Що таке цистит та які продукти його провокують: лікарі розповіли про одну з найпоширеніших в Україні хвороб
Дискомфорт або болі в сечовому міхурі. Симптоми можуть відрізнятися в кожному конкретному випадку. Це захворювання частіше зустрічається у жінок, аніж у чоловіків. Близько 90% жінок хоча б раз у житті стикалися з цією проблемою
Недоспані ночі, нескінченні кастинги, вичитка сценарію, зйомки та ненормований робочий день. У такому шаленому графіку вже кілька років живе акторка й редакторка Анна Порхун. Однак усе це жінці доводиться ставити на паузу, коли виникає цистит.
"Я три доби просто просиділа вдома, бо нічого не хочеться, абсолютно. Тобі хочеться просто лягти. Ти постійно в якомусь стресі", – розповіла Анна.
Анна Порхун
Востаннє цистит навідався до неї минулого року. Завдяки лікуванню жінка швидко подолала недугу, однак зізнається, що не могла дати ради хворобі, коли вперше стикнулася з нею у 18 років.
"Я посиділа трохи на холодному. Для цього захворювання не треба багато. Я на той момент дуже соромилася й не розуміла, що воно таке… Моя мама тоді поїхала на заробітки, а я залишилася з вітчимом. І сказати йому про якісь такі незручності було ніяково", – поділилася акторка.
Зрештою Анна розповіла про все близьким і звернулася до лікаря, який виписав їй дієві препарати для боротьби з недугою.
Шкодує про те, що вчасно не звернулася по допомогу, й киянка Вікторія Бей. Жінка також стикнулася з цим захворюванням у досить юному віці.
"Пам’ятаю, що перший раз, коли це сталося, я сама якось намагалася впоратися з проблемою. Це була помилка. Тому що мій стан погіршувався", – розповіла українка.
Вікторія Бей
Вона зізнається, що замість походу до лікаря просто пила знеболювальне, і воно їй не допомагало.
Вікторія кілька разів у житті хворіла на цистит, однак почала якісне лікування лише під час третього гострого прояву недуги. За її словами, останнього разу цистит вона підхопила у спортклубі.
Що кажуть лікарі про причини циститу?
Лікар-уролог Бенедикт Гаврилишин розповів Еспресо, що цистит частіше виникає у жінок, аніж у чоловіків через особливості будови статевих органів. Довжина уретри в жінок складає 4-5 см, а в чоловіків – 17-18.
"Інфекції набагато легше потрапити у сечовий міхур жінки, ніж чоловіка", – пояснив лікар.
Інфекція з піхви потрапляє в уретру, а звідти – в сечовий міхур і спричиняє запалення.
За словами Гаврилишина, цистит не конче атакує жінок 35-45 років, як це прийнято вважати. Його спостерігають і в дитячому віці, і після 60 років.
Бенедикт Гаврилишин
Лікар зазначив, що причини появи захворювання можуть бути найрізноманітніші: переохолодження, тривале перебування у підвальному приміщенні (наприклад, в укритті під час повітряних тривог), вживання алкоголю, солоної або гострої їжі. Але основною причиною виникнення циститу є бактеріальна інфекція. Для підтвердження діагнозу потрібно здати аналізи сечі й зробити УЗД сечового міхура.
"Аби правильно поставити діагноз, варто зібрати анамнез. Треба чітко розуміти, які скарги є в жінки, з чим вона пов’язує цей стан", – розповів Гаврилишин.
Своєю чергою доктор медичних наук, професор, акушер-гінеколог В’ячеслав Камінський зазначив, що хронічний цистит знижує здатність жінки завагітніти. Хвороба переходить на інші органи й провокує запалення.
В’ячеслав Камінський
"Для того, аби цистит не заважав жити, потрібно вчасно звертатися до лікаря", – сказав акушер-гінеколог.
При цьому фахівці радять утриматись від самолікування. Грілки й теплі ванни можуть не тільки не допомогти, а й нашкодити. Натомість якісне лікування принесе полегшення вже за день-два, наголосив Гаврилишин.
Які види циститу існують?
"Насамперед є гострий і хронічний. Гострий виражений сильними болями внизу живота, відчуттям неповного спорожнення сечового міхура. Хронічний – це тупі, ниючі болі, періодично часті позиви до сечовипускання. Також є такий вид циститу, як посткоітальний. Він часто зустрічається в жінок, і самими лише антибактеріальними препаратами з ним упоратись дуже важко", - розповів уролог.
Фото: gettyimages
За його словами, є жінки, які хворіли на цистит один раз. Причиною циститів, що рецидивують, є в основному анатомічні особливості.
При таких видах циститу, як правило, можна застосувати імунотерапію, зазначив лікар.
Як уникнути циститу?
"Потрібно старатись не переохолоджуватись, тепло вдягатись. Важливо дотримуватись правил гігієни", – сказав Гаврилишин.
Своєю чергою лікарка-дієтолог Надія Тарас зазначила, що є певні продукти, які можуть посилювати симптоми циститу.
"Найбільшими тригерами є помідор, кава, чай і продукти, які містять кофеїн у великій кількості (шоколад, цукерки). Також це апельсини, ананас, грейпфрут і соки з них. Окрім того, варто уникати алкоголю", – перелічила вона.
Надія Тарас
Під час нападів гострого циститу Надія Тарас рекомендує відмовитися від вживання страв тайської, індійської, мексиканської кухні, уникати оцту та кетчупу, хамону й салямі. Також необхідно утриматись від вживання тофу та соєвих бобів.
При цьому, наголосила лікарка, немає єдиного переліку продуктів, які однозначно впливають на всіх. Важливо індивідуально визначити, що погіршує симптоми циститу. Від цих продуктів треба відмовлятися на тиждень-два від початку появи симптомів із поступовим їхнім поверненням до раціону.
Натомість лікарка радить вживати овочі, сезонні фрукти та ягоди.
"Продуктів для запобігання виникненню циститу немає", – наголосила вона.
- Актуальне
- Важливе