Протест польських фермерів на кордоні з Україною: журналістка Еспресо розповіла про ситуацію на ПП "Шегині - Медика"
Журналістка Еспресо Катерина Олійник зазначила, що під час анонсованого страйку польські протестувальники обіцяли пропускати цистерни з пальним. Оранізатор акції протесту розповів про причини її поновлення та вимоги
Про це вона сказала в етері телеканалу "Еспресо".
"Перебуваю на пункті пропуску "Шегині - Медика". Ще не почалася загальнонаціональна акція протесту польських фермерів. Як повідомили прикордонники, наразі ПП "Шегині - Медика" працює в штатному режимі. В обидві сторони пропускаються і вантажівки, і автомобілі, і автобуси. Нагадаю, що загальнонаціональний страйк поляки анонсували на сьогодні о 10-й ранку", - зауважила Олійник.
За її словами, також польські фермери наголошували на тому, що об 11-й ранку почнеться страйк на ПП "Рава-Руська - Гребенне" і на ПП "Ягодин - Дорогуськ".
"Протестувальники були налаштовані на те, щоб пропускати на ПП "Шегині - Медика" і на ПП "Ягодин - Дорогуськ" по одній вантажівці на годину, і по дві на "Раві-Руській". Також обіцяли, що цистерни з пальним пропускати будуть. Наразі ситуація є вільною", - додала Олійник.
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко повідомив Еспресо, що дії польських фермерів щодо блокування руху транспортних засобів розпочалися перед пунктом пропуску "Медика". Близько 10:10 про це українським прикордонникам повідомили польські колеги. Рух блокують близько 100 осіб та близько 50 т/з. Через ці дії рух вантажівок, легкових автівок та автобусів на виїзд та в'їзд певний час не здійснювався. Надалі польська сторона повідомила про відновлення пропуску легкових автомобілів та автобусів. Однак рух для них також може бути ускладненим.
Речник Державної прикордонної служби України також додав, що на інших напрямках, де сьогодні також планувалося блокування руху, а це напрямки пунктів пропуску "Ягодин" та "Рава-Руська", рух транспортних засобів на даний час відбувається. Про початок блокування інформації від польської сторони ще не надходило. Про це він повідомив об 11:20.
Об 11:30 польські фермери заблокували пункт пропуску "Гребенне - Рава-Руська". Про це повідомила речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська. Блокують лише рух вантажівок, обіцяють пропускати по одній на годину.
Речниця Львівського прикордонного загону Олександра Кучковська також додала, що на пункті пропуску "Шегині - Медика" на в'їзд в Україну сформувалася черга з 250 вантажівок. Водночас черги з автобусів і легкових автомобілів не спостерігається.
Польський перевізник на ім'я Збіґнєв розповів, що "фермери боряться за свої права, бо для них дуже погіршилась ситуація". Він також вважає, що було б справедливим повернути українським перевізникам дозволи, які були скасовані в рамках підписаної з ЄС угоди про лібералізацію автомобільних перевезень.
Причини повновлення акцій протесту
Організатор акції протесту Роман Кондрув розповів журналістці Еспресо: причиною поновлення протесту є те, що з часу попередніх акцій не було здійснено кроків щодо проблеми технічного зерна з України.
"Воно постійно прибуває до нас, до Польщі. Тому аграрії розсердилися і вийшли на вулиці, вийшли на пропуски. І хочуть цьому запобігти. І Урсула фон дер Ляєн стає на бік українських олігархів, ми не можемо цього дозволити. Не ви, звичайні українці, але великі бізнесмени крутять великими грошима, вони тим світом і тією аграрною політикою керують і в Польщі, і в Україні", - сказав він.
Кондрув зауважив, фермери співчувають українцям та розуміють, що вони не мають впливу на ситуацію, проте аграрії не можуть "дивитись на те, як олігархи використовують вас і нас у тій політичній грі".
Організатор акції протесту зауважив, що Польща має дотримуватись розпоряджень ЄС, коли Україна має інші процедури, від яких його країна відійшла 20 років тому. Через це польська сторона не витримує конкуренції з Україною.
"Прошу нас тут зрозуміти. Ми вболіваємо за те, щоб Брюссель вплинув на стабілізацію того ринку. Із того, що до нас дійшло, Україна менше продукує цукру, аніж його до нас відправляє. Тому ми підозрюємо, що олігархи привозять його з Росії, і той цукор тут у Європу, тобто через Польщу, їде до Європи. І тут ми теж апелюємо до вашої влади, аби запобігти цьому. Ви самі знаєте, скільки у вас було корупції, скільки мільярдів викрили останнім часом корупційних ситуацій", - додав він.
Також Кондрув розповів про вимоги протесту, а саме про стабілізацію цін, аби польські фермери могли вести діяльність.
"Наші ринки зруйновані, ми не можемо ніде продати своїх продуктів, продаємо нижче ринкової ціни", - сказав він.
Кондрув додав, що кордон буде блокуватися до часу, коли "усе стабілізується, а ринок буде ліквідним".
Реакція міністра сільського господарства Польщі на протест
Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський заявив в ефірі Польського радіо, що не хоче обмежувати фермерів у праві на протест та вважає, що акції поляків на кордоні з Україною є виправданими.
"Фермери мають законні занепокоєння, очікування та вимоги щодо обмеження надмірного надходження товарів з України, а також з інших неєвропейських ринків до ЄС, особливо до Польщі", - висловився Секерський.
Також він додав, що правом на протест можуть користуватися всі соціальні верстви.
"Вони є у всіх соціальних верств, ми живемо в демократичній країні. Звісно, це має бути реалізовано в певній процедурі. Я закликав, щоб це якомога менше обтяжувало мешканців", - зауважив Секерський.
На його думку, у деяких сферах буде потрібна повна блокада імпорту з України.
"Можливо, це буде потрібно по цукру, м'ясу птиці – ми це аналізуємо. Ми будемо вносити пропозиції до Єврокомісії, але ми також хочемо встановити це у відносинах з Україною", – сказав міністр.
За словами Секерського, рішення ЄС лібералізувати торгівлю, відкривши Євросоюз для надходження товарів з України, без мит і квот найбільше вплинуло на Польщу та інші прикордонні країни.
"Це мала бути форма допомоги Україні. Ми розуміємо допомогу, поляки її надали дуже рішуче і від щирого серця. Ми ведемо двосторонні переговори з Україною, ми хочемо встановити певні суми і обсяги, які ми будемо контролювати. Якщо продукту забагато, то відбудеться блокада", - зазначив він.
- 7 лютого польські фермери передали офіційне повідомлення про відновлення страйків на кордоні з Україною. Блокування пункту пропуску "Дорогуськ - Ягодин" має розпочатися у п'ятницю, 9 лютого, об 11:00. Акція протесту погоджена місцевою владою до 9 березня.
- Раніше польська профспілка фермерів "Солідарність" анонсувала оголошення загального страйку по всій країні 9 лютого. Тоді зазначали, що він розпочнеться з блокади всіх пунктів пропуску на кордоні з Україною, а також блокування доріг та автомагістралей в окремих воєводствах.
- Актуальне
- Важливе