У 2022 році в Україні вийде на великі екрани фільм “Киснева станція” про історію Мустафи Джемілєва

26 червня, 2021 субота
16:49

До жовтня 2021 року в Україні триватимуть зйомки повнометражного ігрового фільму “Киснева станція”

Зміст

В сюжетній основі стрічки — один із переламних епізодів у житті незмінного лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. 

Це вже другий повнометражний фільм Івана Тимченка за сценарієм Михайла Бриниха, заснований на ретельному дослідженні багатого документального матеріалу. 

У фільмі “Киснева станція” йдеться про події літа 1980-го року. Мустафа Джемілєв відбуває чотирирічне заслання у якутському селищі Зирянка, де працює на кисневій станції. Щодня він наповнює киснем іржаві балони і котить їх на причал. Це монотонна та виснажлива робота, і в ній він уподібнюється до міфологічного Сізіфа. Це не перше й не останнє його ув’язнення, і здається, що триватиме воно безкінечно... 

Марна Сізіфова праця - одна з ключових метафор у світовій культурі. До неї зверталися, зокрема, нобелівські лауреати Альбер Камю та Жан-Поль Сартр. Однак “Киснева станція” пропонує нове, потужне її прочитання. 

Сізіф тут - радянський дисидент, який продовжує боротьбу у безнадійній ситуації. Та - зрештою - перемагає, не в останню чергу завдяки власній незламності, наполегливості, глибокій мотивації і віру у власний народ. Так дисидент і багаторічний політв’язень Мустафа Джемілєв стає лідером цілого народу. 

Сценарист фільму, відомий український письменник Михайло Бриних, підкреслює важливість цього перепрочитання метафори для сучасного українського кіно: 

“В історії Мустафи Джемілєва мене зацікавила саме ось ця міфологічна, екзистенційна проблематика. Колись Альбер Камю намагався відповісти на запитання: чи може Сізіф бути щасливий? В яку саме мить Сізіф здатен відчути і зрозуміти, що таке щастя? Власне, сценарій фільму “Киснева станція” і почався як спроба знайти відповідь на це питання — завдяки життєвому прикладу Мустафи Джемілєва”. 

Іще один важливий референс фільму - естетика українського поетичного кіно, інтерес до якого нині знову дуже високий. Адже передовсім завдяки традиції поетичного кіно Україна присутня на світовій мапі кіномистецтва. 

Робота над проєктом почалася п’ять років тому після знайомства творчої групи особисто з Мустафою Джемілєвим. Протягом року тривали інтерв’ю з паном Мустафою, в яких він докладно розповідав про своє життя, свою боротьбу, друзів і ворогів. Надзвичайно цінними були також спогади дружини Мустафи Джемілєва, пані Сафінар. Один із вагомих наскрізних мотивів фільму - глибока та зворушлива особиста історія, яка познайомить глядачів із цілком несподіваним боком життя лідера кримськотатарського народу. 

Іван Тимченко, режисер фільму, відзначає: “Про що цей фільм? Про сильну внутрішню свободу. Але водночас — це й історія кохання, бо як інакше?

Починалося все навіть не з ідеї, а з доволі болісного усвідомлення, що українці небагато знають про боротьбу кримськотатарського народу за своє право повернутися на рідну землю, і про те, хто такий Мустафа Джемілєв. Сьогодні це дуже актуальна для нас історія, і це історія перемоги, яка надихає. Так, у нас зараз недостатньо військової потуги, щоб змусити Росію забратися геть з окупованих українських територій, але от саме ця модель поведінки, модель опору, яку обрав свого часу Мустафа Джемілєв, - це те, чого Росія та всі інші тоталітарні країни бояться найбільше”. 

У свою чергу Світлана Соловйова, продюсерка фільму, розповіла, що кінострічка вже на стадії підготовки стала своєрідним лакмусовим папірцем, який показав актуальні нині проблеми сприйняття трагедії кримськотатарського народу у світі: 

“У нас багато хто вважає, ніби за кордоном всі все знають про трагедію кримських татар і про боротьбу Мустафи Джемілєва. Сьогодні, коли ми відзначаємо день кримськотатарського прапора, слід визнати, що цей оптимізм сильно перебільшений і перед нами іще величезна робота - доносити це знання! 

