Розслідування: Хто і навіщо вимкнув "Еспресо" з цифрового ефіру

Тетяна Шустрова
31 травня, 2022 вiвторок
17:55

“Телемарафон” для своїх. Чому інформаційне мовлення під час війни влада забезпечує з журналістами лише обраних телеканалів? Хто ухвалив рішення вимкнути “Еспресо” з цифрового мовлення? Та як телефонне право нищить свободу слова в Україні - дивіться у нашому розслідуванні

Львів. Культурна столиця України. Одне з найпривабливіших туристичних та інвестиційних міст. Стародавня архітектура, музеї, фестивалі, а також десятки тисяч внутрішньо переміщених осіб. Після початку воєнних дій працювати до Львова переїхали і співробітники телеканалу “Еспресо”.

“Зранку 24-го лютого російські нацисти почали денацифікацію мого міста. Перші ворожі снаряди прилетіли у військове містечко і військову частину”, - пригадує ведуча каналу Анна-Єва Мельник. “В мій будинок влучило 2 снаряди, він загорівся і я майже втратила свою квартиру. Моя дорога з Бучі до Києва тривала 9 годин. А з Києва до Львова ще довше”, - продовжує її колега Лєна Чиченіна.

А це Ірпінь. Місто-герой на Київщині. До російського вторгнення тут проживав воєнний кореспондент і ведучий “Еспресо” Віталій Бакуменко: “Я Ірпінь називав містом дітей. Тому що я в жодному місті України не бачив стільки дітлахів. Це таке щастя. Це місто парків, дитячих майданчиків, садочків”.

24 лютого місто дітей перетворилось на місто жахіть. Зранку Віталій прокинувся і побачив сотні повідомлень про те, що українські міста бомблять ракетами, ворожа армія в Україні і підходить до Києва. Над сусіднім Гостомелем уже висіла хмара чорного диму. Повітря трусилось поки не від вибухів - цей жах місту-герою Ірпеню доведеться пережити трохи згодом. Небо над головою здригали лопаті бойових вертольотів. Родина Віталія швидко зібрала речі, сіла в авто і долучилася до безкінечної вервиці з мільйонів машин, котрі поволі рухались на захід країни.

Дорога до прихистку зайняла кілька діб. Нині дружина та донька Віталія закордоном. А сам він працює у львівській студії “Еспресо”. Щоправда, більшість часу проводить на передовій. З 2014-го року Віталій - воєнний кореспондент. Нині висвітлює війну Росії проти України. Миколаївщина, Харківщина, Донбас - передова розтягнулася на сотні кілометрів по всій країні. “Це щось неймовірне. Ми просто стоїмо між селами і над нами летить все. Воно падає і біля нас, і пролітає повз. Це важко уявити, це треба просто відчути на собі - стріляють зі всього, постійно, масовано. Ми повинні фіксувати те, що відбувається. Відео і наші репортажі - це доказ злочинів російської армії проти українського народу”, - каже воєнкор.

Про те, що телеканал “Еспресо” відключили з цифрової мережі Т2 Віталій дізнався під час прямого ефіру. Журналіст, який весь цей час героїчно воював на інформаційному фронті, тепер ризикує втратити роботу: “Це засіб масової інформації. Масової! Тому що задача ЗМІ - це поширювати інформацію на максимальну аудиторію. Для нас це важливо, як і для будь-якого ЗМІ. І коли ти розумієш, що втрачаєш глядача - виникає  питання: наскільки важлива твоя робота?”

Ранок 4-го квітня. 40-й день війни. Технічна служба “Еспресо” отримує сотні повідомлень від глядачів. Усі вони про те, що телеканалу в цифровому ефірі більше немає. В мережі Т2, що охоплює майже половину аудиторії, тепер транслюється канал “Рада”. Директорка “Еспресо” Катерина Єрмолович розповідає: “Ми з колегами не побачили себе в цифровому ефірі. Враховуючи те, що телеканал народився на Майдані, ми сформували потужну команду професійних журналістів, яка з перших днів включилася в інформаційну війну. Наші журналісти були окуповані російськими військами, деякі з них перебували в гарячих точках, і навіть під обстрілами ми продовжували свою професійну роботу”.

