Інтерв’ю

Сподіваюся, що зараз ми не почуємо "какая разніца" від наших можновладців, – Юрій Журавель

Христина Парубій
12 травня, 2022 четвер
18:15

Музикант переконує: розвиток української культури і знання історії – основний фактор у становленні держави. А артистів, які співали російською, називає "митцями з українською пропискою"

Юрій Журавель став гостем програми "Волонтери і війна" журналістки "Еспресо"

Пане Юрію, ви нині у Львові. Розкажіть, з чим приїхали.

Ми тут, щоб отримати естафету від волонтерського фонду Ігоря Великого. Це спільнота айтішніків, які зібрали гроші, привезли, а потім повністю укомплектували військовий джип для нашого 14 стрілецького окремого батальйону. Наш комбат Бегемот отримує класний бойовий джип і саме сьогодні його заберемо, завеземо в Рівне. Тож творча спільнота "Знай наших", моя дружина, син Еней і увесь гурт "Ot Vinta"  у повному складі нині у Львові, ми забираємо джип і ближче до передку його відправимо. 

Аби придбати машину, вам довелося добре попітніти…

Так, ми збирали кошти не на одному онлайн-концерті. Зараз у нас буде ще невеличкий тур на Схід, коли будемо перевозити джип. Плануємо заїхати у Дніпро, трошки далі пограти для наших військових і для цивільних людей. Звичайно, ці концерти наживо будуть транслюватися також онлайн. Ми будемо продовжувати збирати гроші, бо, як би там не було, треба ще й пальне. Знову ж таки, фонд Ігоря Великого дає нам тепловізор, тож і на нього кошти треба. Я впевнений, у наших бійців потреби зростатимуть, і ми, як рівняни, як мешканці свого міста, перш за все будемо допомагати і докладати найбільших зусиль, щоб зібрати кошти і придбати ті речі, які їм будуть необхідні. 

У вас був досвід у місцевій теробороні. Принаймні ви туди намагалися вступити…

У теробороні було все набагато веселіше і прозаїчніше. Протягом трьох днів ми стояли в черзі. Й так і недостоялися. Найголовніші очільники бригади сказали: "Альо, Журавель, Пилипчук, Загиней, сюди! Ви що, не розумієте, що ваша зброя – гітара, а додатково – олівець? Працюйте, будь ласка, там, там потрібніше". Тобто ми граємо концерти і я малюю. Зараз я розумію, що це ефективніше.

Щодо таких представників, як Ломаченко, Усик, я чув, що хтось із "Грін Грею" взяв зброю – відверто скажу: ви запізно взялися. Ми називаємо таких людей митцями з українською пропискою, які співали, щось робили мовою агресора. Тобто весь цей час вони професійно, вибачте, наклали таку величезну купу лайна, а зараз демонстративно перед нами починають її розгрібати. 

Звісно, дуже приємно бачити наших музикантів, співаків, митців, які займаються волонтерською і бойовою активною діяльністю. Але, щодо таких представників як Ломаченко, Усик, я чув, що хтось із Грін Грею взяв зброю – відверто скажу: ви запізно взялися. Ми називаємо таких людей митцями з українською пропискою, які співали, щось робили мовою агресора. Тобто весь цей час вони професійно, вибачте, наклали таку величезну купу лайна, а зараз демонстративно перед нами починають її розгрібати. 

Ви зараз говорите про дуже актуальну тему. Наші артисти вміють "перевзуватися" у складні часи. Ми таке бачили після 2004 року, 2014-го, бачимо це зараз. Як думаєте, яку роль відіграють музиканти саме для будування українського суспільства?

Це дуже важливо. Сподіваюся, що зараз ми не почуємо слів "какая разніца" від наших можновладців . Ви ж бачите: як тільки кацапи заходять на нашу територію, - відразу змінюють назви вулиць, встановлюють своє телебачення. З днем народження мене вітали друзі з окупованого Херсона, і кажуть, що українського телебачення там уже немає. Наступного дня після вторгнення якимось чином провели вороже мовлення і російська пропаганда там працює на повну. А з нашого боку у цифровому мовленні закривають проукраїнські канали. Дуже прикро, що в мережі Т2 немає досі Еспресо, 5 каналу і Прямого. На мою думку, це одні з найпатріотичніших каналів. Саме на каналі Еспресо ми і мій друг Мирослав Гай волали, що на кордоні стоять війська і вони рано чи пізно попруть, будьте готові до цього. Тоді не хотіли чути, а зараз вимикають. Це дуже прикро. 

Наскільки відключення каналів може наближувати нас до інформаційної диктатури, яка нині є в Росії?

Я б не хотів заходити аж занадто далеко, як буде після перемоги. Річ у тому, що, утискаючи демократію, наша влада себе, я так відчуваю, наперед уже убезпечує від відповідальності за деякі помилки і навіть зраду. А про це треба волати, тому що відчувається, що помилок на початку війни було дуже багато, і вони будуть продовжуватися, якщо ми не будемо робити висновків. Навіть зараз скажу - є величезна проблема з регулюванням цін на паливо. Це жахлива ситуація. Ми зараз мусимо везти джип на Схід, а як ми будемо його заправляти, просто собі не уявляю. Знову ж таки, проблему з розмитненням автомобілів відпустили "у вільне плавання", наші айтішніки стояли у величезній черзі на проїзд на кордоні. Ясно, що військові автомобілі не розмитнювалися, а ставали на баланс одразу у військові частини. Втім є відчуття, що такі популістичні ходи встромляють жирні палиці в наші колеса. 

Чому я кажу про Росію, бо ми бачимо, що зараз там відбувається. Тому питання: а як потрібно реагувати людям? Бо ж їм кажуть: під час війни не можна роз’єднуватися, має бути єдине інформаційне поле, але чим це небезпечно?

Свого часу "країна-переможець" Радянський Союз діяв так само. Він завжди був тоталітарною державою, на жаль, не добили тоді. Як казав Вінстон Черчилль після Другої світової війни і після Нюрнберзького процесу – не ту свиню ми зарізали. Ця країна перетворилася на нових нацистів. Тож якщо ми таким чином будемо боротися з демократією, у нас є ризики уподібнитися країні-агресору. Це дуже небезпечна гра, нам треба продовжувати боротися з ворогом тільки демократичними засобами. Ми цим зараз і виграємо. Тобто повна децентралізація не тільки у владних структурах, а й у військових, і це здорово. 

Мене дивують журналісти, я маю на увазі ваші колеги, які в марафоні українських новин мовчать про те, що їхні колеги не мають змоги по всіх засобах видавати чесну інформацію. Це дуже прикро.

Але що робити? Зрозуміло, що жодних Майданів не може зараз бути і реагувати можуть лише журналісти. Що ми й робимо…

Наскільки я знаю, вже була петиція (18 квітня на сайті Кабінету міністрів України зареєстровано петицію, в якій українці вимагають захистити свободу слова та повернути в український цифровий ефір телеканали "Еспресо", "5 канал" та "Прямий", – ред.), вона є і, я так розумію, не спрацьовує, тому що не набралося досить багато голосів. Мене дивують журналісти, я маю на увазі ваші колеги, які в марафоні українських новин мовчать про те, що їхні колеги не мають змоги по всіх засобах видавати чесну інформацію. Це дуже прикро. 

Чимало подій ви зображуєте на своїх карикатурах. Одна з них, яка набрала чимало коментарів і вподобайок, – про потоплену "Москву". Чому саме ця карикатура припала до душі українцям?

