Огляд

Як у світі реагували на звільнення Залужного, що кажуть про Сирського та проблеми безпеки в Центральній та Східній Європі. Акценти світових ЗМІ 9 лютого

Ірина Запотічна
9 лютого, 2024 п'ятниця
12:11

У фокусі міжнародних видань - призначення президентом Зеленським нового головнокомандувача, звільнення попереднього та обговорення розв'язання безпекових проблем у Європі

Про це і не тільки писали світові ЗМІ станом на ранок 9 лютого.

Найбільше внутрішнє потрясіння після вторгнення

Фото: пресслужба президента України

Bloomberg опублікував статтю під назвою "Потворна боротьба Зеленського з генералом призвела до розколу в Україні". Авторка пише, що публічна суперечка Зеленського з головкомом Валерієм Залужним припала на найгірший момент. На полі бою проти російських агресорів Україна програє в озброєнні, тоді як США, її "фінансовий рятувальний круг", не надають допомоги.

"Залужного звільнили після того, як повідомлення про їхні часті суперечки дали зрозуміти, що президент утратив довіру до свого головнокомандувача. Розрив стосунків між двома найвидатнішими діячами України є найбільшим внутрішнім потрясінням після вторгнення. Тим часом президент Росії Володимир Путін посміхається, насолоджуючись безкоштовним ефірним часом із колишнім ведучим Fox News Такером Карлсоном", - пишуть у виданні.

Обидві події відбувалися окремо, але з різницею в кілька годин, і їхню оптику важко ігнорувати, оскільки вони підкреслюють не лише виклики перезавантаження війни, але й різні долі двох ключових антагоністів.

Перемога Путіна на березневих виборах є вирішеною, і на цей час він буде при владі довше, ніж будь-який російський лідер з часів Петра Великого, фігури, з якою він любить себе порівнювати. Зеленський, який прийшов на посаду як агент змін, пропускає вибори цього року. Але хоч українці не проголосують, політика повертається.

Український президент ненавидить слово "патовий". У листопаді минулого року в інтерв’ю The Economist Зеленський дорікнув Залужному, коли той наважився використати термін "патова ситуація". Для багатьох це здавалося констатацією факту, але термінологія була делікатною в той час, коли жодна зі сторін не розглядатиме можливість припинення війни шляхом переговорів.

Кілька західних чиновників, які постійно спілкуються з українським президентом, кажуть, що перемога залишається єдиним результатом, який погоджуватиме Зеленський.

Авторка статті також згадує про Олександра Сирського, який командує сухопутними військами країни. Вона пише, що той може бути готовий тісніше дотримуватися військових цілей президента, але йому не всі довіряють на полі бою та вважають його більш безжальним, ніж його попередник. На відміну від Залужного, він розмовляє українською з акцентом, оскільки виріс у Росії.

Іноземні гості — Борис Джонсон, Урсула фон дер Ляєн, Анджеліна Джолі приїжджають не так часто, як раніше. Замість цього Зеленський їздить за кордон, як і минулого місяця, до Давосу та країн Балтії, щоб виступити у справі своєї країни.

Своєю чергою іноземні чиновники помічають зміну тональності візитів Зеленського. Він перейшов від аргументу, що Україна програє без їхньої допомоги, до звернення до їхнього інстинкту підтримувати сторону, яка перемагає. Його команда пам’ятає, як після того, як Україна успішно відбила війська, які оточили Київ, США подолали своє небажання надіслати високоточну зброю HIMARS. Останнім часом він наголошує, що союзникам дешевше фінансувати Україну, ніж ризикувати воювати з Росією на власній території.

Сирського називають "помітно стриманішою фігурою", ніж Залужний

Фото: пресслужба президента України

Медіа The Guardian теж написало про звільнення Валерія Залужного з посади. Тут текст вийшов із заголовком "Незрозуміло, як усунення Залужного з посади воєначальника покращить становище України".

Автори пишуть, що рішення президента Володимира Зеленського змінити свого найвищого військового командувача може розв'язати політичну проблему, але незрозуміло, як воно може покращити слабшу позицію України на полі бою. Зокрема, відмовившись піти у відставку на прохання президента минулого тижня, Залужний створив непідйомну ситуацію на верхівці.

Через вісім днів Залужний визнав реальність, адже Зеленський дав зрозуміти, що хоче зміни керівництва після невдалого літнього контрнаступу. Однак його вибір генерал-полковника Олександра Сирського, командувача Сухопутними військами, не сприймається як радикальний відхід.

Українські солдати загалом підтримували Залужного, який культивував прихильників серед бригади "Азов" та інших націоналістичних сил, – тоді як щодо Сирського скептицизм більший. Один критик описав його як "дуже радянськомислячого", а інший - як солдата, більш готового терпіти більші втрати, що може вплинути на зусилля Києва мобілізувати більше сил на передовій.

Восени, коли стало зрозуміло, що літній контрнаступ не приніс прориву, саме Залужний попередив, що війна зайшла в "патову ситуацію" – зауваження, яке роздратувало Зеленського, який вважав, що цей коментар був надмірно негативним і збивав з розуму політичну територію, що належить йому самому.

Сирський – помітно більш стримана фігура. "Армія поза політикою", — сказав він Economist у грудні 2022 року на тлі чергових припущень про те, що Залужного можуть замінити.

Але немає очевидної альтернативної військової стратегії, коли центральна проблема України полягає в тому, щоб переконати американських республіканців розблокувати військову допомогу на 61 мільярд доларів. Як студент-історик, Сирський навряд чи матиме брак ідей, як реагувати на нинішню ситуацію. У червні минулого року генерал стверджував, що основи ведення війни залишалися незмінними протягом століть - навіть якщо сучасна зброя була набагато досконалішою.

Проблеми безпеки в Центральній і Східній Європі та як їх вирішити

Фото: Німецький солдат на навчаннях у Литві | Шон Геллап

Своєю чергою у POLITICO опублікували думку молодшого наукового співробітника програми Євразія в Інституті відповідального державного управління Квінсі, під заголовком "Західна Європа не може ігнорувати своїх східних союзників".

Автор пише, що останні два роки війни в Україні загострили страхи в сусідніх країнах, які мають спільний кордон з Росією. Усі ці побоювання зосереджені на потенційному російському вторгненні чи нападі, і хоча вони можуть бути недоречними з огляду на військові невдачі Росії в Україні, через історичні причини закарбувалися в суспільній свідомості.

"Не дивно, що країни Балтії наразі виявилися найгучнішими прихильниками вступу України до Європейського Союзу та НАТО. Польща є одним із головних прихильників України, постачаючи Києву зброю та припаси, пропонуючи притулок понад мільйону українців і дозволяючи використовувати територію Польщі для транспортування західних військових вантажів в Україну".

Однак український наступ у 2023 році явно провалився, у кращому випадку боротьба зайшла в глухий кут, а в гіршому — до перемоги Росії, пише автор. Таким чином, країни Західної Європи та США, здається, мовчазно визнали можливу необхідність переговорів і певної форми територіального компромісу. І в міру того, як надії на українську перемогу ще більше зникають, тиск на досягнення миру шляхом переговорів неминуче зростатиме.

Проте будь-які кроки до припинення вогню українцям зустрінуть сильний спротив з боку багатьох поляків і балтів, оскільки вони інстинктивно відчуватимуть, що це ознака того, що Захід їх покидає.

"Під час моїх дискусій у Польщі та Литві одним з аргументів, які я висловлював до нудоти, був страх, що країни Західної Європи просто недостатньо дбають про безпеку території своїх східних союзників. Кілька співрозмовників підкреслили, що посилене стримування в Центральній і Східній Європі є важливішим для їхньої національної безпеки, ніж те, щоб Україна повернула собі всі окуповані території. Таким чином, запевнення цих країн щодо їхньої власної безпеки могло б зіграти корисну роль у зменшенні їхньої опозиції до компромісного миру в Україні".

Один зі способів вирішення цієї тривоги, який пропонується, була б орієнтована на Європу стратегія стримування, яка має на меті заспокоїти ці побоювання, не провокуючи без потреби Росію. Зрештою, російські еліти безпеки набагато більше хвилюються про війська США на своїх кордонах, ніж про європейські підрозділи. І, виявивши свою зацікавленість, Франція та Німеччина зараз рухаються в цьому напрямку — хоча й повільно.

