Огляд

Прогрес українського контрнаступу, відвойована Кліщіївка та Рош га-Шана в Умані. Акценти світових ЗМІ 18 вересня

Андріана Стахів
18 вересня, 2023 понедiлок
12:25

У фокусі міжнародних видань тема українського контрнаступу та відвойована Кліщіївка, а також десятки тисяч хасидів, які попри війну прибули на Рош га-Шана в Умань

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання станом на ранок 18 вересня.

Чи є прогрес українського контрнаступу

BBC публікує матеріал, у якому намагається оцінити успіхи поступу українських військ на півдні. Як наголошують у виданні, територія на південний схід від Запоріжжя є найбільш стратегічно важливою. Наступ у цьому напрямку до Азовського моря у разі успіху може відрізати російські лінії постачання до Криму.

"На цьому фронті не було досягнуто значного прогресу, за винятком району навколо сіл Роботине і Вербове в Запорізькій області, – підкреслюють у BBC, але додають: – Попри значні перешкоди, зараз є підтверджені свідчення того, що українські війська проривають російські оборонні споруди на південному фронті".

Медіа посилається на відео, на яких видно, як українські війська проривають російську оборону на північ від Вербового, але поки що це не взяття території під контроль:

"Поки що туди проривається лише українська піхота, і ми не бачимо українських бронетанкових колон, які б проривалися, використовуючи прогалину і утримуючи захоплену територію".

То що ж заважає Україні просуватися швидше, ставить питання BBC. Росія давно передбачала цю контратаку і витратила місяці на побудову оборони в глибині – лінії взаємопов'язаних загороджень, траншей, бункерів і мінних полів, кожна з яких прикрита артилерією. Величезні мінні поля сповільнюють просування українських військ. Подекуди це до п'яти мін на квадратному метрі.

"Перша спроба української армії прорватися через них у червні швидко закінчилася невдачею, її сучасна бронетехніка, поставлена Заходом, була підірвана і згоріла. Українська піхота також не змогла прорватися, зазнавши жахливих втрат. Відтоді Київ змушений розміновувати ці міни пішки, часто вночі, а іноді й під обстрілами. Звідси і повільний прогрес на сьогодні", – пояснює BBC.

Українські війська зможуть просуватися вперед чисельно лише тоді, коли буде розчищено достатньо широкий шлях через мінні поля.

"Тим часом Росія перекидає підкріплення, і цей фронт бойових дій динамічний, він рухається, і Росія все ще може звести нанівець успіхи України", – вважають у медіа.

Разом із тим російські війська вже виснажені та деморалізовані після трьох місяців інтенсивних атак, зокрема і дальніх ударів, спрямованих на їхні лінії постачання. Тому, якщо Україна зможе прорвати решту російської оборони і дійти до міста Токмак, тоді залізничні та автомобільні шляхи постачання Росії до Криму опиняться в межах досяжності її артилерії

"Якщо вони зможуть це зробити, то цей контрнаступ можна буде вважати кваліфікованим успіхом, – наголошує BBC. – Він серйозно підірве військові зусилля Москви і поставить Україну в сильну позицію, коли врешті-решт розпочнуться мирні переговори".

Журналісти телеканалу France 24 назвали "ворожим" контрнаступ України

Відвойована Кліщіївка

Україна відвоювала ключове село під Бахмутом, пише The Guardian, посилаючись на президента Володимира Зеленського, який похвалив солдатів, які воюють під Бахмутом, і особливо відзначив тих, хто відвоював Кліщіївку. Він також заявив, що Київ "готує нові оборонні рішення для України", додавши, що "протиповітряна оборона і артилерія є пріоритетом".

Заступник міністра оборони Ганна Маляр опублікувала відео, на якому українські військові вивішують синьо-жовтий державний прапор на тлі зруйнованих будівель і звуків бою.

Довоєнне населення села становило близько 400 осіб, воно розташоване приблизно за 9 км на південь від Бахмута, зазначає видання. Захоплення села дозволить українським військам легше просуватися в напрямку російських військ і наносити більш точні артилерійські удари.

"Перемоги на полі бою особливо важливі для України, оскільки цього тижня Зеленський готує свій другий візит до Вашингтона у воєнний час, щоб заручитися міжнародною підтримкою", – підкреслюють у The Guardian.

