Огляд

Українська школа у Польщі: як знайти, особливості навчання та різниця в програмах

Крістіна Слончак
23 лютого, 2024 п'ятниця
17:50

В яких містах Польщі можна знайти школу з викладанням уроків українською мовою? А також дізнайтеся різницю в навчальних системах України та Польщі

Після початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України, багато жінок та дітей виїхали за кордон у пошуках безпечного місця. Згідно з останніми даними, у Польщі перебуває більш ніж пів мільйона неповнолітніх українців, а навчаються у польських освітніх закладах понад 286 тисяч. Таку інформацію наводить газета Rzeczpospolita з посиланням на дані міністерства освіти та науки Польщі.

Одним із важливих аспектів підтримки української ідентичності та освіти в Польщі є наявність українських шкіл. Ці освітні заклади створюють унікальну можливість для українських дітей та молоді отримати освіту рідною мовою та зберегти зв'язок з українською культурою. Еспресо розібралося, в яких містах Польщі можна здобути українську освіту та чи можна продовжувати вчитись дистанційно в Україні, якщо дитина перебуває за кордоном.

Які є варіанти форм навчання та чи можна поєднувати українську та польську системи

Значна частинна дітей, які змушено переїхали в іншу країну, навчались в українських школах дистанційно та ходили на заняття у місцеві школи, де вони перебували. Таким чином, на школярів було покладено досить важке завдання, крім адаптації до умов проживання в іншій країні, діти опановували одразу дві освітні системи.

Тому МОН України прийняло рішення запровадити на 2023/2024 навчальний рік єдину систему вивчення українознавчих предметів онлайн для тих, хто побажає. Відповідно до цієї системи учні, які навчаються у закордонних школах, включно з польськими, матимуть можливість одночасно здобувати дистанційну освіту в Україні. Однак навчання проводитиметься лише з низки дисциплін - українознавчих предметів, які чітко визначені для кожного класу, наприклад, українська мова та література, історія України та інші. Це дасть можливість дітлахам підтримувати зв'язок з рідною мовою та культурою, навіть перебуваючи за кордоном.

"Така модель навчання запроваджена для того, щоби зменшити навантаження на учнів, які вимушені вчитися за кордоном. Водночас програма допоможе зберегти звʼязок цих дітей з Україною і мʼяко повернутися в нашу систему освіти після повернення додому. Буде визначено пʼять шкіл у кожному регіоні, у кожній може бути як один, так і кілька класів. Проте за потреби, якщо побачимо збільшення попиту на таке навчання, будемо розширювати перелік шкіл", — повідомив Андрій Сташків, заступник міністра освіти і науки.

Звісно, українська та польська система шкільної освіти в Україні та Польщі відчутно різняться, тому біженці стикаються з важливим вибором. Протягом 2023/24 навчального року школярі та їхні батьки можуть обрати один з таких варіантів:

 • відвідування звичайної польської школи;
 • здобуття освіти за дистанційною, сімейною (домашньою) або екстернатною формою навчання у школах України, зокрема в державному ліцеї "Міжнародна українська школа". Однак у цьому випадку згодом можуть виникнути складнощі з подальшим навчанням за кордоном, а також, це фактично унеможливлює працевлаштування одного з батьків. Адже згідно з польським законодавством діти до 7, а подекуди і до 13 років, не можуть перебувати вдома без нагляду;
 • українські заклади освіти, які діють у Польщі;
 • польські заклади освіти з українською мовою викладання.

Кожна з цих альтернатив має свої переваги та особливості, що визначаються потребами, побажаннями батьків та умовами навчальної програми.

Фото: Міністерство освіти і науки України

Українські школи, які діють у Польщі

У низці польських міст сьогодні функціонують українські школи, які є дуже популярними серед біженців та емігрантів. Кількість заявок на навчання в цих закладах значно перевищує пропозицію.

Школа "Материнка" ім. Д. Павличка  

Школа "Материнка" імені Д. Павличка у Варшаві є одним із найпопулярніших закордонних освітніх центрів (ОЦ), що діє за сприяння громадської організації "Український центр освіти". Цей навчальний заклад є приватною установою, а його фінансування здійснюється завдяки благодійним внескам батьків за навчання та пожертвам інших організацій. Викладання здійснюється для дітей 1-11 класів за навчальною програмою МОН України з додатковим вивченням польської мови.

