"Фуфломіцини" для українців: які ліки не варті вашої уваги та грошей

Катерина Бенюк
3 червня, 2023 субота
10:03

Український ринок ліків повен так званих "фуфломіцинів" – це препарати, які не мають доведеної ефективності

Зміст

Основа сучасної світової медицини – доказовість ефективності. Це масштабні дослідження та багаторічна наукова робота.

Фото: microbiya.com

Разом з тим існують і інші напрямки медицини, як от народна чи фітотерапія – вони не мають наукового підґрунтя, а всі спроби довести їхню ефективність провалилися. 

Попри це, на полицях аптек є дуже багато сумнівних препаратів, які нам яро рекламують, але які навіть не дотягують до ефекту плацебо. Про деякі з видів таких "ліків" – у статті "Еспресо".

Лікарі час від часу роблять список неефективних ліків та намагаються "достукатися" до українців. Зокрема, лікарка-педіатр Алла Мішура неодноразово писала про них. Крім того, існує портал dokazovo.in.ua, який створили молоді спеціалісти сфери здоров'я та IT, на якому можна перевірити лікувальний препарат щодо міжнародних протоколів, а саме WHO – рієнтовний перелік життєво необхідних лікарських засобів, розроблений ВООЗ. Наявність медикаменту в переліку вказує на його беззаперечну ефективність; FDA – урядова організація в США, яка оцінює безпеку медикаментів і продуктів харчування. Вважається однією із найавторитетніших органів, які регулюють фармацевтичний ринок; NICE – клінічні протоколи Національного інституту здоров'я Великобританії та ін.

На даних з цього порталу і ґрунтується список ліків у цьому матеріалі.

Гомеопатія

Це так звана альтернативна медицина. Гомеопатія є псевдонаукою, а наукове товариство називає її не інакше як шахрайством. Комітет з науки та технології Британського парламенту стверджує, що гомеопатичні засоби працюють не краще, аніж плацебо, а самі препарати — "пігулки, які не містять активних інгредієнтів". Таке лікування у багатьох випадках може бути небезпечним, адже, по суті, не впливатиме на хворобу людини. 

У МОЗ же зазначають, що гомеопатія є надзвичайно популярною для лікування ГРІ, бронхіту, мігрені, депресії та інших захворювань, включаючи онкологічні. Власне, прибутки від продажу гомеопатичних препаратів вимірюються мільярдами доларів, що красномовно підкреслює їхню популярність. З іншого боку, жодне належне наукове дослідження не змогло довести, що хоча б один із гомеопатичних препаратів може вилікувати яку-небудь хворобу.  

Деякі препарати:

Лімфоміозот – від алергії та запальних процесів.

Траумель гель, Траумель С – використовують при спортивних чи побутових травмах і тому подібне. Заборонений Управлінням продовольства та медикаментів США, не входить у протоколи ВООЗ та НСЗУ. Як і попередній препарат.

Вібуркол – "лікування" дихальних шляхів, ГРВІ, запальних процесів статевих органів, судом і т.д. 

Дентокінд – це взагалі дитячий засіб, який полегшує біль при прорізуванні зубків. Як і всі вище вказані препарати має недоведену дію та заборонений у США.

Грип Хеель – для комплексного лікування та профілактики грипу та ГРВІ. Тут виробники завбачливо вписують в інструкції про комплексне лікування. 

Тенотен – гомеопатичне заспокійливе, грубо кажучи. Є і дитяча версія.

Анаферон –  противірусний засіб

Тонзилотрен – "лікування" ангін, тонзиліту, збільшення мигдаликів.

Ергоферон – проти герпесу, мононуклеозу та кишкових інфекцій.

Нервохеель – ще одне гомеопатичне заспокійливе. Застосовують його при порушенні сну чи високому збудженні нервової системи

Вокара – проти запальних захворювань ротоглотки

Афлубін – для профілактики і лікування грипу та ГРВІ.

Список взято зі сторінки лікарки-педіатра.

Імуномодулятори, противірусні

Імуностимулятори (імуномодулятори) – це засоби, що стимулюють гуморальні імунні реакції, клітинний та неспецифічний імунітет. Однак їхня дія на організм не доведена. Більшість подібних препаратів, що "ведуть боротьбу" з ГРЗ та грипом, вважають лікарськими засобами лише в країнах з низьким рівнем медицини, зазвичай на пострадянському просторі. В Європі та США це біодобавки.

При цьому, мова йде не про усі препарати у всіх випадках. Говоримо лише про найпоширенішу необхідність, як от при ГРВІ чи грипі. 

Для прикладу візьмемо відомий усім Аміксин, він же Тилорон, Лавомакс, Тілаксин, Орвіс Іммуно. За опублікованим у PubMed дослідженням, у дослідах на людях препарат не показав ефективності та безпечності. Він не відповідає вимогам доказової медицини, хоча наробив чимало шуму у коронавірусний період. Те саме стосується Лаферобіону, Назоферону, Новірину і т.д. 

