Росія постійно обстрілює в Україні науковий ядерний об’єкт світового значення
Внаслідок бомбардувань Харкова може статися масштабна атомна аварія. Разом з цим буде поховано амбітний проект українських науковців, успішна реалізація якого, на їхнє переконання, забезпечить безаварійну роботу атомної енергетики та вирішить проблеми з паливом на Землі на мільярди років уперед
Ядерний дослідницький об’єкт повністю збудований і мав ось-ось бути запущений в експлуатацію на базі Національного наукового центру "Харківський фізико-технічний інститут" (ННЦ ХФТІ).
Це той легендарний Український ФТІ (УФТІ), де 90 років тому вперше в СРСР та вдруге у світі було розщеплене атомне ядро. Успіх харківських науковців минулого сторіччя відкрив еру стрімких вітчизняних досліджень у галузі ядерної фізики.
Сьогодні ННЦ "ХФТІ" складається з 5 інститутів, які проводять дослідження в галузі фізики твердого тіла, високих енергій і ядерної фізики, в галузі фізики плазми та керованого термоядерного синтезу, плазмової електроніки й нових фізичних технологій. Фактично ННЦ "ХФТІ" є основним інститутом, який разом з іншими інститутами Академії наук здійснює ядерний супровід енергетики України.
Протягом останнього 10-річчя науковці ХФТІ у співдружності з колегами різних країн світу реалізують масштабний проект під назвою "Джерело нейтронів".
Всесвітньо відомий Інститут розташований у П’ятихатках, що у північному передмісті Харкова. Селище знаходиться за 25 км від східного державного кордону і з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну піддається постійному бомбардуванню з боку російських військ.
Ворожі снаряди від гармат та систем залпового вогню прилітають у П’ятихатки як з лінії фронту на Харківщині, так і з суміжної Білгородської та інших областей РФ. Причому Росія може завдавати авіаударів та випускати крилаті ракети і з кораблів та підводних човнів, що в Чорному морі, з Каспійського моря, з різних точок РФ, а також з Білорусі.
П’ятий місяць поспіль 1,5-мільйонне прикордонне місто, включно з його північними околицями, перебуває під постійним обстрілом з боку Росії.
П’ятихатки трохи віддалені від інших житлових районів Харкова, активних боїв безпосередньо у цьому секторі зараз немає. Отже, бомбардування селища є нічим іншим, як намаганням російських окупантів знищити унікальний Ядерний центр.
Інфраструктурі ХФТІ завдано катастрофічної шкоди
Починаючи з 24 лютого було багато точних влучань по території Інституту. Останнє влучення сталося кілька днів тому – 25 червня. Як повідомила Державна інспекція ядерного регулювання України, внаслідок обстрілу пошкоджень зазнала будівля та інфраструктура наукового ядерного об’єкту "Джерело нейтронів".
Зокрема, пошкоджено північну стіну прибудови прискорювача до експериментальної зали установки, вентиляційні канали системи спеціальної вентиляції, вентиляційну трубу основної будівлі установки, систему охолодження клістронної галереї прискорювача, корпуси дизель-генераторів системи аварійного електроживлення, обшивку основної будівлі установки.
"Від початку відкритої агресії РФ проти України територія інституту, на якій розташована ЯПУ "Джерело нейтронів", постійно зазнає бомбардування з боку російських військ. Інфраструктурі інституту вже завдано катастрофічної шкоди. Під обстріл потрапила і безпосередньо ЯПУ "Джерело нейтронів". Ймовірність нових пошкоджень "Джерела нейтронів", які можуть вплинути на стан ядерної та радіаційної безпеки, залишається високою через постійні обстріли російськими військами", - заявили у Державній інспекції.
Що таке "Джерело нейтронів" у П’ятихатках
Здобувши Незалежність, Україна в 1990-х роках позбулася третього за потенціалом ядерного арсеналу в світі. Вважається, що воєнна політика СРСР будувалася так, що ядерні ракети, розміщені в радянській Україні, були націлені в основному на територію США.
Вивезення запасів високозбагаченого урану з території незалежної України стало принциповим жестом дотримання Києвом міжнародних зобов'язань щодо нерозповсюдження ядерної зброї. На знак підтримки Сполучені Штати зобов'язалися співпрацювати з Україною в галузі мирних ядерних технологій.
Робота над створенням установки "Джерело нейтронів" об’єднала творчі зусилля вчених Україна та США в межах цього процесу.
Повна назва проекту, який розроблявся науковцями ННЦ "ХФТІ" спільно з Аргонською національною лабораторією – Ядерна підкритична установка "Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці, яка керується електронним прискорювачем".