Школа працює з 2017 року та має всі офіційні документи для проведення освітньої діяльності, а школярі мають змогу отримати документи про освіту українського зразка. Для реєстрації дитини у школі в освітньому центрі необхідно заповнити онлайн-форму, вказавши місто вашого перебування - крім Варшави у списку ви знайдете Краків, Вроцлав, Гданськ, Катовіце та інші міста.

Ви можете перейти за посиланням та знайти на офіційному веб-порталі ОЦ всю необхідну інформацію про заклад, список документів для вступу та інше.

Комплекс загальноосвітніх шкіл імені Тараса Шевченка 

Початкова школа та ліцеї імені Т. Шевченка є на півночі Польщі у місті Білий Бір. Заснована у 1990 році. Навчання проводиться як українською, так і польською мовою. Окрім того, школярі мають можливість вивчати німецьку та англійську.

Для отримання більш детальної інформації щодо навчання в цьому освітньому закладі рекомендуємо перейти на їхній  офіційний веб-сайт.

Перша українська школа у Польщі

"Перша українська школа" створена у березні 2022 року за ініціативою проєкту "Незламна Україна". Навчальна програма цієї школи узгоджена з українськими стандартами та відповідає вимогам Міністерства освіти і науки України. Організатори школи гарантують, що після закінчення навчання в цьому закладі у випадку повернення школяра на Батьківщину йому не буде потрібно складати додаткові тести чи іспити для вступу до будь-якого українського освітнього закладу, адже отримають документи державного зразка.

У школі діти поглиблено вивчають дві іноземні мови – польську та англійську. Більш детально ознайомитися зі школою та особливостями вступу можна на веб-порталі. Навчальні заклади працюють у трьох містах Польщі:

 • Варшава: Al. Jerozolimskie 179, 02-222 Warsaw
 • Краків: ul, Świętego Filipa 25, 31-150 Kraków (адреса початкової та середньої школи) та Stefana Batorego 1, 33-332 (адреса старшої школи)
 • Вроцлав: Al. Wiśniowa,1, 53-313 Wroclaw

Крім того, заклад пропонує варіанти дошкільного розвитку дитини віком 5-7 років "Школа майбутнього першокласника". Програма для дошкільнят комплексна та включає різноманітні аспекти розвитку. Вони вчитимуться писати, читати, лічити, розвивати мовленнєвий апарат, а також розвиватимуть логіку та пам'ять через методику ТРВЗ-ейдетика. Програма також передбачає соціалізацію та психологічну підготовку дітей до навчання в школі.

Фото: ukrainianinpoland.pl

Комплекс шкіл з українською мовою навчання в Гурово-Ілавецькому

Школа у Гурово-Ілавецькому, що на півночі Польщі, була заснована ще у 1947 році. ЇЇ відкрили для українців, яких було переміщено з їхніх етнічних земель на сході Польщі внаслідок операції "Вісла". Тоді, було депортовано близько 56 тисяч людей, зокрема на території Вармії та Мазур. З плином часу заклад розвивався, сьогодні він має початкову школу та ліцей.

У комплексі навчальних закладів є можливість отримати якісну освіту українською мовою. Окрім загальноосвітньої програми, значна увага приділяється збереженню та вивченню українських традицій та культури. Школа і ліцей користуються великою популярністю серед етнічних українців, які давно проживають в Польщі. Більше інформації про навчання в цьому комплексі навчальних закладів можна знайти за посиланням.

Комплекс загальноосвітніх шкіл № 2 ім. Маркіяна Шашкевича 

Комплекс імені Маркіяна Шашкевича є одним із найбільших та найпрестижніших навчальних закладів у місті Перемишль. У цьому освітньому закладі навчання проводиться як польською, так і українською мовами. Серед додаткових предметів вивчають українську історію та географію. "Насамкінець варто зазначити, що Шашкевичівка в Перемишлі є єдиним українським навчальним закладом у Польщі, який продовжує горді традиції старої школи ще з галицьких часів", - прописано на офіційному порталі закладу.

До комплексу входить відділення дитячого садка, початкова та загальноосвітня школа. Крім того, заклад є держаним, тому відповідно навчання у школі безкоштовне. Більше детальної інформації про заклад ви можете дізнатися на сайті.

