Генсек НАТО прибув у Київ і зустрівся з Зеленським: подробиці перемовин
Сьогодні, 29 квітня, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг прибув до Києва з неанонсованим візитом та зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським. Він уже втретє приїхав в Україну від початку повномасштабного вторгнення Росії
Зеленський на спільній пресконференції з Столтенбергом розповів, що Україна та Північноатлантичний альянс досягли "найбільшого рівня відносин за увесь час незалежності".
Про що йшлося під час перемовин
Він розповів, що сторони обговорили ініціативу генсека НАТО щодо створення спеціального фонду фінансової підтримки української оборони обсягом 100 млрд євро терміном на 5 років.
Також було обговорено ситуацію на полі бою, можливості українських захисників та партнерів у підтримці ЗСУ.
"РФ намагається використати на свою користь ситуацію, коли ми очікуємо постачання від партнерів, передусім від США. Тому оперативність у постачанні буквально означає стабілізацію фронту. Артилерія, 155-міліметрові снаряди, далекобійна зброя та ППО, передусім системи Patriot, - те, що є у партнерів і має зараз працювати тут, в Україні, для знищення російських терористичних амбіцій. Російська армія готується до подальших наступальних дій, і ми разом маємо зірвати цей наступ", - наголосив Зеленський.
Фото: Reuters
"Очевидно, що Україна буде в НАТО, бо неможливо уявити безпеку Європи та Євроатлантичної спільноти без дієвої участі України і гарантування такої безпеки. Саме нашу державу, наших людей, наш потенціал Росія прагне зробити своїм плацдармом для подальшої дестабілізації всього європейського та євроатлантичного простору. Тому саме тут, у захисті нашої держави - відповідь на запитання про надійну й довготривалу спільну безпеку", - заявив президент.
Український лідер також зазначив, що держава вже працює з країнами Альянсу в багатосторонніх форматах. За словами Зеленського, засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі "Рамштайн", у якому взаємодіють понад 50 країн, довели свою ефективність.
"Працює також наша Рада Україна - НАТО, відбуваються засідання, дієві дискусії, і я хочу подякувати Єнсу Столтенбергу за це, адже ця платформа дійсно дієва", - сказав Зеленський.
Президент України також розповів про старт обговорень щодо підготовки до цьогорічного саміту НАТО у Вашингтоні.
"Можна сказати впевнено, що цей саміт може стати моментом сили для Альянсу або ні. Саме там вирішиться, чи буде у ворога Альянсу можливість накладати вето на посилення Альянсу. І це вирішується саме у питанні щодо України. Україна заслуговує на запрошення в НАТО - і нашою силою, і нашим захистом спільних цінностей, і нашим значенням для майбутнього всієї Євроатлантики", - заявив він.
Зеленський наголосив, що Альянс не повинен боятися власної сили й відступити від своїх правил через бажання РФ. Він заявив, що співпраця з союзниками в оборонній галузі досягла системного рівня. За його словами, Україна діє за стандартами НАТО, зокрема використовує зброю зразків країн Альянсу та керується його принципами й доктринами.
"Кожен місяць нашої взаємодії додає ще більше дієвої координації між Україною та Альянсом, між Києвом та на двосторонній основі країнами НАТО. Це наша чітка мета - де-факто бути частиною Альянсу і працювати заради політичної волі визнати цей факт де-юре", - резюмував Зеленський.
Столтенберг: НАТО робитиме все, аби Україна стала членом Альянсу
Натомість Столтенберг запевнив: НАТО робитиме все, аби Україна стала членом Альянсу, проте не очікує, що згода щодо цього буде досягнута в липні на саміті Альянсу у Вашингтоні.
"Для того, щоб це рішення було прийнято, нам необхідно, щоб всі члени Альянсу з цим погодилися, нам потрібен консенсус. Не більшість, а щоб всі 32 члени Альянсу погодилися. Я не очікую, що такої згоди нам вдасться досягнути на саміті в липні, але я думаю, що ми зможемо продемонструвати, що ми наближаємо Україну до членства, і що цей день настане якомога швидше, коли Україна стане повноправним членом нашого Альянсу", – сказав він.
Однак Столтенберг запевнив, що "заслужене місце України - в НАТО".
"Україна стане членом НАТО. Робота, яку ми зараз виконуємо, ставить вас на незворотний шлях до членства в НАТО, щоб, коли прийде відповідний час, Україна могла стати членом НАТО", - заявив він.
За словами генсека, наразі тривають обговорення щодо способів посилення військової допомоги й постачання тих сил і засобів, які в майбутньому забезпечать місце в Альянсі українським Збройним силам.
Водночас Столтенберг поінформував, що союзники домовились посилити роль НАТО в координації безпекової допомоги для України.
"Я вважаю, що нам також потрібні серйозні багаторічні фінансові зобов’язання, щоб підтримувати нашу підтримку. Продемонструвати, що наша підтримка України є не короткостроковою та одноразовою, а довгостроковою та передбачуваною. У Москві повинні зрозуміти: вони не можуть перемогти. І вони не можуть чекати нас", - наголосив генсек.
- Актуальне
- Важливе