Огляд

Путін відірваний від реальності, еліта РФ каже про велике розслідування Кремля, Суровікін був секретним членом ПВК Вагнера. Акценти світових ЗМІ 30 червня

30 червня, 2023 п'ятниця
11:13

Еліта РФ готується до масштабного розслідування Кремлем після заколоту найманців, Суровікін був таємним VIP-членом ПВК Вагнера, тим часом Путін вважає, що досі все контролює. Що з Пригожиним і його військами, Україна використала заборонені міни, касетні боєприпаси від США

Зміст

На таких темах акцентують міжнародні видання станом на ранок 30 червня:

Путін відірваний від реальності, російська еліта готується до розслідування Кремля

Російська еліта готується до масштабного розслідування Кремлем повстання Вагнера, пише The Washington Post. Напередодні Кремль був напруженим, намагаючись консолідувати контроль і створювати образ нормального життя. Водночас виникають питання щодо місцеперебування командувача повітряних сил РФ генерала Сергія Суровікіна, який, за даними російських ЗМІ та представників еліти, був серед тих, кого допитували, оскільки він був у добрих стосунках з лідером Вагнера Євгеном Пригожиним. Повідомляється, що Суровікін втрутився, щоб врегулювати вимоги Пригожина щодо боєприпасів після скарг на те, що його бійці погано забезпечені.

Деякі представники російської еліти, бувши наляканими тим, наскільки близько бойовики Пригожина підійшли до Москви та розв’язали громадянську війну, поспішали продемонструвати свою лояльність президенту Володимиру Путіну. Але чутки зросли, а параноя щодо того, чи мав Пригожин підтримку з боку російських військових чи служб безпеки, і що розслідування можуть виявити зраду в режимі Путіна, поглибилася. Як заявив російський журналіст з хорошими зв'язками, Суровікін перебуває на півдні Росії та три дні не виходив на зв'язок зі своєю родиною. Проте серед інтенсивних, непрозорих інтриг у дворі Путіна звільнення Суровікіна загрожує небезпекою для російського президента, який ризикує поглибити розбіжності в армії та підірвати моральний дух у вирішальний момент, на тлі українського контрнаступу, спрямованого на відкидання російських військ.

Володимир Путін і Дмитро Пєсков

Фото: Getty Images

Путін думає, що досі контролює ситуацію, йдеться в думці оглядача The New York Times. Свято випускників "Червоні вітрила" – одне з найпопулярніших в Росії: коли у Санкт-Петербурзі по Неві проходять кораблі, що супроводжується видовищним світловим шоу. Підлітки випивають шампанське на березі річки, тоді як олігархи та чиновники збираються, щоб погуляти на своїх яхтах. Але ніхто не насолоджується цим святом більше, ніж Путін. Власне, цьогоріч фестиваль випав 24 червня – у день, коли Пригожин розпочав свій заколот. 

Всупереч шоку від повстання, Путін полетів до Санкт-Петербурга, бо жодного року не пропускає гуляння. Автор статті каже, що на думку його джерел, близьких до найближчого оточення Путіна, – це найяскравіший доказ того, що президент відірваний від реальності. Він досі вважає, що у нього все під контролем і бунт Пригожина ніяк не змінив політичну ситуацію. Але він помиляється. Мало того, що атмосфера навколо Путіна принципово інша, але й зростає прагнення до змін – навіть серед осіб, близьких до президента. Для багатьох, з ким спілкувався журналіст, путінська система правління просто не може існувати довго. Більше читайте у статті. 

Що з Пригожиним та Суровікіним і які наслідки матиме заколот для Росії, України та Африки

CNN також каже, що після невдалого повстання найманців навколо їх лідера Пригожина та генерала Суровікіна крутяться питання. Один відомий як "генерал Армагеддон", інший як "кухар Путіна". Обидва мають складне минуле та репутацію жорстоких людей. Один розпочав повстання, інший нібито знав про це заздалегідь. А зараз обох ніде немає.

