Огляд

Що кажуть західні ЗМІ про звільнення Содоля та чого варто очікувати від перших дебатів Байдена й Трампа. Акценти світових ЗМІ 25 червня

Юрій Мартинович
25 червня, 2024 вiвторок
11:10

У фокусі міжнародних видань – ротації українських військових на найвищих посадах і як це впливає на боєздатність армії, а також, яким чином вік обох кандидатів у президенти США може з ними зіграти злий жарт

Зміст

Про це й не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 25 червня.

Чому звільнили генерала Содоля

Фото: armyinform.com.ua

 

Увагу світових ЗМІ привернула зміна президентом Зеленським командувача Об'єднаних сил ЗСУ. Зокрема, у The New York Times написали, що Зеленський усунув високопоставленого генерала через критику надмірних втрат.

"Оголошення президента України в понеділок з’явилося через кілька годин після гострого допису в соцмережі, в якому генерала непрямо звинуватили у тому, що він "вбив більше українських солдатів, ніж будь-який російський генерал", - кажуть у The New York Times.

Американські журналісти додають, що звільнення генерала Юрія Содоля з посади командувача Об’єднаними силами Збройних Сил стало "яскравим свідченням розбрату", що охопив армію після того, як Зеленський замінив у лютому свого головнокомандувача генерала Валерія Залужного на генерала Олександра Сирського, тим самим створюючи проблеми військової згуртованості.

Генерал Содоль був призначений генералом Сирським у рамках ширшої перебудови в лютому, однак президент Зеленський не сказав, чому він звільнив командувача.

Проте заява президента прозвучала після того, як начальник штабу бригади "Азов" Богдан Кротевич написав листа до Державного бюро розслідувань із закликом розслідувати поведінку генерала.

Потім, за кілька годин до звільнення генерала, Кротевич опублікував у соцмережах надзвичайно різкий відкритий лист, непрямо звинувачуючи генерала в тому, що через його погане керівництво, він "вбив більше українських солдатів, ніж будь-який російський генерал".

Хоча Кротевич не назвав безпосередньо імені генерала Содоля в публічному листі, він припустив, що всі українські сили знали, кого він мав на увазі. Мар’яна Безугла, член парламентського комітету з питань оборони, заявила у своїй заяві, що Кротевич мав на увазі саме генерала Содоля і що вона поділяє його занепокоєння.

Після того, як Зеленський оголосив, що замінює генерала Содоля на генерала Гнатова, Кротевич написав, що новий командир є "дуже хорошим офіцером", додавши: "Сподіваюся, новини на фронті покращаться".

У The Guardian відзначили, що звільнення генерал-лейтенанта Юрія Содоля відбувається на тлі ряду кадрових змін, які проводить президент України.

"Нещодавно Україна зробила кілька військових змін, оскільки сили Києва прагнуть змінити ситуацію, а її війська здебільшого займають оборону", - кажуть британські журналісти.

Українські військові спостерігачі привітали звільнення Содоля. Зокрема, Ілля Пономаренко, колишній оборонний кореспондент Kyiv Independent, описав Содоля як "надзвичайно непопулярного високопоставленого воєначальника з сумнозвісною жахливою службою".

Перші дебати між 81-річним Байденом та 78-річним Трампом

Трамп і Байден

Фото: gettyimages

 

У четвер нинішній 81-річний президент-демократ і його 78-річний попередник-республіканець зіткнуться в Атланті, штат Джорджія, під час перших з двох дебатів напередодні голосування в листопаді за посаду президента США. Як пише BBC, "тривога щодо віку нависла над дебатами", які пропонують американцям рідкісне "порівняння фізичного стану двох чоловіків на розділеному екрані". Адже для Джо Байдена та Дональда Трампа – двох найстаріших кандидатів, які коли-небудь балотувалися на пост президента США – вік є проблемою виборів і цього не можна ігнорувати чи уникнути.