Навіть у процесі пошуку партнерів для цього проєкту я переконалася, що питання окупованих територій для багатьох наших сусідів, на жаль, - незручні й неприємні, бо всі вони мають взаємини з Росією і не хочуть їх втратити, хоч що б вони декларували. У нашому фільмі ми, принаймні, можемо називати речі своїми іменами, бо добро і зло таки мають свої імена”. 

Зйомки фільму нині - у розпалі. Зараз вони розпочалися на різних локаціях у Києві, плануються в інших регіонах України. Знімальний процес заплановано завершити до осені 2021 року, а фестивальна історія фільму розпочнеться навесні 2022. Українські глядачі побачать “Кисневу станцію” вже наприкінці 2022 року. 

Над фільмом працює сильна й досвідчена міжнародна команда. Режисер Іван Тимченко, сценарист Михайло Бриних та продюсерка Світлана Соловйова вже відзначилися потужним фільмом “Іловайськ”, який здобувся на переконливі оцінки критиків та глядачів - фільм високо оцінили за оригінальний, нешаблонний стиль на назвали “військовою драмою “здорової людини”.  

Оператор Томас Стоковскі є відомим у Європі фахівцем, а композитор фільму Джун Міяке працював над музикою до фільмів видатних режисерів Віма Вендерса та Олівера Стоуна. 

Акторський склад фільму також складається з відомих в Україні та навіть за кордоном митців. 

Борис Орлов, виконавець ролі Мустафи Джемілєва, так коментує своє сприйняття глибокої метафоричної механіки фільму: “Про що для мене цей фільм? Про те, що хоч яка б висока була твоя мета і хоч яке шляхетне було твоє прагнення, - ти нічого не зможеш зробити виключно сам”. 

***
Стрічка “Киснева станція” створюється  за підтримки Державного агентства України з питань кіно і Міністерства культури та інформаційної політики України.


Режисер: Іван Тимченко

Оператор: Томас Стоковскі (Німеччина)

Автор сценарію: Михайло Бриних

Продюсер: Світлана Соловйова

Композитор: Джун Міяке (Японія)

У ролях: Борис Орлов, Христина Дейлик, Віктор Полторацький, Василь Кухарський, Едем Ібадуллаєв та інші. 

Жанр: драма

Виробництво:«Цифрова Платформа» 

