Інтерв’ю

Вероніка Мовчан: Енергоефективність робить Україну незалежною від російського імпорту

Андрій Яніцький
17 лютого, 2022 четвер
07:02

Чому Україна продовжує торгувати з країною-агресором і обсяги цієї торгівлі зростають? Як вплине на нашу зовнішню торгівлю угода про зону вільної торгівлі з Туреччиною? Як звичайний українець може зменшити залежність України від імпорту енергоресурсів з РФ? Про це директорка з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан розповіла в програмі "Еспресо: Капітал з Андрієм Яніцьким" на телеканалі "Eспресо"

Зміст
Новина про зростання обсягів торгівлі з РФ шокує, адже це – країна-агресор. Як так сталося?
 
Україна дійсно продовжує торгувати з Росією, це не новина, це наша дійсність. Але треба розрізняти потоки: експорт та імпорт. Експорт з Росії ставить наших виробників у певну залежність від російської сировини чи товарів. Тут гарна новина: ми дуже різко знизили цю залежність. Торік лише 5% експорту спрямовувалося на Росію, і там тільки один значний елемент - глинозем, який йшов лише до Росії. Але тут сконцентровані певні бізнес-інтереси тих, хто виробляють алюміній та контролюють родовища в Україні. Гірша ситуація з імпортом. Частка імпорту залишається високою - 9%, а найгірше – що 60% цього це мінеральні продукти, у першу чергу – мінеральне паливо. Україна залишається залежною від постачання енергоресурсів з Росії. Ми частково позбулися залежності в газі, залишаємося залежними також по вуглю та нафтопродуктам. Плюс досі закуповуємо в Росії паливо для атомних електростанцій. Це теж високий ризик.
 
Наскільки великим торговим партнером для України зараз є Росія?
 
Досі помітний, але значно менше, ніж раніше. Основним торговим партнером для нас є ЄС. Уже тривалий час частка ЄС складає 41-42%. Торік експорт в ЄС зріс на 50%. Тобто ми повністю "відіграли" втрати 2020-го в торгівлі з ЄС пандемічного року, так і в принципі вийшли на новий максимум. З 2019 року Китай, якщо дивитися по окремим країнам, залишається номером один серед торгових партнерів як в експорті, так і в імпорті. За даними 2021-року, лідирує по експорту Китай, далі – Польща, Туреччина, Італія, аж на п'ятому місці Росія. До 2018 року Росія була на першому місці.

Падіння торгівлі з Росією почалося ще в 2012 році, до анексії Криму і до війни на Донбасі. У 2013-му були активні блокади торгівлі з боку Росії. Вартість торгівлі з північним сусідом впала на 80%.

Але загалом Росія зараз по показникам імпорту в Україну третя. Китай, Німеччина, потім Росія, хоча вона раніше була номером один у цьому списку. Але якщо в експорті ми спостерігаємо тільки номінальне зростання - в реальних цінах експорт до Росії торік майже не збільшився, то темпи зростання імпорту з Росії в 2021-му зростали і за номінальним, і за реальним показником. У першу чергу – за рахунок постачання вугілля. Нафтопродукти ми стали імпортувати звідти менше.
 
Україна і Туреччина нещодавно підписали угоду про зону вільної торгівлі. Як це вплине на структуру нашої зовнішньої торгівлі?
 
Звичайно, завдяки угоді ми будемо активніше торгувати з Туреччиною. Але зауважу – треба дочекатися ратифікації цієї угоди обома парламентами. Це може зайняти і кілька місяців, і пару років.

Так чи інакше, ми очікуємо більшої диверсифікації експорту з Туреччини, зараз цей потік доволі концентрований.

Однак Туреччина не вирішить питання з енергоресурсами, які ми зараз ввозимо з Росії або з Білорусії. А оскільки білоруси переробляють ту ж таки російську нафту, ці імпортні потоки ставлять нас у залежність від Росії. Це потребує диверсифікації. Можливо, поставок нафтопродуктів з Румунії, Польщі, інших країн. Україна має думати не тільки про диверсифікацію поставок нафтопродуктів, але й  має забезпечити собі запаси нафти і нафтопродуктів. Це тривала дискусія в енергетичному співтовариства. Мають бути великі запаси на випадок криз, не тільки військової агресії.

Також слід говорити про зменшення споживання - зараз маємо неефективні теплоелектростанції, особливо вугільні. У довгостроковій перспективі Україна пообіцяла це зробити.

А перехід на електромобілі може змінити ситуацію?