Разом з “Еспресо” з цифрового ефіру зникли “Прямий” та “5-й” канали. Хто ж і навіщо припинив мовлення? Відповіді на ці питання ось уже майже 2 місяці шукають і журналісти, і медіаспільнота, і правозахисники. Відомо, що коли Росія напала на Україну, декотрі українські канали одразу розпочали роботу в режимі інформаційного марафону. 24-го лютого регулятор - Національна рада з питань телебачення і радіомовлення дозволила їм відступити від своїх програмних концепцій. А вже наступного дня Міністерство культури та інформаційної політики заявило про запуск спільного марафону за участі “1+1”, СТБ/ICTV, “Інтера” і “Ради”. Згодом до них долучились медіагрупа “Україна” та Суспільне.

Марафон “Єдині новини” почали транслювати майже всі українські телеканали. І “Еспресо” - не виняток, - розповідає головна редакторка Анастасія Равва: “Що стосується марафону “Єдині новини”, то ми його транслюємо з першого дня його створення, в обсязі до 12 годин на день, тобто, це 50% нашого добового мовлення”.

18 березня Рада національної безпеки та оборони прийняла рішення щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. Документ одразу ж підписав Президент Володимир Зеленський. Втім, про те, яким чином забезпечувати таку інформаційну політику і чи слід для цього вимикати якісь канали - ані глава держави, ані РНБО, ані Нацрада не роз’яснили. Як результат - Концерн Радіомовлення, радіозв’язку та телебачення просто вимкнув “Еспресо” з цифрового ефіру та позбавив майже половини глядачів.

Співзасновник Української Гельсінської групи, правозахисник Мирослав Маринович переконаний: телеканал не порушував стандартів мовлення в умовах війни: “Правозахист допускає під час війни обмеження свободи слова та громадянських свобод у тих випадках, якщо якісь медіа починають пропагувати позицію ворожої сторони. Але жоден з цих трьох каналів не належить до таких медіа, які ведуть ворожу пропаганду. Другий випадок, коли можливі обмеження, це якщо телеканали подають інформацію, яка є загрозливою для національної та воєнної безпеки: розміщення та переміщення військ, рівень озброєності тощо. Ні - цього теж немає”.

Яким чином діяльність телеканалу могла зашкодити безпеці України - журналісти “Еспресо” поцікавились у всіх уповноважених органів - Нацради, РНБО, Концерну РРТ, Держспецзв’язку та багатьох інших. Відповідь ми отримали лише від Служби безпеки України: “За результатами розгляду Вашого листа повідомляємо про відсутність інформації з порушених питань”.

Тим часом на підтримку телеканалів виступила медіаспільнота. Шеф-редакторка “Детектор медіа” Наталія Лигачова розповідає: “Ми розуміємо, що в цьому є політична складова. Їх не допускають до цього телемарафону - це, на мій погляд, неправильно. Ми знаємо, що до війни телеканали займали жорстку опозиційну позицію. Але після початку війни  вони заявили, що політичну боротьбу залишають на потім. І займають зараз виважену позицію, то чому не долучати їх до ефіру? Це неправильно”.

Журналісти “Еспресо” знайшли керівництво Концерну РРТ, яке  відповідає за роботу телевеж по всій країні. Та відбулося це не в Києві, де в умовах війни ухвалюються головні управлінські рішення і не там, де телевежі найбільше постраждали від російських обстрілів. Виконувача обов’язків гендиректора Концерну Сергія Семерея вдалося відшукати в Ковелі Волинської області, за кілька десятків кілометрів від кордону із Польщею.

“Підставою (для виключення - ред.) стала вказівка Концерну РРТ це зробити. Відразу відповідаю, що це закрита інформація. Яка саме вказівка - розголошувати не буду. Концерн РРТ підпорядкований Держспецзв’язку. В свою чергу цей орган управління є військовим командуванням, тому інформація закрита”, - пояснив пан Семерей.

Іншими словами, вказівку отримали, а від кого - не розкажемо. "Це дуже схоже на банальне застосування телефонного права - однієї з найганебніших управлінських традицій часів Януковича, - стверджує юрист Юрій Крайняк. - В даному випадку не йдеться про якісь особливості, пов’язані із військовим станом. Йдеться про банальне вимкнення телевізійного каналу із цифрового ефіру без будь-яких пояснень”.

Від рішення заблокувати мовлення “Еспресо” в цифровій мережі Т2 одразу відхрестилися в Офісі президента, Нацраді з питань телебачення і радіомовлення та Держспецзв’язку, котрий також заявив, що просто виконував вказівку Ради нацбезпеки і оборони. Все вказує на те, що крайнього не знайдеш.

“Немає підстав! Саме тому і немає пояснень зрозумілих від офіційних органів. Бо те, що ми бачимо - це просто відписки і перекидання з одного на іншого. Вони не можуть надати зрозумілих пояснень. Те, що відбулося - це просто ручне управління без будь-якої законної підстави”, - пояснює Наталія Лигачова.

