Реформа БЕБ: нардепка Геращенко розкритикувала законопроєкт №10439, Гетманцев назвав дискусію "перебільшеною"

19 червня, 2024 середа
18:46

Законопроєкт про внесення змін до Закону України "Про Бюро економічної безпеки України" щодо удосконалення роботи Бюро №10439 у нинішньому вигляді спричинить негативну реакцію міжнародних партнерів

Зміст

Про це зазначила в коментарі в кулуарах Верховної Ради народна депутатка Ірина Геращенко, передає кореспондент Еспресо Дмитро Дідора.

"Там буде голосування за все, що потрібно Банковій. Цим законопроєктом притягується норма, коли прибираються міжнародні експерти з обрання кандидатів на посади в БЕБ і при перекваліфікації. Але міжнародні експерти показали свою ефективність, наприклад, у комісії, яка відбирає суддів Конституційного Суду, Антикорупційного суду. Скільки було протидії, коли  приймали зміни до закону про КСУ, аби вилучити звідти міжнародних експертів. Знову наступають на ті самі граблі. І наша політсила, і "Голос" будемо проти такого варіанта законопроєкту про БЕБ. І в разі позитивного голосування, якщо "слуги" і їхні сателіти підтримають цей варіант, матимемо негативну реакцію наших міжнародних партнерів. А від донорської міжнародної допомоги Україна сьогодні критично залежить", – зазначила Ірина Геращенко.

Читайте також: Бюро економічної безпеки реформуватимуть "по-татарівськи"

Натомість один з ініціаторів цього законопроєкту,  голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів та податкової політики Данило Гетманцев, сказав, що дискусія, яка точиться навколо реформи БЕБ, на його думку, "дещо перебільшена". 

"Скандал, який підіймає опозиція і ЗМІ, не має під собою підстав. Насправді ключові елементи реформи вирішені, і не виникає проблем щодо, наприклад, обрання директора БЕБ. Директор БЕБ обирається комісією за участю міжнародників (міжнародних експертів, – ред.), де вони мають переважне право голосу. Він обирається прозоро і вимоги до директора БЕБ достатньо жорсткі. Ми унеможливили на сьогодні ситуацію, яка сталася декілька років тому, коли в конкурсі переміг колишній податковий міліціонер", – сказав Гетманцев. 

За його словами, "єдині два питання, які залишилися для обговорення і з якими на сьогодні намагаються дискредитувати цю прекрасну реформу", – це питання щодо переатестації та кадрового підбору працівників БЕБ. 

"Я особисто переконаний, що якщо керівника БЕБ, який призначається фактично міжнародниками, комісією, де більшість міжнародників, якщо ми призначаємо саме таким чином керівника БЕБ, він має право проводити атестацію і кадровий підбір. Він керівник цього органу, він повинен нести відповідальність і за кадрову складову, і за результат роботи цього органу. І не можна забезпечити результат без забезпечення кадрової складової. Це очевидні речі, це навіть не теорія управління, це ази управління. Якщо три особи визначаються новопризначеним за участю міжнародників керівником БЕБ, а три особи призначаються Радою громадського контролю при цій організації (тобто це також орган контролю громадськості, який бере участь в її діяльності) – це абсолютно нормальна конструкція, де керівник цього органу має мати право голосу", – прокоментував нардеп. 

Він додав, що не розуміє конструкції діяльності жодного органу, коли керівник не має впливу ані на переатестацію, ані на підбір кадрів. 

"Тоді я не маю нести відповідальність за результат. Той, хто підбирає кадри, нехай буде керівником. Але ми не можемо розірвати одну управлінську функцію, віддавши підбір персоналу представникам міжнародних структур, а відповідальність за результат покласти на людину, яка, до речі, ними самими й призначається. Тому, власне, така редакція була рекомендована комітетом до зали. Це єдине питання, яке на сьогодні дискутується, і абсолютно не говорить про якусь зраду реформи, про якесь викривлення її. Це я вам говорив як людина, яка не те, що стояла біля витоків реформи, а робила все для того, щоб вона відбулася", – додав Гетманцев. 