Бригада німецької армії, яка через кілька років буде постійно дислокована в Литві, є одним із прикладів цього, і це допоможе "зменшити страхи".

Поряд зі збільшенням військової присутності європейці також повинні налагодити спільне військове виробництво. Зараз Європа не може виготовити навіть мільйон артилерійських снарядів, які обіцяла доставити Україні до березня. Таким чином, розширення виробництва в загальноєвропейському плані краще позиціонує його для будь-якої майбутньої кризи чи конфлікту, а також забезпечить заспокоєння його східним союзникам. ЄС уже має існуючі механізми, такі як постійне структуроване співробітництво та Європейський оборонний фонд, які мають сприяти такому розвитку. І в цьому випадку також посилення обороноздатності могло б зменшити страх Західної Європи перед Росією, тим самим заохочуючи готовність шукати розумні компроміси з Москвою.

Нарешті, для того, щоб розбіжності, які можуть виникнути в результаті врегулювання щодо України, не стали токсичними, Німеччина та Франція повинні бути більш відкритими до перспектив і страхів своїх східних союзників.

"Експерти, з якими я спілкувався, вважають, що з новим дружнім до Брюсселя урядом у Варшаві настав час відродити Веймарський трикутник — неформальне угруповання Берліна, Парижа та Варшави, створене понад 30 років тому. І оскільки участь Польщі, де проамериканські та пронатовські погляди залишаються сильними, може допомогти зменшити занепокоєння Вашингтона щодо європейського проєкту самостійності, США також повинні заохочувати це", - каже автор.

Звичайно, посилення ролі Польщі в ЄС несе ризик ще більшої ворожості ЄС щодо Росії. Однак, оскільки питання про членство України в ЄС стає все більш актуальним, цілком можливо, що Польща займе більш нюансовану позицію щодо своєї безумовної підтримки України. 

Зернова суперечка між Польщею та Україною та блокада далекобійниками українського кордону є передвісниками того, що може стати серйозною протидією реформам і величезними витратами, пов’язаними з приєднанням країни до блоку. І Веймарський формат відкрив би можливість закласти основу для цих надзвичайно складних змін.
 