Натомість секретар РНБО Олексій Данілов в інтерв’ю “Новому времени” заявив, що відключення “Еспресо” з ефіру пов’язане з питаннями безпеки: “Почалася війна, з'явилася концепція єдиного мовлення, каналам запропонували об'єднатися, всіх виключно запросили на цю платформу брати участь, всім дали можливість це зробити. Якщо хтось не хотів брати участь в тій платформі, то має розуміти, ми зараз в стані війни, це не про цензуру, а про безпеку”.

Та ці слова - відверта маніпуляція, - наполягає головна редакторка “Еспресо” Анастасія Равва: “Чи пропонували нам колись доєднатися до цього марафону? Ні, не пропонували. Чи готові ми? Я думаю, що колеги мене підтримають - ми готові приєднатися і стати частиною марафону “Єдині новини”, але на паритетних, рівних умовах зі всіма іншими учасниками”.

“Еспресо” слід повернути в ефір ще й тому, що боротьба проти агресора нині ведеться і на інформаційному фронті. Професійна та патріотична робота журналістів телеканалу лише наближатиме нашу перемогу, - продовжує правозахисник і засновник українського Пен-клубу Мирослав Маринович. - “Якщо в Росії влада хоче чути лише один свій голос, і вона досягла цього, вона нав’язала суспільству монополію на медійний простір, то для мене доказовим є той факт, що в Україні існує плюралізм голосів, який насправді зводиться до унісону патріотичної позиції. Ми тим самим доводимо, що ми не Росія”.

Несправедливе, незаконне і антиконституційне рішення про вимкнення телеканалу обурило не лише українську медіа- та правозахисну спільноту. Свої звернення з вимогою повернути канал в ефір до української влади спрямували науковці, культурні діячі та навіть депутати польського Сейму. Врешті владі довелося реагувати. 11 травня Комітет ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики провів засідання, на якому мали встановити, хто ж ухвалив офіційне рішення вимкнути цифровий ефір “Еспресо”, “Прямого” та “5-го” каналів.

“На окупованих територіях Росія як держава-терорист збільшує присутність своїх інформаційних каналів. Тоді як в Україні український патріотичний телеканал, який народився на Майдані, вимикається з ефіру і мовчазна згода всіх державних органів на цю ситуацію, не вкладається в адекватне розуміння в рамках інформаційної війни”, - звернулася до членів комітету ВР заступниця директора телеканалу “Еспресо” Ірина Гандзюк.

Та виявити відповідального було непросто. Володимир Трофименко, заступник голови Державної служби зв’язку повідомив, що на вимкнених телеканалах ведеться мовлення каналу “Рада”, оскільки таке рішення нібито прийняла РНБО. При цьому Держспецзв’язку прямої вказівки щодо вимкнення Концерну РРТ не давав.

Далі чиновники один за одним відхрещувались від протизаконного рішення і перекладали відповідальність за вимкнення на колег. За словами члена Національної Ради України з питань телебачення і радіомовлення Олександра Бурмагіна, регулятор не приймав жодних рішень про відключення, відповідних документів не було. Заступник міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко також заявив, що його відомство не брало участі в ухваленні цих рішень. Натомість генеральний директор Концерну РРТ Кирило Данилов взагалі відмовився відповідати на прямі запитання народних депутатів, оскільки це - нібито інформація з закритим або обмеженим доступом.

Між тим, в самому апараті Ради національної безпеки та оборони стверджують, що жодних вказівок щодо вимкнення телеканалів не давали. “Указ Президента щодо здійснення єдиної інформаційної політики не містив закритої частини”, - стверджує Володимир Звєрєв, керівник Управління інформаційного забезпечення РНБО.

За підсумком засідання парламентського комітету стало очевидно: жодної зі структур, яка ухвалювала рішення про відключення телеканалів, просто не існує. Натомість інформаційне мовлення в рамках телемарафону “Єдині новини” проводять здебільшого розважальні телеканали з олігархічних медіа-груп. Тоді як єдина структура, що взяла на себе відповідальність -  Концерн РРТ - не зміг послатися на жоден з офіційних документів.

Журналіст і ведучий “Еспресо” Віталій Портников не приховує обурення: “Ми маємо визнати, що було чиновницьке свавілля та чітко визначити, хто його автор. І очевидно забезпечити умови, щоб людина, яка всупереч закону ухвалила таке рішення - не представник Концерну, а ті, хто віддавав такі накази і ті, чиї прізвища тут не хочуть називати не з причин секретності, а з причин корпоративної солідарності - ці люди мають понести відповідальність”.

І поки винуватець не названий, медіаспільнота сподівається на швидке повернення телеканалів в ефір. А також на те, що події навколо відключення “Еспресо” - не є зачисткою медіаринку на догоду олігархам чи політичною розправою, котра лише на руку рашистським загарбникам.

Шеф-редакторка “Детектор медіа” Наталія Лигачова розповідає: “Ходили розмови щодо компенсування телеканалам з бюджету їхньої участі в телемарафоні, але нам не відомо, чи відбулося це. Питання в тому, безумовно, щоб, коли завершиться воєнний стан - щоб у влади не було бажання залишити цей контроль над медійним простором і надалі. Щодо цього ми дуже насторожені”.

Воєнний кореспондент “Еспресо” Віталій Бакуменко поволі крокує розбитим рашистами Ірпенем і щемно згадує довоєнне життя. Блиск у очах з’являється, коли говорить про маленьку доньку, котру не бачив вже кілька місяців: “Вони поїхали спочатку у Польщу до подруги, а зараз вони у Вільнюсі. Все гаразд. Їм дуже допомагають в Європі, дуже допомагають. І мала вже пішла у садочок”.

А ще Віталій сподівається зберегти роботу. За прикрим збігом обставин, разом з його воєнними репортажами з ефіру “Еспресо” незабаром можуть зникнути і партнерські програми з тих країн, які надають Україні найбільшу підтримку -  “Голосу Америки”, “Радіо “Свободи”, “ВВС” та “Франс 24”: “В умовах війни у нас у всіх спільний ворог - це Росія. Я вважаю, що треба припинити спроби тиску на телеканали. Я розумію, що це політика. І якщо це політичне рішення - треба знайти в собі сили і скасувати його. Тому що ми працюємо на одному фронті - на інформаційному. Ми повинні бути міцним кулаком для контрудару російської пропаганди”.

Робота для Віталія - це також можливість утримувати сім’ю, виплачувати іпотеку та відремонтувати пошкоджену рашистами оселю в Ірпені. Журналіст показує руйнування, яких зазнала оселя: “Ось по цьому вікну найбільше влучило. Уламок порвав штору, потім залетів крізь спальню, потрапив у гіпсову стіну і вирвав шматок перекриття. Це дитяча кімната. Я не уявляю, що було б, якби ми не поїхали”.

Побите градами електропостачання в будинку Віталія вже відновили. Полагодили і водогін. Журналіст заварює міцне еспресо і ділиться заповітною мрією: “Коли Україна буде оголошувати про перемогу над російськими загарбниками, дуже хочеться бути в цей день в студії і особисто сказати про це в ефірі каналу. Я сподіваюсь, така можливість в мене буде”.

Україна у війні з Росією відстоює свою незалежність та демократію. Свобода слова є її фундаментальною цінністю. Не припустимо, щоб в Україні, як у Росії була цензура та обмеження вільних ЗМІ.