Окремо тут варто згадати "противірусний" Оксолін, а саме мазь, яку згідно з народною мудрістю наносять під ніс, аби відігнати всі віруси. Насправді знову ж таки наукового обґрунтування цьому немає. Жодна мазь, якою мастять собі під ніс дорослі чи діти – не допомагає врятуватися від вірусів. 

Також у нас люблять використовувати Амізон (чи Амізончик для дітей) при вірусних захворюваннях. Для цього його і рекламують.Тут річ радше не про "фуфломіцин", а про обережне ставлення до ліків. У протоколах МОЗ він згадується при лікуванні абсцесів, гнійних гідраденітів, відмороженнях, рідкісних ендокринних пухлин, виразок нижніх кінцівок і т.д. Заради справедливості варто зазначити, що Амізон Макс, згідно з дослідженням, показав певну ефективність у боротьбі зі симптомами коронавірусу. 

Ноотропи

Грубо кажучи, це такі препарати, які покращують кровообіг у мозку,  розумову діяльність; знижують неврологічний дефіцит.

Видається, що такі "ліки" значно покращують наші когнітивні функції та й загалом життя. Проте, їхня ефективність дуже контроверсійна. Систематичні огляди та метааналіз клінічних досліджень на людях із застосуванням низьких доз певних стимуляторів центральної нервової системи показали, що ці препарати покращують пізнання у здорових людей, але вплив дуже нестабільний. 

По факту ж, ноотропи – це харчові добавки, суміші вітамінів, ліпідів, антиоксидантів та рослинних речовин, які тим чи іншим чином пов’язані зі здоров’ям мозку, а не ліки. Жодна з цих добавок не показала ефективності саме в покращенні когнітивних функцій. Ні для здорових людей, ні для людей з помірним когнітивним дефіцитом.

Є і ще один вид ноотропів – з вмістом психостимуляторів (амфетамін, до прикладу). Вони можуть бути ефективними в покращенні когнітивних функцій, а можуть і не бути. Щобільше, серед побічних ефектів таких ліків є психози, суїцидальні настрої чи раптова серцева смерть. Їх вживати здоровим людям не можна.  

До ноотропних препаратів (не наркотичних) відносять Пірацетам (Фезам, Ноотропіл), Аміналон, Прамірацетам, Цитиколін, Вінпоцетин і т.д.

Увага!

Якщо говоримо про мозок, то слід згадати окремо такий препарат як Актовегін, за своїм хімічним складом є депротеїнізованим гемодериватом із крові телят! Його застосовують при захворюваннях головного мозку, деменції, порушень кровообігу. Він зареєстрований у низці країн, однак у багатьох є забороненим препаратом – у США застосування та ввезення Актовегіну є кримінальним злочином. Реальна ефективність препарату не доведена і він може бути навіть небезпечним.

Гепатопротектори

Це препарати, які захищають та допомагають печінці. Для розуміння, такої групи ліків просто не існує в США та Європі. Є лише один лікарський засіб з доведеною ефективністю – це Гептрал. І все ж у США його відносять до так званих БАДів. У всіх інших випадках доведеної ефективності немає. 

Препарати з доведеною НЕефективністю, які часто можна побачити у наших аптеках:

Гепабене

Есенціале

Карсил

Є і ліки на основі урсодезоксихолевої кислоти:

Урсосан

Урсофальк

Урсолів

І вони мають непередбачувану токсичність. Їх приймати дуже небезпечно, адже може розвинутися гепатит, як би це не звучало дивно, та низка інших неприємних та смертельних хвороб.

Є ще такі препарати, як Лів52 і Хофітол. У них рослинна основа, як і в Есенціале, та ефективність не підтверджена. 