Початкова школа № 8 ім. Лесі Українки

Початкова школа для дітей імені Лесі Українки у місті Бартошице розробила освітню програму для маленьких українців віком від 5 до 7 років. Навчання в цьому закладі відбувається українською мовою, основна мета — підготовка дітей до вступу в школу.

До 2017 року заклад існував у форматі цілого комплексу, що складався з початкової школи, гімназії та відділу дитячого садочка. Однак заклад повернувся до своїх витоків та сьогодні займається фактично дошкільною освітою.

Крім того, в Польщі функціонує ще низка суботніх шкіл, які дають можливість не втрачати свою ідентичність, більше дізнаватися про культуру та традиції батьківщини. Наприклад, Українська суботня школа Варшави Фонду "Наш вибір", Українська суботня школа для дітей у Вроцлаві та Любліні.

Чи є різниця в навчальних програмах Польщі та України

Перед батьками стоїть досить складний вибір, адже їм все ж таки доведеться обирати, чи буде дитина навчатись за польською системою або українською, оскільки вони мають низку відмінностей. Загалом навчальні програми в Україні та Польщі мають свої схожі аспекти. Обидві країни надають освітній базис з фундаментальних предметів, наприклад математика, мова, природничі науки та гуманітарні дисципліни. Однак, є різні нюанси в підходах до навчання, акцентуванні уваги на певних аспектах культури та історії країни, а також у програмах та методиках виховання.

Зокрема, навчання в Польщі триває 12 років, нині в Україні цей показник – 11 років. Крім того, маленькі українці зазвичай розпочинають навчання у школі у віці 6 років, в той час як в Польщі діти йдуть до школи у 7 років. Ця різниця створює деяке відхилення у хронометражі навчання: коли українські учні досягають 16 років, вони вже готуються до вступних іспитів до вищих навчальних закладів, тоді як їхні польські однолітки мають ще 2 роки навчання попереду.

Відповідно до даних порталу UA in Krakow, система середньої освіти в Польщі включає два обов'язкові рівні: початкова школа (вісім класів) та середня школа, що включає навчання у загальноосвітньому ліцеї або технікумі (зазвичай термін навчання складає 4 роки). Потім, учень отримує можливість вступати до вищого навчального закладу.

У порівнянні з українською системою, яка використовує 12-бальну шкалу оцінок, в Польщі широко поширена 6-бальна система оцінювання. У рамках цієї системи шість балів вважається відмінним результатом, а одиниця - недостатнім рівнем знань. Це ще один момент, який розділяє навчальні системи.

Це лише основні моменти, обидві країни мають власні навчальні програми, які відрізняються за змістом та підходами до навчання. Таким чином, хоча можна проводити паралелі, однак неможливо їх прямо порівнювати, адже потрібно буде враховувати багато особливостей кожної системи освіти.

