"Те, що нині відбувається з культурною спадщиною Криму на окупованих територіях, – дуже сумна історія", – культурологиня Ельміра Аблялімова
Важливо зберігати культурні об'єкти не лише фізично, а й берегти в пам'яті значення цих об'єктів
На цьому наголосила колишня генеральна директорка Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова (до окупації Криму вона очолювала Ханський палац, який є частиною цього заповідника) на форумі "Via Carpatia" під час дискусійної панелі "Коріння. Збереження культурної спадщини", повідомляє Еспресо.TV.
"Кримська культурна спадщина для українців – це майже 10% матеріальної культурної спадщини всієї України. Це майже понад мільйон рухомих об'єктів, які є в музеях різних епох у культурних традицій. Стосовно Ханського палацу, то для кримських татар це не просто, як кажуть, "взірець кримськотатарської палацової архітектури", це не просто єдиний збережений у світі палац династії Чингізідів. Для кримських татар – це духовний стержень того, що Крим – це наша батьківщина, там народився наш етнос. Палац – символ нашого розвитку і сьогодення, символ минулого й майбутнього. Сьогодні ж те, що відбувається з культурною спадщиною Криму на окупованих територія, – це дуже сумна історія", – зазначила пані Аблялімова, розповівши про кілька випадків "реставрації", яка насправді знищує важливі для кримських татар історичні об’єкти.
Ельміра Аблялімова бачить два основні напрямки подальших дій, які допомогли б зберегти культурну спадщину на окупованих територіях.
"По-перше, треба об'єднуватись. А по-друге, потрібно розуміти, що культурна спадщина зберігається не тільки тоді, коли об'єкт фізично збережений, а й тоді, коли в нашій пам'яті ми зберегли значення і цінність цього об'єкта. Головне – ми маємо не забувати, хто ми є. Тоді буде зв'язок – культурна спадщина, яка продукує історію. І історія, що продукує наративи, якими ми зараз живемо. Культурна спадщина, територія і етнос...Тоді цей ланцюжок буде зберігатися".
- Нагадаємо, 25-27 червня 2021 року в Криворівні та Верховині Івано-Франківської області триває форум "Via Carpatia". Урочисте відкриття відбулося 25 червня у Верховині.
- Форум стартував із вручення премії Станіслава Вінценза "За гуманістичне служіння та внесок у розвиток регіонів". Її лауреатом цього року став Петро Рихло – український літературознавець, есеїст, перекладач, член Українського ПЕН-Центру.
- "Via Carpatia" відбувається вже вчетверте, цьогоріч – під гаслом "Капітал свободи: 30 років культурної незалежності". Його ініціатор – народний депутат України, голова підкомітету з питань культурної політики Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микола Княжицький.
- Організаторами Форуму виступили ГО "Верховина – квітка Карпат", ГО "Всеукраїнський демократичний форум", телеканал Еспресо, Верховинська селищна рада. Захід відбувається за підтримки Українського культурного фонду та Українського інституту книги.
Слідкуйте за подіями в Україні та світі разом з Еспресо! Підписуйтесь на Telegram-канал: https://t.me/espresotb
- Актуальне
- Важливе