Командувач ВПС Росії Сергій Суровікін і керівник ПВК Вагнера ​​Євген Пригожин не з'являлися на публіці протягом декількох днів, оскільки виникають питання про роль Суровікіна в короткочасному заколоті Пригожина. Кремль зберігає мовчання на цю тему, розпочавши натомість агресивну кампанію з підтвердження влади президента Росії Володимира Путіна. Видання аналізує, що відбувається зараз, чому всі говорять про Суровікіна та яка доля Пригожина, де вони зараз та як це коментує Кремль, а також до чого це призводить у поведінці Путіна. Крім того, видання зазначає, посилаючись на ексклюзивно отримані документи, що російський генерал був секретним VIP-членом ПВК Вагнера, разом зі щонайменше ще 30 високопоставленими військовими та розвідниками РФ. 

Про те, яка доля чекає найманців Вагнера, пояснює BBC. Нещодавній заколот у Росії оголив величезну небезпеку в цій країні, але що це означає для війни в Україні та що зараз відбувається з вагнерівцями, які повстали, ставлять запитання журналісти. У відповідях йдеться про те, чому заколот має значення та що робитиме Путін. Щодо впливу російського повстання на війну в Україні, видання зауважує, що шукає докази успіхів українських військ після повстання ПВК Вагнера, але поки що не помітили значних змін на передовій. Зрештою, це зводиться до питання морального духу серед передових російських військ. Якщо вони підозрюють, що їхні командири воюють між собою вдома в Росії, то з часом це може серйозно вплинути на моральний стан в окопах.

ЧВК Вагнер

Фото: reuters

У п’ятницю та суботу світ побачив те, чого не бачив з 1991 року: військова техніка на вулицях Москви, залучена для захисту Кремля від того, що виглядало як спроба державного перевороту, пише CNN. Під час повстання Євген Пригожин і його приватна військова компанія Вагнера – армія найманців, яка воювала на боці Росії в Україні, – захопили місто та військовий штаб на півдні Росії та почали збройний наступ на столицю, перш ніж скасувати свої плани. Після цієї шокової серії подій залишається важливе питання: як росіяни сприймуть короткий бунт Пригожина?

Аналіз ситуації пропонується в інтерв’ю з Джейд МакГлінн, науковою співробітницею відділу вивчення війни Королівського коледжу Лондона, чия нова книга "Війна Росії" аналізує російську думку та те, як вона формується на тлі державних репресій і пропаганди. Зокрема, йдеться про те, що думки розділилися щодо того, чи був переворот Пригожина хорошою ідеєю, але деякі росіяни з розумінням ставляться до його мотивів. Цілком ймовірно, що президент Росії Володимир Путін відреагує, віддавши наказ про нові напади на українських цивільних як демонстрацію сили. Проте це не зовсім так, що короткотривалий бунт у РФ означає початок кінця правління Путіна.

NYT аналізує, чи зможе Росія приборкати найманців Вагнера в Африці, при цьому не знищивши групу. Експерти кажуть, що російська ПВК настільки глибоко заплуталася в Центральноафриканській Республіці та кількох інших країнах, що її нелегко замінити. Група Вагнера забезпечує безпеку африканських президентів, підтримує диктаторів, жорстоко придушує повстання, та в той самий час її звинувачують у тортурах, вбивствах цивільних та інших зловживаннях. Найманці також втручаються в політику, організовують пропагандистські кампанії та одного разу навіть проводили конкурс краси. Натомість вони отримують гроші або вигідні концесії на видобуток дорогоцінних мінералів, таких як золото, алмази та уран. Більшість аналітиків вважають Центральноафриканську Республіку найдосконалішою бізнес-моделлю ПВК Вагнера та прикладом захоплення держави. Запаморочливий діапазон її діяльності та потоки доходів тут достатньо ілюструють проблеми, з якими Кремль зіткнеться, намагаючись встановити контроль.

Протягом кількох годин у суботу, коли війська під проводом полководця-ренегата Євгена Пригожина йшли на Москву, білоруська опозиція в еміграції вважала, що День Х настав. Саме так демократичні сили згуртувалися навколо Світлани Тихановської, яка втекла з Білорусі у 2020 році після того, як Олександр Лукашенко сфальсифікував президентські вибори, а потім безжально придушив масові протести, сподіваючись на день, коли вони повалять підтримуваного Москвою диктатора.

