Відключення телеканалу "Еспресо" з Т2: Україна вже рік крокує в протилежний бік від демократії та свободи слова

Богдан Бачинський
4 квітня, 2023 вiвторок
15:00

4 квітня 2022 року відбулася безпрецедентна подія в історії України. Без причин і без пояснень, без жодного рішення відповідних органів, із цифрового мовлення відключили відразу три національні інформаційні телеканали: "Еспресо", "Прямий" та "5 канал"

Тоді журналісти телеканалу "Еспресо" виступили у студії каналу з відкритим зверненням: "В історії України це лише друга спроба вимкнути телеканал "Еспресо". Перша була під час Революції Гідності у 2014 році за вказівкою Януковича. Але тоді це зробити не змогли. Друга – сьогодні, під час активної фази російсько-української війни             й, очевидно, за вказівкою кремлівських сил, яку реалізовує Концерн РРТ сьогодні. На спроби отримати пояснення ми не отримали жодних відповідей".

Минув рік, але за цей час ні влада загалом, ні жоден високопоставлений чиновник так і не взяли на себе відповідальність за відключення патріотичних каналів.

Спроби журналістів отримати відповідь, хто у цьому винен, наштовхувалися на глуху стіну ігнорування та перекидання відповідальності на "когось іншого". Попри відсутність винуватця відключення, очевидним є бездіяльність влади у відновленні мовлення.

  

Історія відключення

Деякі чиновники назвали приводом для відключення каналу рішення РНБО від 18 березня щодо реалізації єдиної інформаційної політики в умовах воєнного стану. У рішенні йшлося про створення інформаційного марафону "шляхом об’єднання усіх загальнонаціональних телеканалів". Утім того, яким чином забезпечувати таку "інформаційну політику" і чи слід для цього вимикати якісь канали, ані глава держави, ані РНБО, ані Нацрада не роз’яснили.

"Ще 21 березня, відразу після рішення РНБО, телеканал "Еспресо" надіслав офіційні листи в усі уповноважені державні органи, в тому числі до Офісу президента, РНБО, Нацради щодо того, що 50% свого ефірного часу телеканал "Еспресо" за власної ініціативи транслює марафон "Єдині новини". Також телеканал просив надати роз’яснення, в який спосіб має бути виконано указ президента і рішення РНБО, оскільки ці документи такої деталізації не містять. Ми не отримали жодної відповіді, а 4 квітня побачили, що телеканал відключили, попри те, що наша ліцензія чинна", – відзначають у пресслужбі телеканалу "Еспресо. За їхніми словами, на нові листи з проханням пояснити ситуацію телеканал також не отримав жодної відповіді.

"Відключення трансляції наших телеканалів є незаконним, оскільки не існує жодного чинного документа, який давав би законні підстави Концерну РРТ відключати нас від мовлення", – йшлося у відкритому листі колективів трьох українських інформаційних телеканалів, який вони надіслали голові представництва Європейського Союзу в Україні у квітні.

Хто натиснув на кнопку?

У травні на засіданні комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики намагалися розібратися, хто ж усе-таки та за чиєю вказівкою відключив канал "Еспресо".

Національна рада з питань телебачення і радіомовлення заявила, що до відключення телеканалів не має жодного стосунку, це не їхня функція і вони займаються лише моніторингом, а також, що на Т2 транслюється не тільки єдиний телемарафон.

Міністерство культури заявило, що також не ухвалювало рішень про відключення каналів, бо це не їхня компетенція.

Представник Держспецзв’язку заявив, що відімкнення – це нібито "перемикання каналів" і рішення приймала РНБО. Це заперечив представник РНБО, який заявив, що в рішенні РНБО немає нічого про відімкнення чи перемикання каналів.

"Рішення РНБО публічно відкрите і в ньому немає нічого про відключення каналів. Коли апарат РНБО отримав звернення від телекомпанії "Еспресо" щодо ситуації, яка склалася, ми скерували цей запит до Нацради, яка уповноважена приймати відповідні рішення…" – зазначив керівник управління інформаційного забезпечення апарату РНБО Володимир Звєрєв.