"Протягом 90 хвилин під сяйвом камер високої чіткості президент Байден і колишній президент Трамп — які залишаються майже рівними в національних опитуваннях громадської думки — будуть сперечатися з питань, починаючи від економіки та зовнішніх воєн до імміграції та майбутнього демократії. Одне спотикання думки чи словесна помилка можуть закріпити занепокоєння щодо їхнього похилого віку, з потенціалом змінити форму і без того напруженої президентської гонки, коли виборці почнуть звертати на це увагу", - пишуть британські журналісти й додають, що ефективна робота під час дебатів може бути важливішою саме для Байдена, найстарішого президента країни, якого переслідують питання про його витривалість і розумову підготовку з моменту його вступу на посаду.

Опитування показує, що виборці набагато більше стурбовані віком Байдена, ніж віком його опонента. Але якщо Трамп переможе, він поб’є рекорд Байдена як найстарішого президента ще до кінця свого терміну.

Березневе опитування New York Times/Siena College показало, що 73% зареєстрованих виборців вважають, що Байден "занадто старий, щоб бути ефективним президентом". Згідно з опитуванням, виборці всіх вікових груп висловили занепокоєння щодо відповідності президента обіймати посаду, включно з тими, кому 65 років і старше. Лише 42% зареєстрованих виборців сказали те саме про Трампа, попри різницю у віці лише у три з половиною роки.

На початку цього року лікар Білого дому визнав Байдена "придатним до виконання обов’язків", але занепокоєння щодо його віку залишаються з моменту його вступу на посаду. Останніми роками ознаки його старіння стали більш помітними, включаючи більш м’який голос, випадкові провали в пам’яті та "задерев’янілу ходу", яку його лікар частково пояснює артритом.

Як президента його "висвітлюють майже щоразу, коли він публічно присутній", а це означає, що він витримує більше уваги, ніж його суперник, кажуть експерти. Хоча перевірка віку Трампа не така інтенсивна, колишній президент також часом стикається з питаннями щодо його власної придатності до посади, коли забуває прізвища посадовців або плутає їх.

Цікаво, що обидві команди намагалися сформувати наратив навколо свого кандидата-супротивника через соціальні мережі, посилюючи уривки відео зі словесними помилками мемами та в деяких випадках оманливо відредагованими кадрами.

Спостереження за дебатами може стати "чудовим досвідом" для молодих виборців, каже Аманда Літман, стратег від Демократичної партії та засновниця організації Run For Something, яка навчає та підтримує наступне покоління кандидатів від Демократичної партії.

"Я вважаю, що це свідчить про політичну структуру, яка надає перевагу старшому поколінню залишатися при владі протягом тривалого часу", — сказала Літман про вік кандидатів. "Це одна з багатьох причин, чому, особливо молоді виборці, почуваються незаангажованими. Вони не бачать свого відображення в лідерстві".

У CNN пишуть, що зараз США переживають небезпечний момент і є внутрішньо відчуженими через політику та культуру, а численні зовнішньополітичні кризи поглиблюються.

"У листопаді Америка постає перед вибором, який, як у вірші Роберта Фроста, приведе до однієї з двох розбіжних доріг, з яких, можливо, не буде повернення", - поетизують журналісти.

У виданні додають, що попри бурхливий ринок праці, мільйони американців втомлені високими цінами та вартістю запозичень. Спадщина пандемії, яка трапляється лише раз у поколінні, позбавила країну відчуття економічної безпеки, яке Байден обіцяв відновити чотири роки тому, але яке залишається для багатьох недосяжним. Скасування Верховним судом конституційного права на аборт два роки тому спричинило ідеологічний і релігійний розкол щодо репродуктивних прав, які Байден планує використати, щоб завдати удару Трампу. Але президент однаково вразливий через імміграційну кризу на південному кордоні та війну в Україну.

