Інтерв’ю

Вероніка Мовчан: Енергоефективність робить Україну незалежною від російського імпорту

Андрій Яніцький
17 лютого, 2022 четвер
07:02

Чому Україна продовжує торгувати з країною-агресором і обсяги цієї торгівлі зростають? Як вплине на нашу зовнішню торгівлю угода про зону вільної торгівлі з Туреччиною? Як звичайний українець може зменшити залежність України від імпорту енергоресурсів з РФ? Про це директорка з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан розповіла в програмі "Еспресо: Капітал з Андрієм Яніцьким" на телеканалі "Eспресо"

Новина про зростання обсягів торгівлі з РФ шокує, адже це – країна-агресор. Як так сталося?
 
Україна дійсно продовжує торгувати з Росією, це не новина, це наша дійсність. Але треба розрізняти потоки: експорт та імпорт. Експорт з Росії ставить наших виробників у певну залежність від російської сировини чи товарів. Тут гарна новина: ми дуже різко знизили цю залежність. Торік лише 5% експорту спрямовувалося на Росію, і там тільки один значний елемент - глинозем, який йшов лише до Росії. Але тут сконцентровані певні бізнес-інтереси тих, хто виробляють алюміній та контролюють родовища в Україні. Гірша ситуація з імпортом. Частка імпорту залишається високою - 9%, а найгірше – що 60% цього це мінеральні продукти, у першу чергу – мінеральне паливо. Україна залишається залежною від постачання енергоресурсів з Росії. Ми частково позбулися залежності в газі, залишаємося залежними також по вуглю та нафтопродуктам. Плюс досі закуповуємо в Росії паливо для атомних електростанцій. Це теж високий ризик.
 
Наскільки великим торговим партнером для України зараз є Росія?
 
Досі помітний, але значно менше, ніж раніше. Основним торговим партнером для нас є ЄС. Уже тривалий час частка ЄС складає 41-42%. Торік експорт в ЄС зріс на 50%. Тобто ми повністю "відіграли" втрати 2020-го в торгівлі з ЄС пандемічного року, так і в принципі вийшли на новий максимум. З 2019 року Китай, якщо дивитися по окремим країнам, залишається номером один серед торгових партнерів як в експорті, так і в імпорті. За даними 2021-року, лідирує по експорту Китай, далі – Польща, Туреччина, Італія, аж на п'ятому місці Росія. До 2018 року Росія була на першому місці.

Падіння торгівлі з Росією почалося ще в 2012 році, до анексії Криму і до війни на Донбасі. У 2013-му були активні блокади торгівлі з боку Росії. Вартість торгівлі з північним сусідом впала на 80%.

Але загалом Росія зараз по показникам імпорту в Україну третя. Китай, Німеччина, потім Росія, хоча вона раніше була номером один у цьому списку. Але якщо в експорті ми спостерігаємо тільки номінальне зростання - в реальних цінах експорт до Росії торік майже не збільшився, то темпи зростання імпорту з Росії в 2021-му зростали і за номінальним, і за реальним показником. У першу чергу – за рахунок постачання вугілля. Нафтопродукти ми стали імпортувати звідти менше.
 
Україна і Туреччина нещодавно підписали угоду про зону вільної торгівлі. Як це вплине на структуру нашої зовнішньої торгівлі?
 
Звичайно, завдяки угоді ми будемо активніше торгувати з Туреччиною. Але зауважу – треба дочекатися ратифікації цієї угоди обома парламентами. Це може зайняти і кілька місяців, і пару років.

Так чи інакше, ми очікуємо більшої диверсифікації експорту з Туреччини, зараз цей потік доволі концентрований.

Однак Туреччина не вирішить питання з енергоресурсами, які ми зараз ввозимо з Росії або з Білорусії. А оскільки білоруси переробляють ту ж таки російську нафту, ці імпортні потоки ставлять нас у залежність від Росії. Це потребує диверсифікації. Можливо, поставок нафтопродуктів з Румунії, Польщі, інших країн. Україна має думати не тільки про диверсифікацію поставок нафтопродуктів, але й  має забезпечити собі запаси нафти і нафтопродуктів. Це тривала дискусія в енергетичному співтовариства. Мають бути великі запаси на випадок криз, не тільки військової агресії.

Також слід говорити про зменшення споживання - зараз маємо неефективні теплоелектростанції, особливо вугільні. У довгостроковій перспективі Україна пообіцяла це зробити.

А перехід на електромобілі може змінити ситуацію?

