Огляд

Чи може блискуча Курська операція стати стратегічним провалом, та як заборона російської церкви допоможе Україні. Акценти світових ЗМІ 21 серпня

21 серпня, 2024 середа
11:23

У фокусі міжнародних видань – чому Володимир Путін так довго зволікає з реакцією на Курську операцію ЗСУ і чи є для нього вигода в цьому, а також, що дасть Україні заборона російської православної церкви

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 21 серпня.

Гамбіт України на Курщині створив нові можливості для Кремля

Кремль москва

Фото: gettyimages

 

Іноземні ЗМІ продовжують аналізувати ситуацію довкола Курської операції ЗСУ. У The New York Times написали, що тепер Росія прагне "перетворити принизливе вторгнення на військову вигоду". Через два тижні після раптового нападу України російські війська оговталися від початкового шоку і тепер намагаються використати розширення війни для своєї воєнної переваги, відзначають у виданні.

"Сили Кремля сповільнили просування українців, а лінія фронту в Курській області Росії, що зміцнилася, стала основою наступної фази битви з великими політичними ставками для обох сторін. Володимир Путін пообіцяв дати рішучу відповідь на перше вторгнення на російську територію після Другої світової війни. Але поки що відповідь була зосереджена на стримуванні вторгнення, а не на усуненні наступу, що піднімає питання про те, чим готова ризикувати виснажена російська армія, щоб вигнати українців, зрештою, чи здатна вона це зробити", - пишуть американські журналісти.

Вони додають, що раптове вторгнення на Курщину виявило "провали російської розвідки, а також відсутність у Росії боєздатних резервів у війні, яка ведеться на фронті протяжністю понад 1200 км".  

"Але з російського погляду гамбіт Києва також створив можливість для Кремля прискорити виснаження власних обмежених сил України, досягти успіхів на інших ділянках фронту, та перетворити короткострокову перемогу президента України Володимира Зеленського на стратегічну поразку, принаймні на думку російських військових аналітиків", - кажуть у The New York Times і додають, що на думку цих аналітиків, Курська операція, яку спочатку проголошували блискучим військовим ударом, може стати пасткою для української армії.

Зокрема, Василь Кашин, політолог із московської державної Вищої школи економіки, який досліджує політичні наслідки російської війни, сказав, що вторгнення під Курськ "лише розширило та продовжило війну на виснаження, у якій Росія має перевагу в ресурсах".

Однак битва в прикордонних регіонах Росії залишається на початковій стадії, і Україна все ще може залучити значні нові резерви або здійснити ще одну несподівану атаку, яка переверне військовий і політичний розрахунок війни, відзначають американські журналісти.

"Але нинішній темп битви під Курськом дає Путіну час, щоб відкалібрувати свою відповідь. І замість того, щоб послабити контроль Кремля над владою, вторгнення може зрештою змусити громадян Росії більше згуртуватися навколо прапора РФ", - вважають у The New York Times.

Аналітики кажуть, що російські генерали можуть або зібрати нову переважаючу українців групу військ, щоб розтрощити плацдарм ЗСУ у Курську, або використати свою перевагу в авіації та артилерії, щоб поступово відкинути українців за лінію кордону. Однак на реалізацію обох цих стратегій можуть знадобитися тижні або навіть місяці, і вони відбуватимуться за рахунок інших ділянок фронту, відображаючи реальність війни, де жодна зі сторін не має достатньо ресурсів, щоб змусити свого супротивника припинити бойові дії, констатують у виданні.

У Bloomberg написали, що Україні та Росії не вистачає військових ресурсів для проведення великих наступальних дій одна проти одної. Про це заявила розвідувальна служба Пентагону в нових оцінках. А це свідчить про те, що обидві сторони зайшли в глухий кут, вважають у виданні.

За оцінками Розвідувального управління Міністерства оборони США, Україна все ще не має боєприпасів, які б відповідали здатності Росії вистрілювати близько 10 000 артилерійських снарядів на день, навіть після того, як Конгрес США розблокував нову військову допомогу у квітні. Українські сили залишаються боєздатними, але не зможуть розпочати широкомасштабні контрнаступи щонайменше пів року.

Росія, з іншого боку, прийняла стратегію виснаження України і зможе зберегти буферну зону, захоплену її військами, але не має достатньо сил, щоб "загрожувати глибшому просуванню на контрольовану Україною територію, наприклад, на місто Харків", – йдеться в одному зі звітів.

Висновки Розвідувального управління Міністерства оборони США містяться в останньому квартальному звіті про допомогу США Україні, опублікованому генеральним інспектором Пентагону Робертом Сторчем. Фактично вони повторюють публічні заяви високопоставлених чиновників США, зокрема, Марка Міллі, колишнього голови Об’єднаного комітету начальників штабів, про те, що конфлікт ось-ось зайде в глухий кут.

