OPINION

Що варто зробити для полегшення виконання держбюджету в умовах воєнної економіки

Богдан Данилишин
8 грудня, 2022 четвер
14:05

В останні місяці року стан державних фінансів України стрімко погіршився. Дефіцит та видатки збільшуються, натомість податкові та інші доходи бюджету – падають

Державний бюджет на 2022 рік заплановано з гігантським дефіцитом – близько 32% ВВП, або понад 1,6 трлн грн (включаючи грантові джерела фінансування). Однак цей дефіцит не генерує додаткового економічного базису для податкових доходів бюджету. Через ведення воєнних дій значна частина трудових, виробничих та фінансових ресурсів країни направляються на економічно непродуктивні цілі, або ж використовуються для відновлення зруйнованої інфраструктури, що не дає додаткового економічного ефекту.

Цей факт зумовлює неможливість ринкової стабілізації балансу державного бюджету, вимагає продовження емісійного фінансування його дефіциту, залучення грантового міжнародного фінансування, зниження процентних ставок позичкового фінансування.

В листопаді доходи загального фонду державного бюджету знизились порівняно з листопадом минулого року на 23% (тоді як у жовтні темп падіння становив лише 7%). В цілому за 11 місяців 2022 р. доходи ЗФ ДБУ становили 920 млрд грн, що складає 94% від аналогічного періоду минулого року (без врахування коштів міжнародної допомоги).

Через ведення воєнних дій значна частина трудових, виробничих та фінансових ресурсів країни направляються на економічно непродуктивні цілі, або ж використовуються для відновлення зруйнованої інфраструктури, що не дає додаткового економічного ефекту

Слабкі темпи відновлення економіки та звуження податкової бази внаслідок війни  грають ключову роль у зниженні рівня поточних доходів бюджету. Падіння доходів спостерігається за усіма основними бюджетоутворюючими податками: зокрема ПДВ в листопаді становив 75% від рівня листопада минулого року, податок на прибуток – 66%, акциз – 74%, рента – 82%. Серед податкових платежів зросли лише надходження з податку на доходи фізичних осіб із-за значних виплат державної винагороди військовим (+15%).

Читайте також: Світова економіка уникне рецесії у наступному році

За прогнозами Уряду, у 2022 р. реальний ВВП скоротиться на 32%, а номінальний — на 13%. Додатковим фактором звуження економічної активності в останні місця року стало виведення з ладу частини енергетичної інфраструктури країни внаслідок ракетних ударів Росії.

Видатки загального фонду державного бюджету за 11 місяців 2022 року становили 2079 млрд грн, що вдвічі перевищує рівень минулого року. Понад 40% видатків припадає на оборону, 30% - на охорону здоров’я, освіту і соціальну сферу, 17% - на державне управління та громадський порядок, 6% - на обслуговування боргу, лише 1% - на підтримку економічної діяльності.

За прогнозами Уряду, у 2022 р. реальний ВВП скоротиться на 32%, а номінальний — на 13%. Додатковим фактором звуження економічної активності в останні місця року стало виведення з ладу частини енергетичної інфраструктури країни внаслідок ракетних ударів Росії

Дефіцит державного бюджету за 11 місяців становив 1153 млрд грн (включаючи грантове фінансування), що складає близько 30% ВВП. У фінансуванні дефіциту державного бюджету домінували зовнішні неринкові джерела (міжнародна допомога). Натомість внутрішні фінансові ринки майже не залучалися для фінансування дефіциту бюджету.

Зовнішня допомога. 2/3 фінансування дефіциту було забезпечено з зовнішніх джерел – коштом надходження міжнародних грантів та пільгових кредитів. В жовтні-листопаді міжнародна допомога переважно надавалась у кредитній формі, а надходження грантів майже припинилося. Для надання системного характеру надходженню зовнішньої допомоги важливо  інституціоналізувати міжнародний фонд відновлення України, а також започаткувати нову програму фінансування з боку МВФ.

Внутрішній ринок запозичень. Протягом війни ринок державних облігацій не зміг забезпечити адекватного ресурсу для фінансування дефіциту бюджету. Навіть навпаки, за березень-листопад Уряд погасив внутрішніх ринкових позик на 70 млрд грн більше, ніж залучив нових. Тому дефіцит гривневих коштів довелось компенсувати шляхом емісії НБУ, обсяг якої за січень-листопад досяг 370 млрд грн.