Теги:
Читайте також:
Київ
+29°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.44
  Купівля 40.44
  Продаж 40.95
 • EUR
  Купівля 43.42
  Продаж 44.17
 • Актуальне
 • Важливе
2024, середа
19 червня
16:36
Кандидат у прем’єри Франції Барделла заявив, що не підтримає передачу Україні далекобійних ракет
16:31
Данило Гетманцев
"Імовірно, пропозиції будуть достатньо радикальними": Гетманцев про можливість підвищення податків
16:28
насильство
В Україні зафіксували понад 300 випадків сексуального насильства росіян до жінок, чоловіків і неповнолітніх
16:27
Ексклюзив
Війна з Росією, ЗСУ
ДПСУ: ситуація на кордоні залишається непростою, ворог намагається атакувати на двох напрямках
16:15
Новини компаній
Вантажівки на кар"єрі Ferrexpo
Європейський суд з прав людини прийняв до розгляду скаргу голови правління Полтавського ГЗК
16:08
Саміт миру
Україна отримує сигнали від різних держав про наміри приєднатися до комюніке Саміту миру, - ОП
16:03
Ексклюзив
Російські військові
У росіян недостатньо сил для прориву на 22 км: "Інформаційний спротив" про наступ РФ на Харківщині
16:01
OPINION
Богдан Данилишин
Зниження облікової ставки: НБУ мультиплікує провали
15:58
Запрацював сайт українського застосунку "Мрія"
15:51
Дніпро-1, Ліга конференцій
"Дніпро-1" і "Полісся" дізналися суперників у другому раунді кваліфікації Ліги конференцій
15:46
Майдан, 20 лютого
Справи Майдану: ДБР встановило особи беркутівців, які здійснили перші постріли по мітингувальниках
15:38
Від 12 років в’язниці: у Росії засудили чотирьох громадян України у справі про вбивство Мотороли
15:16
Андрій Осадчук
Робота військової поліції не матиме жодного стосунку до цивільних, – нардеп Осадчук
15:13
Україна ЄС
Україна та ЄС узгодили текст угоди про гарантії безпеки
14:58
Оновлено
Шимон Головня та Олена Кондратюк
Спікер сейму Польщі Головня прибув до Києва та зустрівся із Зеленським
14:42
Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон, яким передбачено штрафи за образливі повідомлення сексуального характеру
14:35
Інфографіка
Ціни на пальне АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
14:34
ЗСУ
Від початку доби на фронті відбулося 59 боєзіткнень: найгарячішим залишається Покровський напрямок
14:17
Окупанти, що розстріляли українських військовополонених
ГУР ідентифікувало 4 окупантів, які розстріляли українських військовополонених у травні 2024 року
14:04
Джейк Салліван
Салліван заявив, що надані США винищувачі F-16 розміщуватимуться на території України
14:04
Віктор Медведчук
АРМА виставило на продаж квадроцикли та баггі Медведчука
14:04
OPINION
Марина Данилюк-Ярмолаєва
Два тирани проти всіх. Чому поїздки Путіна до Північної Кореї — крах Росії?
13:54
Динамо, УПЛ
"Динамо" отримало першого суперника у кваліфікації Ліги чемпіонів
13:54
ІТ технології
Україна займає друге місце за кількістю IT-спеціалістів серед країн Центральної та Східної Європи, - дослідження
13:45
Ексклюзив
F-16
Українські летовища досі не оснащені, це не проблеми Заходу: Снєгирьов про передачу F-16
13:44
Резерв+
Через "Резерв+" військово-облікові документи згенерували вже 500 тис. українців
13:24
Оновлено
Збій трансляції матчу Україна - Румунія на Євро-2024: у MEGOGO назвали причину
13:22
електроенергія
Обмеження протягом усієї доби для всіх регіонів: ситуація в енергосистемі на 19 червня
13:19
Оновлено
Путін і Кім Чен Ин в аеропорту Пхеньяна, Північна Корея, 18 червня 2024 року
Путін у Пхеньяні уклав договір про стратегічне партнерство з КНДР, Кім Чен Ин висловив "безумовну підтримку" Росії у війні з Україною
13:04
В Україну повернули 16-річного хлопця, якого вивезли з Лисичанська до Росії
В Україну повернули 16-річного хлопця, якого вивезли з Лисичанська до Росії
12:08
Огляд
світ, міжнародний огляд
Північна Корея радо вітає Путіна, а прихильність Китаю до Росії сягнула нових горизонтів. Акценти світових ЗМІ 19 червня
12:08
Оновлено
На Донеччині окупанти обезголовили українського військовополоненого: правоохоронці встановили особу захисника
12:05
OPINION
Вадим Денисенко
Швейцарська заява Путіна, Північна Корея і "плато" економічних відносин Росії з Пекіном
11:52
Верховна Рада
Рада прийняла за основу законопроєкт про військову поліцію
11:42
Саміт миру
До комюніке Саміту миру приєдналася перша країна, що не брала в ньому участь
11:29
Крим
Окупанти обговорюють F-16 та готуються до висадки українського десанту в Криму, - "Атеш"
11:19
США схвалили продаж Тайваню ракет та дронів на $360 млн
11:14
Ексклюзив
ЗСУ
"Це лише один з напрямків, де ворог спробує просуватися": Згурець про стратегію окупантів в зоні Борової на Харківщині
11:03
Оновлено
Айдос Садиков
Дружина Садикова назвала Токаєва замовником нападу на опозиціонера у Києві. Президент Казахстану відреагував
10:57
дощь, гроза, парасоля, негода
Сильний вітер, дощі і грози: прогноз погоди на 20 червня від Наталки Діденко
Більше новин