Тож тепер, коли пролунали новини про надзвичайний заколот Пригожина, Тихановська скликала відеодзвінок свого "перехідного кабінету", половина якого розташована у Вільнюсі, а половина – у Варшаві, щоб розпочати реалізацію плану на День Х. Але як зауважує The Guardian, надії білоруських вигнанців розвіялися, коли Лукашенко похвалився, що врятував Путіна. 

Кібератака на супутниковий зв'язок армії РФ, заборонені міни та візит Майка Пенса

Американське видання WP пише, що кібератака вивела з ладу супутниковий зв'язок російських військових, ставлячи запитання, чи за цим стоять проукраїнські хакери чи повстанці Вагнера. Оскільки щонайменше дві групи взяли на себе відповідальність за атаку: одна назвала себе хакерською організацією, а інша – частиною групи Вагнера. Хакери стверджували, що надіслали зловмисне програмне забезпечення на супутникові термінали, спровокувавши боротьбу серед експертів з безпеки, щоб отримати термінал для тестування. Разом з тим, зв’язок з вагнерівцями можна сфальсифікувати, щоб сприяти ще більшому розколу в Росії. Як зауважується, це нагадує атаку на аналогічну систему, яку використовувала Україна на початку повномасштабної війни. 

москва, кремль

Фото: gettyimages

Правозахисна організація заявила, що зростає кількість випадків використання українськими військами заборонених мін, повідомляє видання. Відповідно до даних, зібраних Human Rights Watch, українські сили використовували ракети, щоб розкидати тисячі заборонених міжнародним стандартом протипіхотних мін ручного розміру над окупованими Росією районами на сході України минулого року, поранивши цивільних. Цим порушується Договір про заборону мін 1997 року, який підписала Україна. Американські правозахисники зазначають, що Росія, яка не підписала договір, застосовувала протипіхотні міни набагато ширше. 

Адміністрація Байдена наполегливо розглядає можливість схвалення передачі спірних касетних боєприпасів в Україну, оскільки українці намагаються досягти значних успіхів у своєму контрнаступі, інформує CNN з посиланням на кількох обізнаних з цим питанням осіб. Остаточне рішення Білого дому очікується найближчим часом, і в разі схвалення зброя може бути включена в новий пакет військової допомоги Україні вже наступного місяця. Як сказав американський чиновник, "це, безсумнівно, матиме значний вплив на поле бою". Зауважується, що зміна умов бойових дій в Україні за останні два тижні спонукала офіційних осіб США серйозно розглянути касетні боєприпаси.

