У якій бібліотеці живе капітан Підштанько

Карп'юк Василь
8 червня, 2021 вiвторок
07:00

Навіщо існують бібліотеки

Кілька годин довелося провести в пошуках в інтернетних нетрях капітана Підштанька. Що це таке? Дитяча книжка. Як визначив автор, епічна новела. Власне, цих новел чотири.

Першу ми з сином позичили у бібліотеці за кількадесят метрів від дому. Вона так нам зайшла, що миттю захотілося продовження. На жаль, у нашій бібліотеці його не було. У бібліотеці за кількасот метрів – теж. Ба більше, ми його не знайшли і в бібліотеці за 1 км. 150 м.

Далі я кинувся в ці самі інтернеті. Але що книжка ще 2017 р., і що дітям вона дуже подобається, то в жодній інтернет-книгарні її катма. Не було і на сайтах користованої літератури. Ніхто не відгукнувся на мій запит у соціальних мережах. Одним словом, жах!

І тут я усвідомив, що якщо хтось таки може мені допомогти, то це щось. Тобто електронний каталог бібліотечних систем. Знайшов два примірники у двох закладах. Впевнено зателефонував у перший – бібліотеку ім. О. Довженка і... мені сказали, що книжка на руках.

Залишилася друга і остання спроба – публічна бібліотека ім. Лесі Українки. І… о, щастя! “Приходьте завтра зранку й забирайте”. Так я роздобув другу епічну новелу про капітана Підштанька. На жаль, син не дочекався вечора, щоб я йому прочитав книжку перед сном. Він прочитав її вдень… без мене. Так я й не дізнався, що там було, але бібліотеки вкотре підтвердили свою могутність.

Коли бажаного видання ніде нема, коли руки опускаються й накочує відчай, заходьте у бібліотеку, там море книжок. А якщо примірник з абонементу на руках, то спитайте у читальній залі, там теж може бути.

З наступними епічними новелами все було простіше. Вони вийшли пізніше і ще є в продажу, тому достатньо було просто замовити. Бібліотеки вже не розглядалися як варіант, бо син хотів мати власні примірники. Поки я оце пишу, він якраз перечитує один із них і малює комікс за прикладом персонажів з книжки.

Моє знайомство з бібліотекою в початкових класах школи було суто формальним. Треба було отримувати підручники на початку навчального року і здавати в кінці. У моєму селі читання не було в моді ні серед однолітків, ні серед старших. Коли я згодом почав відвідувати сільську бібліотеку, то з дорослих користувачів бачив там тільки працівника поштового відділення.

Ми з однокласниками заходили до бібліотеки дорогою додому. Це була певна атракція – порозглядати книжки. Навіть часом щось позичали, але вдома майже не читали. Деякі примірники, так і не розгорнувши, через кілька тижнів здавали назад.

Моє ставлення до літератури дещо змінилося, коли під час гри з двоюрідним братом, який старший за мене на п’ять років, він згадав якогось короля, і якийсь чарівний меч, і ще щось таке, що мене зацікавило. Прийшло усвідомлення, що такі цікаві історії можна дізнатися якраз із книжок.

Відтоді я перестав гортати бібліотечні книжки навмання, а цільово, одна за одною, поглинав серію “Казки народів світу”.

Десь так зараз і син ковтає книжки, і то в набагато більших обсягах. Коли він ще був зовсім маленьким і не читав, а розглядав ілюстрації, після чого вони втрачали первісний вигляд, то варіантів окрім як купляти нові видання не було. Але зараз, коли в періодичні локдауни багато часу проводимо вдома разом, і читається ще більше, ніж раніше, і син вже трохи читає сам, то бібліотека – чудова установа.

Тим більше, що у нас їх мінімум три ближче від найближчої книгарні. І, як у книгарні, так і в бібліотеці, спрацьовує те, що називають “емоційною покупкою”. Ми часто просто розглядаємо полиці, шукаючи чогось нового чи старого, і завжди щось класне знаходимо.

Якщо перевага книгарень в тому, що там можна знайти найсвіжіші новинки, то якраз в бібліотеках можна знайти те, чого в книгарнях вже давно нема чи ніколи не було. Є перелік з близько трьох десятків бібліотечних установ, куди видавці зобов’язані надсилати примірники кожної виданої книжки. Завдяки цьому у відповідних книгозбірнях можна знайти практично все, що видають українські видавництва.

Коли у студентські роки я хотів нахрапом осягнути, що таке сучасна література, то попросив у письменника Степана Процюка, який у мене викладав, і в поетеси Галини Петросаняк, котра вела літературну студію, яку я відвідував, щоб дали мені списки “рекомендованої літератури” з сучасних авторів. Кожен з них написав за своїми смаками, а мені довелося розвести руками після того, як руками розвели продавці трьох івано-франківських книгарень, бо майже нічого не знайшлося.