Теги:
Читайте також:
Київ
+7°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 38.2
  Купівля 38.2
  Продаж 38.74
 • EUR
  Купівля 41.29
  Продаж 42.09
 • Актуальне
 • Важливе
2024, субота
24 лютого
23:58
Оновлено
обстріл, ППО
Росія запустила "шахеди" з південного напрямку. Ситуація ввечері 24 лютого
23:57
Ласточкине
Росія окупувала Ласточкине неподалік Авдіївки, – DeepState
22:33
Володимир Зеленський і Пол Йонсон
Зеленський зустрівся з Борисом Джонсоном та міністром оборони Швеції
22:24
Тотальний спротив: вийшов календар, присвячений боротьбі українців проти російських окупантів
21:50
Ілля Забарний, АПЛ, Ерлінг Холанд, Борнмут - Манчестер Сіті
"Ман Сіті" переміг "Борнмут" Забарного та закріпив позиції у боротьбі за чемпіонство
21:47
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що Україна досягла політичного рішення про початок переговорів щодо вступу в ЄС
21:23
У Повітряних силах розповіли, скільки ракет та дронів збили за 730 днів повномасштабного вторгнення РФ
21:15
Роберт де Ніро
Роберт Де Ніро, Imagine Dragons та інші: понад 30 світових зірок звернулись до українців зі словами підтримки
20:59
Ексклюзив
Арсеній Яценюк
Станом на сьогодні американську допомогу європейці не здатні замінити, - Яценюк
20:46
Олешки
Елітний підрозділ темношкірих найманців прибув у Олешки Херсонської області, - "Атеш"
20:30
Оновлено
Гуляйполе
Росія обстріляла Гуляйполе Запорізької області: загинула літня жінка, є поранені
20:17
марш «Разом до Перемоги. Razem do Zwycięstwa»
"Разом до перемоги": у Кракові відбувся багатотисячний марш, присвячений другій річниці вторгнення РФ
20:03
OPINION
Ігор Луценко
Тепер нам загрожує смерть повільна
19:53
Ілюстративне фото
Окупанти вдарили по Білозерці на Херсонщині: загинула жінка, п'ятеро поранених
19:36
3 окрема штурмова бригада, ЗСУ
За добу на фронті відбулось 69 боєзіткнень, Сили оборони відбили 28 атак ворога на п'яти напрямках
19:29
Ексклюзив
Українці за кордоном
В акції Stand with Ukraine беруть участь майже 70 країн світу, - президент Світового Конгресу Українців Грод
19:29
Штучний інтелект, ШІ
Українські дрони працюватимуть на основі ШІ: Україна підписала меморандум з німецькою компанією
19:00
Володимир Зеленський
Зеленський заявив, що Україна не використовуватиме зброю, надану партнерами, проти інших країн
18:40
Ізраїль обстріл
Угода про тимчасове перемир'я між Ізраїлем та ХАМАС може бути досягнена до Рамадану, - Haaretz
18:38
Ексклюзив
Мирослав Чех
У ситуації величезна політична складова: польський політик Чех про блокування кордону
18:14
Олексій Навальний
Тіло Навального віддали матері, - речниця опозиціонера Кіра Ярмиш
18:05
OPINION
Андрій Кокотюха
Убивця має право на слово. Останнє, перед вироком
18:00
кіно, кінотеатр
Фільми про подорожі в часі. Ділимося підбіркою
17:56
Польща
У Польщі активісти висипали 2 тонни гною біля будинку посла РФ
17:26
акція на підтримку України в Лондоні
У центрі Лондона проходить акція на підтримку України з нагоди другої річниці російського вторгнення
17:18
Піксель. Вартовий свободи
"Піксель. Вартовий свободи": ЗСУ презентували перший в їхній історії мультфільм для дітей про 10 років війни
17:17
Ексклюзив
Зеленський Байден
Теорія успіху України багато в чому залежить від США, - американський політик Фрід
17:05
Джастін Трюдо та Володимир Зеленський
Україна підписала безпекові угоди з Італією та Канадою
17:02
ізраїльські солдати
В ООН закликали накласти ембарго на постачання зброї Ізраїлю
17:00
Інтерв’ю
Сергій Фурса
Інвестиційний банкір Сергій Фурса: Україна може бути містком бізнесу для компаній, які хочуть покривати як Східну Європу, так і країни СНД крім Росії
16:53
Огляд
"Шахтар" - "Марсель", Ліга Європи
Смерть другого баскетболіста в Німеччині та крах України в рейтингу УЄФА: головні новини українського спорту за тиждень
16:52
У Києві розпочалася зустріч міністрів закордонних справ країн ЄС
До кінця березня ЄС планує передати Україні майже 170 тис. боєприпасів, - Кулеба
16:48
Олександр Лемак
На Полтавщині вулицю перейменували на честь спецпризначенця поліції Олександра Лемака: він загинув на Бахмутському напрямку
16:31
Шмигаль обговорив з фон дер Ляєн фінансування на 50 млрд євро: коли надійде перший транш
16:13
пожежа Китай
У Китаї загорілася багатоповерхівка: 15 загиблих, понад 40 поранених
16:06
Ексклюзив
Євген Магда
Це не тільки солідарність з Україною: політолог Магда про візит світових лідерів до Києва 24 лютого
16:02
OPINION
Сергій Марченко
Авдіївка. "...А потім повісили кругом свої таблички"
16:00
Інтерв’ю
Каховське водосховище
Україна лише виграє від втрати Каховського водосховища, відновлювати його не потрібно, - еколог Олексій Василюк
15:37
У Москві активісти кладуть квіти до пам'ятника Лесі Українки на честь другої річниці вторгнення РФ
15:37
Ексклюзив
ЗСУ. Війна з Росією. Військові новини
Сьогодні перспективи перемоги України у війні дуже високі, - генерал Мусаєв
Більше новин