Що потрібно робити аби поліпшити роботу кишківника?

5 жовтня, 2023 четвер
21:03
Зміст

Кишківник є частиною травної системи, який виконує ключові функції для нормального функціонування організму, тож його підтримка надважлива для здоров'я

Одна з основних його функцій – це забезпечення травлення та всмоктування. Тобто, кишківник розщеплює їжу на поживні речовини та допомагає їм всмоктуватися у кров. Цей процес важливий для постачання організму необхідних поживних речовин для його росту та функціонування. Також, саме кишківник видаляє продукти життєдіяльності організму.

Однак, не всі знають, що кишківник містить велику кількість корисних мікроорганізмів, таких як бактерії, які не лише допомагають зберігати здорову рівновагу мікрофлори, а також мають важливе значення для імунної системи. У здорової людини в ШКТ (шлунково-кишковому тракті) налічується близько 300-500 видів бактерій загальною масою 1-3 кілограми. Такі дані наводять спеціалісти фармацевтичної компанії Sanofi та портал Health-ua.

Не менш важливим є те, що синтез деяких вітамінів відбувається теж в кишечнику. Це вітаміни групи B і К, що є важливими для метаболізму, енергетичного обміну, кровотворення та інших функцій організму.

Тож, кишківник є ключовим органом для забезпечення належного травлення, водного балансу та здоров'я загалом. Будь-які порушення у травній системі будуть негативно впливати на самочуття людини, тому важливо слідкувати за балансом мікрофлори кишечника.

Фото: Freepik

Чому відбуваються порушення у роботі кишківника

Порушення роботи кишківника може бути спричинено різними факторами, від малорухливого способу життя та неправильної дієти, до різноманітних проблем зі здоров’ям. Одними з головних причин можна назвати:

  • Незадовільна харчова поведінка: недостатня кількість волокон (клітковини) у раціоні, які стимулюють перистальтику кишківнику та живлять корисні мікроогранізми. А також, надмірне споживання оброблених продуктів із добавками та консервантами.

  • Стрес може впливати на харчові вподобання та апетит. Також, нестабільний психоемоційний стан впливає на вироблення гормонів, таких як кортизол, що позначаються на функціях кишківника. Варто згадати людей, що страждають на синдром подразненого кишківника (IBS) та відчувають загострення симптомів через стрес.
  • Недостатній рівень фізичної активності та дефіцит води також можуть призвести до уповільнення перистальтики. До того ж, травлення відбувається відповідно до певних біологічних ритмів, але фізичне виснаження та недосипання можуть призвести до збою у цих процесах.

До інших поширених причин, які негативно впливають на процеси в кишківнику можна назвати власне захворювання кишківника, що стосуються ШКТ (хронічний коліт, хвороба Крона, дисбактеріоз тощо), прийоми медикаментів, які пригнічують мікрофлору та інше.

Звісно, більшість людей не дотримується цілковито правил правильного харчування, а вживають  висококалорійні продукти з низьким харчовою цінністю (фастфуд, чипси, солодощі), пропускають прийоми їжі, або навпаки, переїдають. Все це впливає на розвиток та розмноження умовно-патогенних бактерій.

Правила, що допоможуть налагодити роботу кишківника

Покращення функціонування травної системи, повноцінне засвоєння продуктів та повернення до оптимальної ваги можливі лише за умови впровадження комплексного підходу. Необхідно активно працювати над вилученням всіх негативних факторів, які можуть впливати на функціонування шлунково-кишкового тракту. Якщо ви маєте сумніви, щодо свого стану здоров'я, важливим кроком є звернення до спеціаліста, з яким ви зможете викреслити можливі хворобливі стани та обговорити зміни у харчуванні для відновлення оптимального функціонування кишківника.

Однак, існує цілий ряд загальних порад, які ви може самостійно впровадити для покращення роботи кишківника.

Додайте до щоденного раціону більше клітковини та пребіотики

Сконцентруйте увагу на вживанні продуктів, багатих харчовими волокнами та включайте цільнозернові продукти в свій раціон.

Харчові волокна сприяють нормалізації роботи кишечнику, регулюють перистальтику, стимулюють ріст корисних бактерій та допомагають видаляти токсини з організму. В свою чергу, цільнозернова їжа має менший глікемічний індекс, що може допомагати контролювати рівень цукру в крові. Також, складні вуглеводи краще насичують організм і ви довше не відчуваєте голоду, тож це може сприяти контролю ваги. Продукти, що містять велику кількість харчових волокон: брокколі, шпинат, яблука, ягоди, овес, цільнозерновий хліб, гарбузове насіння, льон, квасоля, горіхи тошо.

Пребіотики — це тип компонентів, які служать як харчова підтримка для корисних бактерій у кишечнику. Пребіотики можна знайти в ряді овочів, фруктів та інших продуктів, таких як: часник, цибуля, банани тощо. Їх також можна приймати як додатковий компонент у вигляді добавок чи пребіотичних продуктів. Однак, рекомендуємо звертатися за порадою до фахівця з харчування або лікаря перед включенням пребіотиків у раціон.

Фото: Freepik

Пийте ферментовані напої та продукти

Ферментація - це біохімічний процес, який відбувається під впливом мікроорганізмів, таких як бактерії, гриби та дріжджі. У процесі ферментації ці організми розкладають складні речовини, такі як цукри та крохмаль, на простіші сполуки за відсутності кисню.

Одним з відомих видів ферментації є молочна ферментація, коли бактерії перетворюють лактозу (молочний цукор) на молочну кислоту. Цей процес використовується для виробництва продуктів, таких як йогурт і кефір.

Радимо звернути увагу на кефір. Він містить різноманітні корисні бактерії та дріжджі, які можуть сприяти здоров'ю кишечника. Це пробіотики, які підтримують баланс мікрофлори та мають позитивний вплив на імунну систему. А також кефір - це джерело вітамінів, включно з вітамінами групи B (зокрема вітамін B12), вітамін K, вітамін D та інші.

До переліку корисних ферментованих продуктів можна додати: квашені овочі, кімчі, натуральний йогурт та інше. Вони може не лише зберігають, але і підвищувати харчову цінність продуктів через утворення корисних сполук, таких як пробіотики та вітаміни.

Збільшіть кількість фізичних навантажень 

Активний спосіб життя має великий вплив на здоров'я кишківника та шлунково-кишкового тракту загалом. Фізична активність покращує перистальтику кишківника, сприяє кращому кровообігу та постачанню кисню, і як наслідок, здоровому травленню.

Продукти, багаті корисними речовинами, можуть проходити через кишечник без належного засвоєння, якщо ви відразу після їжі лягаєте на диван або проводите кілька годин поспіль за комп'ютером. Намагайтеся в будь-який зручний час рухатись і це піде на користь для всього організму.

Крім того, фізична активність допомагає зменшити стрес, покращити імунну систему, що сприяє боротьбі з інфекціями та запаленнями. Тобто, спортивні вправи є ключовим елементом для забезпечення оптимального функціонування кишківника та підтримки здоров'я шлунково-кишкового тракту.

Фото: Freepik

Відмовтесь від шкідливих продуктів та звичок

Не лише алкоголь негативно впливає на організм, під час куріння з димом потрапляють речовини, що травмують клітини кишечника. Також, паління може спричинити звуження кровоносних судин, включно з тими, які живлять кишківник. Це може призвести до недостатнього кровопостачання, тобто дефіциту кисню у кишковій стінці.

Уникайте шкідливих продуктів, що містять багато цукру, підсолоджувачів, трансжирів, штучних добавок тощо. Це піде на користь для всього організму.

