Що таке булінг, як на нього реагувати, як захистити дитину від цькування

Тетяна Ігнатенко
8 листопада, 2023 середа
13:45

У перших числах листопада світ відзначає Міжнародний день боротьби з насильством і булінгом у закладах освіти. Еспресо попросило адвокатку Тетяну Ігнатенко розписати правові поради щодо протидії цькуванню дітей у школах

Тетяна Ігнатенко спеціалізується на представництві інтересів клієнтів в українських судах та Європейському суді з прав людини. Надає правову допомогу в кримінальних провадженнях за економічні та службові злочини, є сертифікованим медіатором. 

З цього тексту ви дізнаєтеся:

  • Що таке булінг та його типові ознаки
  • Що робити, якщо дитина зазнала булінгу
  • Яка відповідальність передбачена за булінг
  • Чи цькують українських дітей в закордонних школах

Що таке булінг та його типові ознаки

У перекладі з англійської мови "булінг" (bullying) означає залякувати, знущатися, тероризувати, ображати тощо. В українському законодавстві також є визначення булінгу. Так, в Законі України "Про освіту" зазначено, шо булінгом є діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Для того, щоб кваліфікувати дії чи бездіяльність як правопорушення, у законодавстві визначено типові ознаки цькування, а саме: 

  • систематичність (повторюваність) діяння;
  • наявність сторін — кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);
  • дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.

Що робити, якщо дитина зазнала булінгу

Перш за все, потрібно завжди звертати увагу на зміну поведінки дитини, бо далеко не завжди діти хочуть розповідати батькам про свої переживання.

Дитина має знати, що факти булінгу не слід приховувати і що вони можуть почастішати, а тому це питання необхідно вирішувати і не запускати.

Якщо дитина розповіла про образи та приниження, що мають місце в школі, необхідно обов’язково відреагувати та повідомити про це класного керівника. Можливо розмова вчителя з кривдником зупинить булінг і не буде необхідності вчиняти подальші дії.

Проте, якщо булінг продовжується, необхідно звернутися із заявою до директора освітнього закладу. Своєю чергою, директор має повідомити про цей випадок Національну поліцію та службу у справах дітей та вчинити всі можливі дії, направлені на врегулювання конфлікту.

У разі, якщо директор не буде вживати жодних заходів, за це передбачена відповідальність (буде йти мова нижче).

Можна звернутися самостійно до Національної поліції, писати скарги в органи управління освітою, якщо в навчальному закладі жодним чином не реагують на кривдника тощо.

Булінг

Булінг. Фото: Pexels

Яка відповідальність передбачена за булінг

Чинним законодавством передбачена адміністративна відповідальність за булінг (стаття 175-4 Кодекс України про адміністративні правопорушення). 

Види адміністративної відповідальності:

  • За вчинення булінгу накладається штраф від 50 до 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (наразі це від 850 до 1700 грн) або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
  • Якщо булінг вчинено групою осіб або повторно протягом року після накладення адміністративного стягнення, накладається штраф від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн) або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.
  • Якщо булінг вчинено малолітніми або неповнолітніми особами віком від чотирнадцяти до шістнадцяти років, накладається штраф на батьків або осіб, які їх замінюють, від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 грн)  або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

За дане правопорушення, вчинене дітьми до 16 років, несуть відповідальність їх батьки, а з 16 років у правопорушників виникає вже особиста відповідальність.

Також важливо звернути увагу, що законодавством передбачена адміністративна відповідальність за приховування випадків булінгу.

За неповідомлення керівником закладу освіти уповноваженим підрозділам органів Національної поліції України про випадки булінгу (цькування) на учасника освітнього процесу накладається штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн) або виправні роботи на строк до 1 місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Окрім згаданої вище адміністративної відповідальності за булінг, слід пам’ятати про кримінальну відповідальність за такі види кримінальних правопорушень як заподіяння тілесних ушкоджень різних видів тяжкості (ст.ст. 121, 122, 125 КК України), побої та мордування (ст. 126 КК України), катування (ст. 127 КК України), погроза вбивством (ст. 129 КК України), хуліганство (ст. 296 КК України).

Кримінальна відповідальність передбачає як обмеження, так і позбавлення волі особи, яка вчинила таке кримінальне правопорушення.

У разі, якщо так сталося, що дитині було нанесено тілесні ушкодження, необхідно обов’язково звернутися до медичного закладу, зафіксувати такі ушкодження та звернутися до правоохоронних органів про вчинення кримінального правопорушення. Також не потрібно забувати про свідків інциденту та проговорити з ними, чи зможуть надати свідчення того, що сталося. 