Це навряд чи нас врятує. Електромобілі вимагають зарядки електроенергією, а для добування її потрібне вугілля, газ або атомні електростанції, де також використовується російська сировина. Або треба активно розвивати відновлювані джерела, але там теж треба і мережі, і балансуючі потужності. Це довгий процес, тому, попри війну, ми зберігаємо таку досить немалу частку російського імпорту.
При цьому останніми роками реформи в енергетичній сфері йдуть значно повільніше, ніж після підписання Угоди про асоціацію з ЄС.

На полицях українських магазинів все одно залишається чимало товарів російського виробництва.

В Росії багато міжнародних брендів розташувати свої виробництва ще в 90-ї чи початку 2000-х. Ці заводи постачають товари на всі країни СНД. В Україні останнім часом іде тиск щодо того, щоб в країну не завозили товари саме російського виробництва, натомість щоб поставки були з заводів на території ЄС. Є багато прикладів, коли компанії змінили свою політику щодо цього. Однак покупці не завжди можуть розрізнити країну бренду і країну, де розташоване виробництво його товару. Але окрім як продовжувати звертати увагу споживачів на країну-виробника, варто також спробувати юридично змінити ситуацію. Якщо є спеціальні умови локалізації для маленької Словаччини, то чому б Україні не поставити вимогу якщо не локалізації виробництва, то хоча б розташування представництва компанії в Україні?

А як щодо законодавчого обмеження російських товарів?

Україна вже має довгий перелік товарів, які заборонені до ввезення з РФ. І він постійно збільшується. Торік туди внесли добрива.
Однак основний імпорт з РФ, від якого ми залежимо – це не кетчупи і не холодильники. Це енергоресурси. Питання в тому, як обійтися без цього російського імпорту. Наприклад, Україна імпортує з РФ електроенергію, але Україна в лютому має провести експеримент і кілька днів прожити в ізольованому з точки зору електричних систем РФ і Білорусі. Так ми готуємося до приєднання до європейських електромереж. По кожному елементу енергетичного балансу нам треба мати таку переорієнтацію - диверсифікація, скорочення споживання чи приєднання до інших мереж. А краще - комплекс заходів. І тут кожна людина може допомогти: не тільки відмовитися купувати російські товари, але й заощаджувати електроенергію, продумати теплоізоляцію будинку. Енергоефективність зробить нас незалежними від російського імпорту.

Які законодавчі зміни нам потрібні? Скажімо, у січні вступили в силу законодавчі вимоги до локалізації виробництва в машинобудуванні при державних закупівлях. Тобто тепер якщо іноземна компанія схоче постачати в рамках держзакупівель таку продукцію, доведеться частину потужностей щодо її виробництва розташувати в Україні.

Я не певна, що локалізація ефективно спрацює. Ми не так багато купували машинобудівних товарів, зокрема, й з Росії. Локалізація створює стимул замість вдосконалення власного виробництва доводити, що компанія має "правильну" частку локалізації в Україні.

Чи спрацювало в Україні імпортозаміщення російських товарів?

Якщо порівняти структуру торгівлі з Росією в 2014 році і зараз, одразу видно, що імпортозаміщення відбулося. Чи стали на полиці українських магазинів вітчизняні товари замість російських, чи їх замінили іноземні аналоги – це питання. Але це відбулося: у нас дуже знизилася частка товарів. Росія продовжує домінувати тільки в імпорті енергоресурсів і аміаку. Але я би працювала не над імпортозаміщенням, а над диверсифікацією імпорту і експорту.
 
