OPINION

В мене є 10 тис доларів, куди їх вкласти?

30 жовтня, 2023 понедiлок
18:04

Не встиг світ оговтатись від економічних наслідків пандемії, як прийшли нові потрясіння – війни. Тож питання, як зберегти гроші в часи невизначеності, для людей зараз актуально, як ніколи.

Зміст

Інфляція в Україні все ще є проблемою, хоч і останні цифри свідчать про певне її сповільнення не тільки у нас, а й в західних країнах. До того ж українцям доступний не такий великий набір інструментів для заощаджень. Давайте спробуємо розібратися, чого можна чекати від них за умови, що у вас на руках є, припустимо, 10 тисяч доларів.

В якій валюті тримати заощадження 

Понад рік офіційний курс гривні був фіксованим на рівні 36,56, а готівковий курс поступово майже зрівнявся з офіційним. Тобто гривня була привабливішою за американську валюту, адже ставки в гривні є значно вищими. 

Але на відміну від минулого, майбутнє оповито туманом, і ми можемо робити тільки припущення стосовно курсу. В жовтні Нацбанк відійшов від політики фіксованого курсу, й офіційний курс тепер може ходити як вгору, так і вниз. Такий собі режим керованої гнучкості поки мало відчутний для пересічної людини, адже Нацбанк зберігає визначальний вплив на ринок, не даючи курсу відхилитися більш як на кілька копійок в ту чи іншу сторону.

Якщо пробувати спрогнозувати, яким буде курс за рік, то аргументів на користь укріплення гривні мало. Досі є проблеми з експортом українських товарів за кордон, а імпорт залишається, в тому числі товарів на потреби ЗСУ. Тому утворюється величезний дефіцит валюти, який наразі покривають ЄС, США та інші друзі України. І якщо не розглядати якогось супер позитивного сценарію зі швидким закінченням війни, заходом великої кількості грошей в Україну, то, найімовірніше, нас чекає девальвація гривні.

Утім, рекордні резерви дозволяють розраховувати на помірну девальвацію. Сам НБУ наголошує, що дохідність гривневих заощаджень має залишаться привабливою. Іншими словами, обганяти девальвацію та інфляцію.

В макроекономічному прогнозі до бюджету 2024 на наступний рік закладено інфляцію в 10.8%. Більшість інших прогнозів передбачають зростання цін на двознаковому рівні в межах 10-13%. Цей момент теж треба враховувати, приймаючи рішення про вкладення своїх заощаджень. 

Депозити

Найпопулярніший інструмент для накопичення – банківські депозити. На сьогодні ставки в гривні терміном 12 місяців для фізичних осіб рідко перевищують 17%. При цьому облікова ставка вже декілька разів знижувалася й очікується подальше її зниження. Тому банки поступово переглядають й депозитні ставки у сторону зниження. Що стосується надійності, то на час воєнного стану і три місяці після його скасування гарантується вся сума депозиту. Після війни гарантуватимуться суми до 600 тис. гривень.

Для вкладів у валюті діє аналогічна гарантія. Єдиною відмінністю є те, що у випадку банкрутства банку виплати здійснюються у гривні. Це має значення, якщо готівковий курс є вищим за офіційний.

Що стосується ставок за валютними депозитами, то українські банки не відреагували на зростання ставок в доларі чи євро на світових ринках, адже другий рік Україна живе в умовах валютних обмежень, і тут своя атмосфера. Лише декілька банків пропонують ставку в 3% річних для 12-місячних депозитів у доларі. Ставки решти банків є часто нижчими – до 2% річних, а в лідерів ринку – символічні 0,01%.

Варто пам’ятати, що за депозитами стягується податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Сумарно – 19,5% від отриманого доходу. Таким чином 17% після податків перетворюються у 13,7%.

Державні облігації

Такої проблеми немає за умови купівлі облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП). До повномасштабного вторгнення лише невелика кількість українців мала досвід придбання таких цінних паперів. Але зараз вже понад 100 тисяч осіб отримали досвід інвестування в облігації.

Наразі на ринку є досить велика пропозиція ОВДП: папери із погашенням через пів року принесуть 17% річних, із погашенням через 12 місяців – близько 18% річних у гривні. Якщо депозити не часто відкривають на період в декілька років, то ОВДП можна придбати навіть із погашенням у 2027 році, таким чином зафіксувавши 19% річних на наступні майже чотири роки.

Іншою відмінністю ОВДП від депозиту є можливість вийти з інвестиції без втрати нарахованих відсотків. Якщо гроші знадобилися раніше, ОВДП можна продати. Бажано з’ясувати, чи пропонує ваш брокер таку послугу до того, як інвестувати кошти.

