Суд скасував договір, завдяки якому шахраї безоплатно забрали у "Нафтогазу" 305 мільйонів куб метрів газу
Північний апеляційний господарський суд задовольнив апеляційну скаргу товариства ТДМК щодо визнання недійсним договору 2018 року з купівлі-продажу акцій компанії "Укренергозбут"
Суд ухвалив рішення витребувати акції з незаконного володіння інших осіб та зобов'язав відповідну депозитарну установу зарахувати акції "Укренергозбуту" на рахунок товариства ТДМК.
До березня 2018 року акціями “Укренергозбуту” володіло ТОВ ТДМК, аж поки його у злочинний спосіб не переоформили на інших осіб. Тодішній голова правління "Укренергозбуту" Сергій Михайлюк спонукав директора ТДМК Олега Ізотова переоформити90% акцій "Укренергозбуту" на Михайлюка.
"Внаслідок зловмисної домовленості між колишнім директором Ізотовим та паном Михайлюком був укладений договір, за яким контроль над активом вартістю більш ніж 2 млрд перейшов за.. навіть не символічні 21 тисячу 600 гривень. Які, до того ж, Михайлюк не заплатив", - розповідає адвокат Олександр Мартиновський, який представляє інтереси товариства ТДМК.
На момент рейдерського захоплення "Укренергозбут" володів правами на 305 мільйонів кубометрів газу. Зараз реальні власники цього газу довели в суді, що акції у них забрали у шахрайський спосіб.
Таким чином остаточно стала очевидною шахрайська сутність угоди про передачу "Нафтогазом" 305 мільйонів кубометрів газу на 1,89 мільярдів гривень сумнівній приватній фірмі.
Нагадаємо, що 13 листопада 2020 року Господарський суд міста Києва затвердив "мирову угоду" між дочірньою компанією НАК "Нафтогаз України" ПАТ “Укртрансгаз” та приватними фірмами: ЗАТ "Укренергозбут", ТОВ "Фінансова компанія Фін-Інвест" і ТОВ "Профі Газ". За цією угодою "Укртрансгаз" передав підставній фірмі "Профі Газ" 305 мільйонів кубометрів газу. Далі газ був розпроданий протягом кількох тижнів.
Дещо раніше голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв особисто підписав рішення, згідно з яким 305 кубометрів газу передали від Нафтогазу до Укртрансгазу як позику, з метою виведення його у власність "Профі Газу".
І сам Коболєв, і Укртрансгаз всього лише за кілька місяців до цього називали шахраями приватні фірмі, що взяли участь в цій угоді. І раптом позиція керівників Нафтогазу змінилася на протилежну.
Кілька місяців журналісти “ШУСТРОВА LIVE” розслідували цю оборудку, адже її масштаби - це велика корупція. Журналістам вдалося через суд зобов'язати НАБУ внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення внаслідок укладання цієї мирової угоди.
Підставу щоб взяти у держави газ безкоштовно віднайшли в історії, що тягнеться з кінця 1999 року. Тоді приватна компанія "Укренергозбут" передала державному оператору газопроводів Укртрансгазу 418 мільйонів кубометрів газу для транспортування до своїх споживачів. Укртрансгаз зобов'язань не виконав: 305 мільйонів кубометрів газу зникли в транспортній системі.
Компанія "Укренергозбут" протягом 13 років безуспішно намагалася стягнути газ у примусовому порядку, в той час як держкомпанія відмовлялася визнавати існування боргу. У 2007 році Вищий господарський суд ухвалив остаточне рішення, що зобов'язувало держкомпанію повернути газ "Укренергозбуту".
Діючий на момент укладання мирової угоди в 2020 р. керівник Укртрансгазу Сергій Перелома однозначно підтвердив, що борг перед "Укренергозбутом" існував. Також Перелома повідомив, що "Нафтогаз" ще в 1999 році використав ці 305 млн кубів газу на власний розсуд без згоди його реального власника.
"Укренергозбут” підтвердив, що газ у нього забрали. На моє особисте переконання: це підтвердження справжнє і воно зафіксовано судовим рішенням. По великому рахунку, це рішення треба було виконати в 2007 році. Добровільно це не було зроблено", - визнав Сергій Перелома в інтерв'ю "Бізнес Цензору".
Але коли керівник Укртрансгазу все ж таки вирішив віддати борг, то чомусь передав газ не реальному власнику "Укенергозбуту", а сторонній фірмі "Профі Газ", яка ніколи раніше не з'являлася у справі. І сталося це після того, як контроль над "Укренергозбутом" захопили рейдери в 2018 році.
Щоб вивести спірний газ на сторонніх осіб15 квітня 2019 нові власники "Укренергозбуту" передали право вимоги боргу ТОВ "Фінансова компанія "Фін-Інвест".Усічні 2020 року "Фін-Інвест" отримав рішення суду, яким змінюється спосіб і порядок стягнення боргу.Замість здійснення поставки природного газу – стягнення з Укртрансгазу грошей в розмірі 2,3 млрд грн на користь "Фін-Інвесту". Цій фірмі вдається арештувати майно та рахунки Укртрансгазу і навіть списати з них 226 млн грн на свою користь.
Спершу Укртрансгаз віддавати борг невідомій компанії відмовлявся. І навіть звертався з заявою до ДБР та НАБУ. А дії "Фін-Інвесту" в Нафтогазі назвали "такими, що можуть мати ознаки шахрайства".
Протидія "шахраям" була досить успішною - Укртрансгаз 12 березня через суд розблоковав рахунки і запевнив, що "докладе максимум зусиль для повернення незаконно списаних коштів".
До того ж суд заборонив віддавати гроші замість газу, а газ "Фін-Інвеста" отримати не міг, бо не мав ліцензії на здійснення діяльності із постачання природного газу.Угода про переуступку боргу від "Укренергозбуту" до "Фін-Інвесту" була скасована в судів травні 2020 року. Також ТДМК оспорювало в судах рейдерське захоплення акцій "Укренергозбуту".
За таких умов пряма передача грошей чи газу "Фін-Інвесту" неминуче привела б керівників Укртрансгазу на лаву підсудних.
Тому в справу оперативно залучають іншу підставну фірму - "Профі Газ". 22 квітня 2020 року на "Профі Газ" була отримана ліцензія НКРЕКП з постачання природного газу. 25 червня захоплений рейдерами “Укренергозбут” без жодної мотивації відступив всі права вимоги боргу на користь ТОВ "Профі Газ". 13 листопада суд затвердив мирову угоду з передачі газу від Укртрансгазу до "Профі Газ" і протягом місяця газ передали від держави та продали.
"Дивна поведінка державних органів. За таких сумнівних обставин затверджується мирова угода, яка прямо завдає майнової шкоди одній стороні - "Укренергозбуту". На мій погляд, суди мають звертати увагу на такі обставини, а не затверджувати очевидно невигідні угоди", - каже адвокат товариства ТДМК Олександр Мартиновський. На його думку, тепер "Укренергозбуту" повинні повернути або отримані від продажу газу кошти, або 305 мільйонів кубометрів газу.
- Актуальне
- Важливе