15 серпня Рада бізнес-омбудсмана повідомила, що рішень про припинення трансляції телеканалів "Еспресо", "Прямого" і "5 каналу" не існує.

"Ми дізнались багато речей, які мене особисто здивували. Зокрема, що ті, хто мав би робити марафон, його не роблять. Їх не залучили, а зараз позбавили змоги мовити на платформі Т2. І навпаки, марафон роблять ті, хто наче й не мав би цього робити згідно з рішенням РНБО. На мій погляд, рішення РНБО й указ президента не виконуються належним чином", – відзначив голова комітету, депутат від "Слуги Народу" Микита Потураєв за підсумками розгляду питання. 

Зачароване коло безвідповідальності не вдалося розірвати. Винного не знайдено. Втім позиція влади очевидна, адже телеканали досі не повернули в ефір. 

"Медіарух" і Комісія журналістської етики закликали президента України Володимира Зеленського втрутитися в ситуацію з вимкненням інформаційних каналів з цифрового ефіру та пояснити причини таких дій концерну РРТ. Окрім того, на підтримку телеканалів до президента Зеленського звернулися понад 150 представників української наукової та культурної інтелігенції і навіть депутати польського сейму та сенатори Польщі.

У липні на сайті Кабінету Міністрів України була зареєстрована петиція про повернення в цифровий етер Еспресо, 5 каналу та Прямого, яка за місяць набрала необхідні для розгляду 25 тисяч голосів. 15 серпня уряд переадресував порушені у петиції питання Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації, а також Міністерству культури та інформаційної політики. Представники каналу "Еспресо" висловили обурення у відповідь на таке рішення уряду: "Ми обурені відповіддю Кабінету Міністрів на петицію про повернення телеканалу "Еспресо" у цифровий ефір. У ній немає жодних пояснень, з яких причин телеканал був відключений.  І найголовніше – у відповіді КМУ не йдеться про те, коли сигнал "Еспресо" буде повернений у Т2". 

Тим часом пояснення представників влади у відповідь на прямі запитання чому канали було відключено і коли їх повернуть в ефір, усе більше стали нагадувати знущання зі здорового глузду. Так, радник голови Офісу президента Михайло Подоляк заявляв, мовляв, канали вимкнули тому, що частково вони транслювали Порошенка.

Відверто "орвелівською" була відповідь міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка 5 жовтня: він назвав відсутність у телемарафоні каналів "Еспресо", "5 каналу" та "Прямого" "різноманітністю в телепросторі".

Наступ на свободу слова – це руйнування європерспектив України

У той час, як Україна прагне вступити до Євросоюзу за скороченою процедурою,  державний департамент США у своїй доповіді фіксує незадовільний стан справ зі свободою слова. 

"ЄС приділяє велику увагу стану справ з демократією та свободою слова. Україна має показати не словами, а ділами, що твердо стоїть на демократичних засадах, і навіть війна не може бути виправданням авторитарних виявів", – йдеться в доповіді. 

Подібна оцінка була і в Євросоюзу який, як пише BBC News, непублічно висловлював офіційному Києву занепокоєння через його медіаполітику в Україні. 

"Ми обговорювали вже не раз, що треба перейти в більш відкритий простір. А людям треба дати можливість обирати, що вони хочуть дивитися", – зазначала посол Німеччини в Україні.

Видання The New-York Times звертало увагу на те, що "спільний марафон українських телеканалів, до якого не долучили проукраїнські опозиційні медіа, є одним з найбільш суперечливих кроків Володимира Зеленського".

Міжнародна федерація журналістів у січні 2023 року зазначає: "Ми надзвичайно стурбовані авторитарним дрейфом української влади щодо ЗМІ та журналістів. Ми повинні пам’ятати, що не може бути демократії без незалежної журналістики та вільної преси".