Поряд із цим успіхом видання привертає увагу до заяв західних керівників щодо того, що сподіватися на швидке завершення війни не варто.

"Знадобиться чимало часу для того, щоб військовим шляхом вигнати всі 200 000 або більше російських військ з окупованої Росією України. Це дуже висока планка. На це піде багато часу", – цитують вони у матеріалі голову Об'єднаного комітету начальників штабів генерала Марка Міллі.

Рош га-Шана в Умані

Кожного єврейського Нового року, навіть під час війни, тисячі паломників-хасидів з'їжджаються до Умані, розповідає The New York Times. 

"Вони ходять великими групами, поглинаючи кока-колу та кошерну піцу, розплачуючись шекелями. Вони викачують івритський хіп-хоп і танцюють разом посеред вулиці. Вони обмінюються благословеннями: "Я прошу Бога дати вам відчуття співпричетності, дати вам стабільність, щоб ваш бізнес розвивався цього року". І п'ють велику кількість червоного вина всупереч комендантській годині воєнного часу", – пише NYT.

Одним із таких паломників є також і молодий бізнесмен із Нью-Йорка Йосеф Хаїм Бернфельд, який приїхав до Умані по "духовну підтримку". Він називає своє паломництво перезавантаженням.

Загалом понад 35 тисяч людей, майже всі чоловіки та хлопці, приїхали на вихідні відзначити Рош га-Шана в Україні. 

"Той факт, що одне з найбільших у світі єврейських новорічних святкувань відбувається в Україні, на місці одних із найжахливіших звірств Голокосту, і саме в Умані, де нацисти розстріляли тисячу єврейських дітей і кинули їхні тіла в яму, висвітлює стійкість, яка є дуже доречною в цей момент. Зрештою, це Святі дні, час для радості, але також і для болючої пам'яті", – наголошує NYT.

Уманське паломництво налічує понад 200 років. Воно пов'язане з Ребе Нахманом, який помер в Умані у 1810 році і був правнуком людини, яку вважають засновником хасидського юдаїзму, пояснює видання. Він заохочував людей показувати своє щастя і спілкуватися з Богом безпосередньо, як з другом. Він просив своїх послідовників бути з ним на Рош га-Шана, єврейський Новий рік, а перед смертю пообіцяв, що якщо навіть найгірші грішники помоляться на його могилі в Умані і зроблять благодійну пожертву, він зробить все можливе, щоб врятувати їх від пекла.

Відвідувачі його могили відомі своєю нестриманістю, але разом із тим і відкритістю, коли чоловіки в чорних капелюхах і галіфе молилися поруч з чоловіками в обтягуючих футболках і з татуюваннями. Більшість приїхали з Ізраїлю, другий за чисельністю контингент – зі Сполучених Штатів.

До війни деякі з них навіть прилітали гелікоптерами з Києва. Проте зараз, коли повітряний простір України закритий, більшість з них добиралися наземним транспортом з Польщі, Молдови, Угорщини чи Румунії, що було довгим, виснажливим і дорогим.

Паломництво триває близько тижня, і хоча є деякі заплановані заходи, це багато спілкування і ламання хліба. Паломники кружляють головною вулицею крихітної єврейської дільниці Умані. Вони шукають друзів, яких не бачили з минулого паломництва, заходять до рабинів за благословенням, слухають мотиваційні бесіди і протискуються до невеличкої будівлі, де розташована могила ребе Нахмана. Навіть після опівнічної комендантської години через відчинені вікна по всьому місту лунає гучна музика і гучний сміх.