Чи цькують українських дітей в закордонних школах

На превеликий жаль, непоодинокі випадки, коли діти, які змушені були в умовах воєнного стану переїхати з батьками за кордон, зазнавали образ та цькування з боку іноземних дітей. 

У таких випадках не слід зволікати та необхідно одразу ж звертатися до класного керівника або до директора школи, якщо розмова виявилася безрезультатною. Надалі, в залежності від того, в якій країні це відбувається, необхідно дізнаватися, які існують служби підтримки та органи управління освіти для здійснення захисту інтересів дитини. Також за необхідності звернутися в поліцію та інші правоохоронні органи.

Приклад захисту інтересів та прав дитини в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ). 

Питання булінгу в школах стало на стільки поширеним і актуальним, що ЄСПЛ ухвалив рішення у справі F.O. versus Croatia (№ 29555/13), яким констатував, що цькування у формі словесних образ з боку вчителя стосовно учня становило втручання у його право на повагу приватного життя (стаття 8 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод) та присудив заявнику моральну сатисфакцію у розмірі 7500 євро.

Коротко про суть справи 

Заявник був учнем державної середньої школи, якого неодноразово ображав вчитель математики в присутності однокласників. У зв’язку з образами заявник звернувся за психологічною допомогою і було діагностовано "посттравматичний стресовий розлад".  

Оскільки батько заявника був поліцейським, він не залишив дану ситуацію поза увагою і звернувся до адміністрації школи та до різних національних органів — Міністерство освіти, прокуратуру, Конституційний суд. Своєю чергою адміністрація школи намагалася розв'язувати проблему всередині школи шляхом бесіди з вчителем, батьком та учнем.

Розмови зі шкільним психологом показали те, що батько заявника був дуже засмучений цією ситуацією і хотів належного реагування. Міністерство освіти дійшло висновку, що проблему потрібно вирішувати шляхом обговорення в школі. Державна прокуратура відмовила у відкритті кримінального провадження за відсутністю складу злочину. Конституційний суд визнав скарги неприйнятними.

Звертаючись до ЄСПЛ, Заявник зазначив про те, що національні органи не змогли ефективно відповісти на всі скарги батька заявника щодо образ та агресії. І ЄСПЛ зробив висновок про те, що в цьому випадку є порушення статті 8, оскільки образи призвели до емоційного стресу заявника, який вплинув на його психологічне благополуччя, гідність і моральну цілісність. Крім того, образи були висловлені в присутності інших однокласників і, таким чином, могли принизити заявника в очах інших. Щобільше, образи, які були висловлені стосовно учня, вчинені вчителем, який мав над ним владу та контроль. На думку Суду, держава належним чином не відреагувала на дану ситуацію.

Дана справа є прикладом того, що, якщо особа, яка зазнала цькування і не отримала захисту на національному рівні, може звернутися до ЄСПЛ.
 