Українська влада робить вчинки, які характерні для авторитарних режимів. Україна не може перемогти Росію, якщо її влада працюватиме ідентичними методами поза межами законодавства. Прикметним є той факт, що сайт телеканалу "Еспресо" заблокувала генпрокуратура терористичної країни-агресора Росії.  

З нагоди річниці відключення телеканалів до української влади звернулася міжнародна організація "Репортери без кордонів", яка закликала гарантувати плюралізм інформації, врегулювавши проблему якомога швидше. 

"Неприйнятно, що 16 мільйонів глядачів протягом року позбавлені доступу до трьох опозиційних телеканалів через юридичне непорозуміння", – обурюється керівник офісу РБК у Східній Європі та Центральній Азії Жанна Кавельє.

"Ми не розуміємо відсутності політичної волі для розв’язання цієї проблеми й закликаємо українську владу якнайшвидше зайнятися цим питанням та врегулювати ситуацію", – йдеться у звернення "Репортерів". 

Чи вистачить владі сміливості виправити свої помилки та не зашкодити євроінтеграції України? Це запитання поки що залишається відкритим.

Замість висновків

У той час, коли щодо Еспресо продовжує діяти правове свавілля, телеканал не зрадив своїх глядачів і залишається незалежним професійним патріотичним медіа, яке працює на перемогу України всіма доступними для нього методами.

Журналісти Еспресо після вторгнення перебували на територіях, окупованих російськими військами, деякі з них були в гарячих точках, і навіть під обстрілами продовжували свою професійну роботу. Їхні відео та репортажі – це доказ злочинів російської армії проти українського народу. 

Лауреатом премії імені Василя Стуса та Шевченківської премії став журналіст Еспресо та публіцист Віталій Портников, а кореспондентка Еспресо Б'янка Залевська указом президента Зеленського була нагороджена орденом Княгині Ольги другого ступеня.

Інститут масової інформації відзначив сайт Espreso.tv як один із найбільш професійних та достовірних в Україні.

Еспресо про події в Україні за минулий рік цитували десятки міжнародних видань, зокрема New York Times, The Guardian, СNN, ВВС, "Аль-Джазіра" та багато інших.