Я думаю, що українцям милує око, коли горить кремль і під воду заходить такий потужний корабель. Корабель з Москвою – це дуже круто. Річ у тому, що, крім футболки з тризубом і ЗСУ, ми ще випускаємо нові футболки з островом Зміїним. Ми тільки її запускаємо, але передзамовлень є дуже багато. Намагаюся щодня намалювати якусь чергову карикатуру, але не завжди виходить. Сьогодні я намалював, як Байден вручає меч у вигляді ленд-лізу для Залужного. 

Що плануєте далі писати?

Виникла ідея зібрати творчість у книгу. Ми придумали назву, яка дуже рідко вживається у називному відмінку – "Сториця". Сподіваюся, що ця гаряча фаза буде тривати сто днів, а якщо більше, то ми зробимо "Сториця-2", наприклад, будемо серіями видавати.

Тут планувати дуже, дуже важко.  Відверто кажучи, є дуже багато незавершених карикатур. До прикладу, є карикатура, де основні герої – це наша собачка Патрон, гуси, які збили російський винищувач, їжачок, який взяв на себе протитанкову міну, бджоли, трактор. Я їх малюю, малюю, а вони все додаються і додаються. Знову ж таки, котик з Бучі нещодавно. І є ще дуже багато ідей, які я не реалізував, але намагаюся щодня малювати. Вже навіть виникла ідея зібрати творчість у книгу. Ми придумали назву, яка дуже рідко вживається у називному відмінку – "Сториця". Сподіваюся, що ця гаряча фаза буде тривати сто днів, а якщо більше, то ми зробимо "Сториця-2", наприклад, будемо серіями видавати. Будуть карикатури з коментарями, складені у книжку, яку ми перекладемо також англійською і, можливо, ще якоюсь популярною у світі мовою, і поїдемо по книжкових форумах і фестивалях популяризувати українську літературу. 

Другу частину інтерв'ю з Юрієм Журавлем читайте невдовзі на сайті espreso.tv. 

Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb

Читайте також:
Київ
+15°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 34.54
  Купівля 34.54
  Продаж 36.27
 • EUR
  Купівля 36.18
  Продаж 38.4
 • Актуальне
 • Важливе
2022, вiвторок
24 травня
22:10
мавпяча віспа
Росія розганяє фейк, що вірус мавпячої віспи створено в "українських біолабораторіях"
21:57
Герхард Шредер
Після звільнення з Роснєфті ексканцлер Шредер може очолити раду директорів Газпрому
21:56
Джоан Роулінг
Роулінг виклала для безкоштовного доступу книги про Гаррі Поттера українською мовою
21:38
російські війська
Росія отримала стратегічну поразку і нині готується до тривалої війни, - речник міноборони України
21:31
Вторгнення РФ могло стати початком третьої світової війни і наша цивілізація може не пережити її, - Сорос
21:15
Зеленський
Ми звільнимо території, які були захоплені РФ після 24 лютого, а потім повернемось до переговорів, - Зеленський
21:10
Збігнєв Рау
Чергова політична фантазія. Глава польського МЗС висловився про ідею "зберегти обличчя" Путіна
21:01
Павло Кириленко
Кириленко пояснив, чому ЗСУ відійшли зі Світлодарська на Донеччині
20:58
На фото американські військові та техніка, яку відправлять до України
Канада закупила 20 тис. снарядів для натівських гаубиць, раніше наданих Україні
20:58
Крейсер "Москва"
Росія забрала із затонулого крейсера "Москва" тіла загиблих, - представник ГУР
20:44
Катрін Колонна, очільниця МЗС Франції
Франція наполягає на швидкому ухваленні шостого пакету санкцій, попри позицію Угорщини
20:41
міномет обстріл
Росія знову обстріляла Сумську область, втрат немає, - ОК "Північ"
20:24
Президент Байден з прем’єр-міністром Австралії Ентоні Альбанезе, прем’єр-міністром Японії Фуміо Кісідою та прем’єр-міністром Індії Нарендра Моді
Грають м'язами: під час візиту Байдена до Японії Росія і Китай підняли у небо бойові літаки
20:19
Жадан
"Злі і веселі діти харківських підвалів": гурт "Жадан і Собаки" випустив трек "Метро"
20:16
Британія
Росія ввела санкції проти 154 членів палати лордів британського парламенту
20:08
Максим Марченко
"Прийдіть і спробуйте заарештувати": голова Одеської ОВА відреагував на рішення російського суду про його заочний арешт і розшук
20:05
Павло Клімкін
"В Європі є певні тривожні дзвіночки, і наше завдання, щоб вони не перейшли в який-небудь інший звук", - Павло Клімкін
19:29
Віктор Орбан
Орбан запровадив надзвичайний стан в Угорщині з 25 травня через війну в Україні
19:22
Офіційний м'яч Ліги чемпіонів 2021/22
Офіційний м'яч фіналу Ліги чемпіонів буде з написом "МИР/PEACE", - УЄФА
19:11
депутат від ОПЗЖ Вадим Істратов
Прокуратура заочно повідомила про підозру в держзраді "заступнику" псевдомера Маріуполя
19:04
російські окупанти
Ворог другу добу штурмує Лиман і хоче перерізати трасу Бахмут - Сєвєродонецьк
18:54
ЛІкарня
Спрощено механізм передачі в сім’ю усиновлювачів українських дітей, тимчасово евакуйованих в інші держави
18:49
Херсонська ОДА
Близько половини мешканців виїхали з Херсонщини, - очільник ОВА
18:48
окупанти
На південному фронті ворог посилив авіаудари та готується до наступу, підтягуючи резерви з Криму, - Генштаб 
18:37
Ексклюзив
Реджеп Таїп Ердоган
У Чорному морі з Росією може говорити тільки Туреччина, - головний редактор BlackSeaNews Клименко
18:30
Вадим Шишимарін
Венедіктова не виключила можливості обміну першого засудженого російського військового в Україні
18:25
Дія Саміт
10 тис. Starlink, $60 млн у криптофонді та 300 тис. волонтерів ІТ-армії. У Мінцифри розповіли про основні здобутки у кібервійні з Росією
18:24
знищений танк окупантів
ЗСУ вщент розбили 58-му армію ворога, яку окупанти називали однією з передових у Росії
18:09
Денис Шмигаль
"Готові швидко провести зміни та впровадити регуляції": Шмигаль розповів про найближчі плани щодо інтеграції в проєкти ЄС
18:07
МОЗ
Німеччина допоможе Україні у створенні опікових центрів
17:59
Ексклюзив
Роман Безсмертний
Маневр дипломатичного фіналу цієї війни — це можливість дати кремлю перепочинок, — дипломат Безсмертний
17:50
долар
До держбюджету України надійшло $305 тис. податку від сервісу OnlyFans
17:48
Мікроелектроніку нам забезпечить Білорусь: в РФ "спростовують" інформацію про використання деталей з китайських пралок для військових кораблів
17:42
ЗСУ у небі над Попасною ліквідували російського льотчика - генерала у відставці Канамата Боташева
17:30
Олег Ніколенко
Надання статусу кандидата в ЄС для України та країн Західних Балкан не суперечать одне одному, - МЗС відреагувало на заяву прем'єра Нідерландів
17:21
Анджей Дуда
Дуда звинуватив Німеччину в порушенні обіцянки щодо постачання танків у Польщу
17:08
Ексклюзив
окупанти рф
Наступ з Білорусі може відновитись будь-якої миті, - боєць ЗСУ Кабакаєв
17:07
Moderna
Moderna почала дослідження ймовірної вакцини проти віспи мавп
17:05
В уряді Великої Британії спростували заяву про намір надати військові кораблі для супроводу експорту зерна з України, - The Guardian
16:52
окупанти
Російські окупанти зайшли у Світлодарськ на Донеччині
Більше новин