Валютні ОВДП є менш популярними у населення через дещо вищий поріг входу. Так, державні облігації, номіновані в доларі продаються із дохідністю 3,5-4% річних. Однак на відміну від гривневих ОВДП, де можна провести операцію без комісій, у випадку валютних клієнт стикається із комісійними витратами, які суттєво зменшують дохід. 

Корпоративні облігації

Куди менш популярними є вкладення у корпоративні облігації. Якщо купуючи ОВДП, ви позичаєте кошти Міністерству фінансів України, то у випадку покупки корпоративних облігацій – компанії, яка їх випустила. Наприклад, Нова Пошта, лізингові компанії, банки, мікрофінансові установи та інші.

Якщо ОВДП – це зобов’язання держави і ризик їхнього неповернення є низьким, наскільки це можливо у випадку країни, що веде війну за власне виживання, то приватні компанії банкрутують частіше. Відповідно і дохідність таких облігацій є на кілька відсоткових пунктів вищою за ОВДП. Суттєвим мінусом є те, що дохід за такими цінними паперами оподатковується, так само як і дохід за депозитами. Відповідно фізичній особі не завжди цікаво вкладати в такий інструмент, адже вища ставка "з’їдається" податками. Однак в майбутньому ситуація може знову змінитися, якщо, наприклад, ставки за ОВДП суттєво знизяться і корпоративні облігації стануть привабливішими і для роздрібного клієнта.

Акції

Міжнародні ринки капіталу закриті для українців з початку великої війни. З рахунку в українському банку вже не можна вивести гроші на іноземного брокера чи купити іноземні акції напряму в Україні. Це заборонено діючими валютними обмеженнями. Така можливість є у тих, хто має свої заощадження за межами України. З громадянами нашої країни готові працювати далеко не всі брокери. Це пояснюється як ризиками України, так і санкціями проти окупованої її території. Якщо ви народилися в тій частині країни, яка зараз знаходиться під контролем ворога або поруч із фронтом, то можна потрапити в неприємну ситуацію, коли іноземна компанія боятиметься з вами працювати. Щоб не наражатися на ризик штрафів, компанії воліють краще втратити клієнта.

Екзотика

Що стосується екзотичних інструментів інвестування – крипти чи різного роду скам проектів, то автор досить скептично налаштований до подібного роду речей. Хтось з читачів може дорікнути, що вони, чи їхні знайомі непогано заробили свого часу на таких інструментах, але пересічній людині досить складно розібратися в речах, які дуже часто є шахрайством. І в результаті можна втратити кошти. Але, звісно, вирішувати треба самому.

Готівка

І насамкінець спосіб заощадження, який не вимагає особливих зусиль. Це не робити нічого, тримати кошти в готівці. Часто можна почути, що інвестування в якийсь інструмент є непривабливим, бо може не покрити інфляції, що є правдою. Але ж інфляція нікуди не дінеться, якщо тримати гроші під матрацом. Ціни виростуть в будь-якому випадку, інвестування може зберегти певну вартість ваших коштів. Але не варто поспішати засуджувати кеш. 2022 рік показав, що буває надто багато ситуацій в житті, коли стара добра готівка виручає.

В будь-якому випадку, до власних заощаджень варто підходити зважено. І пам’ятати, що висока дохідність означає високий ризик.