"Глобальна система, яка закріплювала американську владу протягом 80 років, перебуває під сильним тиском з боку ворогів США, які прагнуть її знищити, включаючи Росію та нову наддержаву Китай. Байден присвятив свій термін розширенню НАТО, щоб протистояти наступу Кремля на Україну та ширшій загрозі в Європі. В одній із рідкісних сфер спадкоємності з Трампом він активізував військову та дипломатичну спрямованість, щоб протистояти Китаю, хоча план експрезидента щодо тарифної війни з Пекіном виходив би далеко за межі зусиль Байдена зупинити розпал нової холодної війни", - пишуть у CNN.

Американські журналісти додають, що ізраїльська війна в Газі, яка постійно загрожує вибухнути в щось більше, також є болючою вразливістю для чинного президента, оскільки його суперник попереджає, що Третя світова війна може ось-ось спалахнути.  

"Основна критика Трампа полягає в тому, що Байден слабкий – карикатура, яка може викликати резонанс у деяких виборців. Але його власні плани такі ж туманні, як і його малоймовірний план покласти край війні в Україні за 24 години та його бездоказове твердження, що конфлікти в Європі та на Близькому Сході "ніколи б не відбулися", якби він був на посаді", - констатують у виданні.

Росія вкотре звинувачує Україну й США у всіх своїх бідах

москва, кремль

Фото: gettyimages

 

Тим часом у Росії звинувачують Україну й НАТО в тому, що сталось у Дагестані цими вихідними, коли через терористичну атаку загинули щонайменше 20 людей. Як пише The Washington Post, деякі російські офіційні особи звинуватили Україну та США у терористичній атаці в мусульманському регіоні Дагестану попри давню спадщину ісламістського насильства.

Прокремлівські ЗМІ применшили твердження Al Azaim Media, російськомовного каналу, пов’язаного з "Ісламською державою", який у неділю опублікував заяву про те, що напад було здійснено у відповідь на заклики до нападів від імені ІДІЛ.

"У Дагестані відбуваються деякі хвилювання, очевидно пов’язані з війною Ізраїлю проти ХАМАС у Газі. У той час як смертоносна війна Росії в Україні затьмарює практично всі інші події в Росії в ці дні, деякі офіційні особи все ж застерігають, щоб не було видно руки Києва в кожному інциденті, бо це призведе до "великих проблем", - пишуть американські журналісти.  

Крім цього, росіяни вкотре пригрозили американцям через удари їх зброєю по тимчасово окупованому Криму. У The Gordian написали, що Москва заявила, мовляв, США стали стороною конфлікту після атаки на окупований Крим, в результаті якої загинули щонайменше чотири людини.

