OPINION

Що варто зробити для полегшення виконання держбюджету в умовах воєнної економіки

Богдан Данилишин
8 грудня, 2022 четвер
14:05

В останні місяці року стан державних фінансів України стрімко погіршився. Дефіцит та видатки збільшуються, натомість податкові та інші доходи бюджету – падають

Державний бюджет на 2022 рік заплановано з гігантським дефіцитом – близько 32% ВВП, або понад 1,6 трлн грн (включаючи грантові джерела фінансування). Однак цей дефіцит не генерує додаткового економічного базису для податкових доходів бюджету. Через ведення воєнних дій значна частина трудових, виробничих та фінансових ресурсів країни направляються на економічно непродуктивні цілі, або ж використовуються для відновлення зруйнованої інфраструктури, що не дає додаткового економічного ефекту.

Цей факт зумовлює неможливість ринкової стабілізації балансу державного бюджету, вимагає продовження емісійного фінансування його дефіциту, залучення грантового міжнародного фінансування, зниження процентних ставок позичкового фінансування.

В листопаді доходи загального фонду державного бюджету знизились порівняно з листопадом минулого року на 23% (тоді як у жовтні темп падіння становив лише 7%). В цілому за 11 місяців 2022 р. доходи ЗФ ДБУ становили 920 млрд грн, що складає 94% від аналогічного періоду минулого року (без врахування коштів міжнародної допомоги).

Через ведення воєнних дій значна частина трудових, виробничих та фінансових ресурсів країни направляються на економічно непродуктивні цілі, або ж використовуються для відновлення зруйнованої інфраструктури, що не дає додаткового економічного ефекту

Слабкі темпи відновлення економіки та звуження податкової бази внаслідок війни  грають ключову роль у зниженні рівня поточних доходів бюджету. Падіння доходів спостерігається за усіма основними бюджетоутворюючими податками: зокрема ПДВ в листопаді становив 75% від рівня листопада минулого року, податок на прибуток – 66%, акциз – 74%, рента – 82%. Серед податкових платежів зросли лише надходження з податку на доходи фізичних осіб із-за значних виплат державної винагороди військовим (+15%).

Читайте також: Світова економіка уникне рецесії у наступному році

За прогнозами Уряду, у 2022 р. реальний ВВП скоротиться на 32%, а номінальний — на 13%. Додатковим фактором звуження економічної активності в останні місця року стало виведення з ладу частини енергетичної інфраструктури країни внаслідок ракетних ударів Росії.

Видатки загального фонду державного бюджету за 11 місяців 2022 року становили 2079 млрд грн, що вдвічі перевищує рівень минулого року. Понад 40% видатків припадає на оборону, 30% - на охорону здоров’я, освіту і соціальну сферу, 17% - на державне управління та громадський порядок, 6% - на обслуговування боргу, лише 1% - на підтримку економічної діяльності.

За прогнозами Уряду, у 2022 р. реальний ВВП скоротиться на 32%, а номінальний — на 13%. Додатковим фактором звуження економічної активності в останні місця року стало виведення з ладу частини енергетичної інфраструктури країни внаслідок ракетних ударів Росії

Дефіцит державного бюджету за 11 місяців становив 1153 млрд грн (включаючи грантове фінансування), що складає близько 30% ВВП. У фінансуванні дефіциту державного бюджету домінували зовнішні неринкові джерела (міжнародна допомога). Натомість внутрішні фінансові ринки майже не залучалися для фінансування дефіциту бюджету.

Зовнішня допомога. 2/3 фінансування дефіциту було забезпечено з зовнішніх джерел – коштом надходження міжнародних грантів та пільгових кредитів. В жовтні-листопаді міжнародна допомога переважно надавалась у кредитній формі, а надходження грантів майже припинилося. Для надання системного характеру надходженню зовнішньої допомоги важливо  інституціоналізувати міжнародний фонд відновлення України, а також започаткувати нову програму фінансування з боку МВФ.

Внутрішній ринок запозичень. Протягом війни ринок державних облігацій не зміг забезпечити адекватного ресурсу для фінансування дефіциту бюджету. Навіть навпаки, за березень-листопад Уряд погасив внутрішніх ринкових позик на 70 млрд грн більше, ніж залучив нових. Тому дефіцит гривневих коштів довелось компенсувати шляхом емісії НБУ, обсяг якої за січень-листопад досяг 370 млрд грн.

