РНБО рекомендує запровадити в Україні надзвичайний стан
РНБО просить Верховну Раду запровадити надзвичайний стан на 30 днів по всій території України, крім Луганської та Донецької областей
Про це повідомив секретар РНБО Олексій Данілов на брифінгу 23 лютого, передає Еспресо.TV.
"Щойно закінчилось засідання РНБО, яке зібрав президент. Проговорилося питання про введення надзвичайного стану в нашій країні, були жваві обговорнення цього питання. Рішення було прийняте. Згідно нашого законодавства, Верховна Рада має це рішення затвердити протягом 48 годин", - сказав він.
Данілов наголосив, що вживатимуться різні заходи залежно від тих чи інших територій: посилення охорони громадського порядку та об'єктів, які забезпечують життєдіяльність населення; обмеження руху певного транспорту, додатковий огляд транспорту, перевірка документів у фізичних осіб.
"На наших життях надзвичайний стан не позначиться радикально. У разі необхідності відповідні органи діятимуть відповідно до чинного законодавства", - зазначив секретар РНБО.
За його словами, конкретний перелік установ, зокрема МВС та СБУ, супроводжуватимуть наздвичайний стан, також залучатимуться військові.
"У разі необхідності військові можуть приймати ті чи інші рішення. У них є всі нормативно-правові документи для здійснення їх повноважень згідно з Конституцією", - заявив Данілов.
Він наголосив на потребі співпраці органів місцевого самоврядування та військових і нагадав, що 1 січня 2022 року в Україні набув чинності закон про основу національного спротиву, згідно з яким представники громад у конкрентних ситуаціях мають діяти під керівництвом військових.
Секретар РНБО зазначив, що, відповідно до чинного законодавства, надзвичайний стан на території України можуть ввести на 30 днів, у випадку необхідності президент указом може продовжити цей термін ще на 30 днів. За це рішення введення НС обов'язково має проголосувати Верховна Рада.
Довідка
Для запровадження надзвичайного стану (НС), РНБО або Кабмін пропонують президенту ввести його в усій Україні або в окремих регіонах. Президент має видати указ про запровадження НС, після чого негайно звертається до Верховної Ради.
Після оприлюднення указу парламент збирається не більше ніж у дводенний термін, щоб його розглянути. Рада може підтримати ініціативу про введення надзвичайного стану (повністю чи з рекомендаціями) або ж відхилити її.
Якщо депутати затверджують указ президента, в Україні (або в зазначених регіонах) оголошується надзвичайний стан. Після цього указ про введення надзвичайного стану негайно оприлюднюється в ЗМІ.
Надзвичайний стан в Україні може бути введено на строк не більше 30 діб і не більше 60 діб в окремих її місцевостях. У разі необхідності надзвичайний стан може продовжити президент України, але не більше ніж на 30 діб.
НС в Україні або в окремих її місцевостях може бути скасований указом президента України раніше строку, на який він вводився, якщо усунені обставини, що обумовили необхідність його введення. З пропозицією про скасування надзвичайного стану до Президента України може звернутися Верховна Рада України.
Зігдно із законом, як тільки з'являється указ про скасування НС, про це негайно оголошується через засоби масової інформації або в інший спосіб.
Запровадження НС може передбачати введення наступних обмежень:
- встановлення особливого режиму в’їзду і виїзду, а також обмеження свободи пересування по території, де вводиться надзвичайний стан;
- обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;
- посилення охорони громадського порядку та об’єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;
- заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона на проведення яких встановлюється судом;
- заборона страйків;
- примусове відчуження або вилучення майна у юридичних і фізичних осіб.
Також допускаються:
- тимчасова чи безповоротна евакуація людей з місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм стаціонарних або тимчасових жилих приміщень;
- запровадження особливого порядку розподілу продуктів харчування і предметів першої необхідності;
- зміна режиму роботи підприємств, переорієнтація їх на виробництво необхідної в умовах надзвичайного стану продукції;
- введення комендантської години; перевірка документів у громадян;
- заборона призовникам і військовозобов'язаним змінювати місце проживання без відома відповідного військового комісаріат.
Порядок взаємодії військових формувань, які залучаються до здійснення заходів надзвичайного стану, з міністерствами, іншими центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування визначає президент України.
- Нагадаємо, 15 лютого 2022 Верховна Рада України в першому читанні ухвалила законопроєкт, яким пропонується дозволити використовувати підрозділи тероборони у районах ведення бойових дій разом з іншими частинами ЗСУ.
Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе