8 Березня: спадок Радянського Союзу чи міжнародне свято

7 березня, 2025 п'ятниця
11:20

Що означає свято 8 Березня для українців, чи варто його відзначати й чи маємо ми сьогодні більш доречні альтернативи цього весняного свята

Зміст

В Україні 8 Березня – це Міжнародний жіночий день, що донедавна асоціювався з тюльпанами та весняним настроєм. Однак сучасна реальність вносить нові акценти в сприйняття цієї дати. З плином часу все більше українських жінок розглядають цю дату як час боротьби за права жінок, як можливість висловити принципи рівності та солідарності.

Поза тим, навколо цієї дати не вщухають суперечки. Виникнення свята пов’язано з історією комуністичного руху, а значний вплив на його формування та розвиток СРСР зробив цю дату об’єктом сумнівів та дебатів. У зв’язку з цим у сучасній Україні з’являються пропозиції щодо перенесення чи навіть скасування "Міжнародного жіночого дня".

Еспресо розібралося, чи дійсно 8 березня радянське свято, нав'язане Україні, а також які є альтернативи та приклади святкування у світі.

8 Березня: як зародилось свято

8 Березня визнаний як Міжнародний жіночий день, символ боротьби за права жінок та досягнень у гендерній рівності. Історія цього свята має корені в руху за соціальні та політичні права жінок наприкінці ХІХ та початку ХХ століть.

Перші зафіксовані акції на підтримку прав жінок відбулися в США, а згодом в Європі у формі масових мітингів та демонстрацій. У 1857 році у Нью-Йорку пройшов масовий протест трудящих жінок з вимогою скорочення робочого дня та поліпшення умов праці.  У 1908 році відбулася демонстрація "соціалістичних жінок", а роком пізніше Соціалістична партія Америки оголосила про проведення національного Дня жінок.

Фото: GenderMuseum

Вперше Міжнародний жіночий день був відзначений у Копенгагені 1910 року під час Міжнародної конференції жінок соціалістичних країн, на якій з'явилася ідея запровадити щорічне святкування для вшанування жіночих прав. Тоді на конференції активістка Клара Цеткін зазначила у резолюції: "У цілковитій згоді з класово-свідомими політичними профспілковими організаціями пролетаріату в кожній країні соціалістки всіх країн щорічно проводять Жіночий день, який у першу чергу слугує агітації за надання жінкам виборчого права. Ця вимога має бути висунута як частина всього жіночого питання в цілому і повністю відповідати соціалістичним поглядам. Жіночому дню слід повсюдно надавати міжнародного характеру, і він всюди має бути старанно підготовлений".

Згодом, у 1911 році, Жіночий день був відзначений мітингами та демонстраціями у кількох країнах Європи. Жінки вимагали рівності прав та виступали проти дискримінації в освіті, здобутті фаху та виборчого права. На жаль, у той час все одно не було цілісної картини та єдиної ідеї, тому ще протягом років святкування відбувалося в різні дати лютого та березня. У 1914 році Міжнародний жіночий день був остаточно відзначений на Європейському континенті 8 березня (23 лютого згідно з юліанським стилем).

У багатьох країнах святкування цього дня стало традиційним, а у 1977 році Організація Об'єднаних Націй офіційно оголосила про визнання 8 березня Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Радянський контекст свята

Відповідно до даних Gendermuseum, у 1914 році на теренах України вперше заговорили про відзначення Міжнародного жіночого дня. Вулицями Києва поширювалися прокламації з печаткою Київського комітету РСДРП, які закликали робітниць страйкувати на знак прояву протесту щодо утисків жіноцтва. З цієї нагоди було засновано журнал "Робітниця" за наказом В. І. Леніна.

Жінки під гаслом "Хліба і миру!" вийшли на демонстрації проти війни, голоду та жахливих умов існування. Фактично ця подія стала початком Лютневої революції, що призвела до повалення царату. Микола II був змушений зректися своєї влади, а жінки отримали виборче право від тодішнього уряду та постановами було закріплено рівність чоловіків та жінок.

Фото: cnn.com

Однак, не все було так однозначно, адже Радянський Союз під "феміністичними ідеями" збирався використати свято 8 Березня для пропаганди своїх ідеологічних поглядів та підтримки влади.

Спочатку відбувалась ідеалізація ролі жінки-працівниці. У радянській пропаганді жінки виглядали як непереможні герої, які мали активно робити свій внесок у будівництво соціалістичного суспільства. Свято було використано для підкреслення ролі жінки в економіці, промисловості та інших сферах громадського життя. У 1920 році в УРСР навіть зробили 8 березня святковим та вихідним днем для жінок.

Міжнародний жіночий день використовувався для підтримки ідеології комунізму та просування більшовицького руху. Згодом жінок активно залучали до участі у виробничих процесах, але не звільняли від домашньої праці. Таким чином, гасло про звільнення жінок від домашнього рабства перетворилося на подвійне навантаження: жінки одночасно виконували роботу на заводі або в колгоспі та виконували обов'язки господині або матері вдома.

Коли цілі та завдання партії протягом років змінювались, відбувалось переосмислення подання ідеї свята. У радянській пропаганді було створено власну історію щодо Міжнародного жіночого дня, де символіка оригінального свята була змінена. Воно стало святом "весни, краси та жіночності", згодом вже ніхто і згадати не міг, що початково йшлося про дискримінацію жінок.

Отже, Міжнародний жіночий день у Радянському Союзі був використаний як інструмент політичної пропаганди та ідеологічної агітації, що призвело до спотворення його справжнього значення.

Які альтернативи святу в Україні?

З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну дискусії щодо скасування або перенесення дати свята не вщухають.

Ще у лютому 2023 року до Верховної Ради внесли на розгляд законопроєкт №9009, яким пропонують переглянути традиції святкування Міжнародного жіночого дня. Згідно з документом пропонують встановити 25 лютого як День української жінки, у день народження видатної поетеси Лесі Українки. Також у цьому законопроєкті обговорюється встановлення державного свята, яке припадає на 9 березня, — Шевченків день. Однак документ зазнав багато критики як від урядовців, так і від громадян, нині він на стадії опрацювання в комітеті. 

Тому, в парламенті було зареєстровано ще декілька ініціатив. В одній із них обговорюється ідея скасування святкування 8 Березня. Щодо введення Дня української жінки, ініціатори вважають, що 25 лютого не є доцільною датою, оскільки буде асоціюватися з агресією Росії, яка почалася 24 лютого.

Верховна Рада також розглядає варіант перейменування свята як Міжнародний день захисту прав жінок і проведення його в європейському стилі, уникнувши застарілих радянських штампів. 

Фото: Happy Bunch

Останнім часом низка організації та структур запропонували свої версії святкування. Наприклад, декілька років тому Міністерство культури та інформаційної політики України висловило ідею перейменувати свято на День матері та жінки.

Із 2018 року благодійна організація "Марш Жінок" активно долучається до ініціатив, зокрема маршів на 8 березня. Крім консолідації, організатори сприяють приверненню уваги до прав жінок та їх рівності в усіх сферах життя, як на рівні суспільства, так і країни. Нині через повномасштабне вторгнення не відбуваються марші, але організація активно займається волонтерською діяльністю, створюють простори для жінок, допомагають із юридичними питаннями та багато іншого. 

Міжнародний жіночий день - 2025

У 2025 році ООН-Жінки обрали таку тему Міжнародного жіночого дня: "Для ВСІХ жінок та дівчат: Права. Рівність. Розширення прав і можливостей". Тема цього року акцентує увагу на важливості дій, які забезпечать рівні права, можливості та повноваження для всіх, де кожен голос буде почутий. Ключовим елементом виступає саме підтримка та розширення перспектив для молодого покоління.

Особливим 2025 рік став ще через те, що цьогоріч відзначатиметься 30-річчя Пекінської декларації та Платформи дій. Прийняті у 1995 році на Четвертій Всесвітній конференції зі становища жінок, яка відбувалась в Пекіні, ці документи були підписані 189 урядами і досі залишаються основою для захисту прав жінок і дівчат у кожному куточку світу. Платформа дій окреслює основні напрямки політики, програми та фінансування, які впливають на різні сфери життя, зокрема освіту, медіа та боротьбу з насильством щодо жінок. 

Крім того, цікавим є те, що існують кольори, які у всьому світі символізують Міжнародний жіночий день - фіолетовий, зелений та білий. Вперше вони були запропоновані як символ боротьби за рівноправ'я британським Жіночим соціально-політичним союзом ще у далекому 1908 році. Фіолетовий відображає справедливість і гідність, зелений - надію, а білий - чистоту.

Міжнародний жіночий день 2025, Фото: iwda.org.au

Святкування 8 Березня в країнах відбуваються по-різному. Так, в Італії традиційно жінкам цього дня дарують мімозу. Ця ідея зародилась у Римі після Другої світової війни та стала символом вшанування жіночості та солідарності.

У Китаї в цей день жінки працюють лише чотири години замість звичайних восьми. Однак ця рекомендація Держради Китайської Народної Республіки не є обов'язковою, тому деякі роботодавці можуть її ігнорувати.

У США березень вважається місяцем історії жінок. Щороку голова країни записує промову, в якій вшановує досягнення американок, звертає увагу на їхні проблеми та виклики.

У Франції 8 Березня є робочим для жінок та чоловіків. Проте деякі активісти використовують цей день для проведення акцій проти насильства, гендерних стереотипів та статевої дискримінації. Їхня мета полягає в привертанні уваги до проблем нерівності.