Тривалість: 100 хвилин

Прем’єра в Україні:2022 рік

Теги:
Читайте також:
Київ
-6.3°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.52
    Купівля 41.52
    Продаж 42.02
  • EUR
    Купівля 42.91
    Продаж 43.61
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
12 лютого
20:01
OPINION
Про невроз політичних симпатій
19:54
Зеленський Трамп
Зеленський та Трамп провели розмову
19:50
Оновлено
Удар по Києву 12.02.25
РФ вночі атакувала Україну дронами і балістикою: у Києві є загиблий, на Чернігівщині вдарили по критичній інфраструктурі
19:36
Шмигаль обговорив у Києві з міністром фінансів США Бессентом санкції проти РФ
19:35
Оновлено
Росіяни атакували Херсонщину: у Станіславі через атаку БПЛА по будинку є постраждалі, у Інженерному через обстріл пошкоджено заклад освіти
19:31
вагони
З камерами та шумоізоляцією: у перший рейс із Харкова до Львова вирушили 9 нових пасажирських вагонів
19:14
Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна
"Це в наших інтересах": в Естонії заявили, що можуть стати на захист України в разі повторного нападу РФ
19:09
Володимир Зеленський
Зеленський: Україна отримала перший драфт угоди про партнерство від США
18:58
путін трамп
Трамп та Путін провели переговори
18:56
Ексклюзив
Суджа, РФ, Курська область
Російська армія не гребує скидати КАБи на будівлі своїх громадян: 80-та ОДШб про Курський напрямок
18:53
Ексклюзив
"Всесвіт Любові": у Києві відкрили ретроспективну виставку мисткині Панченко, яка загинула внаслідок окупації Бучі
18:44
Віктор Орбан
Угорський прем'єр Орбан назвав ультраправу партію АfD майбутнім Німеччини
18:34
Ексклюзив
ХАЕС, Хмельницька АЕС
Рада ухвалила законопроєкт не про добудову Хмельницької АЕС, - нардепка Совсун
18:30
Ексклюзив
Джейсон Шарон
Священник УКЦ у Пенсильванії: Вірю, що Трамп ухвалить власне рішення підтримати Україну
18:18
Естонія
Естонія може запропонувати США свої рідкісноземельні метали
18:09
Telegram логотип
"Якщо заборонити telegram, Росія використовуватиме щось інше": у ЦПД висловилися щодо блокування каналів в месенджері
18:09
Росіяни вдарили по житлових кварталах Херсона, загинула жінка
18:04
OPINION
Зеленський зубами буде гризтися за владу
18:00
Володимир Зеленський
"Це точно не в центрі уваги", – Зеленський про вибори в Україні
17:53
Суд у Німеччині вперше дозволив екстрадувати українця, який відмовився служити у ЗСУ
17:53
Ексклюзив
замах на Трампа
Священник УКЦ у штаті Пенсильванія про слова Трампа в день замаху: "Америка має знову бути сильною, щоб наші союзники були в безпеці"
17:49
Ексклюзив
Системи протиповітряної оборони Patriot у Польщі
Може триматися в таємниці: Defence Express про те, чим українська ППО збиває балістичні ракети
17:39
Бенксі боротиметься з компанією з виробництва листівок за контроль над своєю торговою маркою
17:39
Володимир Зеленський
Якщо Україна не буде в НАТО, будуватимемо НАТО на своїй території, – Зеленський
17:29
Ексклюзив
"Купуйте на кордоні, підписуйте з нами контракт": ексміністр енергетики України Плачков про ідею транспортування нафти РФ
17:21
Піт Хегсет
Зниження цін на енергоносії та ефективніші санкції: очільник Пентагону Хегсет про те, як Трамп хоче посадити РФ за стіл переговорів
17:21
картка Revolut
Revolut заявив про бажання отримати банківську ліцензію в Україні. У НБУ кажуть, що звернень не отримували
17:11
Петро Порошенко
Вручили 15 повісток ДБР: Порошенко заявив, що його поїздку на Мюнхенську безпекову конференцію і на фронт хочуть зірвати
17:01
Володимир Зеленський в Давосі
У лютому, ймовірно, почнеться робота над планом Трампа щодо закінчення війни в Україні, - Зеленський
16:57
ЗСУ, Харківщина
На фронті від початку доби відбулось 74 боєзіткнення, з них 22 – на Покровському напрямку
16:47
Росіяни атакували Слов’янськ: загорівся автобус, пошкоджено будинки та підприємство
16:42
Євробачення-2025: пісню Kant представниці Мальти розкритикували за назву, співзвучну з лайливим словом англійською
16:41
Премʼєр Грузії Кобахідзе заявив, що Євросоюзу "буде не до Грузії" через мита Трампа
16:35
Танки, ракети, артилерія і не тільки: Британія виділила Україні пакет військової допомоги на 150 млн фунтів стерлінгів
16:22
Ексклюзив
Росіяни тренують північнокорейських солдатів, що вижили, для поповнення військ: DeepState про ситуацію на Курщині
16:15
Отець Джейсон Чаррон, Дональд Трамп
"Поділяють цінності, що й наші християни". Священник УКЦ у Пенсильванії розповів, чому його запросили очолити молитву на мітингу, де стріляли у Трампа
16:13
Міністр оборони США Піт Хегсет
Членство в НАТО нереалістичне для України, - глава Пентагону Хегсет
16:07
Верховна Рада ухвалила законопроєкт "Про лікарські засоби": що він передбачає
16:05
Іліє Болоян
У Румунії офіційно прийняв повноваження тимчасовий президент, який замінить Йоганніса
16:04
OPINION
блог Ігор Семиволос
Чому ідея Трампа про Сектор Гази межує з геноцидом
Більше статей