Це навряд чи нас врятує. Електромобілі вимагають зарядки електроенергією, а для добування її потрібне вугілля, газ або атомні електростанції, де також використовується російська сировина. Або треба активно розвивати відновлювані джерела, але там теж треба і мережі, і балансуючі потужності. Це довгий процес, тому, попри війну, ми зберігаємо таку досить немалу частку російського імпорту.
При цьому останніми роками реформи в енергетичній сфері йдуть значно повільніше, ніж після підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

На полицях українських магазинів все одно залишається чимало товарів російського виробництва.

В Росії багато міжнародних брендів розташувати свої виробництва ще в 90-ї чи початку 2000-х. Ці заводи постачають товари на всі країни СНД. В Україні останнім часом іде тиск щодо того, щоб в країну не завозили товари саме російського виробництва, натомість щоб поставки були з заводів на території ЄС. Є багато прикладів, коли компанії змінили свою політику щодо цього. Однак покупці не завжди можуть розрізнити країну бренду і країну, де розташоване виробництво його товару. Але окрім як продовжувати звертати увагу споживачів на країну-виробника, варто також спробувати юридично змінити ситуацію. Якщо є спеціальні умови локалізації для маленької Словаччини, то чому б Україні не поставити вимогу якщо не локалізації виробництва, то хоча б розташування представництва компанії в Україні?

А як щодо законодавчого обмеження російських товарів?

Україна вже має довгий перелік товарів, які заборонені до ввезення з РФ. І він постійно збільшується. Торік туди внесли добрива.
Однак основний імпорт з РФ, від якого ми залежимо – це не кетчупи і не холодильники. Це енергоресурси. Питання в тому, як обійтися без цього російського імпорту. Наприклад, Україна імпортує з РФ електроенергію, але Україна в лютому має провести експеримент і кілька днів прожити в ізольованому з точки зору електричних систем РФ і Білорусі. Так ми готуємося до приєднання до європейських електромереж. По кожному елементу енергетичного балансу нам треба мати таку переорієнтацію - диверсифікація, скорочення споживання чи приєднання до інших мереж. А краще - комплекс заходів. І тут кожна людина може допомогти: не тільки відмовитися купувати російські товари, але й заощаджувати електроенергію, продумати теплоізоляцію будинку. Енергоефективність зробить нас незалежними від російського імпорту.

Які законодавчі зміни нам потрібні? Скажімо, у січні вступили в силу законодавчі вимоги до локалізації виробництва в машинобудуванні при державних закупівлях. Тобто тепер якщо іноземна компанія схоче постачати в рамках держзакупівель таку продукцію, доведеться частину потужностей щодо її виробництва розташувати в Україні.

Я не певна, що локалізація ефективно спрацює. Ми не так багато купували машинобудівних товарів, зокрема, й з Росії. Локалізація створює стимул замість вдосконалення власного виробництва доводити, що компанія має "правильну" частку локалізації в Україні.

Чи спрацювало в Україні імпортозаміщення російських товарів?

Якщо порівняти структуру торгівлі з Росією в 2014 році і зараз, одразу видно, що імпортозаміщення відбулося. Чи стали на полиці українських магазинів вітчизняні товари замість російських, чи їх замінили іноземні аналоги – це питання. Але це відбулося: у нас дуже знизилася частка товарів. Росія продовжує домінувати тільки в імпорті енергоресурсів і аміаку. Але я би працювала не над імпортозаміщенням, а над диверсифікацією імпорту і експорту.
 