Читайте також:
Київ
-2°C
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 37.07
  Купівля 37.07
  Продаж 37.66
 • EUR
  Купівля 40.16
  Продаж 41.13
 • Актуальне
 • Важливе
2023, вiвторок
28 листопада
21:15
Оновлено
сирена
Росіяни запустили "шахеди": ППО працює у Київській області
21:09
Live
Данило Сікан (праворуч), Шахтар - Антверпен
"Шахтар" - "Антверпен" 1:0: онлайн-трансляція матчу Ліги чемпіонів
21:08
Володимир Зеленський
Посилення фортифікацій, тактика ППО, доповіді про фронт: Зеленський підсумував засідання Ставки
20:40
ЄС готує заходи з придушення здатності РФ виробляти ракети та БПЛА, - Кулеба
20:00
OPINION
Ольга Духнич
Спокуса "фашизмом"
19:56
Ігор Коломойський, суд
Апеляційна палата ВАКС закрила всі провадження у справі НАБУ щодо Коломойського, – Центр протидії корупції
19:38
ЗСУ, мобільні вогневі групи ППО
ППО збила розвідувальний БПЛА "Мерлін-ВР". Ситуація на фронті - зведення Генштабу
19:04
Оновлено
Україна планує повернути населеним пунктам у Криму історичні назви кримськотатарською мовою. Реакція окупантів
19:00
Огляд
переможні новини
Переможні новини 643-го дня війни: у Маріуполі партизани ліквідовують окупантів, а в окупованому Токмаку прогриміли вибухи
18:51
ХАМАС напав на Ізраїль
Ізраїль звинуватив ХАМАС у порушенні перемир'я: кількох військових ЦАХАЛ поранено
18:47
прапор України
Прикордонники підняли прапор України на кордоні з РФ у Харківській області
18:39
Система Катюша
Спецпрограма "Катюша" та списки неблагонадійних. Українські хакери показали, як влаштована машина військової пропаганди в РФ
18:24
Андрій Єрмак
"Зелений кардинал": видання Politico включило Єрмака в п'ятірку найвпливовіших людей Європи
18:06
OPINION
Володимир Горбач
Як у Зеленського взялися рятувати президента від Залужного
17:59
Ексклюзив
РЕБ в Севастополі
Defense Express: росіяни настільки потужно прикрили бухту Севастополя РЕБом, що засліпили супутники з космосу
17:59
Карло Анчелотті, Андрій Лунін, Реал
"Лунін не повинен думати, що завтрашня гра буде для нього останньою": Анчелотті змінив риторику стосовно українця
17:51
Росія ДНР ЛНР окуповані території
Дві області РФ заявили про утворення співдружності "Донбас" із терористичними "ЛНР" і "ДНР"
17:33
Окупанти вдарили по Сумщині: є загиблі й поранені, від отриманих травм померла дитина
17:17
Ексклюзив
Маріуполь
Навіть природа каже окупантам "Геть з Маріуполя!": депутат міськради про наслідки негоди в місті
17:12
фейкові новини, fake news
Група анонімних телеграм-каналів розгорнула кампанію фейків проти ІМІ та "Детектор медіа", - заява
17:07
Єгор Ярмолюк, Брентфорд, АПЛ
Український футболіст у 19 років встановив історичне досягнення в АПЛ
17:00
на фото Володимир Зеленський
Зеленський підписав закон про держбюджет-2024: основні положення
16:48
Фінляндія, кордон
Фінляндія закриває кордон з Росією на 2 тижні через зростання кількості мігрантів
16:47
Українські вчені відкрили новий вид п'явок, предки яких мігрували з Антарктики в Арктику і назад
16:43
Ексклюзив
Карта бойових дій напрямок Вербового 17 листопада
На Мелітопольському напрямку ворог влаштовує пастки ЗСУ, - боєць "Легіону Свободи"
16:43
естонія Латвія Литва ОБСЄ Росія Сергій Лавров
Естонія, Латвія і Литва слідом за Кулебою відмовилися від участі в засіданні ОБСЄ за участю Лаврова
16:30
"Шахтар" U-19
"Шахтар" впевнено обіграв "Антверпен" у юнацькій Лізі УЄФА
16:22
Кремінь Тарас
Законопроєкт про права нацменшин погіршить функціонування української мови в деяких сферах, – Кремінь
16:20
хакер
За підтримки Європолу в Україні ліквідували злочинну мережу кібервимагачів: постраждали люди в 71 країні
16:06
OPINION
Олексій Голобуцький
Партнери схиляють Київ до переговорів з РФ, дбаючи про "вигідну позицію"
15:56
Єврокомісія погодила санкції щодо алмазів з РФ, - AFP
15:55
відключення електроенергії
За температури -8 і нижче можливі вимкнення світла в пікові години, – Центр досліджень енергетики
15:53
Ілюстративне фото
Росіяни обстріляли підприємство у Торецьку: поранено 4 жінок
15:51
Ексклюзив
Окупанти, кримінал, росіяни
Біля Бахмута ворог використовує свої підрозділи як приманку, - 26-та артбригада ЗСУ
15:50
Ексклюзив
наслідки російського обстрілу, місто Берислав (Херсонщина)
Деякі населені пункти на Херсонщині знищені вщент, - голова облради Самойленко
15:31
Генерал-лейтенант Сергій Кобилаш
Ракетний удар по багатоповерхівці в Умані 28 квітня: СБУ повідомила про підозру російському генералу
15:29
Прапор Словаччини
Словацькі автоперевізники погрожують заблокувати головний КПП на кордоні з Україною
15:26
Інфографіка
Ціни на пальне, АЗС
Ціни на пальне сьогодні: скільки коштують бензин, газ і дизель
15:09
Роберта Мецола
Мецола підтвердила готовність Європарламенту почати перемовини про вступ України до ЄС
14:57
OPINION
Ірина Федорів
Новорічна історія про секрети реформи держслужби
Більше новин