Причина непрацюючого ринку внутрішніх державних позик – висока ключова процентна ставка, яка стримує надходження позикових коштів у реальну економіку та державні фінанси.

Облікова ставка у 25% річних суттєво перевищує і темпи відновлення економічної активності та темпи поточних доходів державного бюджету. Суб’єкти реальної економіки та фіскальний сектор утримуються від розширення запозичень за ставками, що суттєво перевищують їх номінальні доходи, оскільки це дестабілізує їх боргову позицію.

В таких умовах банки зайняли вичікувальну позицію і віддають перевагу пасивному зберіганню коштів у депозитних сертифікатах НБУ (під 23% річних), ніж їх інвестуванню в боргові цінні папери Уряду (під 15-18% річних). З початку війни чисте зменшення вкладень банків у державні облігації становило 50 млрд грн, натомість чисте збільшення вкладень банків у депозитні сертифікати НБУ: +260 млрд грн.

Державний прямий борг станом на 1 листопада 2022 року становив 93,5 млрд дол. США (3417 млрд грн). В гривневому еквіваленті відносно початку року борг збільшився на 45% (в т.ч. в частині внутрішнього боргу – на 23%, в частині зовнішнього – на 63%)

Державний прямий борг станом на 1 листопада 2022 року становив 93,5 млрд дол. США (3417 млрд грн). В гривневому еквіваленті відносно початку року борг збільшився на 45% (в т.ч. в частині внутрішнього боргу – на 23%, в частині зовнішнього – на 63%). Внутрішній борг займає 38% загального боргу (на початку року було 45%). Загалом обсяг державного і гарантованого державою боргу України наближається до 80% ВВП, що у міжнародній практиці вважається загрозливим рівнем (на початку року було близько 50% ВВП).

Що варто зробити для полегшення виконання державного бюджету в умовах воєнної економіки:

  • Оптимізувати процентну політику центрального банку з врахуванням економічних обставин України. Нинішній рівень процентної ставки блокує продуктивне використання національних заощаджень та ресурсів банківської системи, стримує надходження позикових коштів на ринок  державних облігацій.
  • Реформувати процентний дизайн та систему винагороджування банків за наявну ліквідність. Обмежити максимальний обсяг вкладень банків у депозитні сертифікати НБУ. Надмірний обсяг банківської ліквідності та чинна система її винагороди спонукають банки до пасивного зберігання коштів на рахунках в НБУ в той час, як  державних фінансах гостро стоїть проблема поточної ліквідності.
  • Максимально прискорити дії щодо укладання нової програми фінансування з боку МВФ. Співпраця з МВФ – важливий дороговказ для міжнародних інституційних та приватних інвесторів.
  • Ініціювати надходження нових пакетів міжнародної допомоги, спрямованих на розв’язання проблем енергетичної сфери України. На тлі руйнування Росією енергетичної інфраструктури України дане питання потребує окремого напряму співробітництва з міжнародними партнерами (енергетичний Рамштайн).
  • Ініціювати комплексні програми по створенню робочих місць в економіці для продуктивного зв’язування наявної грошової маси в нових проєктах виробництва товарів та послуг. Гармонізувати напрями монетарної та фіскальної політики на розв’язання цього питання. Програми, спрямовані на формування осередків генерування доданої вартості дозволять ефективно нівелювати проблему надмірної ліквідності банківської системи одночасно з проблемою розширення податкової бази доходів державного бюджету.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Теги:
Читайте також:
Київ
+11°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.97
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
27 квітня
01:04
Росія атакувала Україну ракетами в ніч на 27 квітня. У Харкові були вибухи
00:56
Нафтогаз
У Нафтогазі розповіли скільки побутових споживачів справно платять за газ
00:38
Обстріл, Харків
Харківська ОВА спростувала фейк про евакуацію влади та військових з облцентру
00:28
Бельгія
Посилення ППО України: Бельгія виділить 200 млн євро та ракети
00:10
Канада надасть близько $12 млн на виробництво БПЛА й закупівлю снарядів для України
2024, п'ятниця
26 квітня
23:49
У лікарні помер поліцейський, поранений 4 квітня у Харкові
23:04
Іспанія
БМП, боєприпаси та ракети для Patriot: Іспанія передасть Україні новий пакет допомоги
22:43
Військовий літак Іл-20М КООТ-А
Німеччина підіймала свої винищувачі для перехоплення російського літака
22:19
Король Чарльз III
У Букінгемському палаці оголосили про повернення короля Чарльза до публічних заходів
21:57
грузія
У Грузії член керівної партії "Грузинська мрія" виступив проти закону про "іноагентів"
21:55
Ексклюзив
Охоплені практично всі порушення прав людини, які на сьогодні існують в Україні: адвокатка Пушина про звіт Держдепу США
21:51
Оновлено
Вступ України до ЄС і НАТО, санкції проти РФ, та спільне виробництво БПЛА: очільниця МЗС Латвії Браже провела перемовини з Кулебою
21:29
F-16
Бельгія передасть Україні винищувачі F-16 уже цьогоріч
21:26
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Обхід ворогом Часового Яру, оборона Очеретиного та американська допомога. Воєнні підсумки тижня
21:23
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів
У Броварах голова РВА наїхав на пішоходів: 4 людини постраждало. У ОВА заявили про звільнення
21:09
Мелітополь
У Мелітополі окупанти видали паспорти РФ 14-річним дітям, які залишились без батьківського піклування, - Лубінець
20:35
міністр оборони США Ллойд Остін
США оголосили про новий пакет військової допомоги Україні на $6 млрд
20:23
Анонс
Лауреат премії Букера Деймон Ґелґут та лауреат Frontline Club Prize Анджан Сундарам
В Києві поговорять про Україну, Південну Африку, Індію та краще розуміння один одного
20:23
Огляд
"Каскадер"
Покласти "Крашанку" під "Вуаль": що подивитися на вихідних
20:14
Володимир Зеленський на Чернігівщині (6 квітня 2024 року)
З початку року РФ вдарила по Україні 9 тисячами керованих авіабомб: Зеленський наголосив учасникам "Рамштайну" на необхідності Patriot
20:04
Оновлено
міська дитяча клінічна лікарня №1
У Києві через ворожу провокацію евакуювали дві лікарні
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 793-го дня війни: ГУР знищило російський гелікоптер в Москві і здійснило масштабну кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
20:00
OPINION
Василь Зима
Смерть, як і любов — дуже великі сили
19:50
Херсонська область
На Херсонщині обмежили відвідування низки територій. Перелік
19:44
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу Сили оборони відбили 23 ворожих атаки на Авдіївському напрямку
19:36
Джозеф Байден
Байден назвав термін відправки зброї в Україну
19:30
Ексклюзив
Москва, теракт у ТРЦ "Крокус"
Коли "СВО" для росіян відійшло на другий план через економічні проблеми, влада РФ "увімкнула" теракти, - соціолог Шульга
19:16
Взяти Часів Яр в оперативне оточення: в ОСУВ "Хортиця" розкрили плани російської армії
19:10
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на дорозі
У Києві затримали чоловіка, який влаштував стрілянину на проїжджій частині
18:59
Ексклюзив
Карта бойових дій: Авдіївка
Найскладніша ситуація на фронті у напрямку Авдіївка - Покровськ, - депутат міськради Дружківки
18:49
Росія поновила постачання нафти до Індії, – Reuters
18:48
Українська команда перемогла на міжнародному хакатоні зі штучного інтелекту
Українські підлітки перемогли на міжнародному хакатоні з ШІ: який проєкт представили
18:43
Бустерна доза
У Британії вперше у світі почали тестування на людях вакцини від раку шкіри
18:30
Ексклюзив
Суровкін і Шойгу на нараді з Путіним
Арешт заступника Шойгу навряд чи свідчить про розкол російських "еліт", - соціолог Шульга
18:11
протести у Грузії, закон про "іноагентів"
У Грузії опозиція анонсувала масштабний мітинг проти закону про "іноагентів"
18:09
OPINION
Сашко Лірник
"А все решта — вороги та сміття?"...
18:08
Книжка Романи Романишин та Андрія Лесіва "Куди і звідки"
Переклади двох українських книжок потрапили до списку найкращих дитячих видань у Японії
17:56
Ексклюзив
Валерій Залужний
"Це робить його суперваговитою фігурою": політолог Цибулько про Залужного на посаді посла у Великій Британії
17:51
Єдина Росія
Українська розвідка здійснила кібератаку на сервіси партії "Единая Россия"
17:51
Оновлено
Ракетоносій "калібрів"
РФ уперше за довгий час вивела в Чорне море 2 підводні ракетоносії
Більше новин