Теги:
Читайте також:
Київ
+10°C
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 38.99
    Купівля 38.99
    Продаж 39.5
  • EUR
    Купівля 42.18
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
29 березня
11:24
На Дніпропетровщині РФ атакувала дроном автівку: загинув чоловік
11:20
На фото: Алессандро Мікеле
Колишній креативний директор Gucci Алессандро Мікеле очолив Valentino
11:20
діти, війна
З окупованих територій Херсонщини вдалося повернути родини з трьома дітьми
11:13
Зроблено в Україні
"Зроблено в Україні": у Сумах відкрили перший офіс підтримки мікро- та малого бізнесу
11:09
Бундестаг
У бундестазі вважають, що розгортання сухопутних військ країни НАТО в Україні не означає автоматичного вступу в конфлікт інших членів Альянсу, - ЗМІ
10:58
Ексклюзив
Сергій Згурець, український журналіст, військовий експерт
Боєприпаси в Україну почнуть надходити з квітня, і це суттєво змінить динаміку на полі бою, - Згурець
10:57
годинник, зміна часу
Україна 31 березня переходить на літній час: у Мінекономіки нагадали причини
10:55
ракета Х-101
У Молдові не підтвердили інформацію про проліт російської ракети над своєю територією
10:54
На фото: пропалестинська акція у Cтокгольмі з вимогою виключити Ізраїль з Євробачення-2024
Ізраїль закликав своїх громадян не ходити з національною символікою під час Євробачення у Мальме
10:49
Володимир Соловйов
У Вірменії заблокували трансляцію програм російського пропагандиста Соловйова
10:27
Валерій Залужний та Олександр Сирський
Сирський прокоментував звільнення Залужного
10:25
Анонс
Фільм Одеса: змінюючи код
Віднайти код Одеси у її героях: в п'ятничному ефірі Еспресо новий документальний фільм
10:22
Інфографіка
долар євро валюта обмін
Курс валют на 29 березня: скільки коштує долар, євро та злотий
10:20
Фортифікації, зуби дракона
Військові та цивільні інженери об’єдналися для зведення фортифікацій на Запорізькому напрямку
10:16
Авдіївка
Сирський розповів, скільки українських військових потрапили у полон до РФ під час виходу з Авдіївки
10:14
Наводила авіабомби на Сумщину: СБУ затримала пособницю окупантів
10:07
Олександр Сирський, Рустем Умєров
У ЗСУ переглянули потребу в мобілізації 500 тис. людей, - Сирський
10:00
OPINION
Сергій Фурса
Чому поляки не вважають себе "боягузами"?
09:58
На фото: Антон Птушкін
"Смертю людини вже нікого на Заході не здивувати": Птушкін презентував документалку про тварин і війну
09:57
Patriot
Улітку Нідерланди розгорнуть системи Patriot у Литві
09:43
Олександр Сирський
Атаки дронами по кораблях РФ виявилися такими ефективними, що може йтися про зміну стратегії війни на морі, - Сирський
09:42
Оновлено
Атака на Україну 29 березня 2024
РФ атакувала Україну "шахедами" та ракетами: поранено 6 людей, пошкоджено ТЕС і ГЕС
09:41
Ексклюзив
окупанти в Криму
Ворог перекинув резерви з Куп'янського напрямку, щоб просунутися на Лиман, - командир взводу 95-ї ОДШБр Краснов
09:34
Огляд
світ, міжнародний огляд
Чи зможе Зеленський переграти Трампа, а Росія заблокувала спостережну місію ООН щодо санкцій проти Північної Кореї. Акценти світових ЗМІ 29 березня
09:13
На фото: Ксенія Мішина
Ведуча телешоу "Я люблю Україну" Мішина записала на Балі російськомовний подкаст зі своїм фітнес-тренером
09:09
Україна і США домовились про відтермінування виплат за державним боргом
08:55
Ексклюзив
Російські окупанти без опізнавальних знаків у Криму у 2014 році. Фото надано автором
Росіяни запустять залізницю від Маріуполя до Іловайська у квітні-травні та мріють про ще одну вздовж азовського узбережжя, - Андрющенко
08:38
Сумщина, шахеди, ППО, обстріл
Масована атака РФ: українська ППО знищила 84 повітряні цілі ворога
08:38
окупанти
Росія забирає нерухомість жителів ТОТ Луганщини та Донеччини, які поїхали з окупації, - ОВА
08:30
на фото: українська жінка
Близько 50% українських біженців, які опинилися у Польщі після повномасштабного вторгнення, висловлюють бажання повернутися в Україну, - дослідження
08:03
OPINION
Юрій Бутусов
Війна дронами. Прямі збитки Росії від атак на НПЗ сягнули півтора мільярда доларів
08:01
Бріджит Брінк
"Наша допомога потрібна зараз": посолка США Брінк відреагувала на російську атаку по Україні
07:49
Оновлено
втрати росіян
ЗСУ ліквідували 820 окупантів, 27 бронемашин та 56 БПЛА
07:24
санкції проти Росії
Японія продовжила торговельні санкції проти РФ ще на рік
07:22
Ємен, хусити
Сили США знищили 4 безпілотники хуситів, які намагалися атакувати судна у Червоному морі
07:15
Інфографіка
Регулювання Telegram та інших соцмереж: що пропонують народні депутати?
07:08
ООН
В ООН пояснили, хто стежитиме за санкціями проти КНДР після вето РФ на роботу спостерігачів
06:51
ЗАЕС Запорізька атомна електростанція
Експерти МАГАТЕ на ЗАЕС щодня чули вибухи впродовж тижня, а візит на сховище пального відклали через авіаналіт
06:49
На фото: військові
ISW розповів, на скільки просунулася РФ в Україні з початку 2024 року
06:48
олімпіада 2024
Польща відправить війська на Олімпійські ігри в Париж для допомоги в забезпеченні безпеки
Більше новин