Теги:
Читайте також:
Київ
+16°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.32
    Купівля 39.32
    Продаж 39.86
  • EUR
    Купівля 42.62
    Продаж 43.32
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
17 травня
11:11
Огляд
міжнародний огляд
Чому росіяни так легко просунулися на Харківщині й чи очікувати відправи інструкторів НАТО в Україну. Акценти світових ЗМІ 17 травня
11:00
Електроенергія
Значний дефіцит, у всіх регіонах діють графіки погодинних відключень: ситуація в енергосистемі станом на 17 травня
10:54
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Два літаки МіГ-31, Су-27 і МіГ-29: Згурець розповів про уражені в Бельбеку об'єкти РФ
10:46
Володимир Зеленський
"Вони хотіли, щоб Україна перемогла так, аби Росія не програла", - Зеленський про позицію союзників щодо війни
10:42
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 17 травня: скільки коштують долар, євро та злотий
10:40
Діана Оліфірова
Українська операторка Діана Оліфірова зняла два епізоди нового сезону "Бріджертонів" для Netflix
10:29
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський розповів, на скільки РФ просунулася на Харківщині
10:19
Передавав РФ координати ППО Харкова: СБУ затримала жителя області
10:09
електроенергія
Увечері можуть бути відключення: у ДТЕК розповіли, які регіони залишаться без світла
10:08
OPINION
Валерій Пекар
Будьмо суб'єктом, а не об'єктом
10:06
Залізниця
На Одещині працівниця залізниці знешкодила підпал, ймовірно, запобігши диверсії
09:56
Роберт Фіцо
"Між життям і смертю": Орбан про стан Фіцо
09:54
на фото: Олександр Положинський
"За себе не соромно": екслідер "Тартака" Положинський відзначив 2 роки в ЗСУ
09:50
Президент Бразилії Луїз Інасіо Лула да Сілва
"Немає сенсу": президент Бразилії Лула да Сілва не поїде на Саміт миру по Україні
09:45
ЦНАП
"До системи підключені": у департаменті адмінпослуг Києва запевнили, що військовозобов'язані зможуть оновити дані в ЦНАПах
09:33
винищувачі JAS 39 Gripen
У першому кварталі року винищувачі НАТО вилітали на перехоплення літаків РФ над Балтією на 20-25% частіше
09:28
Ексклюзив
знищені окупанти
Завдання штурмовиків РФ - виявити вогневі точки ЗСУ та загинути, - "Легіон Свободи" про Роботине
09:20
замах на Фіцо
"Фіксуємо погрози іншим урядовцям": дані слідства щодо замаху на Фіцо заборонили розголошувати
09:11
Український національний павільйон Каннського кінофестилю
Два українські фільми покажуть на Каннському кінофестивалі
09:06
єврейська громада україни
Мито у 100%: Ізраїль припинив угоду про вільну торгівлю з Туреччиною
08:47
Ігор Коломойський, суд
Коломойський програв суд у справі про договори поруки за кредитами ПриватБанку
08:45
Оновлено
шахед
Нічна атака РФ: у Харкові два влучання, у Полтаві пролунали вибухи
08:37
Пентагон
Україна може використовувати зброю від США лише у межах своєї території, - Пентагон
08:20
Оновлено
ракетний корабель РФ "Сєрпухов"
РФ вивела у Чорне мора один корабель: чи є він ракетоносієм
08:19
Ексклюзив
Карта. Роботине_1505
Українські військові утримують Роботине, за село тривають постійні бої, - депутат Запорізької облради Ашурбеков
08:06
OPINION
Зоя Казанжи
Може, варто звернутися до інших країн про допомогу військовими?
08:04
Оновлено
новини Львівщини
У Краснодарському краї РФ атаковано порт та НПЗ: російська ППО нібито збила 44 дрони
08:01
Оновлено
Вогонь, пожежа
У Криму дрони влучили у підстанцію: РФ каже про збиття 51 БПЛА
07:46
Бєлгород
На Білгородщині заявили про нібито атаку дроном і загиблих
07:39
втрати ворога
Гелікоптер, два літаки та 1410 військових: втрати РФ за добу війни в Україні
07:31
сили ППО
Українська ППО вночі знищила усі 20 "шахедів"
07:18
У Києві демонтували "храм-МАФ" УПЦ МП
У Києві вночі демонтували "храм-МАФ" УПЦ МП, який був незаконно зведений у буферній зоні ЮНЕСКО
06:55
ядерна зброя росії
Штати в ОБСЄ: Не бачимо ознак підготовки РФ до застосування ядерної зброї проти України
06:48
Держдепартамент США
Нова військова допомога США призведе до реальних змін на фронті в Україні, - Держдеп
06:37
безпілотник, дрон
Розвідувальні дрони РФ можуть залітати у глибокий тил ЗСУ: ISW назвав основні потреби України
03:39
Вовчанськ
Росія використовує жителів Вовчанська у своїй пропаганді
02:47
Михайло Мудрик, збірна України
Мудрик відповів, чи зможе після травми зіграти на Євро-2024
01:44
Володимир Зеленський
Зеленський 16 травня поспілкувався з президентом Ліберії. Про що говорили
01:16
Роман Яремчук, Валенсія, Ла Ліга
Українець Яремчук, якого не може викупити "Валенсія", отримав шанс залишитись у топ-чемпіонаті
00:57
Glovo
Скандал з бронюванням: у Glovo заявили про лише 10 людей з відстрочкою
Більше новин