Тероризм як остання стадія імперіалізму
Російська імперія не буде відроджена, методи, до яких вдається РФ є нічим іншим, як історичним збоченням
Свого часу Володимир Ленін у книзі з назвою подібною до заголовка цієї статті, цілком слушно зазначив, що однією з головних ознак імперіалізму є боротьба за переділ поділеного світу. На початковій стадії розвитку імперіалізму єдиним методом боротьби за світову гегемонію був мілітарний, практично всі війни кінця ХІХ – початку XX століття, включно з двома світовими, були зумовлені саме цією причиною.
Після Другої світової війни з'явилися витонченіші соціальні технології, завдяки яким світова гегемонія стала досягатися шляхом продукування сенсів. Позаяк у всіх країнах більшість населення сприймає філософію конкретно, через речі, то алгоритм боротьби за ідейне домінування виглядав приблизно так: імперіалістична держава продукує сенси, вони втілюються в матеріальній культурі, а та своєю чергою формує буденну свідомість. Звичайно, це дуже спрощена схема, настільки, що доводячи її до абсурду, Рокфеллер казав, що для завоювання свідомості африканців достатньо налагодити виробництво всього двох красивих і недорогих речей, котрі людина бачить і дотикає постійно: черевиків та авторучок – і африканська інтелігенція (а відтак і весь соціум) опиняться у вас у кишені! Але, як засвідчила практика, не лише африканська людність тягнулася до прекрасного, адже, за чиїмсь влучним, висловом смертельний удар Радянському Союзові наніс не "Голос Америки", а каталог товарів "Отто".
Рокфеллер казав, що для завоювання свідомості африканців достатньо налагодити виробництво всього двох красивих і недорогих речей, котрі людина бачить і дотикає постійно: черевиків та авторучок – і африканська інтелігенція (а відтак і весь соціум) опиняться у вас у кишені!
Щодо того, як еволюціонує імперіалізм в епоху глобалізації, існують різні думки. Деякі вчені вважають, що на зміну згадуваним мілітарній та ідеологічній гегемонії прийшла "м’яка сила" - технологія, яка дозволяє відмовитися від концепції державного домінування й отримувати бажане через співробітництво й привабливість; інші наполягають, що вся ця т. зв. "м’яка сила" - не що інше, як ще одна назва ідеологічної гегемонії, з тією тільки різницею, що замість авторучок тепер айфони. Не будемо вдаватися у цю дискусію, а зосередимося на химерній траєкторії розвитку такої претендентки на статус імперіалістичної країни, як Російська Федерація. Формат цієї замітки не дозволяє описувати її шлях у деталях, однак він досить добре відомі зацікавленим особам, тому змалюємо цю траєкторію буквально трьома штрихами.
Перший штрих. Заледве оговтавшись від кризи 90-х і "піднявшись із колін" завдяки високим цінам на газ і нафту, РФ відразу почала задумуватися над відродженням втраченого імперського статусу. Спершу вона намагалася досягнути його засобами, прийнятними в сучасному світі, тобто за допомогою т. зв. "м’якої сили". Для цього була розроблена технологія "Русского мира". Якщо не вдаватися в подробиці, її сенс чудово передав один персонаж Віктора Пелєвіна: "…має бути чітка і зрозуміла російська ідея. Щоб вони (Захід. – Авт.) не думали, що ми тут у Росії просто грошей вкрали й сталеві двері поставили. Щоб таку духовність відчували, бляді, як у сорок п'ятому під Сталінградом!". Дуже скоро стало очевидно, що подібна ідеологія чомусь не здатна конкурувати ні з західною ідеологією, ні з ісламською, ані з національними ідеологіями нових країн, котрі постали на уламках Радянської імперії.
Другий штрих. Переконавшись у неспроможності конкурувати з провідними країнами сучасності, але з усім тим всупереч історичній приреченості, претендуючи на статус імперії, РФ ступила на шлях інволюції, тобто почала розвиток у минуле, вдавшись до брутального силового тиску. Простіше кажучи, Росія свідомо обрала шлях соціальної деградації.
У 2008 році вона напала на непокірну Грузію, а з 2014 почала збройну агресію проти України й врешті-решт 24 лютого цього року розв’язала проти нашої країни повномасштабну війну. Однак і на мілітарному шляху її також спіткала невдача. Сьогодні вже зрозуміло, що РФ неминуче зазнає поразки у війні проти України.
Чому ми можемо схарактеризувати поведінку РФ як тероризм? Тому що в політології тероризмом вважається насильство і погроза використання насильства в політичних цілях, спрямовані на те, щоб уплинути на більше число людей, ніж ті, котрі стають безпосередніми жертвами.
Третій штрих. Деградація РФ триває і боротьба за утвердження російського імперіалізму виходить на етап, не передбачений жодним з класиків у царині суспільно-політичної думки, а саме: щоб відродити свою імперію РФ вдається до тероризму. Адже саме так і не інакше можна схарактеризувати російські удари по цивільній інфраструктурі та по мирних мешканцях України, погрози холодомором у бік Європи та врешті-решт – погрози усьому світові ядерною зброєю.
Чому ми можемо схарактеризувати поведінку РФ як тероризм? Тому що в політології тероризмом вважається насильство і погроза використання насильства в політичних цілях, спрямовані на те, щоб уплинути на більше число людей, ніж ті, котрі стають безпосередніми жертвами. Таким чином, тероризм — це засіб психологічного впливу. Цим тероризм відрізняється від війни та від диверсійних дій. Його головний об'єкт — не ті, хто став жертвою, а ті, хто залишився живий. Його ціль — не вбивство, а залякування і деморалізація живих. Деморалізовані й залякані люди роблять усе самі, вимагаючи від влади або хоча б схвалюючи дії, котрі цим людям зовсім не вигідні.
Зайве казати, що РФ не має жодних шансів залякати Україну, Європу та світову спільноту, її терористичний шантаж не вдасться. Тому можна з певністю стверджувати, що Російська імперія не буде відроджена, методи, до яких вдається РФ є нічим іншим, як історичним збоченням і країна укотре демонструє, що є тупиковою гілкою еволюції "призначення якої лише в тому, аби показати світові, як не треба жити й чого не потрібно робити".
Спеціально для Еспресо
Про автора. Ігор Танчин, політолог, журналіст.
Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе