Білоруський сценарій у Придністров'ї без реальної загрози для України. Колонка Сергія Згурця
Військовий потенціал Придністров'я не несе реальної загрози Україні. Мета ж руйнування мосту через Дністровський лиман була продемонструвати, що РФ може дістати цей регіон. А збільшення кількості використання крилатих ракет - це загроза, з якою ми мусимо певний час жити
Намагання РФ втягнути у війну Придністров'я
Росія намагається реалізувати свою стратегію, яка пов'язана з втягуванням у війну проти України інших контингентів, а саме сили, що розташовані у Придністров'ї. Створити передумови для того аби відбувся, умовно кажучи, білоруський сценарій, коли можна використовувати потенціал збройних сил Придністров'я для бойових дій на території України.
Але наскільки ця тема взагалі реальна.
Де-факто говоримо про те, що той військовий потенціал, який розташований у Придністров'ї достатньо обмежений. Це безпосередньо російській контингент, який не перевищує півтори тисячі осіб з незначною кількістю військової техніки, і сили Придністров'я, які мають десь сім з половиною тисяч особового складу. Разом з тим, якщо це порахувати разом і подивитися на ту техніку, яку сьогодні опанували ці контингенти, то йдеться про дуже малу кількість такої техніки: лише 40 танків, близько 30 БМП, близько 100 БТР і декілька систем РСЗО "Град", тобто контингент незначний за своєю потужністю.
Але це не означає, що насправді Росія не використає інші моделі пов'язані з мілітаризацією цієї ситуації.
Сталося так, що підвищення рівня бойової готовності відбулося у Придністров'ї й паралельно рівень терористичної загрози піднявся в трьох областях Російської Федерації, де передбачається запровадження тимчасового або постійного воєнного стану. Власне такий воєнний стан дозволяє оголосити мобілізацію, це один зі шляхів, що може посилити кількість особового складу, якого в край на сьогодні не вистачає російській армії.
Ситуацію у Придністров'ї я детально обговорив з експертом Defense Express Антоном Міхненком.
За його словами, ситуацію у Молдові треба розглядати з кількох аспектів. В Молдові займають позицію, що Україна воює з Росією, це питання відносин України та Росії, а Молдова нейтральна країна і те, що відбувається у Придністров'ї, це питання внутрішніх проблем. Зі свого боку, Придністров'я хоче перекласти всю відповідальність на Україну, тому що як сателіт РФ грає в одну дудку з Росією.
Придністров'я нібито грає у гру Кремля, але саме не хоче втручатися у цей конфлікт. Питання в тому, що ті сили які є у Придністров'ї, вже звикли до життя за 30 років. Це можливість заробляти й робити бізнес, там є великий бізнес і ніхто не хоче його руйнувати. І тому придністровці проти втручання в це військове протистояння.
Зараз на умовному кордоні Придністров'я і Молдови придністровці виїжджають на територію Молдови тому, що розуміють, якщо буде оголошена мобілізація, то їх притягнуть воювати в Україну.
Демонстраційний жест знищення мосту через Дністровський лиман
Міст через лиман (26 квітня через ракетний обстріл пошкоджено міст із Білгород-Дністровського району, який веде до Одеси) єдине залізничне сполучення в цьому напрямку, яке іде на південь, але не єдине транспортне сполучення між південною частиною України, району Рені й Ізмаїлу. Є ще північніше транспортний коридор, на півночі лиману, автотранспортне сполучення між Україною і південною частиною країни. Росія намагалася продемонструвати, що може дістати цей регіон і знищити транспортне сполучення, обмежити доставлення вантажів з півдня до Одеси. Якщо російські війська і спробують сунутися, щоб з півдня зайти до Одеси, то українські війська зруйнували б цей міст. Тому це більш демонстраційний жест, щоб показати Кремлю, що російські війська щось роблять.
В цій ситуації реальної військової загрози з Придністров'я не існує, наш потенціал дозволяє з цим впоратися.
Ракетні удари за принципом боягузів
Разом з тим, демонстрація російської сили через використання ракетних озброєнь - це той компонент, з яким ми мусимо жити певний час.
Хотілось би оцінити ситуацію, яка сьогодні сталася з використанням російських крилатих ракет за підсумком вчорашнього та сьогоднішнього дня. Вчора був найбільш значний показник за кількістю використання нових крилатих ракет, які РФ використала проти наших залізничних станцій. Була відома кількість ударів, а сьогодні ми підрахували ракети й вийшло, що ми отримали удари 13 ракет класу Х-101. До речі, це найновіша ракета, яка сьогодні використовується у РФ з бомбардувальників ТУ-95, або ТУ-160. Це спосіб завдавати удар за принципом боягузів тому, що вони здійснюють удари, не заходячи на територію України. Фактично, така ракета летить на висоті близько 40-100 метрів і особливість її полягає в тому, що вона має дальність польоту до двох тисяч кілометрів. Це варіант, який дозволяє російським літакам бути в безпеці, хоча ми сподіваємось, що так буде недовго.
До речі, нещодавно Bellingcat розповів про те, що росіяни вичерпали близько 70% своїх високоточних озброєнь. Ми зробили власні підрахунки, якщо ми говоримо безпосередньо про ракети Х-101, то на сьогодні цей арсенал становить від 200 до 500 одиниць.
- Актуальне
- Важливе