Теги:
Читайте також:
Київ
-2.2°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.69
    Купівля 41.69
    Продаж 42.2
  • EUR
    Купівля 43.4
    Продаж 44.1
  • Актуальне
  • Важливе
2024, неділя
22 грудня
22:39
Оновлено
БПЛА "шахед", безпілотник, дрон
РФ запустила БПЛА по Україні: ситуація ввечері 22 грудня
22:36
Війна з Росією, ЗСУ
З початку доби на фронті відбулося 207 боєзіткнень: на Курахівському напрямку українські захисники відбили 26 атак
22:13
Дані про стан здоров’я пацієнтів автоматично передаватимуть до Реєстру військовозобов’язаних "Оберіг"
22:09
Ексклюзив
Вибори Україна
"Їхнє завдання посіяти хаос": нардеп Княжицький про можливість участі в наступних президентських виборах проросійських сил
21:53
Ексклюзив
У Німеччині автомобіль в'їхав у натовп
"Ситуація абсолютно ганебна, усі щось зробили не так" - політолог Сумленний про теракт у Магдебурзі
21:42
Ексклюзив
транзит газу, газ
Технічні можливості є, - експерт з енергетики Закревський про можливості постачання газу до Молдови
21:14
Дональд Трамп
Трамп вже чекає на зустріч з Путіним
20:56
Росіяни пригрозили вдарити по Києву новими балістичними ракетами з КНДР: в ЦПД закликали не піддаватися провокаціям ворога
20:20
Оновлено
Усик привіз на бій до Ер-Ріяду справжню шаблю Івана Мазепи XVII століття
20:17
Саломе Зурабішвілі
Зурабішвілі дала "Грузинській мрії" не більше тижня на призначення нових парламентських виборів
20:07
Огляд
атака багатоповерхівок у Казані
Атака на хімпідприємство в Ростовській області, вибух на базі Північного флоту РФ у Муранську і на ТОТ Донеччини: де в росіян вибухало та палало цього тижня
20:00
OPINION
Ми відновлювали українське занадто повільно
19:49
Володимир Путін та Дональд Трамп
"Усе змінюється". Путін вважає, що після війни з Україною країни Європи та США знову будуть союзниками РФ
19:44
Огляд
Зґвалтування дитини
Жизель Пеліко та її чоловік-ґвалтівник: історія зради, насильства та боротьби за справедливість. Пояснюємо
19:25
Ексклюзив
кібератака
"Не лише Мін'юст відповідає, а й Держспецзв’язку" - керівник "Центру безпекових досліджень "СЕНСС" Черниш про кібератаку на держреєстри
19:00
Інтерв’ю
путін
Путін боїться торпедувати мирний план, але все одно це робить, - Фейгін
18:45
Інтерв’ю
Михайло Костів
"Батько конвенції про геноцид" - Рафал Лемкін: як найвизначніший юрист XX століття пов'язаний з Україною
18:29
Оновлено
ЗСУ загиблі
На Донеччині росіяни розстріляли 4 українських полонених зі 110-ї бригади: що відомо
18:07
прем'єрка Італії Мелоні
"Загроза набагато ширша, ніж ми уявляємо": прем'єрка Італії Мелоні попередила, що РФ може використати мігрантів, аби дестабілізувати ситуацію в Європі
18:00
OPINION
Внутрішнє існування РФ — мракобісся
17:42
Саломе Зурабішвілі
Грузинський прем'єр Кобахідзе висунув ультиматум президентці Зурабішвілі. Перед її виступом на мітингу в Тбілісі поліція конфіскувала авто зі звукотехнікою
17:29
курсанти
Міноборони різко збільшить стипендії курсантів: про які суми йдеться
17:14
Олександр Усик
Хоче відпочити й побачити доньку: Усик поділився планами на майбутнє після перемоги над Ф'юрі
17:02
Ексклюзив
волонтерка
Як РФ вдається дискредитувати українські благодійні фонди: пояснив засновник OSINT-агенції Molfar Старосєк
17:00
За добу росіяни обстріляли 8 населених пунктів Донеччини: загинула людина, ще одна поранена
16:44
Комплекс балістичних ракет середньої дальності KN-15 (Pukguksong-2), КНДР
Північна Корея імовірно передала РФ балістичні ракети KN-15: що про них відомо
16:00
OPINION
Чому серед українців розвелося чимало корисних ідіотів?
15:54
МВФ
Коли закінчиться війна: МВФ не виключає бойових дій до середини 2026 року
15:42
Після катастрофи танкерів з мазутом на узбережжя Новоросійська винесло мертвих дельфінів
15:25
Зеленський, Трамп
Трамп запропонував Зеленському почати думати про припинення вогню та відмову від усіх окупованих територій, - El Pais
15:21
Дрони вночі атакували Орловську область РФ: загорілася нафтобаза
15:08
Інфографіка
AGM-88 HARM
Знищують радари й засліплюють ворожу ППО: що таке AGM-88 HARM – американські ракети, якими ЗСУ свого часу шокували росіян
15:07
Оновлено
Стінг
Стінг заспівав Shape of my Heart під бандуру: на інструменті зіграв український військовий бандурист Тарас Столяр
15:03
Ексклюзив
Насправді все населення України отримує субсидії на електроенергію, - експерт з питань енергоефективності Павлюк
15:03
зарплати
Три місяці без зарплати: на ТОТ росіяни не виплачують кошти працівникам Бердянського порту
14:35
Зеленський заявив, що 2025 рік має стати для України роком справедливого миру
14:32
Ексклюзив
Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених (22.12.2024)
"У тебе є завтра, а в них немає сьогодні". Біля столичного ЦУМу зібралися на акцію з вимогою сприяти визволенню полонених
14:10
путін
Путін погрожує Україні "багатократно більшими руйнуваннями" у відповідь на удар по Казані
14:07
Вибух
Окупанти вдарили дроном по Бериславу: загинув цивільний
14:00
OPINION
У війні на виснаження цивільне населення — найслабша ланка
Більше новин