Розколи чи необхідна умова національної безпеки: що означає закон про заборону російської церкви в Україні

Фото: Національний заповідник "Софія Київська"

 

Не оминули увагою ЗМІ також законопроєкту, прийнятого депутатами ВР, про заборону російської церкви. Як відзначає The New York Times, цей законопроєкт, який очікує на підпис президента Володимира Зеленського, "сприятиме тривалому пострадянському розколу між двома найбільшими православними громадами світу".

"Українські чиновники звинуватили церкву в пособництві в операціях впливу та шпигунстві під час війни країни з Росією. Розкол між двома церквами став тлом війни. Православне християнство є найпоширенішою релігією як в Росії, так і в Україні, і до розпаду Радянського Союзу обидві належали до однієї ієрархії під керівництвом патріарха в Москві" – пишуть американські журналісти.

Вони додають, що тривала присутність російської гілки церкви в Україні створила для українського уряду проблеми національної безпеки та релігійної свободи, оскільки деякі священники підтримали російське вторгнення.

"Якщо закон буде підписаний президентом Володимиром Зеленським, це може призвести до юридичної заборони російської церкви. Законопроєкт забороняє релігійній організації підтримувати зв’язки з урядом, який перебуває у стані війни з Україною, і виділяє Російську православну церкву за підтримку вторгнення РФ. Закон також створить комісію для визначення того, чи помісні церкви порушують українське законодавство, підтримуючи зв’язки з Московським патріархатом", - додають у The New York Times.

Крім цього, у виданні відзначають, що президент Зеленський є іудеєм і не є членом жодної гілки православ’я, але "він підтримує контроль національної безпеки за діяльністю російської церкви і, як очікується, підпише законопроєкт".

У The New York Times також пишуть, що російська церква, яка все ще представляє мільйони українців, наполягає на тому, що вона розірвала стосунки з російською ієрархією на початку війни. Але незалежна українська церква називає цей розрив "нещирим і категорично засуджує своїх колег за те, що вони не пішли на справжній розрив з Москвою".

У Politico написали, що Українська православна церква (МП) та Православна церква України продовжують вести боротьбу за легітимність, "причому перша вважається лояльною до російської гілки православного християнства, а друга – підкоряється Стамбульському патріархату".

"Попри те, що Українська православна церква заявила, що розірвала стосунки ще у 2022 році з російським патріархом Кирилом, який благословив вторгнення РФ в Україну, її священники та фінансові спонсори були спіймані на допомозі російській армії в Україні. Вони також найняли провідних лобістів у США, щоб стверджувати, що майбутня заборона є релігійним переслідуванням, і закликали призупинити допомогу Україні, поки та не припинить "переслідувати" християн", - відзначили у Politico.

Також там додають, що ухвалений законопроєкт не забороняє відразу жодну церкву. Через 30 днів після його підписання президентом і оприлюднення Державна служба України з етнополітики та свободи совісті матиме можливість перевірити українські релігійні організації на приналежність до московської церкви, повідомив нардеп від "Європейської солідарності" Володимир В'ятрович. 

"У разі виявлення хоча б однієї з 5 визначених законом ознак зв’язку релігійної організації з Російською православною церквою така організація отримає припис протягом 30 днів усунути цей зв’язок", – сказав В’ятрович.