Читайте також:
Київ
-3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 36.74
    Купівля 36.74
    Продаж 37.36
  • EUR
    Купівля 39.64
    Продаж 40.58
  • Актуальне
  • Важливе
2023, п'ятниця
8 грудня
21:22
COP28
ОПЕК планує заветувати угоду про відмову від викопного палива
21:16
Аналітика
Сергій Згурець
Під Авдіївкою ворог намагається використовувати тактику, яку свого часу застосовував під Бахмутом. Воєнні підсумки тижня
20:55
Острів Зміїний
Розвідка Британії пояснила, нащо РФ б'є по Зміїному з ризиком для екіпажів і літаків
20:22
на фото: зернове судно
Вільне судноплавство: Міжнародна морська організація направить місію з підготовки допомоги Україні в умовах війни з РФ
20:00
OPINION
на фото: Вікторія Сюмар
Починали з Don’t look Up, продовжуємо — Time to close your eyes…
19:59
Олімпійська збірна РФ
"Держава, яка погрожує приїхати на Олімпіаду на танках": Мінмолодьспорту відреагувало на рішення МОК допустити росіян на Ігри-2024
19:57
Президент України Володимир Зеленський
Зеленський підписав низку євроінтеграційних законів, прийнятих сьогодні
19:32
Володимир Зеленський
Зеленський на зустрічі міжнародної коаліції заявив, що РФ знищує зв'язок викрадених дітей з Україною та закликав до швидких дій
19:27
ЗСУ
На Авдіївському напрямку ЗСУ відбили 32 атаки, на Мар'їнському - 20, - Генштаб
19:25
Ексклюзив
метро
У Києві низку станцій метро закрили на ремонт. Кличко назвав причину несправностей та приблизні терміни відновлення
19:07
без світла, свічка блекаут
Жителів тимчасово окупованого Маріуполя попередили про блекаут
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 653-го дня війни: новий пакет військової допомоги від Німеччини, Україна та Швеція обговорюють можливість передачі ЗСУ винищувачів Gripen
18:54
Оновлено
"Шахтар" - "Металіст-1925" 2:0
"Шахтар" переграв "Верес". Результати і розклад 17-го туру УПЛ
18:40
Болгарія
Парламент Болгарії проголосував за подолання вето президента з приводу надання Україні старих БТРів
18:32
Фейк, Росія
РФ запустила фейк про мобілізацію Україною 17-річного сироти та його загибель на війні
18:16
Дональд Туск
Туск пообіцяв перейнятися розблокуванням кордону з Україною, представив свій майбутній уряд і звинуватив Орбана в проросійськості
18:07
OPINION
Вадим Денисенко
Путін дурить арабів з ОПЕК
18:04
зерно, пшениця, комбайн
Мінагрополітики заявило про рекордну врожайність зернових в Україні
18:00
Огляд
"Вонка"
Легкість "Вонки" чи одержимість "Альми..": що подивитися на вихідних
17:58
британія україна
Британія допоможе відновити 6 мостів на Київщині
17:55
Ексклюзив
На фото: гурт "Танок на майдані Конґо"
"Знайди мене, відчуй мене": ТНМК презентував новий кліп, знятий на залізничному вокзалі. Фоторепортаж Еспресо
17:51
Карло Анчелотті, Андрій Лунін, Реал
Анчелотті виніс вердикт стосовно ігрової практики Луніна після повернення Кепи
17:50
Антоніо Таяні
"Налаштовані оптимістично": очільник МЗС Італії висловився про терміни вступу України до ЄС і НАТО
17:31
OPINION
Микола Княжицький
Уперше провідний польський політик заявив, що ситуація з блокуванням українсько-польського кордону - це питання нацбезпеки
17:19
Ексклюзив
безпілотник Luna NG
У Defense Express розповіли про БПЛА Luna NG, який ЗСУ отримали від Німеччини
17:08
Верховна Рада
ВР проголосувала за виведення САП зі структури Офісу генпрокурора
17:03
Ексклюзив
Володимир Путін
ОАЕ – задні двері для виходу Росії у світ: експерт-міжнародник Данилов про візит Путіна до Дубая
16:57
олімпіада 2024
Олімпіада-2024: росіянам і білорусам дозволили змагатись у нейтральному статусі
16:53
на фото завали будинку в Новогродівці
Ракетний удар РФ по Новогродівці 30 листопада: пошукові роботи завершено, всіх загиблих ідентифікували
16:40
Андрій Ярчевський
На війні з РФ загинув український боксер Ярчевський
16:40
Сідней
Австралія потерпає від аномальної спеки, у Сіднеї тимчасово закривають школи
16:34
Ексклюзив
обстріл, ППО
Авіаексперт Криволап назвав максимальну кількість ракет і "шахедів", якими РФ може вдарити за одну атаку
16:32
Пресреліз
Еспресо логотип
Еспресо утримує першість в інформаційному мовленні: у листопаді відрив від конкурентів зріс
16:08
Ексклюзив
Карта. Куп'янськ_0612
Бригада "Сталевий кордон" про Куп'янський напрямок: найбільше військових ворог зосередив біля Синьківки
16:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
"Слово пацана". Чи втратили ми підлітків через російські серіали?
15:52
Олександр Лисенко
ВАКС продовжив на два місяці відсторонення мера Сум, підозрюваного в хабарництві
15:51
Партнерський матеріал
Ключовий момент. Україна – Франція: "засмажили" півнів
15:42
Німеччина уряд
БПЛА, гранатомети та боєприпаси: Німеччина передала Україні новий пакет допомоги
15:33
4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
Сприятимуть відбудові та боротьбі з корупцією: 4 проєкти з відкритих даних отримали по 1,1 млн грн на розвиток
15:15
Ексклюзив
Карта. Авдіївка_0612
Ворог усе частіше застосовує "м'ясні" штурми: Авдіївська МВА
Більше новин