"Джерело нейтронів" – стало першою ядерною установкою світового значення, розробленою в Україні за роки незалежності, наголошують фахівці. Вона є унікальним науково-технічним об’єктом, який базується на авторських розробках науковців ННЦ "ХФТІ".
Експлуатація цього об’єкту дозволить українським ученим проводити дослідження з нейтронами в галузі ядерної фізики та енергетики, радіаційної медицини, радіаційного матеріалознавства, а також з опромінення біологічних об’єктів, у тому числі нейтронної терапії, радіаційного матеріалознавства, сертифікації матеріалів і дослідження наноматеріалів та нанотехнологій. При цьому відкривається перспектива виробництва всього спектру радіоізотопів, які застосовують у світовій медицині та промисловості.
Зокрема, для лікування онкохворих планується розробка передових методик бор-нейтрон-загарбної терапії (вона орієнтована на лікування злоякісних пухлин, які практично не піддаються ніяким іншим методам, – таких, як гліобластоми мозку або метастази меланоми).
Також за допомогою установки науковці планують вивчати різні матеріали в екстремальних радіаційних умовах, напрацьовувати методи вирішення однієї з головних проблем ядерної енергетики – проблеми накопичення великої кількості відпрацьованого ядерного палива – і проводити дослідження на джерелі холодних та ультрахолодних нейтронів, яке входить до установки. Це дозволить Україні зайняти свою нішу в розробках наукомістких сучасних технологій.
Як наголошують фахівці, ЯПУ "Джерело нейтронів" є унікальною інноваційною установкою, яка за технічними характеристиками сьогодні немає рівних у світі. Це найбільший науковий проект в Україні за останні роки, Він був підтриманий урядом США, і на його реалізацію було виділено понад 85 млн дол. (в обмін на вивезення з території України всіх запасів високозбагаченого урану).
Після введення в експлуатацію "Джерела нейтронів" передбачено фінансування витрат на утримання установки, проведення досліджень і експериментів, на оплату праці науковцям.
Інтерес у світі до цієї установки досить великий. Крім науковців ХФТІ та Аргонської національної лабораторії, до роботи з її створення долучалися колеги з Німеччини, Китаю, Великої Британії, Швейцарії, Франції. Іноземні фахівці пропонують багато різноманітних проектів в рамках експлуатації Установки.
Влада України, ректори закладів вищої освіти, директори різних інститутів, бізнесмени у ході розгляду перспектив використання установки "Джерело нейтронів" підтримали ідею створення у Харкові міжвідомчого Центру ядерної медицини.
"ННЦ "ХФТІ" запропонував США надати допомогу у створенні абсолютно нової дослідницької ядерної підкритичної установки "Джерело нейтронів", аналогів якої на сьогодні немає і в найближчі 10 років не передбачається", - наголосив генеральний директор (ННЦ ХФТІ) Микола Шульга під час виступу на зборах, присвячених 85-річчю розщеплення атомного ядра у Харкові.
Спеціалісти підкреслюють також, що установка створена як сучасна експериментальна база для наукового супроводу ядерної енергетики України, зокрема, подовження термінів експлуатації реакторів АЕС. Що важливо, саме ця ядерна установка стане об’єктом досліджень як прототип нових безпечних джерел енергії на базі підкритичних, тобто безаварійних, систем.
Про велике загальне значення запуску цього науково-дослідницькго ядерно-енергетичного об’єкту нового покоління коротко сказав один з керівників Фізикотехнічного інституту: це майбутнє світової науки. Якщо говорити загалом, стверджує науковець, завдяки "Джерелу нейтронів" можна забезпечити людство на 4-5 мільярдів років і не думати про проблеми з паливом на Землі.
"До початку агресії РФ ЯПУ "Джерело нейтронів" знаходилась на етапі фізичного пуску, в рамках якого активна зона була завантажена свіжим ядерним паливом", - інформують у Держатомрегулюванні.
Чому мовчить та бездіє МАГАТЕ
Міжнародна організація МАГАТЕ, яка покликана здійснювати контроль за мирним використанням атомної енергії та опікуватися безпекою ядерних об’єктів на планеті, наскільки відомо, лише одного разу офіційно прокоментувала бомбардування Росією Ядерного центру у Харкові.
29 березня після чергового попадання в установку в міжнародній організації розповіли, що ядерний матеріал на "Джерелі нейтронів" у Харкові не постраждав під час артилерійського та ракетного обстрілу російських військ.
