"Фуфломіцини" для українців: які ліки не варті вашої уваги та грошей

Катерина Бенюк
3 червня, 2023 субота
10:03

Український ринок ліків повен так званих "фуфломіцинів" – це препарати, які не мають доведеної ефективності

Основа сучасної світової медицини – доказовість ефективності. Це масштабні дослідження та багаторічна наукова робота.

Фото: microbiya.com

Разом з тим існують і інші напрямки медицини, як от народна чи фітотерапія – вони не мають наукового підґрунтя, а всі спроби довести їхню ефективність провалилися. 

Попри це, на полицях аптек є дуже багато сумнівних препаратів, які нам яро рекламують, але які навіть не дотягують до ефекту плацебо. Про деякі з видів таких "ліків" – у статті "Еспресо".

Лікарі час від часу роблять список неефективних ліків та намагаються "достукатися" до українців. Зокрема, лікарка-педіатр Алла Мішура неодноразово писала про них. Крім того, існує портал dokazovo.in.ua, який створили молоді спеціалісти сфери здоров'я та IT, на якому можна перевірити лікувальний препарат щодо міжнародних протоколів, а саме WHO – рієнтовний перелік життєво необхідних лікарських засобів, розроблений ВООЗ. Наявність медикаменту в переліку вказує на його беззаперечну ефективність; FDA – урядова організація в США, яка оцінює безпеку медикаментів і продуктів харчування. Вважається однією із найавторитетніших органів, які регулюють фармацевтичний ринок; NICE – клінічні протоколи Національного інституту здоров'я Великобританії та ін.

На даних з цього порталу і ґрунтується список ліків у цьому матеріалі.

Гомеопатія

Це так звана альтернативна медицина. Гомеопатія є псевдонаукою, а наукове товариство називає її не інакше як шахрайством. Комітет з науки та технології Британського парламенту стверджує, що гомеопатичні засоби працюють не краще, аніж плацебо, а самі препарати — "пігулки, які не містять активних інгредієнтів". Таке лікування у багатьох випадках може бути небезпечним, адже, по суті, не впливатиме на хворобу людини. 

У МОЗ же зазначають, що гомеопатія є надзвичайно популярною для лікування ГРІ, бронхіту, мігрені, депресії та інших захворювань, включаючи онкологічні. Власне, прибутки від продажу гомеопатичних препаратів вимірюються мільярдами доларів, що красномовно підкреслює їхню популярність. З іншого боку, жодне належне наукове дослідження не змогло довести, що хоча б один із гомеопатичних препаратів може вилікувати яку-небудь хворобу.  

Деякі препарати:

Лімфоміозот – від алергії та запальних процесів.

Траумель гель, Траумель С – використовують при спортивних чи побутових травмах і тому подібне. Заборонений Управлінням продовольства та медикаментів США, не входить у протоколи ВООЗ та НСЗУ. Як і попередній препарат.

Вібуркол – "лікування" дихальних шляхів, ГРВІ, запальних процесів статевих органів, судом і т.д. 

Дентокінд – це взагалі дитячий засіб, який полегшує біль при прорізуванні зубків. Як і всі вище вказані препарати має недоведену дію та заборонений у США.

Грип Хеель – для комплексного лікування та профілактики грипу та ГРВІ. Тут виробники завбачливо вписують в інструкції про комплексне лікування. 

Тенотен – гомеопатичне заспокійливе, грубо кажучи. Є і дитяча версія.

Анаферон –  противірусний засіб

Тонзилотрен – "лікування" ангін, тонзиліту, збільшення мигдаликів.

Ергоферон – проти герпесу, мононуклеозу та кишкових інфекцій.

Нервохеель – ще одне гомеопатичне заспокійливе. Застосовують його при порушенні сну чи високому збудженні нервової системи

Вокара – проти запальних захворювань ротоглотки

Афлубін – для профілактики і лікування грипу та ГРВІ.

Список взято зі сторінки лікарки-педіатра.

Імуномодулятори, противірусні

Імуностимулятори (імуномодулятори) – це засоби, що стимулюють гуморальні імунні реакції, клітинний та неспецифічний імунітет. Однак їхня дія на організм не доведена. Більшість подібних препаратів, що "ведуть боротьбу" з ГРЗ та грипом, вважають лікарськими засобами лише в країнах з низьким рівнем медицини, зазвичай на пострадянському просторі. В Європі та США це біодобавки.

При цьому, мова йде не про усі препарати у всіх випадках. Говоримо лише про найпоширенішу необхідність, як от при ГРВІ чи грипі. 

Для прикладу візьмемо відомий усім Аміксин, він же Тилорон, Лавомакс, Тілаксин, Орвіс Іммуно. За опублікованим у PubMed дослідженням, у дослідах на людях препарат не показав ефективності та безпечності. Він не відповідає вимогам доказової медицини, хоча наробив чимало шуму у коронавірусний період. Те саме стосується Лаферобіону, Назоферону, Новірину і т.д. 