Теги:
Читайте також:
Київ
+27°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • Біла Церква
 • USD 41.27
  Купівля 41.27
  Продаж 41.82
 • EUR
  Купівля 44.95
  Продаж 45.73
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
22 липня
13:51
росгвардія
Британська розвідка повідомила, скільки росгвардійців перебувають на війні з Україною
13:47
ЄС
ЄС уперше в історії схвалив військову допомогу Вірменії
13:38
Папа Римський Франциск
Папа Римський сподівається, що Олімпіада стане нагодою для встановлення перемир'я
13:27
санкції проти Росії
Рада ЄС продовжила санкції проти Росії ще на 6 місяців
13:27
Олімпіада-2024, Париж
Франція надасть цілодобову охорону спортсменам з Ізраїлю на Олімпійських іграх у Парижі
13:25
Укрзалізниця
В Україні затримали диверсанта, який підпалив релейну шафу Укрзалізниці в Києві
13:10
НБУ вилучатиме з обігу банкноти 500 гривень старого зразка: подробиці
13:01
Міністерство фінансів
Україна досягла домовленостей про реструктуризацію зовнішнього боргу: деталі
12:48
Сашко Лірник
Письменник Сашко Лірник назвав Кузьму "провладним попсистом", якому створюють імідж великого українця 
12:41
Дмитро Кулеба
Кулеба відвідає Китай: які головні теми перемовин
12:28
Військові кораблі Китаю провели навчання у трьох морях
Україна до кінця літа отримає 100 тис. боєприпасів у межах чеської ініціативи, - очільник МЗС Ліпавський
12:11
На фото: Раян Рейнольдс
"Одне з найбільших хвилювань у житті": Раян Рейнольдс розповів, що зустрічався з Мадонною для зйомок "Дедпула і Росомахи"
12:05
OPINION
Дмитро Золотухін
Венс наслідує Зеленського
12:01
Жозеп Боррель
У Брюсселі розпочалася зустріч очільників МЗС країн ЄС: обговорять наслідки "миротворчого турне" Орбана
11:44
Ексклюзив
Джо Байден
"Демократична партія США показала, що здатна на нестандартні рішення": дипломат про вихід Байдена з перегонів
11:43
Огляд
світ, міжнародний огляд
Перемога Трампа може означати різку зміну трансатлантичної підтримки Києва, Європа повертається до призову на військову службу через російську загрозу. Акценти світових ЗМІ 22 липня
11:37
Оновлено
Джозеф Байден
Байден вийшов із президентських перегонів 2024 року. Реакції світу
11:32
В управління АРМА передали 4 гелікоптери й 2 літаки кримських  підприємців,  підозрюваних у фінансуванні армії РФ
11:20
Оновлено
Трагедія на канатній дорозі в Києві: рятувальники дістали з Дніпра тіло хлопця
11:20
Роберт де Ніро
Критик Трампа Роберт де Ніро відреагував на вихід Байдена з президентських перегонів
11:14
Поплічниця блогера-зрадника Лебедєва: СБУ затримала російську інформаторку, яка коригувала удари по Очакову
11:08
електроенергія
Обмеження діють протягом доби, з 18:00 застосують три черги: ситуація в енергосистемі на 22 липня
11:01
Ексклюзив
Ірина Фаріон
Не виключаю, що РФ обрала медійну людину, щоб каталізувати події в Україні, - "Інформаційний спротив" про вбивство Ірини Фаріон
10:52
Пресреліз
HR Wisdom Summit: нагороди
HR Wisdom Summit: головні інсайди українського ринку праці 
10:50
Німеччина
МЗС Німеччини створило "неформальну кризову групу" на випадок повернення Трампа до Білого дому, - FT
10:43
ракетна атака на Охматдит
Проросійські чеські ЗМІ поширюють російські фейки про ракетний обстріл Охматдиту
10:17
ФСБ
ФСБ звинуватила заступника Єрмака в нібито кураторстві організації терактів у Криму
10:14
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 22 липня: скільки коштують долар і євро
10:13
Джон Леннон Beatles
На аукціон виставлять окуляри Джона Леннона
10:06
OPINION
Олексій Панич
Про план Джонсона для Трампа
09:58
Білий дім
"Дякую, Джо": американці збираються перед Білим домом, скандуючи слова вдячності президенту Байдену
09:39
Ексклюзив
Маємо шанс у цьому році заблокувати Крим, - Згурець
09:26
Оновлено
ЗСУ
Протягом минулої доби на фронті відбулось 117 боєзіткнень. Найгарячіше - на Покровському напрямку
09:15
Кількість поставок мікроелектроніки з Китаю та Гонконгу до Росії за 2024 рік зменшилась на 28%, - Reuters
08:51
, біля Пішохідного мосту, обірвалася канатна дорога
Обрив канатного тросу в Києві: власник атракціону обіцяє співпрацювати зі слідством
08:47
Ексклюзив
ЗСУ
Ворог не має просувань: командир батальйону "Ахіллес" Федоренко про ситуацію на Харківщині
08:30
OPINION
Микола Княжицький
Трамп починає розуміти: про Україну потрібно розмовляти з Україною
08:21
Камала Гарріс
За перші години після виходу Байдена з президентської гонки кампанія Гарріс зібрала $46,7 млн
08:08
Інфографіка
ППО, обстріл, ЗСУ
За 21 липня Сили оборони ліквідували 18 ворожих танків, 51 артсистему та 1050 окупантів
08:05
OPINION
Віктор Пушкар
Воювати проти нас без українців росіяни не можуть
Більше новин