Тоді мене теж врятувала бібліотека. На цей раз університетська. Зі списку Степана Процюка я там знайшов поезію Андрія Охрімовича, прозу Євгена Пашковського, Олега Криштопи, В’ячеслава Медведя, Олеся Ульяненка, Андрія Жураківського… Зі списку Галини Петросаняк – поезію Олега Лишеги, Тимофія Гавриліва, Юрія Андруховича, прозу Тараса Прохаська, Юрія Іздрика… 

Не згадаю всіх авторів зі списків, але я їх прочитав значною мірою завдяки можливості знайти ту літературу в бібліотеці.

Що я вже був захопився сучасною українською літературою, то й підсадив на неї свого двоюрідного брата. Але навчався я заочно, тому з бібліотеки додому мені давали книжки лише на два робочі дні. Щоб ми обидва з братом, який живе в селі, могли прочитати “Московіаду” Андруховича, я позичав її в п’ятницю й читав у дорозі в село. На суботу-неділю віддавав братові, а в понеділок вранці їхав назад до Франківська і в дорозі дочитував.

Зараз, живучи в Києві, доступ до літератури о-го-го який. Лиш би вистачало часу на все, що хочеться прочитати. Однак і тут бувають ексцеси, як-от з капітаном Підштаньком. І знову виручають бібліотеки.

Письменники, художники, видавництва, книгарні, бібліотеки, читачі – це ціла екосистема. Але її нинішній стан хворобливий. В Україні лише якихось дві сотні книгарень. Бібліотек хоч і порівняно багато, але після децентралізації, громади дуже часто не знаходять на них фінансування і число бібліотек скорочується. Звісно, далеко не всі отримують в достатній кількості нової літератури.

У березні Український інститут книги презентував Стратегію розвитку читання на 2021-2025 рр. Очільниця УІК Олександра Коваль зауважила, що в останні роки держава закуповує для бібліотек по 700 тисяч примірників на рік. Бібліотеки отримують коефіцієнт оновлення фондів 0,6% при встановленому нормативі 5% на рік. З такими темпами для повного оновлення фондів знадобиться 150 років.

Звісно, бібліотеки намагаються стати привабливішими для користувачів скажімо безкоштовним інтернетом. У багатьох окремих бібліотеках чи бібліотечних системах уже працюють електронні каталоги. Також йде робота з оцифрування рідкісних видань, які не видають на руки. А в цифровому вигляді можна буде отримати до них доступ.

Згідно зі Стратегією розвитку читання, бібліотеки – місце безбар’єрного доступу до книжок. Президентка ВГО “Українська бібліотечна асоціація” Оксана Бруй розповіла, що для забезпечення цієї безбар’єрності будуть вжиті такі заходи як реновація, постійне оновлення фондів, централізована каталогізація, створення національної цифрової бібліотеки тощо.

Нині найкращі бібліотеки у світі – це сучасні культурні центри, які вражають як архітектурою самих приміщень, так і підходом, подеколи скидаючись більше на торгові центри, ніж на книгозбірні. Де можна не лише отримати кілька томиків літератури, а й просто комфортно і приємно проводити час.

Бібліотеки в Україні виходять з того, що мають, але рух назустріч користувачам відчутний і тут. Скажімо, під час останнього локдауну в окремих бібліотеках Києва можна було замовити книжки з доставкою поштою, що теж було виходом, коли книгарні були зачинені.

Загалом у нас бракує ще й культури читання. Українці в середньому читають від нуля до одної книжки на рік.У напрямку становлення цієї культури також працюватиме УІК, що обов’язково дасть позитивний результат, бо тільки відповідною роботою він і досягається. Я ж додам, щоякщо перед сном почитати кілька сторінок “Нудоти” Сартра замість соцмереж, то засинати куди солодше і спиться куди міцніше. Перевірено на собі.