Причина непрацюючого ринку внутрішніх державних позик – висока ключова процентна ставка, яка стримує надходження позикових коштів у реальну економіку та державні фінанси.

Облікова ставка у 25% річних суттєво перевищує і темпи відновлення економічної активності та темпи поточних доходів державного бюджету. Суб’єкти реальної економіки та фіскальний сектор утримуються від розширення запозичень за ставками, що суттєво перевищують їх номінальні доходи, оскільки це дестабілізує їх боргову позицію.

В таких умовах банки зайняли вичікувальну позицію і віддають перевагу пасивному зберіганню коштів у депозитних сертифікатах НБУ (під 23% річних), ніж їх інвестуванню в боргові цінні папери Уряду (під 15-18% річних). З початку війни чисте зменшення вкладень банків у державні облігації становило 50 млрд грн, натомість чисте збільшення вкладень банків у депозитні сертифікати НБУ: +260 млрд грн.

Державний прямий борг станом на 1 листопада 2022 року становив 93,5 млрд дол. США (3417 млрд грн). В гривневому еквіваленті відносно початку року борг збільшився на 45% (в т.ч. в частині внутрішнього боргу – на 23%, в частині зовнішнього – на 63%)

Державний прямий борг станом на 1 листопада 2022 року становив 93,5 млрд дол. США (3417 млрд грн). В гривневому еквіваленті відносно початку року борг збільшився на 45% (в т.ч. в частині внутрішнього боргу – на 23%, в частині зовнішнього – на 63%). Внутрішній борг займає 38% загального боргу (на початку року було 45%). Загалом обсяг державного і гарантованого державою боргу України наближається до 80% ВВП, що у міжнародній практиці вважається загрозливим рівнем (на початку року було близько 50% ВВП).

Що варто зробити для полегшення виконання державного бюджету в умовах воєнної економіки:

 • Оптимізувати процентну політику центрального банку з врахуванням економічних обставин України. Нинішній рівень процентної ставки блокує продуктивне використання національних заощаджень та ресурсів банківської системи, стримує надходження позикових коштів на ринок  державних облігацій.
 • Реформувати процентний дизайн та систему винагороджування банків за наявну ліквідність. Обмежити максимальний обсяг вкладень банків у депозитні сертифікати НБУ. Надмірний обсяг банківської ліквідності та чинна система її винагороди спонукають банки до пасивного зберігання коштів на рахунках в НБУ в той час, як  державних фінансах гостро стоїть проблема поточної ліквідності.
 • Максимально прискорити дії щодо укладання нової програми фінансування з боку МВФ. Співпраця з МВФ – важливий дороговказ для міжнародних інституційних та приватних інвесторів.
 • Ініціювати надходження нових пакетів міжнародної допомоги, спрямованих на розв’язання проблем енергетичної сфери України. На тлі руйнування Росією енергетичної інфраструктури України дане питання потребує окремого напряму співробітництва з міжнародними партнерами (енергетичний Рамштайн).
 • Ініціювати комплексні програми по створенню робочих місць в економіці для продуктивного зв’язування наявної грошової маси в нових проєктах виробництва товарів та послуг. Гармонізувати напрями монетарної та фіскальної політики на розв’язання цього питання. Програми, спрямовані на формування осередків генерування доданої вартості дозволять ефективно нівелювати проблему надмірної ліквідності банківської системи одночасно з проблемою розширення податкової бази доходів державного бюджету.

Спеціально для Еспресо.

Про автора: Богдан Данилишин, професор Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, ексголова Ради НБУ.

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.

Стежте за найважливішими новинами України! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.