Окремо тут варто згадати "противірусний" Оксолін, а саме мазь, яку згідно з народною мудрістю наносять під ніс, аби відігнати всі віруси. Насправді знову ж таки наукового обґрунтування цьому немає. Жодна мазь, якою мастять собі під ніс дорослі чи діти – не допомагає врятуватися від вірусів. 

Також у нас люблять використовувати Амізон (чи Амізончик для дітей) при вірусних захворюваннях. Для цього його і рекламують.Тут річ радше не про "фуфломіцин", а про обережне ставлення до ліків. У протоколах МОЗ він згадується при лікуванні абсцесів, гнійних гідраденітів, відмороженнях, рідкісних ендокринних пухлин, виразок нижніх кінцівок і т.д. Заради справедливості варто зазначити, що Амізон Макс, згідно з дослідженням, показав певну ефективність у боротьбі зі симптомами коронавірусу. 

Ноотропи

Грубо кажучи, це такі препарати, які покращують кровообіг у мозку,  розумову діяльність; знижують неврологічний дефіцит.

Видається, що такі "ліки" значно покращують наші когнітивні функції та й загалом життя. Проте, їхня ефективність дуже контроверсійна. Систематичні огляди та метааналіз клінічних досліджень на людях із застосуванням низьких доз певних стимуляторів центральної нервової системи показали, що ці препарати покращують пізнання у здорових людей, але вплив дуже нестабільний. 

По факту ж, ноотропи – це харчові добавки, суміші вітамінів, ліпідів, антиоксидантів та рослинних речовин, які тим чи іншим чином пов’язані зі здоров’ям мозку, а не ліки. Жодна з цих добавок не показала ефективності саме в покращенні когнітивних функцій. Ні для здорових людей, ні для людей з помірним когнітивним дефіцитом.

Є і ще один вид ноотропів – з вмістом психостимуляторів (амфетамін, до прикладу). Вони можуть бути ефективними в покращенні когнітивних функцій, а можуть і не бути. Щобільше, серед побічних ефектів таких ліків є психози, суїцидальні настрої чи раптова серцева смерть. Їх вживати здоровим людям не можна.  

До ноотропних препаратів (не наркотичних) відносять Пірацетам (Фезам, Ноотропіл), Аміналон, Прамірацетам, Цитиколін, Вінпоцетин і т.д.

Увага!

Якщо говоримо про мозок, то слід згадати окремо такий препарат як Актовегін, за своїм хімічним складом є депротеїнізованим гемодериватом із крові телят! Його застосовують при захворюваннях головного мозку, деменції, порушень кровообігу. Він зареєстрований у низці країн, однак у багатьох є забороненим препаратом – у США застосування та ввезення Актовегіну є кримінальним злочином. Реальна ефективність препарату не доведена і він може бути навіть небезпечним.

Гепатопротектори

Це препарати, які захищають та допомагають печінці. Для розуміння, такої групи ліків просто не існує в США та Європі. Є лише один лікарський засіб з доведеною ефективністю – це Гептрал. І все ж у США його відносять до так званих БАДів. У всіх інших випадках доведеної ефективності немає. 

Препарати з доведеною НЕефективністю, які часто можна побачити у наших аптеках:

Гепабене

Есенціале

Карсил

Є і ліки на основі урсодезоксихолевої кислоти:

Урсосан

Урсофальк

Урсолів

І вони мають непередбачувану токсичність. Їх приймати дуже небезпечно, адже може розвинутися гепатит, як би це не звучало дивно, та низка інших неприємних та смертельних хвороб.

Є ще такі препарати, як Лів52 і Хофітол. У них рослинна основа, як і в Есенціале, та ефективність не підтверджена. 