За кілька днів після виходу нашого матеріалу в ефір свій коментар щодо вимкнення телеканалів надав радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.  Він заявив, що “Еспресо”, “Прямий” і “5-й” канали виключили з цифрової мережі Т2 через нібито “трансляцію людини, яка дуже закохана в себе”, маючи на увазі п'ятого президента України Петра Порошенка. Про це Подоляк сказав в інтерв'ю журналісту Олегу Базару для LB Live: “Ця людина, закохана в себе - опосередкований власник каналів. Я не дуже розумію, навіщо під час війни цю самозакоханість, свої наративи продавати в такому вигляді в рамках єдиного інформаційного пакету”.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+17°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.36
    Купівля 39.36
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 41.97
    Продаж 42.75
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
16 квітня
18:12
Данило Гетманцев
Гетманцев про петицію щодо спрямування коштів із телемарафону на ЗСУ: "Відверта дичина"
18:11
На фото: Спартак Суббота
Спартак Суббота повідомив про заручини з 24-річною моделлю
18:02
OPINION
Олексій Мустафін
Жандарми й профурсетки
18:01
Євросолідарність
"Євросолідарність" вимагає протягом 48 годин зібрати Раду і викликати урядовців для звіту щодо ситуації в енергетиці
17:59
Бердянськ
Росіяни хочуть створити в одній зі шкіл окупованого Бердянська загін "рятувальників", - очільниця МВА Галіціна
17:58
Ексклюзив
Defense Express: росіяни вважають операцію на Бахмутському напрямку трампліном для літнього наступу
17:57
застосунок Дія
В Україні запустять мультишеринг електронних документів через Дію
17:56
блекаут, вимкнення світла
Енергетики підготували графіки для відключення світла в Києві
17:48
Олег Гладковський
НАБУ оголосило в розшук колишнього першого заступника секретаря РНБО Гладковського
17:28
Андрій Юсов
Україні відомо про майже 2 тис. літніх громадян, які стали жертвами насильницьких зникнень, - Юсов
17:25
відключення електроенергії
Влада розробила план відновлення енергосистеми Харківщини: Кубраков розкрив деталі
17:20
Оренбурзька область, Орськ, прорив дамби
У РФ очікують паводок у ще одному регіоні: влада рекомендує евакуацію міста Ішим
17:20
КПІ ім. Ігоря Сікорського
"Студентам КПІ заблокували картки для проходу в гуртожиток - для розблокування треба прийти в ТЦК": росіяни вигадали новий фейк
17:12
Олександр Зінченко, Арсенал, АПЛ
Легенда "Арсеналу" накинувся на Зінченка: "Його помилки всіх дратують"
17:05
Ексклюзив
путін
Запрошення нелогічне: РФ немає чого робити на саміті миру, - політолог Левусь
16:55
пожежа на Волині
Окупанти атакували керованою авіабомбою селище на Харківщині: є поранені
16:49
Литва прапор
У Литві планують заборонити компаніям, які підтримують РФ, брати участь у державних закупівлях
16:47
Війна з Росією ЗСУ
Новим командувачем ОК "Південь" призначили генерала Шаповалова
16:44
мобілізація чеченців
Чеченців відправляють на війну в Україну за вживання алкоголю й наркотиків, - Спротив
16:39
На фото: Джеймс Маккартні та Шон Оно Леннон
Сини Маккартні та Леннона Джеймс та Шон Оно випустили спільну пісню Primrose Hill та пропонують фанам знятися в кліпі
16:39
вогонь, полум'я, пожежа
На ТОТ Запорізької області підірвали псевдодепутата "Єдиної Росії"
16:31
Ганна Маляр
Ексзаступниця Резнікова Маляр задекларувала зарплату на оборонному підприємстві: що відомо
16:24
Анналена Бербок
Очільниця МЗС Німеччини Бербок відвідає Ізраїль: закликатиме до деескалації
16:21
Володимир Путін
Путін провів телефонну розмову з президентом Ірану: говорили про конфлікт на Близькому Сході
16:11
Олександр Прокудін
На Херсонщині будують підземні лікарні, - голова ОВА
16:08
В Україні створили Корпус демінерів для виконання завдань на звільнених територіях
16:06
Молдова
Вступ Молдови в ЄС: Конституційний суд дозволив референдум, слово за парламентом
16:05
OPINION
Сергій Таран
Про наслідки удару Ірану по Ізраїлю
15:55
Дмитро Лубінець
Україна верифікувала 1700 цивільних заручників, яких утримує РФ, - Лубінець
15:54
заступнику голови Полтавської облради оголосили підозру
Подорожував ЄС під виглядом службового відрядження: заступнику голови Полтавської облради оголосили підозру
15:51
Ексклюзив
військовий квиток, мобілізація
Подати персональні дані можна не обов'язково через ТЦК: адвокат пояснив алгоритм дій військовозобов'язаних чоловіків
15:47
Дмитро Лубінець
Повноваження ТЦК, електронний кабінет, обмеження прав громадян: Лубінець прокоментував закон про мобілізацію
15:45
Оновлено
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про мобілізацію
15:44
авіація Велика Британія транспорт
Британська авіакомпанія EasyJet скасувала рейси до Ізраїлю на літній сезон
15:35
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець
РФ не звільняє цивільних українців, бо вони можуть бути свідками злочинів в окупації, - Лубінець
15:29
ікони
До США з України намагалися вивезти 5 старовинних ікон кінця ХІХ - початку ХХ століття
15:23
Олександр Будько (позивний "Терен")
Танцюють під Чайковського: військовий Олександр Терен відмовився від співпраці з артистами балету Кухар і Стояновим
14:48
Брянська область
Без світла лишилася військова частина та два військові заводи: ГУР повідомило про пожежу на підстанції у Брянську
14:31
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Теракт у Москві: Патрушев заявив про "зв'язок" терористів із українськими націоналістами та його "процесуальне закріплення"
14:31
Дмитро Капранов
Помер український історик, письменник і громадський діяч Дмитро Капранов
Більше новин