Зауважимо, як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, сьогодні вранці профільний комітет ВРУ схвалив не погоджений з міжнародними партнерами текст закону №10439 по перезавантаження БЕБ. За це проголосували 22 члени комітету, 3 утрималися. 

Утім згодом представники влади сказали, що "тривають перемовини по БЕБ і зрештою текст законопроєкту не винесли на голосування до зали парламенту.

Реформування БЕБ: що відомо 

БЕБ зʼявилося у травні 2021 року. Головною метою створення органу було зменшити тиск правоохоронців на бізнес та знизити кількість обшуків. Реформа анонсувалася для того, аби припинити старі методи переслідування бізнесу владою – безпідставні перевірки, тиск кримінальними справами. До реформи за економічну безпеку відповідало одразу кілька органів: СБУ, Національна поліція, Податкова міліція Державної фіскальної служби. 

Реформування БЕБ включно з очищенням органу, є вимогою програми фінансування від Міжнародного валютного фонду, а також за програмою Ukraine Facility від Європейського Союзу та прямої бюджетної підтримки від США.

Кабінет Міністрів зареєстрував у Верховній Раді два законопроєкти №10439 та №10440, які стосуються реформи Бюро економічної безпеки. Натомість у Центрі протидії корупції зазначили, що головний недолік реформи БЕБ за проєктом Кабміну – відсутність належних механізмів переатестації та звільнення недоброчесних співробітників Бюро. 

Урядові законопроєкти про реформу БЕБ не отримали підтримки від Європейської Бізнес Асоціації. Асоціація висловила свою незгоду з законопроєктами №10439 та №10440 і запропонувала вдосконалити вже чинні законопроєкти №10088 і 10088-1.

11 квітня Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №10439 про перезавантаження Бюро економічної безпеки (БЕБ). Проти закону виступає бізнес, також застереження щодо нього висловили міжнародні партнери.

У тексті законопроєкту про реформу БЕБ №10439 не враховано норми та правки, які забезпечують незалежний склад атестаційних і кадрових комісій. Як зазначили в Центрі протидії корупції, затверджена профільним комітетом редакція не передбачає включення експертів міжнародних  партнерів до складу кадрових  комісій, які мають відбирати нових співробітників БЕБ. Натомість в обох випадках до складу відповідних комісій включають представників Ради громадського контролю (РГК), яка має визначатися інтернет-голосуванням. Порядок такого відбору і голосування визначатиме Кабмін. Водночас у проєкті закону відсутні запобіжники, які дозволяли гарантувати потрапляння до РГК незалежних і досвідчених у таких процедурах експертів. У тексті законопроєкту також залишають можливість конкурсній комісії з обрання директора БЕБ обрати двох переможців конкурсу замість одного, що "створює передумови для політичних торгів з переможцями перед призначенням".

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
21:51
Білий Дім
Кремль заявив, що попередив США про удар ракетою нового типу, Білий дім - що повідомив Україні та союзникам
21:51
поїзд в Карпатах
У Харків і Карпати: Укрзалізниця запускає нові рейси внутрішньго сполучення
21:26
Метт Гейтц
Кандидат Трампа у генпрокурори Гетц відмовився від запропонованої посади
21:21
Ексклюзив
Володимир Путін та Дональд Трамп
Путін хоче вплинути на Трампа та виторгувати більше: військовий експерт про запуск ракети нового типу
21:17
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
РФ, ймовірно, попередила США про застосування міжконтинентальної ракети, інакше Америка та НАТО зреагували б у відповідь. Колонка Сергія Згурця
20:03
У музеях Ватикану запрацювали вісім україномовних аудіогідів
20:02
OPINION
Як я заробив на Помаранчевій революції
19:56
Оновлено
путін
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:42
Оновлено
Беньямін Нетаньягу
МКС видав ордер на арешт Нетаньягу. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським", а в ЄС пообіцяли заарештувати прем'єра Ізраїлю
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
Більше новин