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 39.34
  Купівля 39.34
  Продаж 39.85
 • EUR
  Купівля 41.97
  Продаж 42.73
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
17 квітня
21:45
Світло
Укренерго попередило промислових споживачів про можливе застосування графіків відключення енергопостачання 18 квітня
21:45
Ексклюзив
Експерт з енергетичних питань Рябцев розповів чи очікувати в Україні стабілізаційних вимкнень світла
21:42
Оновлено
Майк Джонсон
Джонсон винесе на голосування законопроєкт про допомогу Україні 20 квітня. Байден пообіцяв негайно підписати документ
21:27
Ексклюзив
російські танки, окупанти, оркі
РФ може повторити наступ на північ України, але з урахуванням помилок 2022 року, -  генерал-майор запасу Кривонос
21:25
Ексклюзив
путін
Почався процес підриву легітимності путінського режиму, - політичний експерт Розумний
21:25
Передаємо на фронт 2 тисячі одиниць РЕБу ближньої дії
Українські розробники Brave1 передали на фронт 2 тис. РЕБів
20:42
Оновлено
Динамо
УПЛ: "Динамо" перемогло "Минай" і впритул наблизилось до "Шахтаря", "Олександрія" зіграла внічию з "Оболонню"
20:34
Аналітика
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Окупанти змінюють тактику штурмів біля Часового Яру та успішна атака ЗСУ на аеродром в Джанкої. Колонка Сергія Згурця
20:33
Георгій Судаков (ліворуч), Шахтар - Антверпен
Гендиректор "Шахтаря" анонсував трансфер зірки українського футболу у європейський топ-клуб
20:32
НАТО
Українці візьмуть участь у навчаннях НАТО з кібероборони Locked Shields 2024
20:06
OPINION
Ігор Бондар-Терещенко
Побачити Париж
20:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 784-го дня війни: удар по військовому аеродрому в Джанкої, знищення Мі-8 у Самарі та атака на авіазавод у Татарстані
19:59
Греція
Греція планує побудувати ППО, подібну до "Залізного купола" в Ізраїлі
19:52
Воїни 47 ОМБр, ЗСУ, війна
Українські воїни за добу відбили 19 атак на Бахмутському напрямку
19:45
Оновлено
Удар по Чернігову 17.04.24
РФ запустила по Україні ракети: в Чернігові є загиблі та поранені. Оголошено День жалоби
19:35
людиноподібний робот
Boston Dynamics презентувала повністю електричного робота-гуманоїда Atlas
19:33
BAE Systems
В Уельсі на найбільшому оборонному заводі Великої Британії стався вибух
19:16
Ірпінь
Азербайджан допоможе Україні з відновленням Ірпеня
19:06
Володимир Зеленський
"Вдячний за швидку реакцію": Зеленський провів телефонну розмову зі Столтенбергом
18:54
Джо Байден
Байден у статті для WSJ назвав Китай, Іран і Північну Корею друзями Путіна
18:43
Ексклюзив
ЗСУ
"Буде призначене нове керівництво у всіх ланках": в ОСУВ "Хортиця" прокоментували реорганізацію 67-ї бригади ЗСУ
18:31
Петр Фіала
Чехія може передати Україні 1,5 млн снарядів упродовж року, - Фіала
18:16
Збірна України U19
Євро-2024 U19: збірна України дізналась суперників на ЧЄ з футболу
18:03
OPINION
Лана Зеркаль
Україну від майбутніх блекаутів врятує мала генерація
17:56
Оновлено
На фото: 7-річний харківʼянин у Тернополі
У бібліотеці Тернополя пояснили заставу за книжки для 7-річного переселенця
17:51
Роберт Фіцо
Прем'єр Словаччини Фіцо заявив, що Росія ніколи не поверне Україні Крим, Донецьк і Луганськ
17:50
путін
Україна могла атакувати ядерне озброєння РФ, в указі Путіна - це "червона лінія", - Newsweek
17:48
Єнс Столтенберг
Країни НАТО мають достатньо ППО, аби надати частину систем Україні, - Столтенберг
17:47
Ексклюзив
гіперзвукова крилата ракета "Циркон"
Удар по авіабазі РФ у Джанкої: експерт Катков розповів, чи могли там бути ракети "Циркон"
17:41
Пресреліз
Оксана Обідченко
"Незламний учитель": педагогиня з Волновахи стала лавреаткою премії "Ранкові зорі"
17:39
У Києві автівка в'їхала в зупинку: поранено військовослужбовицю
17:28
Збір на підготовку автомобілів до військової служби
17:26
Єнс Столтенберг
Альянс скликає засідання Ради Україна - НАТО 19 квітня, - Столтенберг
17:08
Дмитро Капранов
Стала відома причина смерті Дмитра Капранова
16:59
ЗСУ
РФ вигадала фейк про канадських найманців у ЗСУ: до чого тут Удмуртська Республіка
16:56
Німеччина уряд
Німеччина звернулась до партнерів щодо пошуку додаткових систем ППО для України
16:54
На фото: Юлія Навальна на обкладинці TIME
Навальна, Єрмак та Кайлі Міноуг потрапили до 100 найвпливовіших людей TIME
16:49
Ексклюзив
Грузія
Війна в Україні та Грузії завершиться лише тоді, коли Росія перестане існувати, - політолог Васадзе щодо протестів проти закону про "іноагентів"
16:45
Росіяни на ТОТ нагородили колаборантів, які допомагали у псевдовиборах президента РФ, - Спротив
16:44
діти, злочини росії
З окупованої частини Херсонщини виїхали дві родини з дітьми
Більше новин