Умань під час Рош га-Шана

Теги:
Читайте також:
Київ
-0.6°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.49
    Купівля 41.49
    Продаж 41.97
  • EUR
    Купівля 42.96
    Продаж 43.71
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
5 лютого
16:47
Тополі, Харківщина
РФ утворила новий плацдарм на правому березі річки Оскіл, неподалік держкордону, - DeepState
16:42
Рамштайн
Наступний "Рамштайн" відбудеться 12 лютого під головуванням Великої Британії, - Радіо Свобода
16:33
Ексклюзив
"Ворог копає багатоповерхові нори, звідки його непросто викурити": "Хартія" про оборону на північ від Харкова
16:27
Іван Вигівський
За підривами біля приміщень ТЦК стоять російські спецслужби, - голова Нацполіції Вигівський
16:27
на фото мобільна аптека
На прифронтовій Сумщині розпочав роботу мобільний аптечний пункт
16:24
Ігор Пластун
Ексфутболіст збірної України знайшов команду у нижчій лізі Бельгії
16:22
ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 50 боєзіткнень: на Покровському напрямку окупанти здійснили 12 атак
16:18
Оновлено
Сибіга обговорив з очільником МЗС Британії Леммі підготовку військових і розширення далекобійних спроможностей України
16:07
винищувач F-35
Норвезькі F-35 перехопили групу російських бомбардувальників на Крайній Півночі
16:03
Оновлено
Україна повернула з російського полону 150 захисників
16:02
Андрій Сибіга
Україна пропонує зберігати американський газ у своїх сховищах
16:02
OPINION
"ТЦК тут не місце". Чим небезпечна ненависть тилу до власної армії?
15:52
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закони про продовження воєнного стану й мобілізації
15:45
Ексклюзив
На місці вибуху біля ТЦК у Павлограді (2 лютого 2025 року)
"Вбивство військовослужбовця ТЦК - це результат багатьох ігрищ": голова Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Тимочко
15:43
Вбивство підлітка на станції фунікулера в Києві: Шевченківський райсуд почав засідання у справі
15:28
Новини компаній
"Аврора" та ГО "Землячки" зібрали 10 млн грн на зимову форму для захисниць у межах кампанії "Даруй тепло, даруючи свято"
15:19
Оновлено
Ізюм
Удар РФ 4 лютого по Ізюму на Харківщині: кількість загиблих збільшилася до 6
15:15
В Ірландії показали українські документалки про Голодомор та сучасну війну
15:07
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:03
Андрій Сибіга
Взаємовигідна співпраця України та США не обмежується лише природними ресурсами, - Сибіга
14:44
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко
Перевірка Білоруссю боєготовності армії: в ДПСУ оцінили рівень загрози
14:40
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 5 лютого: скільки коштують долар та євро
14:38
OPINION
Про хибність тези "Все ж було добре, якби не цей клятий Путін"
14:22
Гренландія призначила дострокові вибори на тлі претензій Трампа на острів
14:17
грузія
"Парламент" Грузії позбавив мандатів 49 депутатів із трьох опозиційних коаліцій
14:06
OPINION
Трамп і рідкісноземельні метали України
13:46
Максим Ємець і Оксана Рубаняк
Воював з 19 років: на Покровському напрямку загинув військовий і поет Максим Ємець
13:37
Кіт Келлог
"Чекаю нагоди розповісти про мету Трампа завершити війну в Україні": Келлог візьме участь у Мюнхенській безпековій конференції
13:26
військовий квиток, мобілізація
На Рівненщині водія вперше позбавили прав за порушення правил військового обліку
13:15
ожеледиця
Ожеледиця, мокрий сніг і вітер: прогноз погоди від Наталки Діденко на 6 лютого
13:02
Ексклюзив
Кристали та мінерали в шахті Стебника
В Україні немає рідкісноземельних елементів, Трамп говорив про інші копалини, - екскерівник Обʼєднаної гірничо-хімічної компанії Перелигін
12:51
Дмитро Пєсков
Пєсков: РФ готова до перемовин із Зеленським, хоча не визнає його легітимності
12:45
На фото: Степан Гіга
Степан Гіга випустив студійну версію пісні "Смереки осені не знають", що стала хітом у TikTok
12:36
Оновлено
Херсонська область
Окупанти зранку атакували Херсон та область: є загиблий, серед постраждалих - поліціянти
12:33
Російські полонені
Морпіхи та десантники: на Курщині відразу 21 окупант здався в полон українським військовим
12:30
міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан
Туреччина до кінця червня очікує на початок мирних ініціатив щодо України, - глава МЗС Фідан
12:26
"Дюна:Частина друга"
Дені Вільнев розповів, чому вирішив зробити третю частину "Дюни" раніше запланованого
12:02
Оновлено
нафтопереробне підприємство у Краснодарському
Сили оборони уразили нафтозавод у Краснодарському краї РФ: там виникла пожежа
12:00
OPINION
Вибори Україні потрібні, але під час війни — неможливі
11:44
електроенергія
Енергетики відновили живлення для понад 5 тис. споживачів, знеструмлених через бойові дії: ситуація в енергосистемі 5 лютого
Більше новин