Читайте також:
Київ
+21°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 37.52
    Купівля 37.52
    Продаж 38.27
  • EUR
    Купівля 40.29
    Продаж 41.23
  • Актуальне
  • Важливе
2023, неділя
24 вересня
23:20
ДТП
На Миколаївщині зіткнулися три автівки: 2 загиблих, 2 постраждалих
22:58
Військова журналістика
За час повномасштабного вторгнення Росія скоїла 536 злочинів проти медіа та журналістів, - ІМІ
22:44
Рафіс Кашапов на лаві підсудних в РФ
За останні 11-12 років по всій Росії закрили понад 10 тисяч татарських шкіл та гімназій, - голова еміграційного уряду Татарстану Кашапов
22:32
Еммануель Макрон
Франція "безумовно" підтримуватиме Вірменію, - Макрон
22:18
Ексклюзив
Окупанти
За перші 4 місяці на фронті гине 50% мобілізованих росіян, - російський опозиціонер Пономарьов
22:03
Оновлено
Косово
Конфлікт на межі Сербії і Косово: є загиблі з обох боків
21:51
Ексклюзив
Костянтин Жеваго
"Це політичний популізм, техніка може бути в несправному стані": Жеваго про передачу його гелікоптера військовим
21:37
Оновлено
Курськ
Українські БПЛА уразили будівлю ФСБ та НПЗ у російському Курську, - ЗМІ
21:34
Мітинг у Татарстані на початку 90-их рр.
Москва забирає у Татарстану 80% прибутків, Чингізхан забирав 10%, - еміграційний прем'єр Кашапов
21:25
Зеленський в ООН
Зеленський: Канада допоможе Україні відновити Каховську ГЕС
21:03
Єрмак, Зеленський і Кіссінджер
Був проти України у НАТО, а тепер за: Зеленський у США мав зустріч з Кіссінджером
20:34
В окупованому Джанкої підірвали автівку російського військового, - ЗМІ
20:23
Знищена російська "мотолига" із встановленою на ній корабельною РСЗВ "Вогонь"
Українці вперше знищили російську "мотолигу" із встановленою на ній корабельною РСЗВ "Вогонь", - ЗМІ
20:22
крилата ракта "Калібр"
Росіяни вивели у Чорне море ракетоносій "Буян-М": скільки на ньому "калібрів"
20:20
Ексклюзив
Іран Росія
Іран не передаватиме Росії балістичні ракети, - головред порталу "Україна по-арабськи" Фараджаллах
19:57
Аналітика
пенсія
Чому пенсії в Україні такі маленькі та як забезпечити гідну старість. Пояснюємо
19:34
ЗСУ наступ
ЗСУ відбили ворожу атаку в районі Роботиного, — Генштаб
19:27
Оновлено
"Зоря" - "Дніпро-1". 24 вересня 2023 року
"Зоря" поступилася "Дніпро-1". Результати усіх матчів 8-го туру УПЛ
19:19
Ексклюзив
Верховна Рада
В Раді можна зібрати голоси для заборони УПЦ МП, - нардеп Потураєв
19:09
Інтерв’ю
США і Польща повинні допомогти експортувати Україні зерно, - американський експерт Фрід
19:07
Український ракетний комплекс "Вільха-М"
ЗСУ узяли під вогневий контроль трасу Бахмут - Горлівка
18:47
Києво-Печерська Лавра
У Нижній лаврі дотепер мешкає 40 ченців та мирян Московського патріархату
18:45
Огляд
Удари по командних пунктах Чорноморського флоту РФ в Криму та інша "бавовна": де в окупантів вибухало цього тижня
18:43
Запоріжжя
"Гроші на ЗСУ": у Запоріжжі містяни вийшли на мітинг з вимогою спрямувати бюджетні кошти на потреби військових
18:14
Інтерв’ю
Володимир Зеленський та Джо Байден (праворуч)
В США відбулася зміна стратегії – тепер вони дадуть всю необхідну зброю, - Піонтковський
18:13
Знищення Оріхова
Росіяни знищують Оріхів: щодня скидають на місто до десяти авіабомб
18:12
Оновлено
Наслідки ракетного удару по Кременчуку 22 вересня
Ракетний удар по Кременчуку: кількість травмованих зросла до 55, у лікарнях лишаються 19 людей
17:44
останки тасманійського тигра із колекції Шведського музею природної історії
Шведські вчені змогли вилучити РНК-молекулу вимерлого тасманійського тигра
17:25
Путін у Фінляндії на початку 90-их років
"Погана зачіска, погана майка". Фінське телебачення показало, як Путін відпочивав у 90-х
17:17
Україна стане головною темою нового сезону американського серіалу "Мільярди"
16:38
білоруські та російські військові
Білорусь продовжила військові навчання з Росією щонайменше до 1 жовтня
16:37
вибух
Вночі невідомі диверсанти завдали удару по військових об'єктах Московської та Калузької областей
16:33
Ексклюзив
Андрій Піонтковський
Україна своєю героїчною боротьбою вже давно звільнила весь пострадянський простір: Піонтковський про події та настрої у країнах Кавказу та Середньої Азії
16:06
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 24 вересня: скільки коштують долар та євро
15:58
Франческо Фрідріх
Міжнародні змагання зі скелетону та бобслею зимового сезону 2023/2024 пройдуть без росіян
15:23
Демонстрація проти расизму та жорстокості поліції у Франції ПАРИЖ, ФРАНЦІЯ – 23 ВЕРЕСНЯ:
У Франції ліві провели демонстрації проти поліцейського насильства та расизму
15:13
Окупанти ймовірно покинули Зміїний, на острові пожежа
Росіяни скинули авіабомби у напрямку Зміїного
15:06
астероїд , космос
Зонд OSIRIS-Rex скинув на Землю капсулу зі зразками ґрунту астероїда Бенну, - NASA
14:45
Кирило Буданов
"Будуть покарані в будь-якій точці земної кулі": Буданов прокоментував інформацію про можливі атаки України по базах ПВК Вагнера в Судані
14:34
Пінгвіни біля станції "Академіка Вернадського"
Полярники розповіли, скільки пінгвінів залишилося біля "Академіка Вернадського"
Більше новин