Старі ракети запасів США та інших країн будуть передані Україні у форматі доповнення техніки, яку використовують ЗСУ. Колонка Сергія Згурця
Значна кількість старих західних ракет, які є в запасах американської армії та в інших країнах, будуть передані Україні у форматі доповнення існуючих зразків техніки, які вже використовує українська армія
Система FrankenSAM (Франкеншейн ППО)
Україні будуть передані версії платформ, які можуть використовувати ракети Sidewinder. Це ракета ближнього бою для винищувачів, яка використовується в повітряних боях, але може запускатися з наземної пускової установки. Також до комплексу "Бук" можна пристосувати ракету RIM-7 американського виготовлення.
Орієнтуємось на заяву Марка Міллі, що такі зразки будуть передані вже найближчим часом, а це якраз той напрямок, де ці комплекси можуть використовуватись для боротьби і з крилатими ракетами противника та безпілотними ударними дронами типу "Шахед".
"Це новий напрямок діяльності. Ми намагалися домовитися з союзниками до війни, але вони не йшли на зустріч по спільному виробництву, бо країна не є членом Альянсу. Тоді були відповідні обмеження, але зараз ситуація змінилася. Такі країни як Чехія і Польща використовували пускові установки зенітних ракетних комплексів Куб і Бук. В свій час, приблизно в 2018-2019рр. вони запропонували їх представити на виставках, але для нас тоді потреби в цьому не було. Зараз, безумовно, ми працюємо над цим і вже є практичні розробки відносно того, що використовують, пристосували, модернізували ці пускові установки всіх видів комплексів для ракет Sea Sparrow і Sidewinder. Це дуже добре, тому що такі комплекси як NASAMS, IRIS-T вони базуються саме на повітряних ракетах", - розповів засновник Благодійного фонду "Закриємо небо України", заступник начальника Генштабу ЗСУ (2006-2010 рр.) генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко в етері телеканалу "Еспресо".
ATACMS по силах Росії в Луганську та Бердянську
З'являються нові подробиці першого використання ракет ATACMS по скупченню ворожої авіації на аеродромах у Бердянську та Луганську. Це було повною несподіванкою для ворога і стало вже історичною подією. Де-факто, ЗСУ стали другим в історії оператором ATACMS, що використали ці ракети в реальних бойових діях, після армії США.
За словами Романенка, цю подію чекали майже рік. Очевидно, спрацювала секретна частина домовленості президентів, рішення було прийнято ще в серпні.
Романенко зазначив, що ракета ця була стара, касетна, але влучила по тих об'єктах які були вибрані. Це були удари по літальних апаратах і засобах ППО, складах зброї на аеродромах. Три ракети було по Бердянську і дві по Луганську.
Як відомо, США передали Україні першу версію балістичних оперативно-тактичних ракет ATACMS з касетно бойовою частиною. Це ракети М-39, що мають дальність 165 км. Завдяки публікації американського видання The New York Times, стала відома і кількість ракет, які ми отримали з першої партії. Посадовці повідомили, що США передали Україні близько 20 ракет ATACMS. Однією з умов використання ракет ATACMS є те, що цими ракетами не можна бити по теритрії РФ. Сподіваємось, що слідом за цими ракетами ми отримаємо й іншу версію ракет М-39А1, які мають дальність 300 км, також в касетному спорядженні.
20 ракет від США - це мало, нам потрібно сотні, не тільки ракети з касетними боєголовками, які знищують в першу чергу живу силу. Наприклад, на півдні нам потрібно пробивати оборону, другу "лінію Суровікіна", де є інженерні бетоновані споруди.
Романенко зауважив, що з воєнної точки зору США знають про необхідність в цьому. Питання в тому, наскільки наше військово-політичне керівництво буде переконувати в необхідності застосовувати їх хоча б по об'єктах на тимчасово окупованих територіях. Я думаю, вимогою було не застосовувати по військових об'єктах на території РФ. Але ми своїх обіцянок по озброєнню дотримуємось, тому питання в кількості і якості зброї.
Ситуація на фронті
Те, що відбулось 10 жовтня в Авдіївці, було звичайно масово, такої кількості техніки не було з початку року, але для ЗСУ це було очікувано. Про це розповів офіцер аеророзвідки 59-ї окремої мотопіхотної бригади імені Якова Гандзюка ЗСУ, Андрій Серган (позивний Хохол).
За його словами, цілий рік ЗСУ відбивають штурми, ми стоїмо в окопах і чекаємо доки до нас прийде ворог щоб його знищити. Окупанти понесли втрати і ЗСУ позиції не втратили. 59-та бригада стоїть на своїх місцях і ймовірно, в найближчому часі зможе рухатися вперед. Завдяки тому, що внашій бригаді є доволі потужний розвідувальний підрозділ, він виявляє цілі передчасно, коли окупанти тільки наближаються. Підрозділ визначає попередньо координати та по них знищує цілі. Тому артилерія себе добре показала.
Серган наголосив, що останніми днями окупанти почали працювати меншими групами. Немає вже таких колон, які були раніше.
- Актуальне
- Важливе