8 Березня: спадок Радянського Союзу чи міжнародне свято

Крістіна Слончак
8 березня, 2024 п'ятниця
11:00

Що означає свято 8 Березня для українців, чи варто його відзначати й чи маємо ми сьогодні більш доречні альтернативи цього весняного свята

Зміст

В Україні 8 Березня – це Міжнародний жіночий день, що донедавна асоціювався з тюльпанами та весняним настроєм. Однак сучасна реальність вносить нові акценти в сприйняття цієї дати. З плином часу все більше українських жінок розглядають цю дату як час боротьби за права жінок, як можливість висловити принципи рівності та солідарності.

Поза тим, навколо цієї дати не вщухають суперечки. Виникнення свята пов’язано з історією комуністичного руху, а значний вплив на його формування та розвиток СРСР зробив цю дату об’єктом сумнівів та дебатів. У зв’язку з цим у сучасній Україні з’являються пропозиції щодо перенесення чи навіть скасування "Міжнародного жіночого дня".

Еспресо розібралося, чи дійсно 8 березня радянське свято, нав'язане Україні, а також які є альтернативи та приклади святкування у світі.

8 Березня: як зародилось свято

8 Березня визнаний як Міжнародний жіночий день, символ боротьби за права жінок та досягнень у гендерній рівності. Історія цього свята має корені в руху за соціальні та політичні права жінок наприкінці ХІХ та початку ХХ століть.

Перші зафіксовані акції на підтримку прав жінок відбулися в США, а згодом в Європі у формі масових мітингів та демонстрацій. У 1857 році у Нью-Йорку пройшов масовий протест трудящих жінок з вимогою скорочення робочого дня та поліпшення умов праці.  У 1908 році відбулася демонстрація "соціалістичних жінок", а роком пізніше Соціалістична партія Америки оголосила про проведення національного Дня жінок.

Фото: GenderMuseum

Вперше Міжнародний жіночий день був відзначений у Копенгагені 1910 року під час Міжнародної конференції жінок соціалістичних країн, на якій з'явилася ідея запровадити щорічне святкування для вшанування жіночих прав. Тоді на конференції активістка Клара Цеткін зазначила у резолюції: "У цілковитій згоді з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який у першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунута як частина всього жіночого питання в цілому і повністю відповідати соціалістичним поглядам. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародного характеру, і він всюди має бути старанно підготовлений".

Згодом, у 1911 році, Жіночий день був відзначений мітингами та демонстраціями у кількох країнах Європи. Жінки вимагали рівності прав та виступали проти дискримінації в освіті, здобутті фаху та виборчого права. На жаль, у той час все одно не було цілісної картини та єдиної ідеї, тому ще протягом років святкування відбувалося в різні дати лютого та березня. У 1914 році Міжнародний жіночий день був остаточно відзначений на Європейському континенті 8 березня (23 лютого згідно з юліанським стилем).

У багатьох країнах святкування цього дня стало традиційним, а у 1977 році Організація Об'єднаних Націй офіційно оголосила про визнання 8 березня Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Радянський контекст свята

Відповідно до даних Gendermuseum, у 1914 році на теренах України вперше заговорили про відзначення Міжнародного жіночого дня. Вулицями Києва поширювалися прокламації з печаткою Київського комітету РСДРП, які закликали робітниць страйкувати на знак прояву протесту щодо утисків жіноцтва. З цієї нагоди було засновано журнал "Робітниця" за наказом В. І. Леніна.

Жінки під гаслом "Хліба і миру!" вийшли на демонстрації проти війни, голоду та жахливих умов існування. Фактично ця подія стала початком Лютневої революції, що призвела до повалення царату. Микола II був змушений зректися своєї влади, а жінки отримали виборче право від тодішнього уряду та постановами було закріплено рівність чоловіків та жінок.

Фото: cnn.com

Однак, не все було так однозначно, адже Радянський Союз під "феміністичними ідеями" збирався використати свято 8 Березня для пропаганди своїх ідеологічних поглядів та підтримки влади.

Спочатку відбувалась ідеалізація ролі жінки-працівниці. У радянській пропаганді жінки виглядали як непереможні герої, які мали активно робити свій внесок у будівництво соціалістичного суспільства. Свято було використано для підкреслення ролі жінки в економіці, промисловості та інших сферах громадського життя. У 1920 році в УРСР навіть зробили 8 березня святковим та вихідним днем для жінок.

Міжнародний жіночий день використовувався для підтримки ідеології комунізму та просування більшовицького руху. Згодом жінок активно залучали до участі у виробничих процесах, але не звільняли від домашньої праці. Таким чином, гасло про звільнення жінок від домашнього рабства перетворилося на подвійне навантаження: жінки одночасно виконували роботу на заводі або в колгоспі та виконували обов'язки господині або матері вдома.

Коли цілі та завдання партії протягом років змінювались, відбувалось переосмислення подання ідеї свята. У радянській пропаганді було створено власну історію щодо Міжнародного жіночого дня, де символіка оригінального свята була змінена. Воно стало святом "весни, краси та жіночності", згодом вже ніхто і згадати не міг, що початково йшлося про дискримінацію жінок.

Отже, Міжнародний жіночий день у Радянському Союзі був використаний як інструмент політичної пропаганди та ідеологічної агітації, що призвело до спотворення його справжнього значення.

Які альтернативи святу в Україні

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну дискусії щодо скасування або перенесення дати свята не вщухають.

У лютому 2023 року до Верховної Ради внесли на розгляд законопроєкт №9009, яким пропонують переглянути традиції святкування Міжнародного жіночого дня. Згідно з документом пропонують встановити 25 лютого як День української жінки, у день народження видатної поетеси Лесі Українки. Також у цьому законопроєкті обговорюється встановлення державного свята, яке припадає на 9 березня, — Шевченків день. Однак документ зазнав багато критики як від урядовців, так і від громадян.

Тому, в парламенті було зареєстровано ще декілька ініціатив. В одній із них обговорюється ідея скасування святкування 8 Березня. Щодо введення Дня української жінки, ініціатори вважають, що 25 лютого не є доцільною датою, оскільки буде асоціюватися з агресією Росії, яка почалася 24 лютого.

Верховна Рада також розглядає варіант перейменування свята як Міжнародний день захисту прав жінок і проведення його в європейському стилі, уникнувши застарілих радянських штампів. 

Фото: Happy Bunch

Останнім часом низка організації та структур запропонували свої версії святкування. Наприклад, декілька років тому Міністерство культури та інформаційної політики України висловило ідею перейменувати свято на День матері та жінки.

Крім того, у 2023 році ініціатива "Марш Жінок" запустила медіакампанію "Незламні жінки України", щоб привернути увагу до їхнього внеску на фронті та розвіяти пострадянські стереотипи.

Міжнародний жіночий день - 2024

У 2024 році ООН-Жінки обрала таку тему Міжнародного жіночого дня: "Розраховуйте на неї: інвестуйте в жінок. Прискорюйте прогрес" (Count Her In: Invest in Women. Accelerate Progress). Ця тема відзначає важливість забезпечення гендерної рівності та розширення прав і можливостей для жінок і дівчат, а ініціатива є потужним інструментом для забезпечення розвитку.

Крім того, цікавим є те, що існують кольори, які у всьому світі символізують Міжнародний жіночий день - фіолетовий, зелений та білий. Вперше вони були запропоновані як символ боротьби за рівноправ'я британським Жіночим соціально-політичним союзом ще у далекому 1908 році. Фіолетовий відображає справедливість і гідність, зелений - надію, а білий - чистоту.

Фото: iwda.org.au

Святкування 8 Березня в країнах відбуваються по-різному. Так, в Італії традиційно жінкам цього дня дарують мімозу. Ця ідея зародилась у Римі після Другої світової війни та стала символом вшанування жіночості та солідарності.

У Китаї в цей день жінки працюють лише чотири години замість звичайних восьми. Однак ця рекомендація Держради Китайської Народної Республіки не є обов'язковою, тому деякі роботодавці можуть її ігнорувати.

У США березень вважається місяцем історії жінок. Щороку голова країни записує промову, в якій вшановує досягнення американок, звертає увагу на їхні проблеми та виклики.