Колишній віцепрезидент Майк Пенс здійснив неоголошений візит в Україну в четвер, в обхід президентської передвиборчої кампанії, яка мала наголосити на його непохитній підтримці нації в її боротьбі з Росією та протиставити її поглядам двох ключових конкурентів-республіканців - Дональда Дж. Трампа і Рона ДеСантіса. Як пише NYT, і колишній президент Трамп, і губернатор Флориди ДеСантіс критикували участь США в обороні України. До слова, Сполучені Штати надали понад 40 мільярдів доларів військової та гуманітарної допомоги. Своїм візитом Пенс підкреслив розкол Республіканської партії через війну в Україні. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.4°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.8
    Купівля 41.8
    Продаж 42.35
  • EUR
    Купівля 43.53
    Продаж 44.25
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
24 грудня
21:01
Аналітика
Сергій Згурець
Що відбувається із законопроєктом про демобілізацію. Колонка Сергія Згурця
21:00
Інтерв’ю
Українська греко-католицька церква. Блаженнійший Святослав
"Тому що він хоче, щоб ми разом з Ним це зло зупинили": голова УКГЦ Блаженнійший Святослав про віру та чому Бог не зупинить війну
20:57
Олександр Хижняк, бокс
Олімпійський чемпіон Хижняк відмовив промоутеру Усика та не перейде у професіонали
20:55
міністр оборони Данії Троельс Лунд Поульсен
Після заяви Трампа про бажання взяти під контроль Гренландію Данія посилює оборону острова
20:38
Оновлено
РФ вдарила ракетою по Кривому Рогу
РФ ударила ракетою по Кривому Рогу: 15 постраждалих, один чоловік загинув
20:31
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила ударні БПЛА: ситуація на вечір 24 грудня
20:00
OPINION
Ангели, архангели, просимо до нас на вечерю
19:57
Війна з Росією, ЗСУ
Знижки, спецпропозиції: в "Армії+" запустили програму підтримки військових
19:53
Бронювання військовозобов'язаних працівників
Кібератака на реєстри та держресурси: уряд автоматично продовжив термін бронювань від мобілізації
19:43
Ексклюзив
польща україна , біженці
Німеччина, Польща, Чехія зацікавлені, щоб українці залишалися, - президент асоціації компаній з працевлаштування
19:33
Оновлено
Микита Василенко
Професор КНУ ім. Шевченка Василенко в ефірі у роспропагандиста образив українських жінок: студенти, Лубінець, ректор і Лісовий відреагували
19:24
"Ми боремося за надію та перемогу життя": Зеленський привітав українців із Різдвом
19:15
Новий рік
В Україні посилили заходи безпеки на різдвяно-новорічні свята
19:07
Кабмін
Уряд пропонує позбавити державного захисту російську та білоруську мови
18:52
метро
Ексочільника метро Києва Брагінського оголосили в розшук за статтею про службову недбалість із тяжкими наслідками
18:41
Олександр Шовковський, Динамо
"Динамо" відмовилось від трансферу аргентинського форварда, - ЗМІ
18:24
Джо Байден
Байден розглядає запровадження нових санкцій проти енергетичного сектору РФ, - WP
18:24
Михайло Мудрик, Челсі, АПЛ
Тренер "Челсі" відреагував на поїздку Мудрика на бій Усика в Саудівську Аравію
18:18
OPINION
Я дуже втомився
18:04
OPINION
Неформат, або "Дєвочкі на культурку"
17:55
Відправив коханці світлини: завдяки полковнику росгвардії Нацспротив викрив ворожу базу в Луганську
17:48
PR
Скільки коштує розробка інтернет-магазину: оцінка вартості та варіанти рішень
17:45
Партнерський матеріал
Проблеми ВЛК: чому непридатних визнають придатними та як це впливає на обороноздатність України
17:33
Україна - США, конгрес
Україна отримала від США перший транш у $1 млрд від заморожених активів РФ
17:29
ЗСУ
DeepState: Сили оборони вирвалися з Макарівки, яку захопила РФ, оточених підрозділів немає
17:24
Ексклюзив
"Орешник" путін
Ракета була готова мінімум 5 років тому, - Defense Express про "Орешник", яким РФ ударила по Дніпру
17:08
Соціальні мережі, месенджери, WhatsApp
У РФ обговорюють блокування дзвінків і голосових повідомлень у месенджерах "для боротьби з шахрайством"
16:55
ЗСУ
На фронті від початку доби зафіксували 179 боєзіткнень: найбільше ворожих атак на Покровському напрямку
16:41
Ексклюзив
ЗСУ
Війна може зайти на новий цикл, якщо не вдасться домовитися до кінця травня, - політолог Денисенко
16:38
Оновлено
На фото біженці з України
МЗС відреагувало на матеріал El Pais про те, що Київ нібито вимагає зупинити допомогу українським біженцям у ЄС
16:21
Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі
Президентка Грузії Зурабішвілі заявила про створення ради з підготовки нових виборів парламенту
16:14
Ексклюзив
Газовий лічильник
Підвищення може бути на копійки, навіть не на гривню: енергетичний експерт про тарифи на газ для споживачів
16:02
Ексклюзив
газова свердловина
Росія свідомо пішла на створення гуманітарної кризи у Придністров’ї, - політолог Руссу про припинення транзиту газу з РФ
16:00
OPINION
Католицькою Церквою управляє теолог-двієчник
15:57
Різдво на Еспресо
Різдво на Еспресо: трансляції богослужінь, поезії та музика
15:48
фейкові новини, fake news
У 17-й Полтавській бригаді НГУ спростували фейк щодо нібито зниження мобілізаційного віку
15:44
PR
Швидкісна новинка від Apple — MacBook Pro на базі чипа M4
15:22
Володимир Зеленський
Створення зернових хабів і гуманітарне розмінування: Зеленський провів розмову з президентом Анголи Лоренсу
15:11
Мінекономіки показало, які книжки найчастіше купують за єПідтримку
15:09
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
Проглядаються всі ознаки: полковник запасу ВМС ЗСУ Селезньов про підготовку ворогом форсування р. Дніпро на Херсонщині
Більше статей