nokia представила сучасні кнопкові телефони
16:14
демонтаж тунелю Деміївська
На "синій" гілці метро Києва почали демонтаж тунелю: коли планують завершити ремонт
Більше новин