У Франції 8 Березня є робочим для жінок та чоловіків. Проте деякі активісти використовують цей день для проведення акцій проти насильства, гендерних стереотипів та статевої дискримінації. Їхня мета полягає в привертанні уваги до проблем нерівності.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.14
    Купівля 41.14
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.08
    Продаж 43.84
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
24 листопада
12:29
Цай Інвень
Американська зброя Україні потрібніша: експрезидентка Тайваню закликала США зосередитись на допомозі Києву, а не Тайбею
12:07
Ексклюзив
Дональд Трамп
"Про 24 години для завершення війни вже не говорять": політик Джердж назвав причину зміни риторики команди Трампа
12:05
OPINION
Не в дипломатах справа...
11:44
обстріл, вибух, війна
Росіяни вдарили артилерією по Херсону: важко поранено двох літніх жінок
11:29
Оновлено
Рабин Цві Коган
Спецслужби ОАЕ знайшли тіло зниклого безвісти ізраїльського рабина Цві Когана
11:27
Балістика, ракета, шахед, дрон, атака
"Тривога лунала майже щодня": за тиждень росіяни випустили по Україні майже 1300 повітряних цілей
11:05
ЗРК С-400 РФ
Сили оборони уразили ЗРК "С-400" окупантів на Курщині
11:01
FT: РФ завербувала в армію сотні єменських хуситів через операцію з торгівлі людьми й відправила їх на війну в Україну
10:49
Фінляндія
У Фінляндії скасовують 300 рейсів у грудні через страйк пілотів
10:24
Ексклюзив
Утримувати території на Курщині стратегічно недоцільно, - генерал армії Маломуж
10:03
швидка
На окупованій Луганщині з 2022 року кількість бригад швидкої зменшилася на третину, - ОВА
10:00
церква
День великомучениці Катерини: історія, прикмети, традиції та заборони
10:00
OPINION
Чому Єрмак прибрав людей Федорова з Міноборони
09:47
Макс Ферстаппен
Нідерландець Макс Ферстаппен четвертий раз поспіль став чемпіоном Формули-1
09:30
безпілотник, дрон
Росіяни заявили про збиття двох ракет і 36 безпілотників над 5 областями
09:29
Уламки північнокорейських ракет
У ракетах, які КНДР надає РФ для ударів по Україні, виявили компоненти, вироблені у США та Європі, - CNN
09:23
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
Сили ППО збили 50 з 73 дронів, якими росіяни атакували Україну
09:04
Румунія, прапор Румунії
У Румунії стартував перший тур президентських виборів
09:00
стрілянина
В Йорданії біля посольства Ізраїлю сталася стрілянина: троє постраждалих
08:40
COP29
На Кліматичному саміті ООН країни погодили щорічну фінансову допомогу у $300 млрд країнам, що розвиваються
08:39
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус
Росія за три місяці виробляє стільки ж зброї та боєприпасів, скільки ЄС за рік, - Пісторіус
08:16
ЗСУ, зброя, Міноборони
На фронті за добу сталося 227 боєзіткнень: Генштаб звітує про складну ситуацію
08:00
OPINION
Блокада на кордоні з Польщею: кому на руку?
07:43
Інфографіка
втрати окупантів
Понад 1000 окупантів, 4 танки і 5 артсистем: втрати РФ за добу війни в Україні
07:37
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
Росія вночі атакувала Київ безпілотниками: тривога тривала понад 3 години
07:20
Країни-учасниці саміту з продбезпеки заявили про виділення $44 млн на програму "Зерно з України"
06:00
OPINION
Не тільки питання перемовин: Рютте переконує Трампа
2024, субота
23 листопада
23:56
вогонь, полум'я, пожежа
У росіян є просування на Курщині, Донеччині та Харківщині, - DeepState
23:13
Олександр Усик і Тайсон Фʼюрі
"Пояси знову будуть моїми": Фʼюрі зробив амбітну заяву перед боєм з Усиком
22:38
Роман Кабачій
До комуністичних Голодоморів українці від нестачі їжі масово не вмирали, лише від епідемій, - історик Кабачій
22:38
Віктор Циганков, Ла Ліга, Жирона
Циганков вперше з вересня зіграв у Ла Лізі та допоміг "Жироні" розгромити "Еспаньйол"
22:37
Ексклюзив
Віталій Портников
Портников назвав умови, за яких війна може закінчитися у 2025 році
22:16
Генеральний секретар ЦК КПРС у 1982-1984 рр. Юрій Андропов
За Андропова агентура КДБ вишукувала, хто з України передає на Захід списки жертв та спогади про Голодомор: Служба зовнішньої розвідки оприлюднила документи
22:02
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
Є нюанс, через який республіканці жодним чином не припинять підтримку України, - російський опозиційний експерт Морозов
21:59
Ерлінг Холанд і Філ Фоден, АПЛ, Манчестер Сіті
"Ман Сіті" програв свій 5-й матч поспіль, цього разу "Тоттенгему". Це найгірший відрізок у карʼєрі Гвардіоли
21:56
фейк, розсилка
У мережі шириться фейк про нібито виїзд співробітників низки посольств за межі України: в ЦПД спростували
21:35
Ексклюзив
Віталій Портников
Путін може вважати, що ескалація ситуації дасть йому кращі позиції в розмові з Трампом, - Портников про ядерну загрозу
21:29
Буджак на мапі України
Під час влаштованого Сталіним голодомору вимерло 50% гагаузів, а сьогодні вони вірять російській пропаганді й Україна занехаяла цей регіон, - історик Кабачій
21:26
Віктор Бондарєв
Російський сенатор анонсував повторний удар "Орешником"
21:24
Операції з золотом
Вірменські компанії допомагають РФ обходити західне ембарго на торгівлю золотом, – ЗМІ
Більше новин