"Україна сповістила Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), що ядерний дослідницький об'єкт у Харкові отримав додаткові пошкодження після того, як потрапив під повторний обстріл кілька днів тому, але його невелика кількість ядерного матеріалу залишилася не пошкодженою", - йшлося у повідомленні.
У МАГАТЕ заспокоїли, що ядерний матеріал харківського Центру "є підкритичним – не може бути ядерної ланцюгової реакції – і запас радіоактивних матеріалів невеликий".
Керівництво Ядерного центру в Харкові неодноразово наголошувало на унікальності "Джерела нейтронів", яке має абсолютно відмінні особливості від традиційних атомних реакторів. У тому й цінність установки, що на ній неможлива ланцюгова реакція.
Водночас керівники ХФТІ наголошують, що ракетне бомбардування може призвести до аварії, співставної з катастрофами на АЕС – стануться руйнування, викиди палива та радіоактивне забруднення територій.
Як вважає харківський політолог-міжнародник Тимур Андрієвський, те, що сьогодні чинить Росія, обстрілюючи Харківський фізико-технічний інститут, є не лише середньовічним варварством, а й черговим проявом безвідповідальності та безпринципності Росії, її готовності нищити цивільні обʼєкти, нехтуючи життями людей.
Науковець констатує, що позиція МАГАТЕ вже не викликає подиву і вписується у загальну картину безпорадності міжнародних інституцій, які б мали попередити російську агресію.
"Навіть якщо припустити, що харківське "Джерело нейтронів" – є прототипом безпечних ядерних обʼєктів, і що постійні обстріли не призведуть до жахливої ядерної катастрофи – це все одно буде злочином. Злочином із жертвами. І саме тому хотілося б почути хоча б яку-небудь чітку позицію", - вважає Андрієвський.
"Особливо після того, - наголошує він, - як російські війська, нехтуючи усіма принципами безпечного поводження із ядерними обʼєктами, захопили ЧАЕС, окопувалися у радіоактивному лісі, обстрілювали Запорізьку станцію і тепер контролюють її, допускають проліт своїх ракет на небезпечно низькій висоті над іншими нашими атомними станціями – хотілося б не тільки більш жорстких заяв від міжнародного співтовариства та від профільних організацій".
"За кожен такий випадок Росія має отримувати нові санкції, її потрібно виключити з міжнародних організацій. Ізоляція та покарання має бути єдиною стратегією міжнародних організацій, інакше вони й надалі функціонуватимуть у своїй безпорадності", - вважає Андрієвський.
Атомна аварія в Харкові може статися будь-якої миті
За даними президента України Володимира Зеленського, протягом 4 місяців повномасштабної війни Росія випустила по території України вже кілька тисяч крилатих ракет.
"Станом на сьогодні Росія застосувала проти України вже майже 2800 різних крилатих ракет. Кількість авіабомб, снарядів реактивної артилерії, які б'ють по наших містах, просто не піддається підрахунку. Їх сотні тисяч за чотири місяці війни. Це не що інше, як терор", - говорить Зеленський.
Разом з тим, інтенсивність обстрілів Харкова наприкінці червня значно зросла. 28 червня Головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний заявив, що "противник демонструє неабияку зухвалість у завданні ракетних ударів по території нашої держави". "Так, - поінформував генерал, - 4 дні тому ворогом із різних платформ базування було випущено 53 крилатих ракети, 3 дні тому – 26 ракет, 2 дні тому – майже 40, за минулу добу – 12.
Головнокомандувач ЗСУ зазначає, зокрема, що "найбільш інтенсивні бойові дії точаться на півночі Луганської та Харківської областей У цьому районі тільки за одну добу, 27 червня, "противник здійснив 270 артилерійських нальотів, застосувавши 45 тисяч боєприпасів, наніс 2 ракетних та 32 авіаційних удари".
Нещодавно на майданчику харківського "Джерела нейтронів", окрім усього, виявили нерозірваний снаряд "Смерч", а нещодавно з даху одного з будинків прилеглого району міста рятувальники знімали 500-кілограмову авіабомбу.
Державні інституції України вкотре звертають увагу, що "Джерело нейтронів", як і будь-яка інша ядерна установка, не розрахована на експлуатацію в умовах бойових дій. "Продовження бомбардування та обстрілу майданчика можуть призвести до тяжких радіаційних наслідків із забрудненням прилеглих територій", - попереджають у Держінспекції.
Небезпека подальшого потрапляння російських снарядів, бомб та ракет у харківський Ядерний центр, а отже, ймовірність атомної катастрофи, є дуже і дуже великою.
Відповідальність за наслідки має нести весь світ включно з поважними та впливовими міжнародними організаціями.
- Актуальне
- Важливе