Теги:
Читайте також:
Київ
-4.7°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.73
  • EUR
    Купівля 44.78
    Продаж 45.48
  • Актуальне
  • Важливе
2025, вiвторок
18 березня
06:47
Дональд Трамп
Багато елементів мирної угоди щодо України вже узгодженні, - Трамп
06:33
У Харкові автівка працівників ТЦК наїхала на велосипедиста: військовослужбовці прокоментували
06:18
Оновлено
чорне море, ракетоносій рф
У Чорному морі відсутні військові кораблі РФ
06:15
Володимир Зеленський, Дональд Трамп
Трамп заявив, що суперечка із Зеленським в Овальному кабінеті була елементом тиску на Україну
05:27
США Ізраїль
Ізраїль консультувався зі США щодо атаки на Газу, - Білий дім
04:49
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну "шахедами": на Дніпропетровщині й Запоріжжі пошкоджено інфраструктурні об'єкти
03:39
Ізраїль, ЦАХАЛ
Армія оборони Ізраїлю завдала ударів по об'єктах ХАМАС у Газі
02:44
Статуя Свободи у США
У Білому домі відреагували на вимогу французького євродепутата повернути Статую Свободи
02:22
Усі редакції української служби "Радіо Свобода" планують продовжувати роботу, - Детектор медіа
01:41
студенти
Гарвард планує запровадити безкоштовне навчання для студентів, дохід сімей яких не перевищує $200 тис.
00:57
Українські полярники на станції "Академік Вернадський"
Українські полярники вперше оприлюднили запис зі спілкуванням косаток
2025, понедiлок
17 березня
23:47
Трамп заявив, що оприлюднить секретні документи про вбивство Кеннеді
23:24
литва кордон
У Литві запропонували анулювати посвідку на проживання для росіян та білорусів
22:54
Оновлено
ЗСУ, Донецька область, 22 лютого 2025 р.
На фронті з початку доби сталося 143 боєзіткнення: найгарячіша ситуація на Покровському напрямку
22:44
Оновлено
У РФ скаржаться на атаку БПЛА по Білгороду: біля ТЦ зайнялась пожежа, нібито є постраждалі
22:43
катастрофа літака МАУ в Ірані
Ірану завадили уникнути відповідальності за збиття українського літака МАУ у 2020 році, - Сибіга
22:39
Оновлено
Речниця Білого дому Керолайн Левітт
"Ми знаходимося за 10 ярдів від миру": у Білому домі прокоментували заплановану розмову Трампа з Путіним
22:37
Ексклюзив
Володимир Зеленський і Дональд Трамп
США діятимуть рішуче, відступати — не в правилах Трампа: нардеп Чернєв про затягування Росією мирного процесу
22:28
на фото Зеленський і Макрон
"Конструктивна розмова": Зеленський обговорив з Макроном припинення вогню з РФ і гарантії безпеки для України
22:16
Ексклюзив
ЗСУ
"Є висоти, з яких можна добре давати прочуханку ворогу": речник InformNapalm про ситуацію на Курщині
21:55
міністр закордонних справ Великобританії Девід Леммі
МЗС Британії вважає, що пауза в постачанні військової допомоги Україні від США не мала суттєвого впливу
21:52
Чехія запропонувала ЄС розглянути купівлю "Радіо Свобода"
21:37
Україна ЄС
Іспанія та Італія не готові підтримати пропозицію ЄС щодо збільшення військової допомоги Україні до €40 млрд
21:29
Девід Леммі
Країни G7 продовжать тиск на Росію, щоб Кремль погодився на перемир'я, - глава МЗС Британії Леммі
21:24
Володимир Зеленський
Путін уже тиждень не здатний вичавити із себе "так", - Зеленський про пропозицію перемир'я
21:16
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Курська операція набуває нових форм, а також як модернізували ракету "Нептун" для сучасних бойових умов. Колонка Сергія Згурця
21:11
Володимир Зеленський
Випробування на 3 тис. км: Зеленський анонсував розширення виробництва дронів
21:09
Ексклюзив
Андреас Умланд
Скандали, які відбуваються у Вашингтоні, ідуть на користь Україні, – аналітик Умланд
20:35
Ексклюзив
російські окупанти, армія РФ, окупант, агресор
На Сумщині окупанти намагаються проводити наступальні дії та сформувати буферну зону, - генерал Романенко
20:31
"Україна - це мистецтво": акторка Шерон Стоун показала вдома картину українського художника Артура Солецького
20:22
Ексклюзив
Україна-Угорщина
Сибіга звернувся до ЄС із проханням натиснути на Угорщину щодо початку перемовин з Україною про вступ, - журналістка Висоцька
20:07
Ексклюзив
ЗСУ прапор
Дискусія переходить на вищий рівень, - журналістка Висоцька припустила, коли в ЄС фіналізують рішення про надання Україні допомоги на €40 млрд
20:03
OPINION
Про патологічну віру диктаторів у вічність режимів
19:55
Зеленський
"Росія висуває абсолютно непотрібні умови": Зеленський закликав президента Аргентини Мілея допомогти в наближенні миру
19:53
Роман Костенко
РФ змінила пріоритети й наступає на Курщині, аби мати сильнішу позицію перед перемовинами, – нардеп Костенко
19:52
Ексклюзив
"Звертаємось до європейських колег з пропозицією, щоб вони перебрали на себе фінансування принаймні "Радіо Свобода": нардеп Юрчишин
19:39
У КМДА пояснили, чому звинувачений у домаганнях Білоус повернувся на посаду директора Молодого театру
19:35
Австрія
Найважливішою гарантією безпеки є те, щоб українська армія була добре оснащена, – очільниця МЗС Австрії
19:31
Фонд держмайна
Фонд держмайна скерував 1,2 млрд грн від оренди ТРЦ Ocean Plaza на ліквідацію наслідків збройної агресії РФ
19:18
У ДТП під Кривим Рогом загинули двоє членів збірної України з ММА, ще троє юних спортсменів - у лікарні
Більше новин