Спеціально для Еспресо

Автор: Михайло Демків — фінансовий аналітик інвесткомпанії ICU

Редакція не завжди поділяє думки, висловлені авторами блогів

Теги:
Читайте також:
Київ
+0.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.98
    Купівля 41.98
    Продаж 42.49
  • EUR
    Купівля 43.59
    Продаж 44.29
  • Актуальне
  • Важливе
2025, середа
22 січня
12:08
Європарламент
У ЄС розглянуть проєкт резолюції про фальсифікацію виборів у Білорусі
12:04
OPINION
блог Арсеній Яценююк
Обіцянка Дональда Трампа про сильне лідерство США має початися з України
11:35
Командувач Обʼєднаних сил НАТО в Європі генерал Крістофер Каволі
"Є причина, чому РФ привезла солдатів із КНДР": командувач НАТО в Європі Каволі оцінив можливості росіян прорвати фронт
11:23
Огляд
світ, міжнародний огляд
Українці борються за справедливу мирну угоду, а США та ЄС готуються до економічної війни. Акценти світових ЗМІ 22 січня
11:20
Ексклюзив
Карта бойових дій за 15-22 січня
Втрачаючи живу силу сотнями, ворог не має територіальних успіхів: заступник комбата БПАК "Ахіллес" про ситуацію на Куп'янщині
11:15
ппо
Сили ППО знищили 65 російських дронів, 30 локаційно втрачені
11:15
Огляд
Карта бойових дій за 15+22 січня
Карта бойових дій за період 15-22 січня: зс РФ пішли на штурм останньої цитаделі на південному фронті Донеччини
10:57
Удосконалить надання меддопомоги: для військових запровадять електронну первинну медичну картку
10:45
Коригування ракетних ударів РФ: адвоката з Дніпра затримали на кордоні й арештували за підозрою в держзраді та виправданні окупантів
10:25
У 2024 році в Україні встановили рекорд із розкриття вбивств за час Незалежності
10:18
Ексклюзив
Воїни 24-ї ОМБр показали, як виглядає знищений росіянами Часів Яр на Донеччині
У Часовому Яру залишаються близько 220 цивільних, які відмовляються виїжджати попри бойові дії в місті, - МВА
10:13
День Соборності України
22 січня: День Соборності України. Чим відоме свято, його історія та цікаві факти
10:11
Дональд Трамп
Трамп доручив спецпредставнику Келлогу завершити війну в Україні за 100 днів, але майже ніхто не вірить у таку можливість, - WSJ
10:05
ССО ЗСУ
Бійці ССО в бою з північнокорейцями знищили 21 окупанта і поранили ще 40
10:01
OPINION
Про що свідчать перші заяви та укази Трампа
09:57
безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
Міноборони допустило до використання в ЗСУ безпілотний авіаційний комплекс Poseidon
09:43
Донецька область
На Донеччині минулої доби через обстріли РФ загинула людина, троє отримали поранення
09:35
Володимир Зеленський
"Разом ми змогли вистояти": Зеленський привітав українців З Днем Соборності
09:32
Каховська ГЕС, підтоплення
Збитки на €72,9 млрд: за час масштабної війни Україна зафіксувала понад 7 тис. екологічних злочинів РФ
09:21
Міністерство оборони України
Наглядова рада Агенції оборонних закупівель продовжила контракт із чинною директоркою
09:02
Ексклюзив
мобілізація в Україні
Боюся, щоб армію не зробили цапом-відбувайлом за втрату територій, - депутат міськради Харкова про затримання екскомбрига Горбенка
09:00
Партнерський матеріал
Підвищення податків в Україні: експертка розповіла, як це вплине на ринок нерухомості
08:56
ґрати
Хабар у $170 тис.: до суду передали справу проти працівника Офісу генпрокурора
08:36
Марко Рубіо і Дональд Трамп
Адміністрація Трампа хоче завершити війну в Україні так, щоб вона не почалася знову через 2-4 роки, - Рубіо
08:21
Оновлено
ЗСУ
Минулої доби на фронті сталося 121 боєзіткнення, з них 61 на Покровському напрямку
08:17
Еліна Світоліна, Олімпіада-2024
Світоліна програла американці Кіз у чвертьфіналі Australian Open
08:03
OPINION
Трамп: Путін руйнує Росію. Колонка Віталія Портникова
07:59
Ілюстративне фото
У Тель-Авіві чоловік напав з ножем на перехожих, 4 постраждалих
07:30
Інфографіка
втрати окупантів
Армія РФ за добу в Україні втратила 1950 окупантів, 11 танків і 60 артсистем
07:24
Оновлено
Дональд Трамп
На адміністрацію Трампа подали до суду 22 штати через указ скасувати громадянство дітям мігрантів за правом народження
07:09
Дональд Трамп
"Його засудили покидьки": Трамп помилував засновника Silk Road, який відбував довічне покарання за продаж наркотиків
07:07
кримськотатарський прапор
Окупанти в Криму в 2024 році щонайменше 64 рази порушили права політв'язнів на здоров'я, - КРЦ
06:47
Ілюстративне фото
У Литві затримали росіянина, який постачав до РФ високотехнологічне обладнання попри санкції
06:24
Володимир Зеленський в Давосі
Зеленський: для убезпечення України після зупинки бойових дій знадобиться щонайменше 200 тис. миротворців
04:42
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ атакувала Україну БПЛА: у Миколаєві є постраждалі
03:08
Трамп
Трамп анонсував новий проєкт розвитку штучного інтелекту з інвестиціями у $500 млрд
02:44
Сили Оборони відкинули росіян біля Шевченко та в Удачному, - DeepState
01:23
Дональд Трамп
Трамп погрожує РФ санкціями, якщо Путін не погодиться на переговори щодо України
00:38
Рафінья, Барселона, Ліга чемпіонів
"Барселона" перемогла "Бенфіку", а "Болонья" -"Борусію": результати усіх матчів Ліги чемпіонів 21 січня
00:16
Фінляндія підготувала 27-й пакет військової допомоги Україні
Більше новин