Якщо ж зв'язок з Москвою не буде розірвано, держава звернеться до суду про заборону такої організації. Судовий процес щодо заборони розпочнеться через 9 місяців після опублікування закону.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.15
    Купівля 41.15
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.43
    Продаж 44.11
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
21 листопада
19:19
Путін заявив, що РФ вдарила по Дніпру новою балістичною ракетою середньої дальності "Орешнік"
19:04
МЗС України
Україна задіяла механізми ООН і НАТО через запуск росіянами нового типу ракети, - МЗС
18:59
Александар Вучич
"Ніхто не блефує": президент Сербії Вучич прокоментував ймовірний удар РФ міжконтинентальною ракетою
18:46
Енергосистема, електроенергія, обстріли
Одна та дві черги: Укренерго оприлюднило інформацію про відключення електроенергії на 22 листопада
18:43
МВФ
У МВФ пообіцяли ухвалити рішення щодо наступного траншу для України найближчими тижнями
18:38
Оновлено
Росіяни атакували ракетою адмінбудівлю в Кривому Розі: кількість поранених зросла до 31, серед них діти
18:28
Огляд
S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля
S.T.A.L.K.E.R. 2. Гра, яку чекали 15 років. Усе, що треба знати про український феномен гейм-індустрії
18:26
Бронювання військовозобов'язаних працівників
За час аудиту 5% підприємств втратили статус критично важливих, - Мінекономіки
18:19
евакуація
У Краснопіллі на Сумщині оголосили обов'язкову евакуацію населення
18:05
OPINION
Удар по Дніпру МБР "Рубіж": паніка недоречна
18:05
Оновлено
На виборах в Ізраїлі перемагає блок партії "Лікуд" на чолі з експрем'єром Нетаньягу
МКС видав ордери на арешт прем'єра Ізраїлю Нетаньягу й міністра оборони Галланта. В Єрусалимі назвали рішення "антисемітським"
17:59
санкції проти Росії
США запровадили нові санкції проти банківського сектору РФ
17:49
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі
Міністр оборони Британії Гілі пообіцяв посилити підтримку України через "дуже явну ескалацію з боку Путіна"
17:42
держдума РФ
Держдума РФ ухвалила трирічний бюджет із рекордними видатками на війну в 2025 році
17:33
Ексклюзив
імпорт електроенергії
"Залишилось протриматися ще місяць, а далі буде все позитивно": енергетичний експерт про імпорт електроенергії
17:33
Ма Шенкунь
Новопризначений посол Китаю розпочав роботу в Україні
17:30
Ексклюзив
ядерна зброя
Використовувати без ядерного боєзаряду нема сенсу: Defense Express про міжконтинентальну ракету "Рубеж"
17:05
Ангела Меркель
"Готовий накинутися в будь-який момент": Меркель у мемуарах згадала про враження від Путіна
17:02
Віктор Ляшко
У бюджеті заклали 190 млн грн на збереження репродуктивних клітин військовослужбовців, - Ляшко
16:58
Війна з Росією, ЗСУ
На фронті з початку доби сталося 114 боєзіткнень: росіяни активізувалися на Покровському напрямку
16:47
Дмитро Фірташ
Велика Британія ввела санкції проти Фірташа та його дружини
16:33
Ексклюзив
українські біженці в ЄС
Влада взагалі не знає, де перебувають українці у світі, - експерт з міграційної політики
16:33
росія, санкції
The Guardian: Як Росія може відповісти на дозволи Великобританії та США Україні завдавати удари по її території їхніми ракетами?
16:31
Валерій Залужний
"Перед Україною вже стоїть не Росія": Залужний вважає, що у 2024 році розпочалася Третя світова війна
16:21
Оновлено
ППО
Ракетна атака по Дніпру: РФ могла вдарити міжконтинентальною балістичною ракетою "Рубеж"
16:02
Ексклюзив
Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Максим Субх
"За останній рік було відкрито 7 нових посольств в Африці": спецпредставник України Субх
16:00
OPINION
Ракетою "Рубіж" Москва цілила у голови на Заході
15:37
Наріман Джелялов
Понад 60 кримських політв’язнів потребують термінової меддопомоги, - Джелял
15:30
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:28
поїзд №143/146 Чоп - Будапешт - Відень
Укрзалізниця запустить прямий щоденний потяг з Києва до Будапешта
15:27
Оновлено
ЗСУ
Рада ухвалила законопроєкт про добровільне повернення на службу тих, хто вперше здійснив СЗЧ або дезертував
15:26
Микола Княжицький
У законопроєкті про безпеку в закладах освіти не передбачено фінансування такої можливості, - нардеп Княжицький
15:13
федина
"Свобода слова нам лише сниться": нардепка Федина в річницю Революції Гідності
15:05
Петер Стано
У ЄС прокоментували інформацію про застосування РФ міжконтинентальної балістичної ракети
14:33
суд, прокуратура, вирок
Ексвласник "Житомирських ласощів" Ігор Бойко програв арбітраж проти України
14:07
Ексклюзив
"Сказати, що у Росії з’явилась нова диво-зборя, не можна": аналітик Їжак про ймовірний удар по Дніпру МБР "Рубеж"
14:04
OPINION
Влада вирішила клонувати "Вовчий суд"
14:03
Президент України Володимир Зеленський на саміті Європейського політичного співтовариства в Будапешті, Угорщина, 7 листопада 2024 р.
Зеленський про удар по Дніпру: Була нова російська ракета, всі характеристики – міжконтинентальної балістичної
14:03
15 років тюрми отримала агентка фсб
До 15 років засуджено агентку "007", яка шпигувала для ФСБ під виглядом волонтерки
13:29
хакер
Українські хакери привітали окупантів з річницею Революції гідності на 19 сайтах російських фірм на ТОТ
Більше новин