Читайте також:
Росія - Данія
21 червня, 2021 понедiлок
Данія розгромила Росію і дала Україні шанс на плей-офф Євро-2020
мины
22 червня, 2021 вiвторок
Окупанти на Донбасі підірвалися на своїх мінах: шестеро загинули
23 червня, 2021 середа
Визначилися 12 збірних, які зіграють у плей-офф Євро-2020
Київ
+26
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 27.15
  Купівля 27.15
  Продаж 27.39
 • EUR
  Купівля 32.27
  Продаж 32.67
 • Актуальне
 • Важливе
2021, середа
23 червня
12:04
Фіскальна служба знову прийшла з обшуками в Київпастранс: розслідують розкрадання 80 млн грн
11:55
В Туреччині на відпочинку загинув 28-річний українець
11:46
Іван-Павло ІІ
Богдана Матіяш: Згадуючи Папу

Опитування

Чи вірять європейці брехливим заявам Путіна про Україну?
11:45
Уряд виклав у відкритий доступ дані про порушення перевізниками вагового контролю
11:44
Роман Яремчук
Клуб Яремчука відмовився відпускати форварда збірної України до "Мілану"
11:31
Зеленський
Віталій Портников: Зеленський не повинен допустити маніпуляцій із “Північним потоком-2”
11:27
Нафтогаз
"Укртрансгаз" вимагає у Нафтогазу повернення понад 300 млн кубів газу фірмі, яку раніше назвали "шахрайською", - ЗМІ
11:23
PR
Як використовувати Іnfluencer-маркетинг в 2021 році
11:11
Бій Теофімо Лопес - Масайоші Накатані
Ломаченко перед боєм назвав найнебезпечніші якості Накатані
11:04
хакер
Польська розвідка звинуватила російських хакерів у масштабній атаці на чиновників та міністрів країни
11:02
Ігор Лапін
Близько 60-70 ракетних комплексів "Нептун" здатні виправити ситуацію в Чорному морі, − Ігор Лапін
10:42
Есмінець США пройшов між Китаєм та Тайванем: КНР засудила Штати
10:40
Андрій Шевченко
Євро-2020: букмекери оцінили шанси збірної України на вихід до 1/8 фіналу
10:30
вакцинація
Київський центр вакцинації на цьому тижні працюватиме чотири дні
10:17
Пункт пропуску "Дзвінкове" на українсько-угорському кордоні відновив роботу
10:10
Стамбул, Ліга чемпіонів
Відбулися стартові матчі Ліги чемпіонів 2021/2022
09:58
"карантинні" рейди
Київ і п'ять областей не відповідають показникам "зеленої" зони карантину, - МОЗ
09:47
Олександр Новіков
"Ні Шмигаль, ні Малюська не мали права звертатися до суду щодо звільнення Вітренка", – Олександр Новіков
09:41
Вдруге у Києві відбудеться “Кіновернісаж просто неба”
09:40
Ліонель Мессі
Мессі повідомив президенту "Барселони" про своє рішення щодо майбутнього у клубі
09:24
ремонт дороги
Укравтодор тимчасово перекрив проїзд в напрямку Борисполя через ремонт
09:09
Україна - Австрія
Євро-2020: Україна опустилася на одну позицію в рейтингу третіх збірних у групах
08:58
сепар
Окупанти на Донбасі 9 разів порушили режим припинення вогню
08:39
Даяна Ястремська
Українську тенісистку виправдали у допінговій справі
08:33
Олег Пендзин
Україна має розраховуватись за держборгом, питання у вартості запозичень, — експерт Пендзин
08:22
долар
Офіційний курс: долар здорожчав ще на 11 копійок
08:14
коронавірус
Коронавірус: за добу померли 70 українців
08:08
Домагой Віда
Визначилися 12 збірних, які зіграють у плей-офф Євро-2020
07:58
AstraZeneca
Виробники AstraZeneca заявили, що вакцина ефективна проти "індійських" штамів коронавірусу
07:41
Ярослав Думанський та Дієго Марадона (праворуч)
Помер колишній футболіст "Динамо" Думанський, який ставав віцечемпіоном світу
07:38
Новий різновид "індійського" штаму коронавірусу виявили в десяти країнах
07:34
Інфографіка
Євро-2020: розклад матчів і трансляцій вівторка
07:20
ВМС США
Росія закликала США відмовитися від участі у Sea Breeze-2021
07:02
Чехія - Англія
Євро-2020: результати всіх матчів вівторка
2021, вiвторок
22 червня
23:59
Чехія - Англія
Англія здолала Чехію і з першого місця вийшла в 1/8 фіналу Євро-2020
23:52
Хорватія - Шотландія
Хорватія впевнено перемогла Шотландію та вийшла у плей-офф Євро-2020
23:06
Саміт Кримської платформи має ухвалити підсумковий документ про деокупацію, - представник Зеленського
23:02
"Ніколи не було "російським озером": моряки ВМС Британії передали Данілову принт першої у світі британської карти Чорного моря
22:54
Зеленський схвалив продовження угоди про співробітництво у сфері науки та технологій з США
22:38
Російські хакери
Влада Польщі заявила про атаки російських хакерів на електронну пошту понад сотні політиків
Більше новин