Читайте також:
Київ
-4°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.61
  Купівля 39.61
  Продаж 40.29
 • EUR
  Купівля 42
  Продаж 42.87
 • Актуальне
 • Важливе
2023, четвер
9 лютого
11:33
Зеленський разом із Макроном прибув до Брюсселя на саміт ЄС
11:17
Втрати ворога
Росія втратила в Україні до 1 тис. танків, що становить половину її арсеналу, - CNN
11:15
Міністри оборони України та Литви відвідали Миколаїв
11:09
Ексклюзив
Морська піхота, ЗСУ, українські військові
За останні два дні активність ворога знизилася, - речник об'єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку
11:03
відключення електроенергії
Енергетична ситуація на Одещині: в ОВА поінформували, що за ніч у регіоні трапилось понад сто аварій
11:01
єврейська громада україни
Ізраїль вивчає досвід України у боротьбі з іранськими дронами на випадок атак Тегерану, - посол
10:46
на фото мобільні вогневі групи у Києві
У Києві запрацювали мобільні групи ППО для перехоплення "шахедів" і крилатих ракет: подробиці
10:38
окупанти
На війні РФ проти України загинуло понад 20 російських генералів, - японська розвідка
10:30
Джо Байден
"Путін уже втратив Україну": Байден заявив, що допомога Києву є безстроковою
10:28
Рішення про передачу бойової авіації Україні за НАТО, але домовленостей поки немає, - прем'єр Польщі
10:11
Ексклюзив
Кирило Беркаль
Азовець Кирило Беркаль (Кірт): Війну з Росією ми ніколи не закінчимо, якщо не здобудемо у ній перемогу
10:10
Коригував ракетні удари по Києву та працював на ФСБ: СБУ підозрює робітника Укрзалізниці в держзраді
10:07
Ексклюзив
окупанти
Напрямок руху на Ізюм буде вирішальним для російської атаки, - Згурець
10:02
OPINION
Сергій Громенко
Агент КГБ Кірілл та його друзі
09:58
На фото Збройні сили України
Британська розвідка назвала найгірший час для наступу на російсько-українському фронті
09:38
Світло
У Києві з 10 до 15 години обіцяють не вимикати світло, надалі діють планові відключення
09:23
Єнс Столтенберг
Генсек НАТО закликав і надалі забезпечувати Україну зброєю
09:17
окупанти, орки
Обстріли Харківщини: за добу РФ гатила по 3 районах області, є поранені
09:03
Ексклюзив
Ізюм
До Ізюмського району Харківщини повернулися понад 110 тис. мешканців, - голова РДА Масельський
09:00
Зеленський, Шольц і Макрон
"Україна ніколи не буде самотньою": Макрон і Шольц запевнили Зеленського у підтримці
08:59
Як навчити героїзму, що таке інтроверсія і коли дурному не сумно й самому – 5 книг про ментальне здоров’я
08:53
SpaceX обмежила використання Україною інтернету Starlink для управління дронами
08:52
Інфографіка
долар
Курс валют в Україні на 9 лютого: вартість долара та євро в обмінниках
08:36
Інфографіка
На фото втрати окупантів
Понад 900 солдатів, 6 безпілотників та 4 засоби ППО: що втратила Росія за добу на українській землі
08:28
на фото: руйнування
За добу Росія вбила двох мешканців Донеччини, семеро отримали поранення
08:15
Євроcoюз ЄС
ЄС закликав Росію припинити робити абсурдні заяви про те, що вона є "жертвою"
08:10
Ворожі війська вночі обстріляли Нікополь
Ворожі війська вночі обстріляли Нікополь: є загиблий, понівечені будинки й 7 господарських споруд
08:02
OPINION
Карл Волох
З будь-кого на митниці зроблять цапа-відбувайла
08:01
Ексклюзив
Герої України. Зв'язківиця Надія: радіостанція воїна – "ниточка", яка дає шанс на життя
07:43
вибух
Влада Брянської області звинуватила Україну в атаці безпілотників на регіон, працювала ППО
06:58
ЗСУ
ЗСУ відбили атаки росіян в районах 19 населених пунктів Запоріжжя, Донеччини та Луганщини 
06:38
жертви Сеул
В Південній Кореї міністру оборони оголосили про імпічмент через смертельну тисняву на Хелоуін
06:25
Знімки постраждалого від землетрусу міста в Туреччині
Maxar опублікувала знімки постраждалого від землетрусу міста в Туреччині
06:04
російська армія, мобілізація
Понад 7,6 тис. росіян звернулись до проєкту "Хочу жити", щоб здатись у полон
06:00
на фото: Ігор Клименко
Впродовж року за фактом мародерства відкрито понад 80 тис. проваджень, - МВС
05:36
ЗСУ
Наступ Росії на Луганському напрямку може завершитись контрударом ЗСУ, - ISW
05:33
Китайський шпигунський аероста
Інцидент зі "шпигунською кулею" не є провалом розвідки США, - Пентагон
05:14
Землетрус в Туреччині
Землетрус у Туреччині та Сирії забрав життя вже понад 12 тисяч людей
04:48
У Новосибірську вибухнув газ у житловлму будинку
У Новосибірську вибухнув газ у п'ятиповерховому будинку: одна людина загинула
04:21
Володимир Путін
Нідерланди викликали посла РФ – вимагають пояснень щодо ролі Путіна у справі MH17
Більше новин